AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Χάρτες ηλεκτρονικοί σε οθόνες Vs έντυπων χαρτών
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Χάρτες ηλεκτρονικοί σε οθόνες Vs έντυπων χαρτών
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομικό Software
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
DIMITRIS K.Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιούλ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 324
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/12/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

audioguy_gr έγραψε:
Μια ιδέα για την χρήση ψηφιακών χαρτών με τοποθέτηση ενός iPad κοντά στο προσοφθάλμιο: Έχει χρημοποιηθεί ένας δακτύλιος (ο δεύτερος του ζεύγους χρησιμοποιείται επίσης ως βάση για την εναλλαγή αντίβαρων στο κάτω μέρος του οπτικού σωλήνα). Στην βίδα του δακτυλίου έχει τοποθετηθεί μια βάση στήριξης για tablet και η θέση του συνολικού συστήματος έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να μην ενοχλεί, αλλά και να παρέχει άμεση οπτική πρόσβαση στο χάρτη, χωρίς απομάκρυνση από την θέση παρατήρησης.

Αν μου έσπαγε κάτι τα νεύρα είναι να γυρίζω το κεφάλι μια στο iPad και μια στον ερευνητη! Καταπληκτική λύση! Και για να παινέψουμε και το σπίτι μας, που άλλου θα βρίσκαμε τέτοιες ιδέες αν δεν υπήρχαν τα φόρουμ??
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 303
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/01/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλή Χρονιά σε όλους!
Τον τελευταίο καιρό ψάχνω tablet και για αστρονομική χρήση.Εναλλακτικά phablet των 6.44''.Υπάρχουν μοντέλα σε λογική τιμή κάτω των 400 ευρώ,που έχουν προστασία κατά της υγρασίας?Πώς γίνεται σε απλά tablets/smartphones αποτελεσματική προστασία κατά της υγρασίας?Τελευταία κυκλοφορούν tablets που έχουν και τα 2 λειτουργικά-android και windows.Ποιό είναι καλύτερο λειτουργικό για αστρονομικά softwares?
Ευχαριστώ-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
audioguy_grOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 80
Τόπος: Κέρκυρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/01/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Το iPad, σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές του, μπορεί να λειτουργήσει υπό κανονικές συνθήκες σε περιβάλλοντα με θερμοκρασίες από 0 έως 35 βαθμούς κελσίου και τιμές σχετικής υγρασίας 5 έως 95%. Αν και το εύρος αυτό είναι απόλυτα ικανοποιητικό, ειδικά για την υγρασία, αυτή πρέπει να είναι noncondensing, δηλαδή να μην εμφανίζεται συμπύκνωση. Άρα λοιπόν, αν αυτό συμβεί, η συσκευή αρχίζει να λειτουργεί σε μη-κανονικές συνθήκες. Τα προβλήματα που μπορούν να παρουσιαστούν κατά την παραπάνω λειτουργία είναι πολλά, και σχετίζονται με την γενικότερη απόδοση της συσκευής και της μπαταρίας, με διακοπές στην απεικόνιση στην οθόνη και στην απόκριση κ.λπ (ειδικά όταν η θερμοκρασία πέφτει εκτός του παραπάνω ορίου).

Μια πρόσθετη τεχνική παράμετρος που συχνά αγνοείται είναι και το υψόμετρο, με το iPad να μπορεί να λειτουργήσει βάσει των προδιαγραφών του σε ύψη έως 3.000 μέτρα. Η παράμετρος αυτή είναι σημαντική καθώς επηρεάζει την πυκνότητα του ψυκτικού μέσου της συσκευής (αέρα), αλλά και την τιμή της πίεσης στην οθόνη της. Πολλά από τα προβλήματα δημιουργούνται στις συσκευές μετά από σωρευτική χρήση εκτός των προδιαγραφών λειτουργίας. Πρακτικά, ακόμα και σε ένα αεροπλάνο, όπου η πίεση είναι αυτή που αντιστοιχεί σε υψόμετρο περίπου 1.800 μέτρων, συχνή χρήση των συσκευών μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα. Στην Ελλάδα, για αστρονομική χρήση, με δεδομένο το ύψος των βουνών, αυτή η παράμετρος δεν χρειάζεται να ληφθεί υπόψιν.

Οι προδιαγραφές λειτουργίας και άλλων παρόμοιων συσκευών δεν διαφέρουν ιδιαίτερα. Υπάρχουν όμως συσκευές, όπως π.χ. το Panasonic ToughPad (http://business.panasonic.com/toughpad/us/windows-tablet-fz-g1.html), τα οποία έχουν σχεδιαστεί να λειτουργούν σε περισσότερο αντίξοες συνθήκες.

Τέλος, ειδικά για την υγρασία, πρέπει να σημειωθεί ότι η συμπύκνωση είναι πολύ πιθανό να σημειωθεί και κατά την επιστροφή του εξοπλισμού σε θερμαινόμενο χώρο μετά την παρατήρηση. Θα πρέπει λοιπόν να ληφθεί κάποια μέριμνα για την έκθεσή της σταδιακά σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες από αυτές που επικρατούσαν στο περιβάλλον της παρατήρησης.

Συνοψίζοντας, οι καταναλωτικές συσκευές τύπου tablet/iPad δεν είναι κατασκευασμένες για να λειτουργούν σε συνθήκες αστρονομικής παρατήρησης με χαμηλές θερμοκρασίες και ειδικά υψηλής υγρασίας με συμπύκνωση. Υπάρχουν κάποιες θήκες αδιαβροχοποίησης των συσκευών, αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω τελικά την απόδοσή τους.

Όσο δε για την ύπαρξη αστρονομικού λογισμικού σε άλλες πλατφόρμες, δυστυχώς δεν είμαι γνώστης. Υποθέτω όμως ότι για android πλατφόρμες υπάρχει διαθέσιμο.

fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 303
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/01/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ Ανδρέα για την λεπτομερή και διαφωτιστική απάντηση!Βέβαια το iPad είναι κορυφαίο tablet,αλλά και αρκετά ακριβό και δεν μπορώ προς το παρόν να διαθέσω χρήματα γι'αυτό.Ωστόσο μια λύση είναι ίσως οι θήκες αδιαβροχοποίησης με silica gel μέσα για επιπλέον προστασία.Δεν ξέρω βέβαια αν μέσα σε θήκη θα ψύχεται σωστά,δεν γνωρίζω τον τρόπο ψύξης των tablets/smartphones.
Ευχαριστώ και πάλι και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
planetman
Εξωγήινος
Άβαταρ

Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά, θέλω να σας εξομολογηθώ πως παρόλο που είμαι λάτρης των έντυπων χαρτών και της παραδσιακής εύρεσης στα σκοτάδια, τελικά μετά από πολλές προσπάθειες και πολιορκία "έσπασα" κι εγώ. Τις 2 τελευταίες φορές χρησιμοποίησα tablet με το skysafari και μπορώ να πω πως αυτός ο τρόπος έχει πολλά πλεονεκτήματα και σίγουρα θα αντικαταστήσει τους έντυπους χάρτες σιγά σιγά.

Πλεονεκτήματα:

1) Τεράστια βάση δεδομένων αστεριών καθώς και αντικειμένων βαθέως ουρανού οπότε η εύρεση γίνεται παιχνιδάκι και η ταυτοποίηση σίγουρη και πανεύκολη καθώς βλέπεις στο προσοφθάλμιο όσα αστέρια βλέπεις και στην οθόνη αν τη ρυθμίσεις σωστά.
2) Δυνατότητα αναζήτησης μη σταθερών αντικειμένων όπως κομήτες, πλανήτες, αστεροειδείς κτλ με απόλυτη ταυτοποίηση θέσεων.
3) Γρηγορότερη εύρεση με τη μέθοδο scanning όπως εφαρμόζω τελευταία, δηλαδή βρίσκω τί υπάρχει εκεί κοντά που είμαι.
4) Εννοείται φορτώνεις στο tablet και όσους ηλεκτρονικούς χάρτες ή καταλόγους θέλεις και τα έχεις όλα εκεί μέσα.

Η οθόνη αν ντυθεί σωστά με κόκκινη ζελατίνη και αν χαμηλώσουμε την έντασή της, δε χαλάει καθόλου τη νυχτερινή όραση σε σύγκριση με τον κόκκινο φακό που αντανακλάει στις λείες επιφάνειες των χαρτών.

Προσωπικά προσπαθώ να βρω μια πατέντα για το πώς θα έχω το tablet δίπλα μου συνεχώς όταν παρατηρώ.

audioguy_grOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 80
Τόπος: Κέρκυρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To θέμα της τοποθέτησης της συσκευής για την αποδοτική ανάγνωση νομίζω είναι πολύ σημαντικό. Μετά από αρκετό καιρό κατέληξα στην λύση της τοποθέτησής της πάνω σε έναν μεταλλικό δακτύλιο, όπως φαίνεται και στην φωτογραφία. Βασικό πλεονέκτημα το γεγονός ότι α) ο χάρτης ακολουθεί την κίνηση του σωλήνα και β) η απόσταση από τον ερευνητή και το προσοφθάλμιο είναι μικρή, με αποτέλεσμα η διαδικασία του star-hopping να απλοποιείται.

Στα πλεονεκτήματα να προσθέσω επίσης και τη δυνατότητα προγραμματισμού των παρατηρήσεων με πολύ εύκολο και ιδιαίτερα αποδοτικό τρόπο (π.χ. με κριτήριο το transit time κ.λπ).

IMG_1788.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  2.45 MB
 Διαβάστηκε:  28 φορές

IMG_1788.jpg

nkarytiaOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 124
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλή ιδέα είναι κι αυτό εδώ:
https://www.myastroshop.com.au/guides/ps-mobile-finder.asp

Πρόσφατα το είδα και μαζεύω υλικά για δική μου κατασκευή.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
planetman
Εξωγήινος
Άβαταρ

Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ δοκίμασα tablet holder τοποθετημένο πάνω στα τρας αλλά σε μεγάλα τηλεσκόπια σου χαλάει τη ζύγιση, άσε που δεν μπορείς εύκολα να χρησιμοποιήσεις φωτοχιτωνιο. Τώρα φτιάχνουμε μικρό τραπεζάκι βιδωμένο πάνω στη βάση του τηλεσκοπίου να δούμε αν θα βολέψει.
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2424
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάνο μία καλή πρόχειρη λύση είναι το μουσικό αναλόγιο. Το βάζεις στα αριστερά σου και μπορείς να το έχεις πολύ κοντά στον ερευνητή. https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=92665 Εννοείται πως αν φτιάξεις κάτι μόνιμο θα είναι καλύτερο
kostasigouOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Αύγ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 99
Τόπος: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/09/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άλλος ένας τρόπος στήριξης του tablet στο τηλεσκόπιο. Μία θήκη για tablet, προσαρμόζουμε το μέρος που θέλουμε με δύο λάστιχα και τοποθετούμε το tablet. Τέλος. Για το θέμα της ζύγισης ένας μαγνήτης περίπου στο κιλό λύνει το πρόβλημα

20180927_143458.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  2.76 MB
 Διαβάστηκε:  43 φορές

20180927_143458.jpg

20180927_144239.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  2.73 MB
 Διαβάστηκε:  20 φορές

20180927_144239.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nkarytiaOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 124
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/09/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostasigou έγραψε:
Άλλος ένας τρόπος στήριξης του tablet στο τηλεσκόπιο. Μία θήκη για tablet, προσαρμόζουμε το μέρος που θέλουμε με δύο λάστιχα και τοποθετούμε το tablet. Τέλος. Για το θέμα της ζύγισης ένας μαγνήτης περίπου στο κιλό λύνει το πρόβλημα

Ο χάρτης είναι από το Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kostasigouOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/09/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι είναι ο Pocket sky atlas
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 954
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/09/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 6:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Κώστα. Εγώ έχω ενδοιασμούς στο να βάλω μαγνήτες για αντίβαρα. Ναι μεν είναι η πιο απλή και εύκολη λύση, αλλά δεν κάνει καθόλου καλό στην υγεία του υπόλοιπου ηλεκτρονικού εξοπλισμού. Αν κατά λάθος πχ. νυχτιάτικα ακουμπήσει το Tablet. Αφού έφτασες μέχρι εδώ, κι απ’ ότι βλέπω έχεις αγοράσει και ένα στεφάνι, νομίζω ότι με λίγη δουλειά ακόμα, μπορείς να κάνεις κάτι με αυτό που είναι πιο σωστό.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
kostasigouOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/09/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 9:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε giannis60. Τον μαγνήτη τον χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, τα δε στεφάνια υπάρχουν διότι βάζω το DOB 10΄΄ και σε ισημερινή στήριξη.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
panagiotis.mOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 30
Τόπος: Δαφνη αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/09/2018, ημέρα Κυριακή και ώρα 12:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το έχω κάνει και εγώ με τους δικούς μου χάρτες. Υπάρχει πρόβλημα στην ζελατίνα όμως γιατί το κινητό η το ταμπλετ δεν είναι ευαίσθητο στην αφή. Επισεις και στην αποκολλησει και επανατοποθέτηση.
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστρονομικό Software Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης