Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hi.epidi perisi to kalokairi den eixa kapoio astronomiko organo, mporeite na mou peite poios einai o kaliteros tropos na paratiriso ti zoni toy galaksia?diladi me kialia,tileskopio,megethinsi k.t.l.exo akousei kai diabasei kala sxolia gia tin paratirisi tou milky way alla ton exo dei mono me gimno mati.

 

euxaristo.panos.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα το αγαπημένο μου είναι να κοιτάω με κιάλια. Ειδικά αν δεν έχω πολύ χρόνο για παρατήρηση, απλά παίρνω ένα ζευγάρι κιάλια και τον διατρέχω σιγά σιγά από άκρη σε άκρη! Μπορείς να δεις πάρα πολύ όμορφους σχηματισμούς έτσι και αρκετά ενδιαφέροντα αντικείμενα!

 

Ανδρέας

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

hi pantousi,

ti tha pei "paratirisi tou galaxia"???

kai ti tha pei "akousa kala sxolia" ??

exeis kapoio skopo pou thes na paratiriseis ton galaxia kai an poios ?(afto tha kathorisei ton exoplismo)

i' sou aresei apla na ton xazeveis ?? giati an sou eresei apla na ton koitas (den leo oti einai kako, mi me parexigiseis) tote den xreiazetai na rwtas. i apantisi einai koita ton opos sou fenetai kaliteros i' omorfoteros ktl

 

filika

jim

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω και με τις δύο απόψεις που ακούστηκαν παραπάνω. Πάντως απαραίτητος είναι σκοτεινός ουρανός. Σε αυτή την περίπτωση και με γυμνό οφθαλμό μονάχα ο γαλαξίας είναι εντυπωσιακός. Πάντως για γενικότερη εικόνα, κατά τη γνώμη μου, καλύτερη λύση αποτελούν τα κυάλια ή ένα μικρό τηλεσκόπιο με ευρύ οπτικό πεδίο που σε γλιτώνει από την κούραση που προκαλούν τα κυάλια κρατώντας τα και παρατηρώντας για αρκετή ώρα.

Καλή παρατήρηση

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης