Jump to content

Προβληματισμός με TV Nagler Τ6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πρέπει να σας πω τον πόνο μου. Πριν απο δυο μήνες είχα παραγγείλει απο γνωστό μαγαζί ελληνικό τηλεσκοπιων, τον Morpheus 12'5 mm για το 8 αρι dobsonian της SW.Τελικα όμως επειδή καθυστερούσε πολύ μου πρότειναν τον nagler 13 t6 τον οποίο και αγόρασα τελικά αλλά λόγω απειρίας μου δεν ρώτησα για το eye relief του. Εγώ μπορώ να παρατηρώ και με φακούς ( αν κ δεν το προτιμώ ιδιαίτερα γιατι κουράζουν ) αλλά κυρίως με γυαλια λόγω μυωπιας και αστιγματισμού. Μήπως με περιορίζει το γεγονός αυτό και πρέπει να τον πουλησω η πιστεύετε ότι δεν θα με ενοχλεί ιδιαίτερα. Η αλήθεια ειναι ότι όσες φορές τον δοκίμασα ακόμα κ με τους φακούς δεν νιωθω άνετη την παρατηρηση . Ειναι κ πολλά τα λεφτά που έδωσα κ έχω τύψεις. Πρέπει να τον αλλάξω με κάτι αλλο για αυτή την εστίακη που ειναι και ιδανική για το τηλεσκοπιο αυτό;

Κατέχω επίσης απο προσοφθαλμιους τον hyperion 24 mm, τον hyperion mark iii zoom , έναν TV Barlow 2x, super plossl της SW 32 mm.

Τι μου προτείνετε να κάνω;

 

Ευχαριστώ.

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Πρέπει να σας πω τον πόνο μου. Πριν απο δυο μήνες είχα παραγγείλει απο γνωστό μαγαζί ελληνικό τηλεσκοπιων, τον Morpheus 12'5 mm για το 8 αρι dobsonian της SW.Τελικα όμως επειδή καθυστερούσε πολύ μου πρότειναν τον nagler 13 t6 τον οποίο και αγόρασα τελικά αλλά λόγω απειρίας μου δεν ρώτησα για το eye relief του. Εγώ μπορώ να παρατηρώ και με φακούς ( αν κ δεν το προτιμώ ιδιαίτερα γιατι κουράζουν ) αλλά κυρίως με γυαλια λόγω μυωπιας και αστιγματισμού. Μήπως με περιορίζει το γεγονός αυτό και πρέπει να τον πουλησω η πιστεύετε ότι δεν θα με ενοχλεί ιδιαίτερα. Η αλήθεια ειναι ότι όσες φορές τον δοκίμασα ακόμα κ με τους φακούς δεν νιωθω άνετη την παρατηρηση . Ειναι κ πολλά τα λεφτά που έδωσα κ έχω τύψεις. Πρέπει να τον αλλάξω με κάτι αλλο για αυτή την εστίακη που ειναι και ιδανική για το τηλεσκοπιο αυτό;

Κατέχω επίσης απο προσοφθαλμιους τον hyperion 24 mm, τον hyperion mark iii zoom , έναν TV Barlow 2x, super plossl της SW 32 mm.

Τι μου προτείνετε να κάνω;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Κανενας?Εστω για συμπαρασταση....

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με λιγα παραπανω, θα επαιρνες τον Delos, πιο συγχρονος και με 20 eye relief. Τωρα νομιζω δεν αξιζει να κανεις αλλαγη. Παντως , εγω δεν μπορω να δω ολο το πεδιο οταν φοραω γυαλια,ακομα και με 22 eye relief. Γι αυτο βαζω φακους
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να σε ρωτήσουν είναι αν παρατηρείς με γυαλιά ή όχι. Αν δεν τον δέχονται πίσω, δυστυχώς ή θα πρέπει να ζήσεις με αυτή την επιλογή ή να το μεταπωλήσεις/ανταλλάξεις με κάτι άλλο που θα έχει μεγαλύτερο eye relief.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Δεν νομιζω να τον παιρνουν πισω τωρα τον φακο.Νομιζω ομως οτι ο TV Delos ειναι πιο φθηνος και το FOV του ειναι 72 μοιρες ενω ο Nagler T6 82 μοιρες.Εννοειται βεβαια οτι το eye relief του ειναι μεγαλυτερο.Στο amazon oi Delos κοστιζουν γυρω στα 280 δολλαρια ενω εγω τον πηρα γυρω στα 400 ευρω τον Nagler.

Και κατι τελευταιο. Μπορει καποιος να παρατηρει με γυαλια με 13mm eye relief, η θεωρειται ασκοπη και ματαιη η παρατηρηση.Τι λετε?

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα μυωπίας λύνεται απλά με την εστίαση, δε χρειάζεται να φοράς γυαλιά. Όσο για τον αστιγματισμό δεν ξέρω. Δοκίμασες χωρίς γυαλιά και χωρίς φακούς;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον αστιγματισμό δεν μπορείς να τον διορθώσεις με την εστίαση εξολοκλήρου. Τουλάχιστον όχι απο όσο έχω δοκιμάσει εγώ.
Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σειρά Τ6 των Nagler έχει 12mm eye relief, όχι 13. Οπότε θεωρώ πως είναι αδύνατο, σαν πρώην κάτοχος του Nagler 9mm T6, να κάνεις παρατήρηση με γυαλιά, είναι πολύ σφιχτό το eye relief.

 

Ο κυριότερος λόγος που πούλησα τον 9mm T6 ήταν και αυτός. Πηγαίνοντας στον Pentax XW 10mm με τα 20mm eye relief..κατάλαβα πως δεν θα επιστρέψω ποτέ και σε καμία περίπτωση σε Τ6 φακό. Βέβαια κέρδισα και σε οξύτητα με τον XW αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.. :D

 

Να τις βράσω τις 82 μοίρες φαινόμενο πεδίο αν πρέπει για να τις δω να κολλάω το μάτι μου...αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη και αίσθηση επί του θέματος...στον Ethos που έχει 15mm eye relief είναι καλύτερα τα πράγματα.. :-note

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κατι τελευταιο. Μπορει καποιος να παρατηρει με γυαλια με 13mm eye relief, η θεωρειται ασκοπη και ματαιη η παρατηρηση.Τι λετε?

 

Με 15mm eye relief πρέπει να "σπρώξεις" με το γυαλί σου το λάστιχο του φακού για να δεις όλο το πεδίο. Τα γυαλιά χρειάζονται 17mm και πάνω......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια ειναι ότι πήρα nagler λόγω της φήμης κ των τελειων κριτικών των φακών. Δεν είχα ψάξει καθόλου τους pentax. Το θεμα του eye relief και του πεδίου ειναι ακριβώς έτσι. Τι να το κανείς το ευρύ πεδίο αν ζορίζεσαι πολύ να το δεις όπως λέει ο φίλος Τάσος. Όλα τελικά ειναι σχετικά. Μεγαλώνουμε και μαθαίνουμε.....
Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν αρκετοί φακοί με μεγάλο eye relief σήμερα και ανάμεσα σε αυτούς πολλοί είναι υψηλής ποιότητας. Όλο και αυξάνονται μάλιστα καθώς και η τεχνολογία το επιτρέπει αλλά και το αγοραστικό κοινό γερνά, με αποτέλεσμα διάφορα οπτικά προβλήματα τα οποία οδηγούν σε χρήση γυαλιών όρασης του ενός ή του άλλου τύπου. Όλα σχεδόν τα Premium κιάλια έχουν σήμερα μεγάλο eye relief. Το ίδιο και τα ακριβά μικροσκόπια. Μοιραία το ίδιο θα συμβεί και με τα τηλεσκόπια. Ο τύπος του υπερελαφρού UWA με μικρό eye relief θα καταλήξει να γίνει εισαγωγικός, όπως έγινε με τους ES82.

Προσπάθησε να το αλλάξεις ή να το πουλήσεις για κάτι με καλύτερη εργονομία. Οι 72 μοίρες του Delos μοιάζουν περισσότερες από τις 82 του Nagler, καθώς θα τις βλέπεις όλες μαζί και όχι ένα μόνο μέρος τους ανά πάσα στιγμή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν αρκετοί φακοί με μεγάλο eye relief σήμερα και ανάμεσα σε αυτούς πολλοί είναι υψηλής ποιότητας. Όλο και αυξάνονται μάλιστα καθώς και η τεχνολογία το επιτρέπει αλλά και το αγοραστικό κοινό γερνά, με αποτέλεσμα διάφορα οπτικά προβλήματα τα οποία οδηγούν σε χρήση γυαλιών όρασης του ενός ή του άλλου τύπου. Όλα σχεδόν τα Premium κιάλια έχουν σήμερα μεγάλο eye relief. Το ίδιο και τα ακριβά μικροσκόπια. Μοιραία το ίδιο θα συμβεί και με τα τηλεσκόπια. Ο τύπος του υπερελαφρού UWA με μικρό eye relief θα καταλήξει να γίνει εισαγωγικός, όπως έγινε με τους ES82.

Προσπάθησε να το αλλάξεις ή να το πουλήσεις για κάτι με καλύτερη εργονομία. Οι 72 μοίρες του Delos μοιάζουν περισσότερες από τις 82 του Nagler, καθώς θα τις βλέπεις όλες μαζί και όχι ένα μόνο μέρος τους ανά πάσα στιγμή.

 

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους φακούς καλής ποιότητας με μεγάλο eye relief στην εστίακη αποστάση των 12-14 mm και την εστίακη των 30-32 mm; Για να αρχίζω να προγραμματιζομαι σιγά σιγα για την επόμενη αγορα.

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας από τους καλύτερους στα 12 mm είναι ο T4 nagler!δύσκολα θα τον αλλαζα με άλλο...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι το γλυκό σημείο των φακών, με πολλές ποιοτικές επιλογές.

Nagler T4 12mm, Delos 12mm & 14mm, Docter 12.5mm στην κορυφή.

Radian 12 & 14mm & Vixen LVW 13mm από παλαιότερα σχέδια.

Επίσης ο Pentax XW 14mm τον οποίο δεν συμπαθούν οι κάτοχοι νευτωνίων αλλά σε διοπτρικό που τον είδα ήταν εξαίρετος.

Από νεότερα ο Morpheus 12.5 & 14mm.

Ο Denk 14mm.

Για πληγωμένους από την κρίση, ο Hyperion 13mm.

Ακόμη καλύτερα ο Hyperion Zoom που είναι πολύ καλός μεταξύ 16 και 8mm.

Ακόμη και ο Ethos 13mm και ο ES100 14mm έχουν eye relief τέτοιο που με γυαλιά βλέπεις τις 70-80 μοίρες με άνεση, αλλά γιατί να μην πάρεις Delos που είναι φθηνότερο και ελαφρύτερο;

 

Ο Nagler είναι μοναδικός αλλά ο Delos προσφέρει καλύτερη εικόνα. Ο Docter (που δεν έχω δοκιμάσει) προσφέρει το πεδίο του Nagler με εικόνα ισάξια των Delos & XW αλλά είναι πανάκριβος (Docter= Carl Zeiss Jenna). Ο Morpheus είναι νέος παίκτης και αυτό που θα διάλεγα σήμερα καθώς τοποθετείται ανάμεσα σε Nagler και Delos σε λογική τιμή και ο Paolini είναι πολύ έμπειρος και δεν έχω λόγο να μην τον εμπιστευτώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Σιγουρα την επομενη φορα θα ελεγχω καλυτερα ολα τα χαρακτηριστικα των φακων.Οπως ειπα ετσι μαθαινεις το αθλημα και το ASTROVOX ευτυχως ειναι παντα εκει για να βοηθησει.Επρεπε να ειχα ρωτησει πριν τον αγορασω τον Τ6.Ευχαριστω και παλι. :D
Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης