Jump to content

Χάρτες ηλεκτρονικοί σε οθόνες Vs έντυπων χαρτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτή τη συζήτηση με θέμα τους ηλεκτρονικούς χάρτες σε οθόνη και τα πλεονεκτήματα από την χρήση τους έναντι των τυπωμένων χαρτών στην αστροπαρατήρηση.

Για τις δυνατότητες που έχουν, τις δυσκολίες που μπορεί κάποιος να αντιμετωπίσει από την χρήση τους, αλλά και τους μύθους που υπάρχουν γύρω από αυτούς.

Θα είχε ενδιαφέρον να ακουστούν οι απόψεις σας μέσα από τις εμπειρίες σας.

 

Αγαπώ του έντυπους χάρτες γιατί έχω περάσει ατελείωτες ώρες διαβάζοντάς τους. Μου αρέσει να γυρίζω τα φύλλα τους, το πώς μυρίζει το χαρτί τους. Οι σημειώσεις που έχω γράψει επάνω τους είναι γεμάτες αναμνήσεις. Στην κόρη μου πριν χρόνια, ένα βράδυ της διάβασα τον χάρτη αντί για παραμύθι. Της έλεγα ιστορίες για τους αστερισμούς και της έδειχνα πως να σχηματίζει με την φαντασία την εικόνα τους στα άστρα. Μου αρέσουν οι χάρτες ακόμη και όταν είναι παραμορφωμένοι από την υγρασία. Σελίδες της Uranometria 2000 και του TriAtlas μου έχουν κάνει παρέα εκτυπωμένες δίπλα στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου. Ο Pocket Sky Atlas στα πόδια μου, έχει σταθεί ατελείωτες βραδιές σύντροφός μου για κιάλια. Η ευκολία είναι μεγάλη όταν τους έχω δίπλα στο πλάνο παρατήρησης. Επίσης είναι δύσκολο να τους απαρνηθώ γιατί τους περισσότερους… τους έχω πληρώσει. Αλλά μέχρι εκεί!

 

Όταν τα πράγματα σοβάρευαν, για βαθύτερο ουρανό στο τηλεσκόπιο, για λεπτομέρειες στους χάρτες και τα δεδομένα τους, πάντοτε είχα την αίσθηση ότι κάτι έλειπε. Μέχρι που άρχισα πριν μερικά χρόνια να ασχολούμαι περισσότερο με τους ηλεκτρονικούς χάρτες, τυπώνοντας χάρτη και το πλάνο παρατήρησης. Εκτύπωνα ακριβώς αυτό που ήθελα. Πολλές φορές όμως και ήταν αυτό επίπονο. Την ώρα της παρατήρησης για παράδειγμα υπήρχαν στιγμές που αναζητούσα την ευκολία του desktop υπολογιστή όπου στο Cartes Du Ciel που χρησιμοποιώ άλλαζα σε δευτερόλεπτα τα πάντα. Εύρισκα εύκολα την πληροφορία. Έτσι άρχισα να παίρνω το laptop μαζί μου.

 

Να σημειώσω εδώ, ότι έχω την αίσθηση ότι όλοι οι ηλεκτρονικοί χάρτες δεν είναι για την πλειονότητα των νεοεισερχόμενων όπως δεν είναι άλλωστε και όλοι οι τυπωμένοι χάρτες. Κάποιος όμως που αναζητά κάτι καλύτερο από το Stellarium για να εμβαθύνει και πάει στους έντυπους χάρτες, θα είναι καλό κατά την γνώμη μου να ασχοληθεί προηγουμένως για κάποιο διάστημα με έναν ηλεκτρονικό χάρτη. Τα πλεονεκτήματα των ηλεκτρονικών χαρτών είναι άπειρα. Κυρίως για τους προχωρημένους στην χρήση χαρτών.

 

Μπορώ να τυπώσω χάρτες και να πάρω τα χαρτιά μαζί μου σε ζελατίνες. Μπορώ να έχω το software χαρτών δίπλα μου στην παρατήρηση μέσω μιας καλυμμένης οθόνης σε night mode. Υπάρχουν προγράμματα όπως για παράδειγμα το Cartes Du Ciel για PC και Windows tablets. Ή το SkySafari & το DSO Planner για smartphone & tablet, καθώς και άλλα. Όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Αλλά συγκρινόμενα με τους έντυπους χάρτες, μόνο θετικά σχόλια υπερθετικού βαθμού υπάρχουν γι’ αυτά.

 

 

Κάποια μόνο από τα πλεονεκτήματα:

 

Ποιος έντυπος χάρτης μπορεί να προσφέρει τα παρακάτω;…

 

1. Ένας ηλεκτρονικός χάρτης δίπλα μου σε μια οθόνη στην αστροπαρατήρηση είναι ευέλικτος, έχω ότι θέλω με υψηλή παραμετροποίηση.

2. Εμφανίζει ή εξαφανίζει αντικείμενα, γράμματα, νούμερα, εικόνες στην στιγμή για καλύτερη οπτική στον χάρτη.

3. Τα πράγματα γίνονται στην πραγματικότητα πιο απλά από ότι με τους έντυπους χάρτες που τους λείπουν όλες οι ευκολίες.

4. Μπορώ να χρησιμοποιώ δεδομένα από διάφορους κατάλογους με μερικά κλικ.

5. Φτιάχνω εύκολα τα αστροάλματα που θα χρειαστώ.

6. Το Cartes Du Ciel μπορεί να δείξει το πλήθος των αστέρων που βλέπω με γυμνούς οφθαλμούς από την περιοχή όπου βρίσκομαι. Ή να δείξει αστέρες μεγέθους 12 – 13 mag όπως ακριβώς τους βλέπω από το προσοφθάλμιο λαμβάνοντας υπ’ όψιν τις ατμοσφαιρικές συνθήκες την συγκεκριμένη βραδιά παρατήρησης. Ούτε ένα αστέρι περισσότερο ή λιγότερο!

7. Για βαθύ ουρανό, για διπλούς, μετρήσεις πεδίου, μετρήσεις αποστάσεων μεταξύ αστέρων, φαινόμενο μέγεθος γειτονικών αστέρων για σύγκριση μεγέθους νόβα και μεταβλητών, είναι αξεπέραστο.

8. Μπορώ να εμφανίσω 3 χάρτες στην οθόνη

 

Εδώ υπάρχει η εικόνα σε μεγέθυνση

 

[fullalbumimg]19933[/fullalbumimg]

 

Ο πρώτος χάρτης (μεγαλύτερος) δείχνει την τοποθεσία του αντικειμένου όπως βλέπουμε τον ουρανό με γυμνούς οφθαλμούς. Αν χρησιμοποιούμε Telrad μπορούν να έχουν τοποθετηθεί ήδη οι κύκλοι του για την ευκολότερη εύρεση του στόχου. Στους έντυπους χάρτες αυτό είναι πάντοτε πρόβλημα με τις διαφάνειες Telrad ή με το κυκλικό σύρμα.

Ο δεύτερος χάρτης του ερευνητή, μπορεί να δείχνει το πεδίο ανεστραμμένο αν χρειαστεί, όπως και ο τρίτος χάρτης αυτός του προσοφθαλμίου. Η ταυτοποίηση των πεδίων είναι πολύ ευκολότερη έτσι.

9. Μπορώ να κρατήσω σημειώσεις επάνω στον χάρτη όπως και με τους έντυπους χάρτες. Ή μια λίστα των αντικειμένων που έχουν ήδη παρατηρηθεί.

10. Αν υπάρχει σύνδεση, έχουμε δυνατότητα για κατέβασμα δεδομένων εκείνη τη στιγμή, όπως για παράδειγμα δεδομένα από SIMBAD, εικόνων για αντιπαραβολή με αυτό που βλέπουμε στο προσοφθάλμιο, την θέση των μικρών πλανητών, κομήτες.

11. Ο κατάλογος UCAC 4 περιέχει 113 εκ. αστέρες μεγέθους μέχρι 16 mag!

 

Εκτός από το Cartes Du Ciel υπάρχουν και άλλα προγράμματα ηλεκτρονικών χαρτών με ενδιαφέρουσες δυνατότητες: Το DSO Planner για smartphones & tablets υποστηρίζει PushTo & GoTo και χρησιμοποιεί night (red) mode. Μπορείς να βλέπεις μέσα από τον Telrad σπρώχνοντας το τηλεσκόπιο και να ταιριάζουν τα αστέρια αυτόματα στον ηλεκτρονικό χάρτη. Η εφαρμογή χρησιμοποιεί τον αισθητήρα του επιταχυνσιόμετρου του smartphone, για να ευθυγραμμίσει τον χάρτη με τον ορίζοντα. Αντίστοιχα και το SkySafari έχει τα δικά του πλεονεκτήματα. Έχουν ήδη αναφερθεί στο Astrovox.

 

Για όλα όμως τα ηλεκτρονικά προγράμματα και την προβολή τους μέσω οθόνης στην αστροπαρατήρηση, υπάρχει ένας αρκετά διαδεδομένος μύθος που αναμασιέται για χρόνια.

 

 

Ο ΜΥΘΟΣ της νυχτερινής προσαρμογής:

 

Πολλοί παρατηρητές έχουν υποστηρίξει κατά καιρούς ότι χάνεται η νυχτερινή προσαρμογή από τις οθόνες. Το ίδιο υποστηρίζουν ακόμη και αν έχουν ήδη ληφθεί τα κατάλληλα μέτρα ώστε η οθόνη να έχει καλυφθεί με κόκκινο πλαστικό φύλλο και να έχει μειωθεί η φωτεινότητα.

 

[fullalbumimg]19931[/fullalbumimg] [fullalbumimg]19932[/fullalbumimg]

 

Στο ebay υπάρχουν έτοιμα κόκκινα ακρυλικά φύλλα για laptop

 

 

Κάντε τις ερωτήσεις σε κάποιον που αναφέρει ότι χάνει την προσαρμογή από οθόνες καλυμμένες με κόκκινο πλαστικό και βρίσκονται σε λειτουργία night mode:

 

-Πόσα mag χάνονται;

-Για πόση ώρα χάνεται η προσαρμογή τους μέχρι να επανέλθει;

 

Προσωπικά, δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση από όσους υποστηρίζουν ότι η οθόνη καταστρέφει την νυχτερινή όραση. Πιθανολογώ ότι το υποστηρίζουν επειδή έχει δημιουργηθεί αυτή η λογική όταν βλέπουν λευκές οθόνες ή κινητά να ανάβουν από συμπαρατηρητές μέσα στο σκοτάδι. Συμβαίνει ίσως επειδή έχουν γραφτεί κατά καιρούς ότι και το αδύναμο κόκκινο φως στο λευκό χαρτί θαμπώνει την όραση (δεν θαμπώνει!). Επίσης ίσως γιατί υπάρχει η «αίσθηση ότι η οθόνη στραβώνει» ακόμη και αν καλυφτεί με κόκκινο πλαστικό. Προσοχή μιλάμε για αίσθηση, όχι πραγματική εκτίμηση του γεγονότος! Πόσοι όμως έχουν κάνει το κατάλληλο σετάπ στην οθόνη τους και έκαναν μετρήσεις για να διαπιστώσουν αν πράγματι χάνουν κάτι από την νυχτερινή προσαρμογή;

 

Εγώ δεν έχω βρει κανέναν και έτσι κάποτε αποφάσισα να κάνω μετρήσεις μόνος μου. Τελευταία ζήτησα την συνδρομή φίλων για επιβεβαίωση. Χαίρομαι που συνάντησα ανοιχτά μυαλά που απλώς είχαν επηρεαστεί από δηλώσεις του παρελθόντος όπως και εγώ. Για άλλη μια φορά να επαναλάβω όπως συνηθίζω, ότι το αποτέλεσμα που βρήκα μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας, φτάνει να κάνει την δοκιμή.

 

Εφαρμόζοντας λοιπόν το κατάλληλο σετάπ που περιγράφω αργότερα, κάτω από σκοτεινό ουρανό σε μάτια που είχαν προσαρμοστεί πλήρως στο σκοτάδι για πάνω από μισή ώρα και ανάβοντας μετά την οθόνη

 

    • Η νυχτερινή προσαρμογή δεν χάθηκε ούτε στο ελάχιστο από την φωτεινότητα της οθόνης

Πέρασα αρκετές φορές από τους γυμνούς οφθαλμούς, στο προσοφθάλμιο και στην οθόνη. Μια στιγμή μόνο έχασα δύο αμυδρά αστέρια, που τα είδα πάλι σε 30”. Μπορεί όμως να έφταιγαν οι καιρικές συνθήκες, προσωρινά. Σίγουρα δεν ήταν νυχτερινή προσαρμογή που κάνει ώρα να επανέλθει.

Έτσι για εμένα το χάσιμο της νυχτερινής προσαρμογής αν η οθόνη έχει ρυθμιστεί σωστά, είναι ένας μύθος εξαιρετικά δυνατός!

 

Έχει επηρεάσει για χρόνια όσους το θεώρησαν λογικό (και εμένα), χωρίς όμως να ασχοληθούν να το διαπιστώσουν πρακτικά. Η αντανάκλαση του κόκκινου φακού στον χάρτη ενοχλεί περισσότερο. (Όπου ενοχλεί μεν, αλλά δεν χάνεται η προσαρμογή αν είναι ρυθμιζόμενος και αμυδρός). Βέβαια εντάξει, υπάρχουν και αυτοί που χαλιόνται από το αντιζωδιακό φως που τους δημιουργεί φωτορύπανση ή από τις πυγολαμπίδες και την Τίνκερμπελ!

 

Έχω μια ιδέα! Αντί να βασίζεστε στην λογική του καθενός, γιατί δεν κάνετε τις δικές σας μετρήσεις για το αν είναι πραγματικό ότι οι οθόνες λάπτοπ-τάμπλετ-κινητών εξασθενούν την όραση και κατά πόσο σας στραβώνουν, όταν έχουν διαμορφωθεί κατάλληλα, και να μας αναφέρετε τα αποτελέσματα που μετρήσατε;

 

 

Μειονεκτήματα

 

Έχουν αναφερθεί διάφορα. Ορισμένα από αυτά είναι αντικειμενικά προβλήματα, όπως το θέμα της αυτονομίας ή της υγρασίας. Κάποιες φορές ο χειρισμός της οθόνης αφής με τα δάχτυλα απαιτεί ικανότητα. Κάποια άλλα έχουν να κάνουν με προσωπικούς παράγοντες (ο ένας αναφέρει ότι είναι παραδοσιακός παρατηρητής (?) ο άλλος αρκείται στον έντυπο χάρτη που έχει γιατί τον καλύπτει -απόλυτα κατανοητό αυτό-, κάποιος άλλος θέλει ελευθερία από τα ηλεκτρονικά, ελευθερία από τις μπαταρίες, ελευθερία απόψεων, ελευθερία ή θάνατος). Υπάρχουν και άλλα τα οποία έχουν ξεπεραστεί πλέον, όπως για παράδειγμα αυτό που λεγόταν παλαιότερα για το Cartes Du Ciel ότι μπερδεύονται τα δεδομένα των καταλόγων του. Ο κατασκευαστής Patrick Chevalley, κάνει συνεχώς βελτιώσεις και το έχει φτάσει σε υψηλή λειτουργικότητα. Πιστεύω πάντως ότι αν τεθούν τα όποια μειονεκτήματα χρήσης οθονών και προγραμμάτων σε συζήτηση, θα βρεθούν λύσεις από τους χρήστες.

Εσείς σκέφτεστε να υπάρχουν κάποια;

 

 

Ένα κατάλληλο setup για laptop

 

Συνοπτικά:

Καλύπτω την οθόνη με κόκκινο ακρυλικό φύλλο

Αλλάζω το Θέμα του υπολογιστή μου

Ενεργοποιώ την λειτουργία νυχτερινή όραση (red night mode) του προγράμματος

Μειώνω αν χρειαστεί την φωτεινότητα της οθόνης

Εξαφανίζω την taskbar με αυτόματη απόκρυψη, αν έχει ενοχλητικά εικονίδια

 

Ο τρόπος που χρησιμοποιώ:

1. Τοποθετώ ένα σκούρο κόκκινο ακρυλικό φύλλο (πλεξιγκλάς ή πλαστικό φιλμ) μπροστά από την οθόνη με 3 κλιπ. Είναι μια τεχνική που έχει αναφερθεί και χρησιμοποιείται από παλιά στο εξωτερικό. Για δοκιμή και μόνο, αντί για πλεξιγκλάς ή πλαστικό φύλλο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το βιβλιοπωλείο μια ζελατίνα κόκκινη σε 2-4 στρώσεις μπροστά από την οθόνη. Στερεώνεται με σελοτέιπ ή κλιπ. Μπορεί να δοκιμαστεί στο σπίτι σε σκοτεινό δωμάτιο.

2. Αλλάζω το Θέμα που χρησιμοποιώ στα Windows. Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας, επιλέγω “personalize” (εξατομίκευση) και εφαρμόζω το θέμα «High contrast white”. Αυτό μετατρέπει το θέμα των Windows σε ασπρόμαυρο. Επανέρχεται με τον ίδιο τρόπο αργότερα μετά το πέρας της δοκιμής.

3. Ανοίγω το Cartes du Ciel και επιλέγω το «Προβολή – νυχτερινή όραση» για να μετατραπεί σε κόκκινο όλο το CDC. Επειδή αλλάξαμε το θέμα των Windows σε «High contrast white” έχουν γίνει κόκκινες ακόμη και οι μπάρες κύλισης του CDC. Διαφορετικά οι μπάρες κύλισης θα έχουν ένα φωτεινό κόκκινο λόγω κόκκινου πλαστικού φύλλου και θα έχουν παραμείνει λευκές που ενοχλούν κάπως με την φωτεινότητα τους.

4. Αν συνεχίζει να σας ενοχλεί η φωτεινότητα της οθόνης, μειώστε την από τα κουμπιά της οθόνης στο 50%. Έτσι τα αστέρια παραμένουν φωτεινές κουκίδες κόκκινες, οι στόχοι πεντακάθαροι, οι λεπτομέρειες των στόχων παραμένουν ορατές όποτε τις ζητήσετε, ο ουρανός του CDC μαύρος. Χρειάζεται βέβαια προηγουμένως μια καλή γνώση του CDC ώστε κάποιος να βρίσκει τα κόκκινα κουμπιά στην υποφωτισμένη οθόνη.

 

Το συγκεκριμένο sετ-up δεν μου έχει προκαλέσει ποτέ πρόβλημα στην νυχτερινή μου προσαρμογή των οφθαλμών.

 

 

Κατασκευές και ιδέες

 

Δεν είναι βολικό πιστεύω το να ακουμπήσει κάποιος το λάπτοπ ή το τάμπλετ στο τραπέζι δίπλα στο τηλεσκόπιο και να τρέχει εκεί κάθε λίγο για ταύτιση πεδίων. Εμένα τουλάχιστον δεν με βόλεψε. Καθώς το ιδανικό για ένα χάρτη είναι να βρίσκεται δίπλα στο προσοφθάλμιο, έτσι και εδώ πρέπει να φτιαχτεί μια κατασκευή ή να αγοραστεί κάτι έτοιμο που θα στηρίξει το laptop ή το tablet/κινητό.

Υπάρχουν πλέον ακόμη και μικροί φορητοί υπολογιστές πανάλαφροι. Κάποιοι έχουν δυνατότητα να αποσπάται η οθόνη τους ώστε να τοποθετηθεί στο ύψος του προσοφθάλμιου. Τελευταία το σκέφτομαι για κάτι τέτοιο γιατί δεν θα πιάνει χώρο. Χρησιμοποιώντας και ένα βραχίονα μπορούμε να φέρουμε κοντά μας και το πληκτρολόγιο όποτε θελήσουμε για εισαγωγή δεδομένων. Ο καθένας τέλος πάντων θα βρει την βάση και την χρήση που του ταιριάζει.

 

http://www.siriusastroproducts.com/products---red-eyes-computeriphonedslr-light-shield.html

http://www.marklessastronomics.com/netbookproduct.html#tabstalk

 

Η Obsession βγάζει παρόμοιες βάσεις για Argo Navis™ Digital Telescope Computer

http://www.obsessiontelescopes.com/galleries/15/photos/Howie_Mann.jpg

 

Αν κάποιος θελήσει κάτι διαφορετικό:

http://www.astromart.com/images/classifieds/784000-784999/784049-2.jpg

 

http://www.craigcolvin.com/astronomy/xt10hacks.html

 

http://1.bp.blogspot.com/-a_j9s0YmnYU/UaPdUxmpTTI/AAAAAAAAFOw/0KU5eQcqbJ4/s1600/12-lb-francis-compl-1.jpg

 

Για κοντά τηλεσκόπια διοπτρικά - καταδιοπτρικά σε ισημερινή

http://morrisastronomy.blogspot.gr/2009/11/building-laptop-shelf-on-cpc-tripod.html

 

 

Τελικά βολεύουν καλύτερα οι ηλεκτρονικοί χάρτες;

 

Από το 1603, που ο Γιόχαν Μπάγιερ (1572-1625) δημιούργησε την περίφημη «Ουρανομετρία» του μέχρι σήμερα, έχουν αλλάξει πολλά. Οι έντυποι χάρτες συνεχίζουν να έχουν την γοητεία τους, αλλά πιστεύω ότι θα παραμεριστούν σχεδόν ολοκληρωτικά από τους ηλεκτρονικούς και τις ατελείωτες δυνατότητες που προσφέρουν. Είμαι φαν των τυπωμένων χαρτών σε μορφή βιβλίου για τους λόγους που προανέφερα. Όπως είμαι και φαν της εύρεση στόχων μέσω των αστροαλμάτων και από επιλογή δεν χρησιμοποιώ πλέον go-to.

Όμως τα πάντα στην αστρονομία εξελίσσονται τεχνολογικά για την ευκολία μας. Δεν θυσιάζω για τον ρομαντισμό την ευκολία που έχω βρει στους ηλεκτρονικούς χάρτες στις απαιτητικές συνθήκες παρατήρησης. Κανένας έντυπος χάρτης δεν μου έχει προσφέρει τόσα πολλά και τέτοια ευελιξία. Οι οθόνες μικραίνουν, ελαφραίνουν και τοποθετούνται εύκολα δίπλα μας ή κοντά στο προσοφθάλμιο.

 

Αν ασχοληθεί κάποιος στο να δοκιμάσει τις δυνατότητες των ηλεκτρονικών προγραμμάτων χαρτών έναντι των έντυπων χαρτών, θα πρότεινα να ψάξει πρώτα τι του προσφέρουν οι τυπωμένοι αν τους έχει ήδη και ας αναζητήσει να πάρει άλλα τόσα και πολλά περισσότερα από τους ηλεκτρονικούς χάρτες. Τότε πιστεύω η μετάβαση/αλλαγή θα έχει μεγάλη αξία.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Κωνσταντίνε για χαρά σου.

Την χρήση του λάπτοπ την σκέφτομαι τα τελευταία δύο χρόνια πάρα πολύ. Την πρώτη φορά που ένοιωσα την ανάγκη του ήταν από πρόπερσι που άρχισα να παρατηρώ πιο μεθοδικά την Σελήνη. Νομίζω ότι εδώ δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η ηλεκτρονική απεικόνιση υπερέχει από όλες τις άλλες καθότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το να σου χαλάσει την νυχτερινή όραση.

Από τον χειμώνα μάλιστα που μας πέρασε, έφτιαξα στο excel κι ένα πολύ καλό πρόγραμμα για την στήριξη μου, ώστε να πηγαίνω από το έναν στόχο στον άλλο χρησιμοποιώντας τους δίσκους θέσης πού προσάρμοσα στους κοχλίες της μικρομετρικής κίνησης της στήριξης μου. Για να βρεις τον στόχο με αυτόν τον τον τρόπο πρέπει να ξέρεις πόσες μοίρες θα κινηθείς βόρεια ή νότια και πόσες ώρες ανατολικά ή δυτικά. Μέχρι τώρα αυτά είναι σημειώσεις οι οποίες με την πάροδο των χρόνων έγιναν εκατοντάδες και μπελάς η αναζήτηση της σωστής στο τόπο παρατήρησης. Επομένως έφτιαξα στο excel το δικό μου προσωπικό goto, που πληκτρολογώ το όνομα του αντικειμένου που θέλω να στοχεύσω, και σε σχέση με το που είμαι, μου λέει πόσες στροφές θα γυρίσω τον κοχλία της μικρομετρικής κίνησης της ΟΑ ανατολικά ή δυτικά, και πόσες της απόκλισης βόρεια ή νότια.

Άρχισα να επεξεργάζομαι και τους χάρτες (μάλλον τα σκαριφήματα που φτιάχνω από φωτογραφίες που τραβάω) ώστε να είναι καταλληλότερα για οθόνη. Μαύρο φόντο με κόκκινα αστέρια και γράμματα.

Βεβαίως δεν έχω λάπτοπ!!!!

Ελπίζω στο τέλος του καλοκαιριού να κατορθώσω να κρατήσω γύρο στα 300 το πολύ 400 ευρώ μπας και αγοράσω κάποιο.

Τέλος οφείλω να ομολογήσω ότι χάρηκα από το γεγονός ότι τόσο εσύ όσο και κάποιοι άλλοι παρατηρητές αρχίζουμε και γυροφέρνουμε τις οθόνες (Βλέπε βιντεοαστρονομία πχ) διότι τα τελευταία δύο χρόνια αυτήν την τάση μου προσωπικά την αντιμετώπιζα όχι και με τόση καλή συνείδηση, και ο μοναδικός λόγος που μέχρι τώρα δεν έχω ενδώσει στον πειρασμό δεν ήταν το ισχυρό του χαρακτήρα μου αλλά η αφραγκιά μου. ( Κατά τα άλλα όπως είδες μέχρι προγράμματα έχω φτιάξει).

Τέλος αυτό το κόκκινο φίλτρο νομίζω ότι μάλλον είναι απαραίτητο. Εγώ σκεπτόμουν να αγόραζα ή κόκκινη ζελατίνα, αυτήν που βάζουν στους προβολείς, ή κόκκινο πλεξιγκλάς. Μάλλον όμως η δική σου λύση πρέπει να είναι η καλύτερη. Όμως τόσο γι΄ αυτό το θέμα όπως και για τις κατασκευές μάλλον πρέπει να πειραματιστούμε και μετά να αποφανθούμε. Για μένα ο δρόμος είναι μακρύς. Πρώτα πρέπει να αγοράσω λαπτοπ!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια εντάξει, υπάρχουν και αυτοί που χαλιόνται από το αντιζωδιακό φως που τους δημιουργεί φωτορύπανση ή από τις πυγολαμπίδες και την Τίνκερμπελ!
Υπάρχουν και αυτοί, μην εκπλήσσεσαι, αλλά και μην εκπλαγείς όταν στο επόμενο "αστροπάρτυ" που θα βρεθείς, σου επιβληθεί να στήσεις στους αστροφωτογράφους.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Κωνσταντίνε,πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου!Πιστεύω και εγω οτι οι ηλεκτρονικοί χάρτες έχουν συντριπτικά πλεονεκτήματα έναντι των έντυπων.Ιδιαίτερα αν ψάχνει κανείς μετατοπιζόμενα(σε σχέση με το αστρικό υπόβαθρο),αντικείμενα όπως δύσκολα εντοπιζόμενους πλανήτες(Ουρανός,Ποσειδώνας και κυρίως Πλούτωνας)και φυσικά κομήτες και αστεροειδείς.Χρησιμοποιώ το Stellarium,το Hallo Nothern Sky,το Cartes du Ciel,και το Virtual Moon Atlas.

Το ερώτημα όμως που με απασχολεί,και απευθύνεται και σε όλους όσους γνωρίζουν την τεχνολογία των laptops,είναι το κατά πόσο είναι ασφαλής,μακροπρόθεσμα,η έκθεση τους στην νυχτερινή υγρασία(για φαινόμενο δρόσου δεν τον συζητάμε-θέλει κάλυμα...).Μήπως ενα tablet είναι πιο εύχρηστο και ίσως πιο ασφαλές?

Φιλικά

Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να προστατεψεις το φορητο στην υγρασια καλο ειναι να εχεις ενα καλυμα πχ. icap. Την πατησα με τον φορητο μου πριν μερικα χρονια σε υγρασια πανω απο 90% και περασε νερο μεσα στην οθονη, αναγκαστηκα και αλλαξα την οθονη, φετος εχω αρχισει και παρατηρω οτι το αστρολαπτοπ δεν λειτουργει καλα παρολο που το εχω προστατευμενο.

 

Μια εναλλακτικη την οποια θα εφαρμοσω συντομα ειναι να παρω ενα mini-pc, το οποιο εχει και τροφοδοσια 12v, και με την χρηση ενος tablet να το δουλευω με απομακρυσμενη λειτουργια. Ειναι μια καλη λυση μιας και τα mini-pc δεν εχουν ανεμηστηρες και το σωμα τους ειναι μια μεγαλη ψυκτρα με αποτελεσμα να αντεχουν σε υγρασια ανω του 90%, δεν παραγουν θορυβο αλλα ουτε και εχουν δονησεις. Ειναι μια καλη ενναλακτικη στην περιπτωση που θες να κανεις χρηση προγραμματων τα οποια δεν τρεχουν tablet απλα πρεπει να προσεξεις να μην χαλασει το tablet απο την υγρασια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@giannis60

Γεια σου και σε εσένα Γιάννη. Έχω την εντύπωση ότι και με λιγότερα χρήματα από 300-400 μπορεί να αγοράσει κάποιος ένα λάπτοπ. Τσεκάρισέ το.

 

Το πλαστικό μπροστά στην οθόνη είτε πλεξιγκλάς είτε ακρυλικό φύλλο, είναι απαραίτητο σαν εξτρά προστασία. Για παράδειγμα στο Cartes Du Ciel με την επιλογή «νυχτερινή όραση» κοκκινίζει μόνο η οθόνη του προγράμματος. Μενού, μπάρες κύλισης, εικονίδια, παραμένουν άσπρα. Όταν αλλάξουμε βέβαια το θέμα των Windows όλα κοκκινίζουν. Αλλά ακόμη και έτσι μπορεί να πεταχτεί ένα απροσδόκητο μήνυμα με λευκό φόντο ή περίγραμμα στο κέντρο της οθόνης. Το πλαστικό μας εξασφαλίζει από τέτοια αναπάντεχα.

 

Επίσης αν αρκεστούμε μόνο στη ζελατίνα του χαρτοπωλείου τα τσαλακώματα που κάνει στην επιφάνεια ενοχλούν. Δεν είναι για μόνιμα. Αλλά για μια δοκιμή στο σπίτι σε σκοτεινό δωμάτιο, το προτείνω ώστε να κάνει κάποιος τις δοκιμές του μέχρι να μάθει το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@fotodektis

Σε ευχαριστώ! Πράγματι το θέμα της υγρασίας είναι ένα πρόβλημα ή όπως καλύτερα το έθεσες το σημείο δρόσου είναι που θα δημιουργήσει το πρόβλημα.

 

Όπως αναφέρει και ο Κώστας (kookoo_gr) υπάρχουν laptop με προδιαγραφές ανοχής υγρασίας 90%.

Πιστεύω ότι μέχρι να εξαντλήσουμε το θέμα ηλεκτρονικοί χάρτες έναντι έντυπων χαρτών, θα έχουν προταθεί λύσεις.

 

Μια άλλη λύση που έχω βρει για πιο compact καταστάσεις είναι ένα laptop με αποσπώμενη οθόνη 13” αν θυμάμαι καλά 700gr συνολικό βάρος. Μου μοιάζει ιδανικό για την περίπτωση. Θα επανέλθω.

Μέχρι τότε θα ήθελα να γνωρίζω αν έχετε χρησιμοποιήσει χάρτες ηλεκτρονικούς, αν προτίθεστε και αν διαβλέπετε πιθανά προβλήματα χρήσης είτε σε laptop είτε σε tablets/κινητά.

 

@kookoo_gr

Κώστα κανένα λινκ για mini PC; Kαι μια σκέψη… Το κάλυμμα υγρασίας είναι ιδανικό για χρήση laptop σε τραπεζάκι ή σε κάποια από τις βάσεις που έχω προτείνει σαν ιδέες στα λινκ στο πρώτο ποστ μου. Αυτό που θα ήθελα είναι να τοποθετήσω μια μικρή οθόνη σταθερά και με ασφάλεια δίπλα στο προσοφθάλμιο. Υπάρχουν έτοιμες βάσεις νομίζω ή μπορεί να γίνει κατασκευή. Ο προβληματισμός μου έγκειται στο εξής: Πώς να καλύψεις την οθόνη αυτή για υγρασία αφού κάθε κάλυμμα θα ενοχλεί;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι χάρτες και οι πάσης φύσεως αστρικοί κατάλογοι είναι υπέροχη ιεροτελεστία αλλά και βάσανο ταυτόχρονα. Τα πλεονεκτήματα είναι ότι έχεις επαφή με το χαρτί , το οσμίζεσαι , το αγγίζεις , το ξεφυλλίζεις , μαθαίνεις να κινείσαι σε αστρικούς χάρτες και αποκτάς παλιές κλασικές αστρονομικές δεξιότητες. Τα μειονεκτήματα είναι δυστυχώς περισσότερα:

 

1) Βάρος. Κουβαλώ δύο σάκους κάθε φορά με χάρτες και καταλόγους όλων των ειδών.

2) Η υγρασία μου τα μουσκεύει όλα και μετά τα αφήνω ανοικτά για να στεγνώσουν.

3) Χρειάζομαι όχι τραπεζάκι αλλά παγκο ολόκληρο για να τα ακουμπήσω.

4) Όταν είμαι κουρασμένος ανατρέχω συχνότερα στο index , χάνοντας χρόνο.

5) Η αναζήτηση του κόκκινου φακού

6) η αντανάκλαση του κόκκινου φακού πάνω στις γυαλιστερές επιφάνειες.

 

 

Ήμουν λίγο δύσπιστος με την μέθοδο που πρότεινε ο Κωσταντίνος μέχρι που τη δοκίμασα. Ουδέποτε ένιωσα πρόβλημα με την όραση , και η όχληση από το φως του λαπτοπ ήταν μηδαμινή. Μπορούσα να ανατρέξω σε οποιοδήποτε σημείο χωρίς να ανοιγοκλείνω χάρτες και να ψάχνω φακούς. Ειδικά όταν πρόκειται να γίνει μία ενδελεχής παρατήρηση ή καταγραφή -μέτρηση το λαπτοπ λύνει τα χέρια και κερδίζοντας πολύτιμο χρόνο. Θα συμφωνήσω ότι ένα tablet , ένα netbook ή ένα λαπτοπ με αποσπώμενη οθόνη είναι πολύ καλύτερο. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ένα netbook με οθόνη 10' το οποίο είναι πανάλαφρο και το χω δίπλα στο τηλεσκόπιο. Έτσι μπορώ να κάνω μια λίστα με το τι θα δω , να έχω κατεβάσει εικόνες από πριν και να έχω πολλά παράθυρα.

 

Συμπέρασμα: Απείρως πιο αποτελεσματικό ! :D

 

Βρήκα το απόλυτο εργαλείο γι αυτή τη μέθοδο. Νetbook με αποσπώμενη οθόνη σε καταπληκτική τιμή!

 

http://www.aliexpress.com/item/10inch-windows-10-netbook-laptop-4GB-64GB-SSD-touch-screen-notbook-Z8300-quad-core-4-threads/32660457012.html?spm=2114.01020108.3.26.52UYlf&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_5_10057_10056_10055_10049_10017_405_404_407_10058_10040,searchweb201603_7&btsid=27605188-9bcd-4e9d-97ad-24d2ef6a6dec

Photo-0039.thumb.jpg.1013c1d194ff7f9078b19c0b427e5262.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπα! Κι άλλος δεινός παλιός αστροπαρατηρητής γυροφέρνει τις οθόνες στον τόπο της παρατήρησης! Κι εγώ εδώ και δύο χρόνια τώρα που το σκώπτομε να ενδώσω έχω τύψεις.

Μου φαίνεται μάλιστα μιας και ακόμα δεν έχω λάπτοπ ή νετ μπουκ ή ότι άλλο τέλος πάντων που θα μπορούσε να κάνει κάποιος την δουλειά του θα ανοίξω θέμα με τίτλο τι από αυτά μου προτείνεται.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να το δοκιμάσω με το SkySafari και το iPad μέσα στο καλοκαίρι. Η ιδέα μού είναι ελκυστική ιδιαίτερα για αντικείμενα που δε θα βρει κανείς στους χάρτες ή αντικείμενα του ηλιακού συστήματος - πόσες φορές δεν έχω σκεφτεί να κάνω ένα γύρο στους ορατούς κομήτες με το 12άρι αλλά μόνο ελάχιστες έχω τυπώσει από πριν τους χάρτες. Όπως είχα πει και στον Κωνσταντίνο όταν μιλήσαμε σχετικά, η "συνήθεια" είναι ισχυρότατη δύναμη και μετά από τόσα χρόνια παρατήρησης με τους λατρεμένους χάρτινους χάρτες χρειάζεται ένα σπρωξιματάκι για να κάνει κανείς την αλλαγή.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... η "συνήθεια" είναι ισχυρότατη δύναμη και μετά από τόσα χρόνια παρατήρησης με τους λατρεμένους χάρτινους χάρτες χρειάζεται ένα σπρωξιματάκι για να κάνει κανείς την αλλαγή.

 

Έτσι ακριβώς! Αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησα αυτό το θέμα για να το δούμε και να το εξετάσουμε από όλες τις απόψεις. Για μένα δεν ήταν μόνο ότι έπρεπε να δοκιμάσω την αλλαγή, αλλά χρειάστηκε να ξεπεράσω και πεποιθήσεις ετών.

 

Συμπέρασμα: Απείρως πιο αποτελεσματικό ! :D

 

 

Θανάση χαίρομαι για τα αποτελέσματα της δοκιμής σου, όσο και στην αναζήτηση που έκανες για την απομυθοποίηση σχετικά με το χάσιμο της νυχτερινής προσαρμογής από οθόνη όταν είναι σεταρισμένη σωστά.

Τα προβλήματα που εντοπίζεις στην χρήση έντυπων χαρτών τα περιέγραψες με γλαφυρό τρόπο. Πιστεύω ότι όλοι λίγο-πολύ αν τα προσέξουν, θα έχουν κατά καιρούς προβληματιστεί από παρόμοια θέματα με τους έντυπους χάρτες.

 

Σχετικά με την αποτελεσματικότητα που αναφέρεις για τους ηλεκτρονικούς χάρτες…. Θυμάμαι μια φορά που έλαβα μεγάλη βοήθεια από το Cartes Du Ciel σε έναν νόβα στον Τοξότη. Το φαινόμενο μέγεθός του άλλαζε πολύ γρήγορα κάθε μέρα – ή κάθε δύο ημέρες. Δεν υπήρχαν αστέρια παρόμοιου μεγέθους μέσα στο πεδίο μου για να κάνω εκτίμηση λαμπρότητας και να καταγράψω μέγεθος του νόβα. Οι χάρτες AAVSO είχαν κάποια βοηθητικά αστέρια αλλά τελικά δεν μπορούσαν να βοηθήσουν σε αυτή την καθημερινή αλλαγή. Έτσι επέστρεψα στο CDC. Μπορούσα καθημερινά να βρίσκω νέους αστέρες σύγκρισης κοντά στο πεδίο με αρκετή ευκολία. Κάποια στιγμή μάλιστα θυμάμαι ότι βρήκα αστέρες σύγκρισης αρκετά μακριά από το πεδίο και ήταν κάτι που με δυσκόλεψε με αυτό το μπρος-πίσω. Αλλά τουλάχιστον είχα παρόμοιους αστέρες για να κάνω την σύγκριση με περισσότερη ακρίβεια.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αρχική μου σκέψη λοιπόν είναι μια οθόνη με δυνατότητα να αποσπάται. Θα μπορούσε να τοποθετηθεί δίπλα στο προσοφθάλμιο και στο πλάι μια κατασκευή να υποστηρίζει το πληκτρολόγιο για εισαγωγή δεδομένων. Έκανα ένα ψάξιμο για εξοπλισμό με τις προτάσεις που έγιναν μέχρι τώρα για

mini PC

netbook

και ελαφρύ laptop με αποσπόμενη οθόνη.

 

Κάτι τέτοιο έλεγα. ASUS Transformer Book Chi 12.5-Inch T300CHI -

https://www.asus.com/2-in-1-PCs/ASUS_Transformer_Book_T300_Chi/

 

Οθόνη 12,5” υψηλής ανάλυσης

Πάχος 7,6 mm,

αυτονομία 8 ώρες,

βάρος οθόνης 720 γραμμάρια.

Νομίζω ότι μπορεί να τοποθετηθεί πανεύκολα δίπλα στο προσοφθάλμιο.

 

 

Υπάρχει και η έκδοση Τ100 στην μισή τιμή.

 

Κώστα σκέπτομαι ότι ένα μίνι PC δεν έχει όγκο, αλλά χρειάζεται εξτρά πληκτρολόγιο και ίσως ποντίκι; Είναι έτσι;

Από την άλλη το netbook που προτείνει ο Θανάσης έχει παρόμοια χαρακτηριστικά σε βάρος με αυτό που έχω στο μυαλό μου. Γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι διαφορές; Ή τι θα βόλευε καλύτερα;

 

812rtSNVlKL._SL1500_.thumb.jpg.01a14c0da8255e0b13a6eef3cdd255b7.jpg

ASUS Transformer Book

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε , νομίζω πως το Asus Transformer Book T100 και αυτό που προτεινα είναι τα ίδια και μάλλον κρίνεται πιο λογική η αγορά ενός επώνυμου υπολογιστή όπως του Asus από έναν ....ανώνυμο κινέζικο. Πιστεύω πως η αποσπώμενη οθόνη λύνει πολλά προβλήματα. Αν φτιαχτεί και μια ευχρηστη θήκη με κόκκινη ζελατίνη λύνει και τα προβλήματα της υγρασίας. Οπότε μια προεργασία στο σπίτι σχετικά με το τι θέλουμε να δούμε , κατέβασμα εικόνων από το DSS , ΚΑΙ ΕΊΜΑΣΤΕ ΈΤΟΙΜΟΙ!
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το pc που δειχνεις θα σου λυσει τα χερια μιας και σε σχεση με το Mini pc εχεις πληκτορλογιο και touchpad αντι για ποντικι και δεν θα ψαχνεις για μπαταρια για να δωσεις τροφοδοσια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και έχω τυπωμένους χάρτες, σχεδόν απο τότε που έχω το τηλεσκόπιο χρησιμοποιώ ηλεκτρονικούς.

Και επειδή πάντα είχα netbook (λογω μεγέθους και αυτονομίας, και ευκολίας) μου φαίνεται πολύ περίεργο να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο εκτός απο laptop πλέον.

Είναι σαν να έχεις μαζί σου μια μικρή βιβλιοθήκη με οποιαδήποτε πληροφορία τυχόν χρειαστείς, κάτι που ο έντυπος χάρτης δεν μπορεί να σου προσφέρει.

 

Στο θέμα του λάπτοπ λοιπόν να πω την γνώμη μου, ότι δεν θα έδινα πολλά λεφτά σε κάτι που ίσως καταστραφεί από υγρασία σε 2-3 χρόνια, και έχω καταλήξει στην λύση του refurbished.

Συγκεκριμένα, όταν ήρθε ο καιρός να πάρω νέο laptop επειδή το netbook μου Asus 1015B χάλασε σε ένα ατύχημα, αντί να πάρω πάλι καινούργιο netbook (που όπως και τα tablet έχουν περιορισμένες χρήσεις λόγω ταχύτητας) έδωσα τα ίδια λεφτά και πήρα ένα refurbished Lenovo X201 (i5, 4GB Ram, οθόνη 12" μέχρι και SIM παίρνει για 3G internet) το κόστος του μαζί με τα μεταφορικά ήταν 250 ευρώ (από Ελλάδα, στο ebay το βρήκα ακόμα πιο φτηνά, αλλα ήθελα να έχει και μια εγγύηση απο εδώ σε περίπτωση "στραβής")

Σε σχέση με το Asus book t100, κοστίζει σχεδόν το ίδιο (και έχει λιγότερο από το μισό κόστος σε σχέση με το πιο ακριβό Asus book t300), αλλά έχει ίδια εγγύηση (2 χρόνια, εξαρτάται και απο τον πωλητή) μεγαλύτερη οθόνη, γρηγορότερο επεξεργαστή, μεγαλύτερο δίσκο, και γενικά μπορεί να πάρει όλες τις αναβαθμίσεις που παίρνει ένα λαπτοπ αλλά τα Asus book δεν μπορούν (π.χ. στο δικό μου αργότερα έβαλα SSD240GB, 8GB RAM, και ίσως στο μέλλον πάρω και μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα)

Μέχρι και led φωτισμού για το keyboard έχει, που με την κατάλληλη κόκκινη ζελατίνα γίνεται ένα τέλειο φως αστρονομικής χρήσης για το keyboard και το τραπεζάκι που το ακουμπάω.

 

Η λογική είναι ότι ακόμα και αν το refurbished σε 2-3 χρόνια καεί, θα έχω πληρώσει για ένα γρήγορο λάπτοπ, λιγότερα από τα μισά λεφτά απ'οτι αν έπαιρνα καινούργιο κάποιο αντίστοιχο μοντέλο. (π.χ. το X201 με τον intel i5-M540 είναι μοντέλο του 2010 με αρχική τιμή πώλησης κάπου 1500-1600δολάρια, και ένα αντίστοιχης ταχύτητας μηχάνημα τώρα με intel i3 και οθόνη 12-13" κοστίζει απο 550ευρώ και πάνω.)

Άρα το X201 μου κόστισε λιγότερο απο τα μισά λεφτά, σε σχέση με το να έπαιρνα ένα καινούργιο μοντέλο με τις ίδιες επιδόσεις και εγγύηση! (Συν του ότι έχει επιπλέον εξοπλισμό που τα "απλά" λαπτοπ διαθέτουν απο 1000ρικο και πάνω, όπως SIM card, bluetooth, Keyboard LED, σιδερένια hinges και κάλυμμα οθόνης, πλαίσιο από Μαγνήσιο, δακτυλικό αποτύπωμα κτλ)

Οπότε και να καεί απο υγρασία σε 2-3 χρόνια, δεν θα με πειράξει τόσο πολύ, καθώς τα λεφτά του θα τα έχει βγάλει και με το παραπάνω!

 

(Φίλε giannis60, ελπίζω να σε βοήθησα ως προς την αγορά laptop!)

 

Με την νυχτερινή όραση συμφωνώ απολύτως, ότι αν γίνουν σωστά οι απαραίτητες ενέργειες, δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα.

Κυκλοφορεί και ένα προγραμματάκι (eeectl) για τις παλιές lcd οθόνες των Asus, με λάμπες και όχι LED (εποχή WinXP), που "πειράζει" την εργοστασιακή φωτεινότητα της οθόνης ρίχνοντας τα volt, και την ρίχνει μέχρι και το 1% Σε συνδυασμό με το night vision στα διάφορα αστρονομικά προγράμματα, δεν υπήρχε ανάγκη να καλύπτουμε την οθόνη με κόκκινες ζελατίνες (κράταγε και η μπαταρία παραπάνω! :wink: Ωραίες εποχές!)

(Υπάρχει και το αντίστοιχο για Android, λέγεται "Lux dash" και με έχει βολέψει πολύ)

Έχω ψάξει για κάτι αντίστοιχο τώρα με τις LED και τα Win 8/10 αλλά δεν έχω βρεί κάτι.

 

Αφού αναφέρθηκε το θέμα τώρα με τους χάρτες, να πω το παράπονό μου!

Γενικά (ειδικά για ηλεκτρονικούς χάρτες) έψαχνα κάποιο πρόγραμμα ή έντυπο χάρτη, ή έστω ιστοσελίδα, που να ονοματίζει σεληνιακούς κρατήρες μικρότερους από 3-4Km, και να δίνει και τις διαστάσεις τους.

Υπάρχουν προγράμματα που έχουν mag20 αστέρια που δεν θα δω ποτέ, αλλά δεν βρήκα τίποτα που να αναφέρει το όνομα και τις ακριβείς διαστάσεις ενός μικρού κρατήρα που βλέπω κανονικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού αναφέρθηκε το θέμα τώρα με τους χάρτες, να πω το παράπονό μου!

Γενικά (ειδικά για ηλεκτρονικούς χάρτες) έψαχνα κάποιο πρόγραμμα ή έντυπο χάρτη, ή έστω ιστοσελίδα, που να ονοματίζει σεληνιακούς κρατήρες μικρότερους από 3-4Km, και να δίνει και τις διαστάσεις τους.

Υπάρχουν προγράμματα που έχουν mag20 αστέρια που δεν θα δω ποτέ, αλλά δεν βρήκα τίποτα που να αναφέρει το όνομα και τις ακριβείς διαστάσεις ενός μικρού κρατήρα που βλέπω κανονικά.

 

Στον Virtual Moon Atlas σίγουρα βρίσκω στη βάση δεδομένων του και μικρότερους κρατήρες:

https://www.ap-i.net/avl/en/download

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ. Και βέβαια με βοήθησες. Ο Κοτσόβολος αυτόν τον καιρό έχει προσφορά ένα Lenovo 200 ευρώ και απ’ ότι μου είπαν θα το έχει και τον Αύγουστο. Μάλλον θα το αγοράσω.

Όσο για την Σελήνη που λες, αυτό που σου προτείνει ο Αντρέας είναι καταπληκτικό. Αυτόν χρησιμοποιώ κι εγώ. Χωρίς αυτόν πια δεν βρίσκω νόημα στο να παρατηρώ την Σελήνη και όπως έγραψα παραπάνω από την χρήση του συγκεκριμένου προγράμματος νιώθω την ανάγκη για ηλεκτρονική απεικόνιση στον τόπο παρατήρησης. (τώρα αφήνω τον υπολογιστή να δουλεύει και μπαίνω βγαίνω διαρκώς από το απέναντι πεζοδρόμιο στο σπίτι.)

Το δικό μου παράπονο είναι ότι δεν έχουν μεταφράσει στα Ελληνικά τα κείμενα που έχει. Και μιλάμε ότι είναι ολόκληρο βιβλίο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εναλλακτικά δοκιμάστε και το lunar map hd για το tablet ή το κινητό. Είναι και αυτό εξαιρετικό πρόγραμμα - εκτος φυσικά από το άριστο vma που προτείνει ο Ανδρεας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα πατάτα!

Το ξέρω το virtual moon atlas εδώ και χρόνια, αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι υπήρχαν και ξεχωριστά updates που βελτιώνουν την ανάλυση και το zoom.

 

Να λοιπόν γιατί ψηφιακούς χάρτες! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα (kookoo_gr) & Παναγιώτη (draculas) ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

 

Πιστεύω πως η αποσπώμενη οθόνη λύνει πολλά προβλήματα. Αν φτιαχτεί και μια ευχρηστη θήκη με κόκκινη ζελατίνη λύνει και τα προβλήματα της υγρασίας.

 

Θανάση για το θέμα της υγρασίας αυτό που αναφέρεις για θήκη είναι καλή ιδέα.

Μπορεί να φτιαχτεί ένας φάκελος με δύο ζελατίνες και να καλύπτει από πάνω την οθόνη η οποία θα μπαίνει μέσα του. Όπως στην φωτογραφία. Οι ζελατίνες μπορούν να είναι κόκκινες ειδικού τύπου, όχι οι απλές του βιβλιοπωλείου.

Για παράδειγμα η κόκκινη της Rosco εδώ http://www.djshop.gr/pd/rosco-fullo-zelatina-kokkino-9840.htm?lang=el&path=1227426062

 

Πλεονεκτήματα, ότι δεν είναι τόσο λεπτές ώστε να μη παρουσιάζουν τσαλακώματα, αντέχουν και είναι ελαφρά πιο διαυγείς από του βιβλιοπωλείου, με αποτέλεσμα να φαίνεται κάπως καθαρότερα η οθόνη.

 

Οι δύο ζελατίνες αφού κοπούν στις κατάλληλες διαστάσεις θα θερμοκολληθούν (κατάστημα φωτοτυπιών) ώστε να σχηματίσουν το κάλυμμα. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα στην θερμοκόλληση και να συνενωθούν όμορφα. Έτσι με μια κίνηση έχουμε και κόκκινο φίλτρο και προστασία από την υγρασία. Απλό νομίζω και σχετικά κομψό.

 

Μια παρόμοια λύση προτείνει ο φίλος μας εδώ, μόνο που συγκολλά πιο πρόχειρα με υφασμάτινη ταινία τις διαφάνειες http://www.somewhereville.com/?p=185

 

 

Ερώτηση: Για το πληκτρολόγιo υπάρχει καμία ιδέα προστασίας από την υγρασία; Τι γίνεται με το καταδεικτικό εκεί, που δεν πρέπει να χαθεί η χρήση αφής;

.

1063629093_00B58Z6LQ14.JPG.b70c63169cb0909774a22f5b2ad48109.JPG

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Μια ιδέα για την χρήση ψηφιακών χαρτών με τοποθέτηση ενός iPad κοντά στο προσοφθάλμιο: Έχει χρημοποιηθεί ένας δακτύλιος (ο δεύτερος του ζεύγους χρησιμοποιείται επίσης ως βάση για την εναλλαγή αντίβαρων στο κάτω μέρος του οπτικού σωλήνα). Στην βίδα του δακτυλίου έχει τοποθετηθεί μια βάση στήριξης για tablet και η θέση του συνολικού συστήματος έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να μην ενοχλεί, αλλά και να παρέχει άμεση οπτική πρόσβαση στο χάρτη, χωρίς απομάκρυνση από την θέση παρατήρησης.

109BEA0B-E4CD-4ECE-BB17-76FEA83A3466.thumb.jpeg.27b9e545e3996b2f4dbf48307466c17f.jpeg

C0D97E10-1740-4245-B89D-4FD34729A510.thumb.jpeg.c69cc58fab71520ed1326fc1059e8b2e.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ιδέα για την χρήση ψηφιακών χαρτών με τοποθέτηση ενός iPad κοντά στο προσοφθάλμιο: Έχει χρημοποιηθεί ένας δακτύλιος (ο δεύτερος του ζεύγους χρησιμοποιείται επίσης ως βάση για την εναλλαγή αντίβαρων στο κάτω μέρος του οπτικού σωλήνα). Στην βίδα του δακτυλίου έχει τοποθετηθεί μια βάση στήριξης για tablet και η θέση του συνολικού συστήματος έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να μην ενοχλεί, αλλά και να παρέχει άμεση οπτική πρόσβαση στο χάρτη, χωρίς απομάκρυνση από την θέση παρατήρησης.

 

Πάρα πολύ έξυπνη κίνηση... Δίνει λίγη αξία στα ταμπλετ γιατί τα θεωρώ άκυρη αγορά σε σχέση είτε με κινητό είτε με λαπτοπ... Δείξε λίγο την βάση και τον δακτύλιο που χρησιμοποιησες όταν μπορέσεις... Και αν υπάρχει δακτύλιος που να τον βάλω σε dob 8"?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση στήριξης του iPad είναι η https://www.aliexpress.com/item/1-4-Thread-Adapter-Universal-Tripod-Mount-Holder-Bracket-For-3-13-Tablet-For-iPad/32699389479.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.wx5KgM

 

Την επέλεξα λόγω κόστους, αλλά και λόγω των δύο διαφορετικών σημείων έδρασης/βιδώματος που προσφέρει.

 

Τα δαχτυλίδια είναι τα τυπικά tube rings, κατάλληλα για σωλήνες 8 ιντσών. Επέλεξα της orion (https://www.telescope.com/Orion-Tube-Rings-for-Optical-Tube-Assemblies/e/39.uts) καθώς τα βρήκα ελαφρώς μεταχειρισμένα σε πολύ καλή τιμή. Στα σπειρώματα για την τοποθέτηση οδηγητικού βιδώνει κατευθείαν η παραπάνω βάση της συσκευής. Η δε θέση ρυθμίζεται εύκολα με την περιστροφή του δαχτυλιδιού.

 

Για την προστασία από την υγρασία, η οθόνη έχει καλυφθεί από προστατευτική μεμβράνη, ενώ το κάτω της μέρος προστατεύεται από θήκη σιλικόνης.

 

Δυστυχώς, όλο το setup βρίσκεται στην Κέρκυρα και δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες από κοντά. Μπορώ να το κάνω με την επιστροφή στο νησί. Η λύση για το βίδωμα των αντίβαρων στον κάτω δακτύλιο βοηθά πολύ επίσης στην ισορροπία του σωλήνα κατά την παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και υπέρμαχος και λάτρης των έντυπων χαρτών και όλης της ιεροτελεστίας αναζήτησης αντικειμένων σε αυτούς ,μετά την επαφή μου με το τηλεσκόπιο του Ανδρέα ( audioguy) ανασκευάζω πλήρως .

 

Το τηλεσκόπιο του Ανδρέα είναι το πιο εύχρηστο , high tech dobsonian που έχω δει. Βρίσκεσαι δίπλα στο τηλεσκόπιο και περνάς περισσότερο χρόνο με το να παρατηρείς παρά να πηγαινοέρχεσαι στο τραπεζάκι με τους χάρτες και να βγάζεις τα μάτια σου με τον κόκκινο φακό. Γλιτώνεις το κουβάλημα τραπεζιού , χαρτών , υγρασία στους χάρτες , κόστος εκτυπώσεων , πλαστικοποιήσεων.

 

Δεν ενοχλεί καθόλου στα μάτια , ταχύτατα γίνεται ο εντοπισμός των αντικειμένων και γενικά η παρατήρηση γίνεται ανετότερη και απολαυστικότερη. Με sky safari και χάρτες triatlas πας άφοβα στα πιο deep sky αντικείμενα.

:D :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης