Jump to content

νεος στην αστρονομια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι νεος στηω παρατηρηση και θα ηθελα την γνωμη σας για δυο τηλεσκοπια .το celestron next star slt 130 και το skywatcher dobsonian 6 .δυστυχως δεν υπαρχουν πολλα χρηματα για αγορα dobsonian 8 και πανω.

καλως σας βρηκα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Το Nexstar SLT 130 αν δε κανω λαθος (μπορει να το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος) εχει ενσωματομενο barlow οποτε δεν το προτινω. Βεβαια εχει το πλεονεκτημα του Goto και της μεταφορας.

 

Για Dob δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πει :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Παντελή, έχω την εντύπωση πως αυτό με τον Barlow ισχύει για το 114 κι όχι στο 130. Δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρη.

Εκτός από αυτό όμως έχω διαβάσει αρκετές φορές πως η βάση του αρκετά ασταθής με αποτέλεσμα με το παραμικρό άγγιγμα να το τηλεσκόπιο να τρανταζεται.

 

Από την άλλη, το nexstar κοστίζει πολλά περισσότερα απο ότι ένα dob 8", το οποίο συναντώ ανεπιφύλακτα. Εμενα το δικό μου με έχει βολέψει απίστευτα (είναι 6" το δικό μου βέβαια). Σε χρόνο dt το έχω στήσει, έχω κάνει μια γρήγορη ευθυγράμμιση και αμέσως ξεκινώ την παρατήρηση.

 

Ωστόσο σε περίπτωση που κάποιος επιθυμεί να ασχοληθεί με την αστροφωτογραφια σίγουρα το dob δεν είναι η σωστή επιλογή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο V.P. εχεις δικιο. Δεν ημουν σιγουρος αν το 114 ή το 130 ειχε το barlow. Είχα το 127 SLT Maksutov και μπορω να πως οτι για παρατηρηση ειχα μεινει απολυτα ευχαριστημενος.

 

Η βαση ειναι αρκετα καλή μπορώ να πω (οχι οπως οι ακριβες ισημερινες) αλλα βαζωντας μια μπαταρια μολυβδου που ειχα στο κεντρο δεν κουναγε καθολου.

 

Στα dob τα πλεονεκτηματα που εχεις ειναι πολλες ιντσες για την τιμη τους.

Τα μειονεκτηματα για μενα είναι ο ογκος και το goto (νομιζω με εξτρα λεφτα μπορεις να βαλεις).

 

Θεωρω πως αν δεν εχεις ιδεα απο ουρανογραφια καλυτερα να πας σε GoTo, ή να διαβασεις βιβλιο πριν παρεις τηλεσκοπιο.

 

Για DSO αστροφωτογραφια δεν κανει κανενα απο τα 2 αλλα για πλανητες κανουν και τα 2.

 

Ασχετο αλλα εγω με το 127 SLT τραβαγα ανετα μεχρι 30" ληψεις, οποτε πχ το Μ13 απο Αθηνα το ειχα βγαλει με 300 λήψεις των 20" σε ISO 200!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Το Nexstar SLT 130 αν δε κανω λαθος (μπορει να το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος) εχει ενσωματομενο barlow οποτε δεν το προτινω. Βεβαια εχει το πλεονεκτημα του Goto και της μεταφορας.

 

Για Dob δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πει :)

 

Δεν έχει ενσωματωμένο barlow. Είναι κλασσικό νευτώνιο.

 

Για εισαγωγικό τηλεσκόπιο το SLT το βρήκα αρκετά καλό, παιχνιδάκι να στηθεί και να ευθυγραμμιστεί.

Το goto είναι μια χαρά, αλλά η διαφορά ποιότητας στους σωλήνες είναι εμφανής υπέρ του Skywatcher.

 

Θα σου πουν όλοι να πας στο dob και να μάθεις τον ουρανό μόνος σου.

Βέβαια μπορείς και να το κάνεις αυτό και με το SLT αν δε χρησιμοποιήσεις το goto και χρησιμοποιήσεις μόνο την κίνηση πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά στο χειριστήριο.

Σε θέμα portability το SLT είναι πολύ πιο εύκολα μετακινήσιμο, αποθηκεύσιμο και ελαφρύτερο.

Σπάει στα 3 και πιάνει λιγότερο χώρο από το dob.

Αν κάνεις οικονομία πάντως, καλό είναι να πας στο dob 8.

Μεταχειρισμένο SLT βρίσκεις γύρω στα 250+ , ενώ ένα dob 8 στα 250 με 300 ανάλογα την κατάσταση και τυχόν εξτρά.

Βέβαια είναι μεγαλύτερο αρκετά και αν μετακινείσαι π.χ. με οικογένεια για διακοπές το βρίσκω δύσκολο να το πάρεις μαζί.

Η διαφορά είναι μικρή πάντως στα λεφτά και το οπτικό αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο.

 

Αν έπρεπε να πάρω οποσδήποτε 6άρι ή SLT θα έπαιρνα SLT.

Aν έμπαινε στην εξίσωση το 8άρι , θα έπαιρνα το 8άρι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουμε και λέμε:

 

Amazon:

---------SWA dob 8": 269.92£

---------Nexstar 130 with go-to: 448.22£

---------Nexstar 130 without go-to: 341.9£

 

Πλανητάριο Θεσ/νίκης:

-------Nexstar 130 with go-to: 624€

-------SWA dob 8": 449€

 

Άρα είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό συνιστώ dob 8" (Αυτό λέω εγώ..κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί καλύτερο το nexstar)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τη στιγμή που γράφει ότι δεν έχει χρήματα για αγορά dob 8 , αλλά έχει για SLT (ενώ καινούριο το SLT είναι ακριβότερο), θεωρώ ότι μιλάει για μεταχειρισμένα, οπότε ισχύουν οι τιμές που έγραψα και έρχονται τούμπα, με το SLT να είναι λίγο φθηνότερο.

Βέβαια όπως προ είπα κι εγώ θα προτιμούσα το 8άρι :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως λένε και οι σοφοί καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς περισσότερο.

Εγώ που είχα συγχρόνως το 130SLT και το 8άρι, συνήθως έπαιρνα μαζί μου το SLT.

Στις διακοπές με οικογένεια στο αυτοκίνητο, βαλίτσες κλπ, δεν μπορούσα να πάρω το 8άρι.

Παίζει μεγάλο ρόλο το portability αν έχεις βέβαια σκοπό να το μετακινείς.

Ανάλογα τη χρήση που θα του κάνεις και τι περιμένεις να δεις κιόλας από το τηλεσκόπιο, αγοράζεις και ανάλογα.

Ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας

επειδη ειμαι απο νησι και τα μεταφορικα για το dobsonian 8 ειναι πολλα λογο βαρους και ογκου σκεφτομαι για αγορα μεταχειρησμενου nextstar που ειναι πιο ελαφρυ και πιο λιγα τα μεταφορικα η καινουριου dobsonian 6.

με ενδιαφερει περισσοτερο για παρατηρηση γαλαξιων και νεφελωματων αλλα δεν ξερω με πιο απο τα δυο θα βλεπω καλυτερα και αν εχουν περιθωριο αναβαθμησεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλυτερα θα βλεπεις με αυτο που εχεις τις περισσοτερες ιντσες. Με το GoTo θα βρισκεις πιο ευκολα τους στοχους.

 

Αν επιτρέπετε μεχρι ποσα χρηματα δινεις μηπως σου βρουμε κατι πιο vfm. Επισης πες μας και τι χρηση θες να κανεις. Θα το εχεις μονιμο ή θα το μετακινείς; Σε ενδιαφερει μελλοντικα η αστροφωτογραφια; Θες να βλεπεις πλανητες;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έψαχνα τότε για 8άρι και αν μπορούσε ο πωλητής να μου το βάλει στο πλοίο...

Θα έρθει φθηνότερα από 6άρι έτσι.

Μου έχουν στείλει έτσι τηλεσκόπιο και χωρίς να θυμάμαι το ποσόν, ήταν πάρα πολύ μικρό.

Εγώ λέω να κάνεις υπομονή και να ψάχνεις εδώ στις μικρές αγγελίες.

Υπάρχει ένα αυτή τη στιγμή στις αγγελίες στα 300 ευρώ. Δε χάνεις τίποτα να τον ρωτήσεις μεταφορικά και αν μπορεί να στο βάλει σε πλοίο.

Σε ποιο νησί είσαι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

διαθετω μεχρι 350 ευρω.η το βαρος και ο ογκος δεν με απασχολει επειδη ειμαι στην Συρο και μενω σε χωριο και δεν χρειαζεται να το μεταφερω και μακρια και στην αναγκη εχω και αυτοκινητο που χωραει το τηλεσκοπιο .στις αγγελιες το ειδα το dobsonian 8 αλλα δεν υπαρχει οικονομικος και ασφαλεις τροπος αποστολης ειναι πολλα τα μεταφορικα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν ο αποστολεας το βαλει στην αρχικη του συσκευασια με τα αφρολεξ και το δωσει στο πλοιο, θα σου παει το πολυ 20 ευρω.

 

Να ξερεις οτι τα νευτωνια θελουν collimation κατα καιρους. Ειναι μια ευκολη διαδικασια αρκεί να ασχοληθεις :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι ειναι το cοllimation ευθυγραμμηση?

με πιο απο τα δυο βλεπεις πιο καθαρα τους γαλαξιες?γιατι αυτο με ενδιαφερει περισσοτερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιο καθαρα τους γαλαξιες τους βλεπεις με το τηλεσκοπιο που εχεις μεγαλυτερο κατοπτρο. Φυσικά παιζει επισης ρολο η ποιοτητα των οπτικων και η ατμοσφαιρα.

 

Για παραδειγμα την περασμενη εβδομαδα βγηκαμε με ενα 8 ιντσο κατοπτρικο, αλλα λογω σκονης στην ατμοσφαιρα και σχεδον γεματης σεληνης δεν μπορουσαμε να παμε πανω απο 100Χ μεγενθυνση.

 

Σε τελειες συνθηκες οσο μεγαλυτερο το τηλεσκοπιο τοσο καλυτερα βλεπεις.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι ειναι το cοllimation ευθυγραμμηση?

http://www.skyandtelescope.com/astronomy-resources/how-to-align-your-newtonian-reflector-telescope/

 

και στα ελληνικά:

 

http://sfak.org/page/collimation%20των%20κατόπτρων/292 (κάντε αντιγραφή επικόλληση το link)

 

με πιο απο τα δυο βλεπεις πιο καθαρα τους γαλαξιες?γιατι αυτο με ενδιαφερει περισσοτερο.

Το εξήγησε ωραιότατα ο κ. Παντελής παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...
καλως σας βρηκα παλι.μετα απο 4 χρονια αγορασα το πρωτο μου τηλεσκοπιο skywatcher dobsonian 8.η πρωτη μου ανακαληψη ηταν το νεφελωμα του ωριωνα και η αφροδιτη .σημερα ειδα και την σεληνη αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι αλλο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θέλετε χάρτες και ένα αξεσουάρ που λέγεται telrad...αν σας ενδιαφέρει πουλάω το telrad και χάρτες για αυτό στα 30...Αν ενδιαφέρεστε μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο τηλέφωνό μου 6937515007

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλως σας βρηκα παλι.μετα απο 4 χρονια αγορασα το πρωτο μου τηλεσκοπιο skywatcher dobsonian 8.η πρωτη μου ανακαληψη ηταν το νεφελωμα του ωριωνα και η αφροδιτη .σημερα ειδα και την σεληνη αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι αλλο.

 

Καλησπέρα φίλε Γιώργο. Από τι ουρανό παρατηρείς; Έχεις φωτορύπανση; Μπορείς να κατεβάσεις το δωρεάν λογισμικό stellarium να αρχίσεις να μαθαίνεις αστερισμούς και αντικείμενα και τον δωρεάν χάρτη Deep Sky Hunter για να ξεκινήσεις να μαθαίνεις αστροάλματα. http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα.ο βορειος ουρανος εχει αρκετη φωτορυπανση μονο ο πολαρις φαινεται και αλλα περιπου δεκα αστερια απο δυτικα βορειοδυτικα μεχρι σχεδον ανατολικα βορειοανατολικα ,απο μεγαλη αρκτο και μετα φαινονται αρκετα αστρα.αυτο που με μπερδευει πολυ ενω βρησκω το διπλο αστρο της μεγαλης αρκτου δεν μπορω να βρω τα υπολοιπα μεσω του ερευνητη γιατι φαινονται αρκετα φωτεινα και το τηλεσκοπιο μυ τα δειχνει αναποδα και καπου εκει τα χανω.

για τον χαρτη που μου ειπες εχω σκοπο να τον εκτυπωσω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν βρεθείς σε σκοτεινό ουρανό ο χάρτης θα σε βοηθήσει πολύ. Με τον ερευνητή δεν μπορείς να δεις όλη την μεγάλη Άρκτο. Βάλε στόχο δύο φωτεινά αστέρια της μεγάλης Άρκτου σε λίγο μεγάλη απόσταση και προσπάθησε να φτάσεις από το ένα αστέρι στο άλλο με την βοήθεια του χάρτη και τα αστέρια που θα βλέπεις στον ερευνητή η το προσοφθάλμιο. Να μάθεις σιγά σιγά τα αστροάλματα. Αυτό που μπορεί να σε μπερδεύει είναι ότι φαίνονται ανάποδα στον φακό αλλά οι κινήσεις που θα κάνεις δεν θα είναι ανάποδες,θα είναι οι ίδιες για να φτάσεις στο στόχο σου. Πρώτα από όλα βάζεις ένα αστέρι που βλέπεις στο πεδίο σου. Μετά πας στον χάρτη στη σελίδα που είναι το αστέρι και προσπαθείς να φτιάξεις τον χάρτη όπως τον βλέπεις στο πεδίο. Δηλαδή μπορεί να χρειαστεί να κοιτάς ανάποδα τον χάρτη για να είναι ίδιος με το πεδίο. Και μετά ξεκινάς σιγά σιγά τα αστροάλματα από αστέρια που βλέπεις (δημιούργησε σχήματα για να είσαι σίγουρος ότι είναι τα σωστά αστέρια) μέχρι να φτάσεις στο αντικείμενο που θες.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης επειδή έχεις dob τηλεσκόπιο και κάνεις χειροκίνητη αναζήτηση στόχων,θα σου είναι πάρα πολύ χρήσιμος ο ερευνητής Telrad,ή κάτι ανάλογο,ο οποίος δεν κάνει μεγέθυνση,βλέπεις όρθια τα αντικείμενα,δηλ.ό,τι και όπως βλέπει και το μάτι σου,με μια πολύ μικρή μείωση της φωτεινότητας.Με τους φωτεινούς κύκλους που έχει θα μπορείς σαρώνοντας τον ουρανό,να κάνεις πολύ πιο εύκολα και γρήγορα τα αστροάλματα που σου εξήγησε ο φίλος Γιώργος παραπάνω!

Με την βοήθεια ηλεκτρονικών ή και έντυπων χαρτών,θα μάθεις τον ουρανό και θα βρίσκεις τα αντκείμενα που θέλεις με σύστημα,χωρίς να πελαγώνεις!

Αν πάρεις τον Telrad μπορώ να σου πώ και έναν πολύ βολικό τρόπο να τον τοποθετήσεις πάνω στο τηλεσκόπιο.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης