AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Εφαρμογή για το κινητό
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Εφαρμογή για το κινητό
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
geo1970Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 135
Τόπος: Πετρούπολη
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/06/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 16:20    Θέμα δημοσίευσης: Εφαρμογή για το κινητό Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποια δωρεάν εφαρμογή χρησιμοποιείτε στο κινητό για βοήθεια στις αστρονομικές παρατηρήσεις ;
Εγώ χρησιμοποιώ το Sky map .Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NebulasOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Μαϊ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 38
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/06/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα με βολεύει αρκετά το SkEye. Σε android. Χρησιμοποιώ πάντα τη νυχτερινή όραση. Η εφαρμογή είναι και δωρεάν οπότε Applause
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KostasvasOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 05 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 138
Τόπος: Ναυπακτος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/06/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:40    Θέμα δημοσίευσης: Εφαρμογή για κινητο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο κινητο εγω εχω το sky chart στον υπολογιστή υπαρχει το stellarium
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
v.p.Offline
Αστρομανιακή
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Οκτ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 154
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/06/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 22:11    Θέμα δημοσίευσης: Re: Εφαρμογή για το κινητό Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo1970 έγραψε:
Ποια δωρεάν εφαρμογή χρησιμοποιείτε στο κινητό για βοήθεια στις αστρονομικές παρατηρήσεις ;
Εγώ χρησιμοποιώ το Sky map .Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

Καλησπέρα.

Στο κινητό μου έχω κάποιες εφαρμογές, δεν τις χρησιμοποιώ όμως διότι ακόμα και όταν ενεργοποιώ το night mode η οθόνη εκπέμπει αρκετό φως ώστε να μου χαλά την νυχτερινή όραση, την οποία με μεγάλη δυσκολία αποκτώ λόγω της περιοχής που μένω.

Από την άλλη, βέβαια, μπορώ να προτείνω μερικές εφαρμογές.
Άρα έχουμε και λέμε:

1) Star chart. Πολύ ωραίο, με μέτρια γραφικά, καλύτερο όμως θα έλεγα από το κλασσικό sky map της google.

2) Star walk 2 free. Έχω καταβολευτεί με αυτή την εφαρμογή. Θυμίζει αρκετά το stellarium, που έχω στο pc, ωστόσο πολλές από τις φαντασμαγορικές λειτουργίες, ας πούμε, που διαθέτει είναι διαθέσιμες στο κοινό μόνο επί πληρωμή.

3) Sky view free. Και αυτό καλούτσικο, καλύτερο όμως (κατά την γνώμη μου πάντα) από το sky map.

4) Τέλος, το astro panel που με ενημερώνει για τις καιρικές συνθήκες (πότε πέφτει μέσα, πότε όχι), σε τι φάση βρίσκεται η Σελήνη και τις διαβάσεις του ISS.

Αυτά από εμένα. Ελπίζω να φανούν χρήσιμα. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Alexandros_87Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 22 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 30
Τόπος: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/06/2016, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδιά τα έχω δοκιμάσει όλα και κανένα δεν μου δείχνει σωστά πλανήτες κτλπ.. μέχρι και την σελήνη την δείχνει λάθος.
Έχω τα δεδομένα ανοικτά όπως επίσης και το gps αλλά τίποτα...
Έχω προσπαθήσει και με manual ρυθμίσεις πάλι τα ίδια.
Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το διορθώσω?

Με εκτίμηση Αλέξανδρος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Φεβ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 156
Τόπος: Χαλικδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/06/2016, ημέρα Σάββατο και ώρα 10:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας παιδια. Κατα την γνωμη μου το καλυτερο με διαφορα ειναι το skyportal της celestron. Δωρεαν ευχρηστο και.με.εξαιρετικα γραφικα απεικονιζει τα παντα απο την σεληνη μετις φασεις τις μεχρι τις διαβασεις των δορυφορων πανω στον δια. Μεσα απο τις ρυθμισεις μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε ισημερινη/αλταζιμουθιακη στηριξη, τον τοπο σου ( για την Ελλαδα εχει 4-5 πολεις)
Επισης σε αφηνει να διαλεξεις πως θα προβαλεται ο ουρανος πχ.
- Ενας κυκλος που συμβολιζει τον οριζοντα και μεσα σε αυτον το μερος του ουρανου που ειναι ορατο
- Να φαινεται ολοκληρος ο ουρανος ακομα και του νοτιου ημισφαιριου
- Μπορεις να ενεργοποιησεις την λειτουργια Show Daylight και να σου δειχνει τον ηλιακο φως και αλλα πολλα.
Αμα την ψαξετε και πειραξετε τις ρυθμισεις θα ανακαλυψετε πολλα περισσοτερα απο αυτα που σας λεω τωρα.

Screenshot_2016-06-25-11-40-38.png
 Περιγραφή:
Οι ρυθμισεις. Αν εχεις celestron τηλεσκοποιο με wifi θα σουβφανει πολυτιμη η εφαρμογη
 Μέγεθος αρχείου:  60.51 KB
 Διαβάστηκε:  48 φορές

Screenshot_2016-06-25-11-40-38.png

Screenshot_2016-06-25-11-40-25.png
 Περιγραφή:
Η προεσκοπιση του ουρανου με τα διακριτικα του προσανατολισμου
 Μέγεθος αρχείου:  242.6 KB
 Διαβάστηκε:  46 φορές

Screenshot_2016-06-25-11-40-25.png

Screenshot_2016-06-25-11-47-41.png
 Περιγραφή:
Οι ρυθμισεις του οριζοντα διαθετει και 3 τοπια
 Μέγεθος αρχείου:  66.64 KB
 Διαβάστηκε:  49 φορές

Screenshot_2016-06-25-11-47-41.png

Screenshot_2016-06-25-11-50-30.png
 Περιγραφή:
Ο διας με την αποψινη διαβαση της Ιους
 Μέγεθος αρχείου:  156.92 KB
 Διαβάστηκε:  53 φορές

Screenshot_2016-06-25-11-50-30.png

Screenshot_2016-06-25-11-51-05.png
 Περιγραφή:
Το αποψινο φεγγαρι. Υποστηριζει διαβασρις του iss καθως και την αποκρηψη/επανεμφανηση αστερων/πλανητων
 Μέγεθος αρχείου:  100.96 KB
 Διαβάστηκε:  46 φορές

Screenshot_2016-06-25-11-51-05.png

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
GALEXOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 15 Σεπ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 342
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/06/2016, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελευταία δοκίμασα το DSO Planner (free) και μου φαίνεται ικανοποιητικό με αρκετές ρυθμίσεις. Η basic έκδοση (14,99 ευρώ αν θυμάμαι καλά) έχει και επιλογή για έλεγχο τηλεσκοπίου (δουλεύει αλλά δεν έχω δοκιμάσει αν έχει ακρίβεια).
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Φεβ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 156
Τόπος: Χαλικδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/06/2016, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το skyportal εχει και αυτο ελεγχο τηλεσκοποιου αλλα μονο για celestron. Δεν το εχω δοκιμασει αλλα αν θες δες κανα βιντεο να δεις πως λειτουργει. Βασικα λειτουργει σε οσα τηλεσκοποια εχουν το skyportal wifi module νομιζω το πουλαει το πλανηταριο
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
draculasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 864
Τόπος: Μεσσηνία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/06/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:40    Θέμα δημοσίευσης: Re: Εφαρμογή για το κινητό Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

v.p. έγραψε:
Στο κινητό μου έχω κάποιες εφαρμογές, δεν τις χρησιμοποιώ όμως διότι ακόμα και όταν ενεργοποιώ το night mode η οθόνη εκπέμπει αρκετό φως ώστε να μου χαλά την νυχτερινή όραση, την οποία με μεγάλη δυσκολία αποκτώ λόγω της περιοχής που μένω.

Δοκίμασε το "Lux dash" ένα πρόγραμμα που παρεμβάλλεται στις ρυθμίσεις φωτεινότητας της οθόνης.
Χρησιμοποιεί τον αισθητήρα φωτεινότητας, ή αν δεν υπάρχει την κάμερα, για να προσαρμόζει αυτόματα τον φωτισμό της οθόνης, και είναι πλήρως παραμετροποιησιμο.
π.χ. σε 0Lux (που είναι οι συνθήκες παρατήρησης) μπορείς να ρυθμίσεις την φωτεινότητα να πέφτει αυτόματα στο 5% ή στο 50% ή όπου σε βολεύει εσένα.
Μπορεί να κατεβάσει την ένταση πολύ πιο χαμηλά από τις "απλές" ρυθμίσεις του Android.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 996
Τόπος: Manchester + Οινόη Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/06/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όποιος έχει iPhone ή iPad και κάνει ευθυγράμμιση με πολική διόπτρα και δεν του αρκεί η δωρεάν έκδοση, μπορεί να μου στείλει μήνυμα να του στείλω δωρεάν κωδικό για το Polar Scope Align Pro. Είναι επίσης χρήσιμο σε όποιον αρέσει η πρόβλεψη αστρο-καιρού με την Ξαστεριά (ίδια πηγή δεδομένων με το Astro Panel για Android), αλλά τη θέλει με night vision mode και το ενσωματωμένο dimmer για σκοτεινότερη οθόνη (αντίθετα όμως με την ξεχωριστή έκδοση, η Ξαστεριά στο Polar Scope Align Pro είναι μόνο στα Αγγλικά).

Violence is the last refuge of the incompetent.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Alexandros_87Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/06/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε όλους σας δουλεύουν σωστά οι εφαρμογές;
Μήπως κάτι δεν κανω σωστά και δεν προσανατολίζεται το κινητό;
Όσες εφαρμογές έχω εγκαταστήσει μου βγάζουν την σελήνη αρκετά πιο δεξια.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
v.p.Offline
Αστρομανιακή
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Οκτ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 154
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/06/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:44    Θέμα δημοσίευσης: Re: Εφαρμογή για το κινητό Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

draculas: Σας ευχαριστώ πολύ. Very Happy Θα το δοκιμάσω. Μέχρι τώρα δεν χρησιμοποιούσα καθόλου το κινητό μου όταν παρατηρούσα. Ελπίζω να βοηθήσει.

georgegramm: Καταπληκτική η εφαρμογούλα. Ευχαριστώ πολύ. Δεν την είχα υπόψιν. Είναι όμως κάπως μεγάλη (~140 mb), ελπίζω να μην έχει επιπτώσεις ο όγκος της στην λειτουργία της.

Alexandros_87: Εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με τη θέση των πλανητών ή της Σελήνης στις διάφορες εφαρμογές. Γιατί σας ενδιαφέρει όμως τόσο πολύ, εφόσον τα αντικείμενα αυτά είναι εύκολα αναγνωρίσιμα στον ουράνιο θόλο (με ελάχιστες εξαιρέσεις);

Αν βρείτε την ακριβή γεωγραφική θέση της περιοχής σας από την wikipedia, για τις πόλεις, ή από google maps, για κάποια άλλη περιοχή παρατήρησης (βουνό, λιβάδι κτλ κτλ) και την εισάγετε στην εφαρμογή, δεν θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε gps ή οτιδήποτε άλλο και θα έχετε λιγότερες πιθανότητες να υπάρξει λάθος (νομίζω!).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
elvetharOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιαν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 92
Τόπος: Γαλάτσι & Πρέβεζα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/06/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Alexandros_87, όλα τα κινητά έχουν έναν αισθητήρα κίνησης (accelerometer) ο οποίος πρέπει να είναι βαθμονομημένος σωστά για να μπορεί να διαβάζει την κλίση του κινητού και την ταχύτητα κίνησης. Πήγαινε στις "Ρυθμίσεις" του κινητού σου και κάπου εκεί θα βρείς μια επιλογή για βαθμονόμηση (ανάλογα με τον τύπο του κινητού). Στο δικό μου π.χ. LG πηγαίνω Ρυθμίσεις/Προβολή/ΣύνθετεςΡυθμίσεις/Περισσότερα/ΒαθμονόμησηΑισθητήραΚίνησης. Θα σου ζητήσει να τοποθετήσεις τη συσκευή σε μία επίπεδη επιφάνεια και να πατήσεις "βαθμονόμηση" ή κάτι αντίστοιχο, και θα αρχίσει να ρυθμίζει μόνο του τον αισθητήρα. Προσοχή, η συσκευή πρέπει να είναι σε επίπεδη επιφάνεια. Μετά από αυτή τη διαδικασία οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν τον αισθητήρα θα λειτουργούν κανονικά. Ελπίζω να βοήθησα.
Φιλικά,
Τάσος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Alexandros_87Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/06/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα,
Το κινητό μου δεν έχει τέτοια ρύθμιση ( nexus 6p )
Το έψαξα λίγο και από ότι φαίνεται επειδή τα προγράμματα αυτά δεν έχουν κάνει update για lollipop και για πιο νέα hardware υπάρχει κάτι σαν ασυμβατότητα.
Νομίζω θα πρέπει να βρω κάποιο που να είναι updated
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
elvetharOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιαν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 92
Τόπος: Γαλάτσι & Πρέβεζα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/06/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επίσης, ξέχασα να πώ, άν έχεις θήκη που κλείνει με μαγνήτη βγάλτην γιατί ο μαγνήτης τρελαίνει την πυξίδα. Όσο για την ασυμβατότητα νομίζω ότι δεν ισχύει αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Θα κοιτάξω λίγο το μοντέλο σου και άν βρώ κάτι θα επανέλθω...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης