Jump to content

Φωτογραφιση Σεληνης μεσω βιντεο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

Εχω τραβηξει καποια βιντεο της σεληνης με τον εξοπλισμο μου,skywatcher 200/1000dsf-powermate 5x-canon 550d,σε λειτουργια crop mode 640*480 @ 60fps που εχει η canon και ετσι ειχα ενα πολυ μικρο κομματι της Σεληνης στο καδρο μου.

Προσπαθησα με τον ιδιο τροπο να κανω stack μεσω registax η aytostakkert2 των βιντεο που τραβηξα οπως κανω με τους πλανητες αλλα δεν βγαινει κατι...Πχ στο pipp μου λεει οτι δεν βρισκει κανενα frame για να κεντραρει την εικονα...

 

Υπαρχει αλλη μεθοδος?Η ο μονος τροπος ειναι να τραβηξω φωτογραφιες?γτ οι φωτογραφιες με τον powermate,επειδη εχει πολυ μεγαλη μεγεθυνση δεν βγαινουν τελειως καθαρες.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Έχεις δοκιμάσει να φωτογραφίσεις χωρίς τον powermate 5x, δηλαδή prime focus; Θα έχεις σίγουρα μαγαλύτερο πεδίο.

Εγώ τράβαγα βίντεο με τη Canon eos 500d, το eos camera movie record τηλεσκόπιο skywatcher ed 80 f/7.5 και δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το registax.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Έχεις δοκιμάσει να φωτογραφίσεις χωρίς τον powermate 5x, δηλαδή prime focus; Θα έχεις σίγουρα μαγαλύτερο πεδίο.

Εγώ τράβαγα βίντεο με τη Canon eos 500d, το eos camera movie record τηλεσκόπιο skywatcher ed 80 f/7.5 και δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το registax.

 

Εχω δοκιμασει και χωρις τον powermate,αλλα παλι στο registax με το που πειραζα τα wavelets χαλαγε τελειως η εικονα...Θα ανεβασω κανα 2 φωτογραφιες αργοτερα να δειτε τι εννοω.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης