Jump to content

Μύκητας στον φακό μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην άστροκοινότητα. Είπα να κάνω μια συντήρηση στους φακούς μου και να καθαρίσω τυχόν λιπαρότητες,σκόνες κτλπ. Ώσπου ήρθε και η σειρά του Nagler. Πέρα από αρκετή επιφανειακή βρωμιά παρατήρησα και κάτι περίεργες κηλίδες οι οποίες μετά το καθάρισμα δεν έφυγαν. Υποψιάζομαι μύκητες. Αλλα θα ήθελα και την γνώμη της κοινότητας. Αν είναι,πώς το αντιμετωπίζουμε;παραθέτω φωτογραφίες.

DSC_7031.thumb.jpg.ba83a40f76fbe8a48e08836e1bc34bef.jpg

DSC_7034.thumb.jpg.e4357302a39409b49ae49f100eaeba37.jpg

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι απο μέσα μάλλον είναι μύκητας. Τα προσοφθάλμια της ΤV ξεβιδώνουν (είχα ξεβιδώσει παλιότερα έναν Ethos 13 ο οποίος είχε μέσα μια τρίχα). Βέβαια ξεβιδώνουν σε ζώνες. Αν έχεις πρόσβαση σε αυτό το σημείο είσαι τυχερός. Αυτό που θα κάνεις είναι με βαμβάκι ή μεταξένιο πανί για οπτικά και Baader καθαριστικό φακων, να κάνεις πολύ απαλό μασαζ. Προσοχή μην πιέσεις ή μην τρίβεις παρατεταμένα γιατί θα μείνουν οι επιστρώσεις πάνω στο πανάκι.
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μοιάζουν με αποτύπωμα από υφές μυκήτων. Έκανες παρατηρήσεις κοντά στη λίμνη; Τον έβαζες μετά μέσα στη βαλίτσα αμέσως ή τον άφηνες να στεγνώσει;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα δεν εχω κανει παρατηρηση στα Γιαννενα. Τους φακους παντα τους αφηνα να στεγνωσουν με ανοικτα καπακια πανω σε τραπεζι.

 

Ισως το πιο σημαντικο: εχει επιπτωση στην παρατηρηση; Και μηπως υπαρχει τροπος να γλυτωσω το επιφοβο ξεβιδωμα;Ισως με UV λαμπα?

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα δεν εχω κανει παρατηρηση στα Γιαννενα. Τους φακους παντα τους αφηνα να στεγνωσουν με ανοικτα καπακια πανω σε τραπεζι.

 

Ισως το πιο σημαντικο: εχει επιπτωση στην παρατηρηση; Και μηπως υπαρχει τροπος να γλυτωσω το επιφοβο ξεβιδωμα;Ισως με UV λαμπα?

Δεν ξέρω για UV αλλά αν το αφήσεις θα εξαπλωθεί κι άλλο.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι μύκητας ο προσοφθάλμιος είναι τελειωμένος δυστυχώς. Δοκίμασε ό,τι μπορείς αλλά μακριά από τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου... Προσωπικά δεν θα τον ξαναχρησιμοποιούσα ποτέ προσοφθαλμιο με μύκητες. Ίσως ακόμα και να τον πέταγα. Τον είχες αγοράσει μεταχειρισμένο από ΗΠΑ μήπως; Το φαινόμενο με μύκητες σε οπτικές επιφάνειες είναι πιο διαδεδομένο εκεί.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω με συμπάθεια το πρόβλημα καθώς ο φακός αυτός είναι υψηλού κόστους αλλά και αξίας. Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω αλλά θα ήθελα να μάθω τι έγινε τελικά.

Μάλιστα, δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις την TV. Είναι απολύτως ικανοί να το καθαρίσουν και να βάλουν νέες επιστρώσεις, ή να αντικαταστήσουν τα μολυσμένα στοιχεία, αλλά δεν γνωρίζω εάν το κόστος της επισκευής θα συμφέρει. Δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις πάντως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,αρχικά. Να πω πως ρώτησα και την αμερικάνικη αστρονομική κοινότητα στο CN, και ολοι είπαν πως δεν επρόκειτο για μύκητες αλλά για λιπαρότητα και βρωμιές από την χρήση. Μάλιστα μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση το Residual Oil Remover να μην το καθαρίσει.

Προμηθεύτηκα τελικώς το υγρό της Baader καθώς αυτό το ROR δεν το βρήκα στο εμπόριο τουλάχιστον Ευρώπη (αν και μπορείς να το κατασκευάσεις μόνος σου,έχουν αναρτήσει τα συστατικά του ROR και τις αντίστοιχες αναλογίες).

 

Περιμένω να μου έρθει αύριο μεθαύριο και από το ΣΚ θα ενημερώσω πως πήγε. Εάν ούτε και τότε καθαρίσει τότε θα απευθυνθώ στην TV,αν και δεν γνωρίζω τι μπορεί να γίνει αναφορικά με τα capital controls.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λιπαρότητα; Δηλαδή αυτά βρίσκονται στην εξωτερική επιφάνεια του φακού; Δεν γίνεται αντιληπτό από τη φωτογραφία. Άρα αυτά που φαίνονται σαν υφές είναι αποτυπώματα από βλεφαρίδες;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λιπαρότητα; Δηλαδή αυτά βρίσκονται στην εξωτερική επιφάνεια του φακού; Δεν γίνεται αντιληπτό από τη φωτογραφία. Άρα αυτά που φαίνονται σαν υφές είναι αποτυπώματα από βλεφαρίδες;

 

Ακριβώς αυτό ρωτάω. Μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτές οι δομές να είναι ίχνη από λιπαρότητα των βλεφαρίδων. Μου φαίνεται δεν κατάλαβαν τι τους έδειχνα στις φωτογραφίες. Όπως και να 'χει θα προσπαθήσω άλλη μία τελευταία φορά.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα πήγαν καλα τελικώς! Αυτές οι υφές έφυγαν έπειτα από ένα καλό καθάρισμα! Ζήτημα να είδα μια μικρή κηλίδα μετά από προσεκτικό ψάξιμο.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι φαίνεται Κώστα ήταν εξωτερικά. Και έχει παρατηρήσει κοπέλα από τον φακό. Αλλά θέλω να πιστεύω ότι εγω προκάλεσα αυτές τις κηλίδες με τα 4 χρόνια χρήσης,και οχι η κοπελα μου με 5 λεπτά παρατήρησης :lol:
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης