Jump to content

Αγορά η κατασκευη θήκης?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια , επειδη προσφατα αγορασα απο τις αγγελιες ενα dob 8'' αλλα είμαι αναμεσα στον τοπο μονιμης κατοικιας μου την Θεσνικη , με ''χαλια'' ουρανο και την Κοζάνη τοπο καταγωγής με σαφως καλυτερες συνθηκες φωτορυπανσης, το χημα μου δεν βοηθαει στην μετακινηση του εξοπλισμου στο εσωτρεικο του, καθως εχω δυο παιδικα καθισματα πισω και μικρο πορτ μπαγκαζ.

Εχω όμως σχαρα οποτε σκεφτομαι

α. Να αγορασω την geoptik στις διαστασεις μου απο το Πλανηταριο, και

β. Να κατασκευασω κατι πιο στηβαρο και ανθεκτικο απο ξυλο?

γ. κατι αλλο που δεν εχω υποψη μου...

Χρειαζεται κατι αδιαβροχο σιγουρα κατι εξωτερικα ανθεκτικο και εσωτερικα μαλακο?

Πιθανα προβληματα που θα αντιμετωπισει το τηλεσκοπιο οπως να χαλασει η ευθυγραμμιση του?

Περιμενω την εμπειρια σας να μιλησει...

Η μετακινηση δεν νομιζω να γινεται πανω απο 3-4 φορες τον χρονο αφου ο καιρος στην Κοζανη τον χειμωνα με την συννεφια δεν θα βοηθαει , οπως και οι υποχρεωσεις μου...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρητικά οι μαλακές θήκες είναι πολύ καλή περίπτωση αλλά η τιμή τους είναι ομολογουμένως τσιμπημένη (διεθνώς, δε λέω μόνο εδώ). Όταν εγώ είχα μπει στο συγκεκριμένο δίλημμα, αποφάσισα ότι ήταν πολύ ακριβή και δεν πήρα. Αν δε σε πειράζει το οικονομικό, κάνει τη δουλειά τέλεια, και προστατεύει, και βοηθάει στη μετακίνηση.

 

Η ξύλινη θήκη σε τόσο μεγάλο σωλήνα θα δώσει πάρα πολύ όγκο και βάρος που θα δυσκολέψει την κατάσταση παρά θα βοηθήσει.

 

Άλλες λύσεις υπάρχουν όπως η αυτοσχέδια κατασκευή μαλακής θήκης από ύφασμα ή μουσαμά και εσωτερικά επένδυση (π.χ. http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22666 ) όπως επίσης έχω δει και τροποποίηση σακ βουαγιάζ.

 

Τα περισσότερα dob, πάντως, θα τα δεις να ταξιδεύουν "χύμα" στα αυτοκίνητα. Γενικά με λίγη προσοχή δεν παθαίνουν τίποτα. Η ευθυγράμμιση είναι κάτι το οποίο πρέπει κανείς να ελέγχει/διορθώνει ούτως ή άλλως πριν την παρατήρηση. Αν ελπίζεις ότι με προσεκτική μετακίνηση δε θα χρειαστεί collimation, ελπίζεις άδικα :) Είναι κάτι που δε θα αποφύγεις και καλό είναι να το κατακτήσεις ως διαδικασία.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας παραλληλόγραμμος υπνόσακος κοστίζει περί τα 20 ευρώ και περιβάλει με άνεση τον σωλήνα των 8", αρκεί να αφαιρεθεί ο ερευνητής. Αυτό έχω στο δικό μου 8".

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

θα συμφωνήσω και εγώ με τον Ανδρέα πως μια ξύλινη θήκη σε αυτές τις διαστάσεις θα είναι πολύ βαριά και δυσκίνητη.... Οπότε καλύτερη λύση είναι επιλογή μιας μαλακής θήκης.

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι ένα σχετικά φθηνό sleeping bag είναι ιδανικό για τα DOB μας. Εάν του ράψεις και δύο ιμάντες για χειρολαβές τότε γίνεται ισοδύναμο με τα σχετικά του εμπορίου.

Και ρίχνεις και κανα υπνάκο ε?!!!

Υπ'όψην υπάρχουν παιδικά sleeping bag που χωράνε το συγκεκριμένο DOB ακριβός.

rectangular-sleeping-bag.jpg.61b6d6c4059d1f43e54b0de311bd2720.jpg

78104922_xxl.thumb.jpg.0c828c55ec2f497686242003bf60c518.jpg

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά, καλή κατεύθυνση ο υπνοσακος...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Τελικά παιδιά η λύση βρέθηκε...

ηθελα κατι οικονομικο , βολικό και ασφαλες οποτε χρησιμοποιησα δυο στρατιωτικους σακους, τα γνωστα λουκανικα...

Τα πήγα σε ενα χωριανό μου που φτιαχνει στρωματα, τους ξυλωσε και τους ξαναεραψε με εσωτερικη επενδυση χοντρη ,απο στρωμα.

Στο ύψος ειναι 1.40 για να μπορει να κλεινει απο επάνω κανονικα με το κλιψ, και η διάμετρος του περιπου 25 -30 εκ....οτι πρέπει για να χωράει και η είσοδος για τα προσοφθάλμια.

Εχει το ίδιο υλικό για πάτο και μου κόστισε μόλις 30 ευρω....

Εντάξει δεν είναι αδιάβροχος αλλα ουτς ή άλλως δεν προκειται να βγω εξόρμιση αν δεν έχει καλό καιρό...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης