Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

Πριν λιγες μερες πηρα 15 φωτογραφιες το m51 και σημερα προσπαθησα να χρησιμοποιησω το dss για stack...

Οι φωτογραφιες ειναι 15 light frames,5 dark και 5 bias.

Tα light frames ειναι iso 1250 και 75 δευτερα εκθεση.

Λοιπον,η αναλυση που βγαζει η canon μου ειναι 5184*3456.

Βαζω κανονικα τα light dark και bias frames στο dss,και μετα απο καποια λιγα πραγματα που πειραξα στις ρυθμισεις μου βγαζει μια εικονα,που ειναι το 1/4 με 1/5 της αρχικης χωρις να ξερω τον λογο και διαγραφει το υπολοιπο.Εχει κρατησει ουσιαστικα το αριστερο κομματι της φωτογραφιας μονο!

Οπως βλεπετε στις παρακατω εικονες,στην μια ειναι η αρχικη και στην αλλη ειναι οτι βγαζει το dss αμεσως μετα την επεξεργασια.Γτ το κανει αυτο?το διεγραψα και καταβασα την επομενη εκδοση και παλι τα ιδια...

To τελικο αρχειο που βγαζει αντι για την παραπανω αναλυση που κανονικα δεν θα επρεπε να αλλαξει ειναι αναλυσης 1336*3516.

Στα αστερια με 2% thresold μου βγαζει 150 και με 3% μου βγαζει 36,με 5% δεν εβγαζε κανενα αστερι.δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αλλα το αναφερω...

Επισης ο m51 δεν βρισκεται ακριβως στο ιδιο σημειο της φωτογραφιας σε ολα τα light frames καθως η πολικη ευθυγραμμιση δεν ηταν ακριβως τελεια και μεσα στο μισαωρο και παραπανω που εβγαζα τις φωτογραφιες ειχε φυγει πολυ λιγο μεν αλλα ειχε φυγει λιγο απο το κεντρο....

 

Καμια βοηθεια????

 

Πριν κανα διμηνο να συμπληρωσω ειχα προσπαθησει με καποιες φωτογραφιες απο τον ωριωνα και θυμαμαι μου ειχε κανει παλι ακριβως τα ιδια..... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

1171307734_m51(1)(1of1).thumb.jpg.8e82e3e269bc850610d1420e8f9fa686.jpg

dss.thumb.jpg.7970c4e019b7c63e60705f9952c649f9.jpg

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αρχεία τα ανοίγει σωστά, δηλαδή αν κάνεις κλικ σε light frame στο δείχνει κανονικά; Γιατί αν θυμάμαι έχεις Canon 550D, που η έκδοση 3.3.4 τα ανοίγει σωστά, δε νομίζω η 3.3.2.

Μετά στο Stacking Parameters-> Result έχεις "Standard Mode"? Δεν έχεις κάνει κατά λάθος κανένα custom rectangle (κόκκινο παραλληλόγραμμο στο light frame).

Άσχετη παρατήρηση, τα bias frames χρειάζονται μόνο όταν έχουμε και flat και dark για να μην αφαιρείται δύο φορές το bias, στην περίπτωσή σου δηλαδή δε χρειάζονται.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης