AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Χάρτες ηλεκτρονικοί σε οθόνες Vs έντυπων χαρτών
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Χάρτες ηλεκτρονικοί σε οθόνες Vs έντυπων χαρτών
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομικό Software
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
draculasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 866
Τόπος: Μεσσηνία
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/07/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και έχω τυπωμένους χάρτες, σχεδόν απο τότε που έχω το τηλεσκόπιο χρησιμοποιώ ηλεκτρονικούς.
Και επειδή πάντα είχα netbook (λογω μεγέθους και αυτονομίας, και ευκολίας) μου φαίνεται πολύ περίεργο να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο εκτός απο laptop πλέον.
Είναι σαν να έχεις μαζί σου μια μικρή βιβλιοθήκη με οποιαδήποτε πληροφορία τυχόν χρειαστείς, κάτι που ο έντυπος χάρτης δεν μπορεί να σου προσφέρει.

Στο θέμα του λάπτοπ λοιπόν να πω την γνώμη μου, ότι δεν θα έδινα πολλά λεφτά σε κάτι που ίσως καταστραφεί από υγρασία σε 2-3 χρόνια, και έχω καταλήξει στην λύση του refurbished.
Συγκεκριμένα, όταν ήρθε ο καιρός να πάρω νέο laptop επειδή το netbook μου Asus 1015B χάλασε σε ένα ατύχημα, αντί να πάρω πάλι καινούργιο netbook (που όπως και τα tablet έχουν περιορισμένες χρήσεις λόγω ταχύτητας) έδωσα τα ίδια λεφτά και πήρα ένα refurbished Lenovo X201 (i5, 4GB Ram, οθόνη 12" μέχρι και SIM παίρνει για 3G internet) το κόστος του μαζί με τα μεταφορικά ήταν 250 ευρώ (από Ελλάδα, στο ebay το βρήκα ακόμα πιο φτηνά, αλλα ήθελα να έχει και μια εγγύηση απο εδώ σε περίπτωση "στραβής")
Σε σχέση με το Asus book t100, κοστίζει σχεδόν το ίδιο (και έχει λιγότερο από το μισό κόστος σε σχέση με το πιο ακριβό Asus book t300), αλλά έχει ίδια εγγύηση (2 χρόνια, εξαρτάται και απο τον πωλητή) μεγαλύτερη οθόνη, γρηγορότερο επεξεργαστή, μεγαλύτερο δίσκο, και γενικά μπορεί να πάρει όλες τις αναβαθμίσεις που παίρνει ένα λαπτοπ αλλά τα Asus book δεν μπορούν (π.χ. στο δικό μου αργότερα έβαλα SSD240GB, 8GB RAM, και ίσως στο μέλλον πάρω και μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα)
Μέχρι και led φωτισμού για το keyboard έχει, που με την κατάλληλη κόκκινη ζελατίνα γίνεται ένα τέλειο φως αστρονομικής χρήσης για το keyboard και το τραπεζάκι που το ακουμπάω.

Η λογική είναι ότι ακόμα και αν το refurbished σε 2-3 χρόνια καεί, θα έχω πληρώσει για ένα γρήγορο λάπτοπ, λιγότερα από τα μισά λεφτά απ'οτι αν έπαιρνα καινούργιο κάποιο αντίστοιχο μοντέλο. (π.χ. το X201 με τον intel i5-M540 είναι μοντέλο του 2010 με αρχική τιμή πώλησης κάπου 1500-1600δολάρια, και ένα αντίστοιχης ταχύτητας μηχάνημα τώρα με intel i3 και οθόνη 12-13" κοστίζει απο 550ευρώ και πάνω.)
Άρα το X201 μου κόστισε λιγότερο απο τα μισά λεφτά, σε σχέση με το να έπαιρνα ένα καινούργιο μοντέλο με τις ίδιες επιδόσεις και εγγύηση! (Συν του ότι έχει επιπλέον εξοπλισμό που τα "απλά" λαπτοπ διαθέτουν απο 1000ρικο και πάνω, όπως SIM card, bluetooth, Keyboard LED, σιδερένια hinges και κάλυμμα οθόνης, πλαίσιο από Μαγνήσιο, δακτυλικό αποτύπωμα κτλ)
Οπότε και να καεί απο υγρασία σε 2-3 χρόνια, δεν θα με πειράξει τόσο πολύ, καθώς τα λεφτά του θα τα έχει βγάλει και με το παραπάνω!

(Φίλε giannis60, ελπίζω να σε βοήθησα ως προς την αγορά laptop!)

Με την νυχτερινή όραση συμφωνώ απολύτως, ότι αν γίνουν σωστά οι απαραίτητες ενέργειες, δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα.
Κυκλοφορεί και ένα προγραμματάκι (eeectl) για τις παλιές lcd οθόνες των Asus, με λάμπες και όχι LED (εποχή WinXP), που "πειράζει" την εργοστασιακή φωτεινότητα της οθόνης ρίχνοντας τα volt, και την ρίχνει μέχρι και το 1% Σε συνδυασμό με το night vision στα διάφορα αστρονομικά προγράμματα, δεν υπήρχε ανάγκη να καλύπτουμε την οθόνη με κόκκινες ζελατίνες (κράταγε και η μπαταρία παραπάνω! Wink Ωραίες εποχές!)
(Υπάρχει και το αντίστοιχο για Android, λέγεται "Lux dash" και με έχει βολέψει πολύ)
Έχω ψάξει για κάτι αντίστοιχο τώρα με τις LED και τα Win 8/10 αλλά δεν έχω βρεί κάτι.

Αφού αναφέρθηκε το θέμα τώρα με τους χάρτες, να πω το παράπονό μου!
Γενικά (ειδικά για ηλεκτρονικούς χάρτες) έψαχνα κάποιο πρόγραμμα ή έντυπο χάρτη, ή έστω ιστοσελίδα, που να ονοματίζει σεληνιακούς κρατήρες μικρότερους από 3-4Km, και να δίνει και τις διαστάσεις τους.
Υπάρχουν προγράμματα που έχουν mag20 αστέρια που δεν θα δω ποτέ, αλλά δεν βρήκα τίποτα που να αναφέρει το όνομα και τις ακριβείς διαστάσεις ενός μικρού κρατήρα που βλέπω κανονικά.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7399
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/07/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

draculas έγραψε:

Αφού αναφέρθηκε το θέμα τώρα με τους χάρτες, να πω το παράπονό μου!
Γενικά (ειδικά για ηλεκτρονικούς χάρτες) έψαχνα κάποιο πρόγραμμα ή έντυπο χάρτη, ή έστω ιστοσελίδα, που να ονοματίζει σεληνιακούς κρατήρες μικρότερους από 3-4Km, και να δίνει και τις διαστάσεις τους.
Υπάρχουν προγράμματα που έχουν mag20 αστέρια που δεν θα δω ποτέ, αλλά δεν βρήκα τίποτα που να αναφέρει το όνομα και τις ακριβείς διαστάσεις ενός μικρού κρατήρα που βλέπω κανονικά.

Στον Virtual Moon Atlas σίγουρα βρίσκω στη βάση δεδομένων του και μικρότερους κρατήρες:
https://www.ap-i.net/avl/en/download

giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1029
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/07/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ. Και βέβαια με βοήθησες. Ο Κοτσόβολος αυτόν τον καιρό έχει προσφορά ένα Lenovo 200 ευρώ και απ’ ότι μου είπαν θα το έχει και τον Αύγουστο. Μάλλον θα το αγοράσω.
Όσο για την Σελήνη που λες, αυτό που σου προτείνει ο Αντρέας είναι καταπληκτικό. Αυτόν χρησιμοποιώ κι εγώ. Χωρίς αυτόν πια δεν βρίσκω νόημα στο να παρατηρώ την Σελήνη και όπως έγραψα παραπάνω από την χρήση του συγκεκριμένου προγράμματος νιώθω την ανάγκη για ηλεκτρονική απεικόνιση στον τόπο παρατήρησης. (τώρα αφήνω τον υπολογιστή να δουλεύει και μπαίνω βγαίνω διαρκώς από το απέναντι πεζοδρόμιο στο σπίτι.)
Το δικό μου παράπονο είναι ότι δεν έχουν μεταφράσει στα Ελληνικά τα κείμενα που έχει. Και μιλάμε ότι είναι ολόκληρο βιβλίο.
Επιστροφή στην κορυφή
eliasg2004Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2381
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/07/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εναλλακτικά δοκιμάστε και το lunar map hd για το tablet ή το κινητό. Είναι και αυτό εξαιρετικό πρόγραμμα - εκτος φυσικά από το άριστο vma που προτείνει ο Ανδρεας.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την eliasg2004 στις 21/07/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 0:08, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
draculasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 866
Τόπος: Μεσσηνία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/07/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έκανα πατάτα!
Το ξέρω το virtual moon atlas εδώ και χρόνια, αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι υπήρχαν και ξεχωριστά updates που βελτιώνουν την ανάλυση και το zoom.

Να λοιπόν γιατί ψηφιακούς χάρτες! Wink
Επιστροφή στην κορυφή
KonstantinosMOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 10 Σεπ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1033
Τόπος: Πήλιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/07/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κώστα (kookoo_gr) & Παναγιώτη (draculas) ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

HOMO έγραψε:
Πιστεύω πως η αποσπώμενη οθόνη λύνει πολλά προβλήματα. Αν φτιαχτεί και μια ευχρηστη θήκη με κόκκινη ζελατίνη λύνει και τα προβλήματα της υγρασίας.

Θανάση για το θέμα της υγρασίας αυτό που αναφέρεις για θήκη είναι καλή ιδέα.
Μπορεί να φτιαχτεί ένας φάκελος με δύο ζελατίνες και να καλύπτει από πάνω την οθόνη η οποία θα μπαίνει μέσα του. Όπως στην φωτογραφία. Οι ζελατίνες μπορούν να είναι κόκκινες ειδικού τύπου, όχι οι απλές του βιβλιοπωλείου.
Για παράδειγμα η κόκκινη της Rosco εδώ http://www.djshop.gr/pd/rosco-fullo-zelatina-kokkino-9840.htm?lang=el&path=1227426062

Πλεονεκτήματα, ότι δεν είναι τόσο λεπτές ώστε να μη παρουσιάζουν τσαλακώματα, αντέχουν και είναι ελαφρά πιο διαυγείς από του βιβλιοπωλείου, με αποτέλεσμα να φαίνεται κάπως καθαρότερα η οθόνη.

Οι δύο ζελατίνες αφού κοπούν στις κατάλληλες διαστάσεις θα θερμοκολληθούν (κατάστημα φωτοτυπιών) ώστε να σχηματίσουν το κάλυμμα. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα στην θερμοκόλληση και να συνενωθούν όμορφα. Έτσι με μια κίνηση έχουμε και κόκκινο φίλτρο και προστασία από την υγρασία. Απλό νομίζω και σχετικά κομψό.

Μια παρόμοια λύση προτείνει ο φίλος μας εδώ, μόνο που συγκολλά πιο πρόχειρα με υφασμάτινη ταινία τις διαφάνειες http://www.somewhereville.com/?p=185

Ερώτηση: Για το πληκτρολόγιo υπάρχει καμία ιδέα προστασίας από την υγρασία; Τι γίνεται με το καταδεικτικό εκεί, που δεν πρέπει να χαθεί η χρήση αφής;
.

00 B58Z6LQ14.JPG
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  54.16 KB
 Διαβάστηκε:  65 φορές

00 B58Z6LQ14.JPG

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.
Prem Rawat
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
audioguy_grOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 85
Τόπος: Κέρκυρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/12/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 19:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια ιδέα για την χρήση ψηφιακών χαρτών με τοποθέτηση ενός iPad κοντά στο προσοφθάλμιο: Έχει χρημοποιηθεί ένας δακτύλιος (ο δεύτερος του ζεύγους χρησιμοποιείται επίσης ως βάση για την εναλλαγή αντίβαρων στο κάτω μέρος του οπτικού σωλήνα). Στην βίδα του δακτυλίου έχει τοποθετηθεί μια βάση στήριξης για tablet και η θέση του συνολικού συστήματος έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να μην ενοχλεί, αλλά και να παρέχει άμεση οπτική πρόσβαση στο χάρτη, χωρίς απομάκρυνση από την θέση παρατήρησης.

C0D97E10-1740-4245-B89D-4FD34729A510.jpeg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.13 MB
 Διαβάστηκε:  59 φορές

C0D97E10-1740-4245-B89D-4FD34729A510.jpeg

109BEA0B-E4CD-4ECE-BB17-76FEA83A3466.jpeg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.11 MB
 Διαβάστηκε:  78 φορές

109BEA0B-E4CD-4ECE-BB17-76FEA83A3466.jpeg

saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μαϊ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 325
Τόπος: Θεσνίκη-Κοζάνη-Ορεστιάδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/12/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

audioguy_gr έγραψε:
Μια ιδέα για την χρήση ψηφιακών χαρτών με τοποθέτηση ενός iPad κοντά στο προσοφθάλμιο: Έχει χρημοποιηθεί ένας δακτύλιος (ο δεύτερος του ζεύγους χρησιμοποιείται επίσης ως βάση για την εναλλαγή αντίβαρων στο κάτω μέρος του οπτικού σωλήνα). Στην βίδα του δακτυλίου έχει τοποθετηθεί μια βάση στήριξης για tablet και η θέση του συνολικού συστήματος έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να μην ενοχλεί, αλλά και να παρέχει άμεση οπτική πρόσβαση στο χάρτη, χωρίς απομάκρυνση από την θέση παρατήρησης.

Πάρα πολύ έξυπνη κίνηση... Δίνει λίγη αξία στα ταμπλετ γιατί τα θεωρώ άκυρη αγορά σε σχέση είτε με κινητό είτε με λαπτοπ... Δείξε λίγο την βάση και τον δακτύλιο που χρησιμοποιησες όταν μπορέσεις... Και αν υπάρχει δακτύλιος που να τον βάλω σε dob 8"?

View user's profile 
audioguy_grOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/12/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η βάση στήριξης του iPad είναι η https://www.aliexpress.com/item/1-4-Thread-Adapter-Universal-Tripod-Mount-Holder-Bracket-For-3-13-Tablet-For-iPad/32699389479.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.wx5KgM

Την επέλεξα λόγω κόστους, αλλά και λόγω των δύο διαφορετικών σημείων έδρασης/βιδώματος που προσφέρει.

Τα δαχτυλίδια είναι τα τυπικά tube rings, κατάλληλα για σωλήνες 8 ιντσών. Επέλεξα της orion (https://www.telescope.com/Orion-Tube-Rings-for-Optical-Tube-Assemblies/e/39.uts) καθώς τα βρήκα ελαφρώς μεταχειρισμένα σε πολύ καλή τιμή. Στα σπειρώματα για την τοποθέτηση οδηγητικού βιδώνει κατευθείαν η παραπάνω βάση της συσκευής. Η δε θέση ρυθμίζεται εύκολα με την περιστροφή του δαχτυλιδιού.

Για την προστασία από την υγρασία, η οθόνη έχει καλυφθεί από προστατευτική μεμβράνη, ενώ το κάτω της μέρος προστατεύεται από θήκη σιλικόνης.

Δυστυχώς, όλο το setup βρίσκεται στην Κέρκυρα και δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες από κοντά. Μπορώ να το κάνω με την επιστροφή στο νησί. Η λύση για το βίδωμα των αντίβαρων στον κάτω δακτύλιο βοηθά πολύ επίσης στην ισορροπία του σωλήνα κατά την παρατήρηση.

HOMOOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 31 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1189
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/12/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και υπέρμαχος και λάτρης των έντυπων χαρτών και όλης της ιεροτελεστίας αναζήτησης αντικειμένων σε αυτούς ,μετά την επαφή μου με το τηλεσκόπιο του Ανδρέα ( audioguy) ανασκευάζω πλήρως .

Το τηλεσκόπιο του Ανδρέα είναι το πιο εύχρηστο , high tech dobsonian που έχω δει. Βρίσκεσαι δίπλα στο τηλεσκόπιο και περνάς περισσότερο χρόνο με το να παρατηρείς παρά να πηγαινοέρχεσαι στο τραπεζάκι με τους χάρτες και να βγάζεις τα μάτια σου με τον κόκκινο φακό. Γλιτώνεις το κουβάλημα τραπεζιού , χαρτών , υγρασία στους χάρτες , κόστος εκτυπώσεων , πλαστικοποιήσεων.

Δεν ενοχλεί καθόλου στα μάτια , ταχύτατα γίνεται ο εντοπισμός των αντικειμένων και γενικά η παρατήρηση γίνεται ανετότερη και απολαυστικότερη. Με sky safari και χάρτες triatlas πας άφοβα στα πιο deep sky αντικείμενα.
Very Happy Very Happy

saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/12/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ωραίος, μπράβο παιδιά θα προσπαθήσω να το κάνω κι εγώ προσεχώς βέβαια, ώστε το καλοκαίρι να το έχω έτοιμο... Οι χάρτες κατεβαίνουν στο ταμπλετ δωρεάν, είναι εφαρμογή ή τους αγόρασες ?
View user's profile 
audioguy_grOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/12/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ως βασικούς χάρτες χρησιμοποιώ το SkySafari (έκδοση plus), το οποίο βρίσκεται αισίως στην αρκετά ώριμη έκδοση 6.0. Αυτήν την εποχή προσφέρεται με έκπτωση 50%. Υπάρχει και η έκδοση pro, η οποία προσφέρει πολύ πιο λεπτομερειακούς καταλόγους ουρανίων σωμάτων. Θεωρώ όμως ότι η plus καλύπτει πλήρως τις ανάγκες στο πεδίο της παρατήρησης (και φυσικά γλιτώνει πολύτιμο αποθηκευτικό χώρο στην φορητή συσκευή).

Συμπληρωματικά με το SkySafari (το οποίο λόγω της διαδραστικής του φύσης είναι απόλυτα εύχρηστο) χρησιμοποιώ και τους δωρεάν χάρτες Triatlas (https://itunes.apple.com/us/app/triatlas/id592681081?mt=8 )

Τέλος, σημειώνω ότι είναι σημαντικό να ρυθμιστεί η συσκευή ώστε να έχει μόνιμα κόκκινη οθόνη. Περισσότερες οδηγίες για τις σχετικές ρυθμίσεις σε παλιότερο post (https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=23757&sid=a8c3cb155e2d43d7e04c4bf0e0cd1748).

ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1933
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/12/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πιο απλό που έχω κάνει εγώ είναι να ντύσω το tablet με κόκκινη ζελατίνα με 2 στρώματα και να χαμηλώσω τέρμα τη φωτεινότητα. Έτσι μου δίνει πάρα πολλές ώρες αυτονομία (περίπου για 2 με 3 βραδιές). Μέσα στο tablet έχω βάλει 7 διαφορετικούς χάρτες σε μορφή PDF (Triatlas A,B,BC,C, Taki's κτλ) καταλόγους με σφαιρωτά, πλανητικά, γαλαξιακά σμήνη και ένα σωρό άλλα pdf. Επίσης υπάρχει μια πολύ ωραία λειτουργία night-mode του Acrobat Viewer που κάνει αντιστροφή ασπρο-μαύρο που μειώνει ακόμη περισσότερο τη φωτεινότητα. Πριν από αυτό έπρεπε να κουβαλάω ένα στρατιωτικό σακίδιο γεμάτο βιβλία, καταλόγους και χάρτες. Τώρα παίρνω μόνο το tablet.

21762452_10155593486020053_5261145229099996974_o.jpg
 Περιγραφή:
Astrotablet
 Μέγεθος αρχείου:  125.92 KB
 Διαβάστηκε:  58 φορές

21762452_10155593486020053_5261145229099996974_o.jpg

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/12/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι καλό και σημαντικό λοιπόν να έχουμε χάρτες και βιβλία για βοήθεια αλλά εξίσου καλό είναι να χρησιμοποιουμε τις ευκολίες της σύγχρονης τεχνολογίας για εξοικονόμηση χρόνου που θα χαρούμε με την παρατήρηση.
View user's profile 
audioguy_grOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/12/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 9:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω. Δεν είναι τυχαίο ότι έχω σκανάρει π.χ. το pocket sky atlas και το pdf αρχείο του είναι φορτωμένο στα iBooks της συσκευής, μαζί με άλλους χάρτες και βιβλία, manuals κ.λπ.

Με τον τρόπο αυτό γλυτώνει κανείς το κουβάλημά τους, με μειονέκτημα φυσικά την αίσθηση ανάγνωσης από φυσικό βιβλίο, την οποία οι παλαιότεροι δεν μπορούμε να απαρνηθούμε εύκολα.

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομικό Software Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης