Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους. Θελω να μαθω τον ουρανο και τους αστερισμους και διαβασα στο ιντερνετ οτι τα κυαλια ειναι ο καλητερος τροπος να ξεκινησει καποιος. Ειμαι αναμεσα σε 2. Στα olympus 10x50 DPS I και τα bresser spektar 10x60. Η διαφορα στι τιμη και στο βαρος δεν ειναι μεγαλη οποτε φανταζομαι οτι τα bresser ειναι καλητερα? Ας με διαφωτισει καποιος...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κιάλια δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσεις. Αν θέλεις να μάθεις τους αστερισμούς, ξεκίνησε με ένα επιπεδόσφαιρο. Ή τύπωσε τους αστερισμούς από ένα πρόγραμμα χαρτών του ουρανού. Αυτή είναι η άποψή μου.

Τα κιάλια 10Χ δεν θα σου μάθουν τους αστερισμούς, λόγω μεγάλης μεγέθυνσης.

 

Μαθαίνοντας τον ουρανό σιγά-σιγά με γυμνούς οφθαλμούς, θα κερδίσεις χρόνο στην πραγματικότητα. Θα προλάβεις να κατανοήσεις περισσότερα για τα κιάλια που μπορεί να είναι το επόμενο βήμα. Έτσι θα διαβάσεις αρκετές φορές ότι τα φτηνά κιάλια που σε ενδιαφέρουν, δεν κάνουν για αστρονομική χρήση. Για παράδειγμα αυτά που αναφέρεις είναι επιλογή ανάμεσα σε κιάλια φακών μονής επίστρωσης, με κιάλια ΒΚ7. Δεν θα συνιστούσα κανένα από τα δύο για αστρονομία.

 

Η εκμάθηση των αστερισμών με γυμνούς οφθαλμούς είναι σημαντικό βήμα και έχω δει ότι λείπει από αρκετό κόσμο που ασχολείται καιρό. Αν το παρακάμψεις, το πιθανότερο είναι να το βρεις μπροστά σου αργότερα σαν έλλειψη και παράγοντα δυσκολιών στην παρατήρηση.

 

Διάβασε και το πολύ χρήσιμο άρθρο 10 Βήματα για Επιτυχημένη Αστροπαρατήρηση που θα σε βοηθήσει περισσότερο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο. Έχω ήδη αρχίσει να μαθαίνω αστερισμούς και διαβάζω για τα αστέρια τους. Βέβαια έχω πολύ δρόμο ακόμα αλλά είμαι ευχαριστημένος με τους λίγους που αναγνωρίζω αυτή τη στιγμή. Τα κιαλια τα θέλω για να δω και μερικα clusters. Και γενικά κιάλλα αστέρια. Και οτιδήποτε καταφέρω να δω. Δεν ήθελα να ξοδεψω πολλα χρήματα γι' αυτό πήρα τα bresser 10x60. Εχω σκοπό να πάρω ένα dob 8'' σε ένα - δυο χρόνια. Αλλα πρώτα θα ήθελα να μαθω τον ουρανο και να τον δω με κιαλια. Το ότι θέλω κιαλια δε σημαίνει ότι δεν θα δω τον ουρανό με γυμνούς οφθαλμούς πάντως.

 

Έχω διαβάσει στο ιντερνετ για τα ΒΚ7 λένε ότι μερικά είναι καλής ποιότητας. Τα olympus τα δοκίμασε πολύς κόσμος και λένε καλά λόγια για την τιμή τους. Σίγουρα δεν είναι ΒΚ4 αλλά θα πιστεύω θα μείνω ευχαριστημένος. Ελπίζω δηλαδή. Η διαφορά τους νομίζω είναι ότι στα ΒΚ7 αλλοιώνεται η εικόνα γύρο γύρο? (διορθώστε με αν κάνω λάθος) I can live with that!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφ’ όσον τα αγόρασες ήδη καλορίζικα, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε στο αν τα συγκεκριμένα δύο κιάλια που είχες σαν επιλογές κάνουν ή δεν κάνουν για αστρονομία. Το πιθανότερο είναι να πειραματιστείς ώστε να ανακαλύψεις μόνος σου στην συνέχεια, αν υπάρχουν προβλήματα στην ποιότητα.

 

Θα ήθελα να πω όμως γενικότερα σε όσους γράφουν, το ότι “τα τάδε ή τα δείνα κιάλια, που τα δοκίμασε πολύς κόσμος και λένε καλά λόγια” όπως καταλαβαίνουμε δεν είναι επιχείρημα ποιότητας. Για μένα τουλάχιστον. Φυσικά συνηθίζεται να λέγεται. Είναι όμως μια μέθοδος που έχει βοηθήσει στην διάδοση και διατήρηση γνωστών μύθων, όπως ότι τα φτηνά κιάλια κάνουν για αστρονομία ή ότι τα κιάλια ΧΧΧ έγιναν best seller άρα κάτι ξέρουν όσοι τα αγοράζουν. Καλύτερα μην παρασυρόμαστε από τέτοια. Έχω δοκιμάσει εξονυχιστικά αρκετά κιάλια που πολλοί έλεγαν καλά λόγια για την τιμή τους. Έτσι έμαθα τι σημαίνει κακή ποιότητα.

 

Απλώς και επειδή το αναφέρεις, δεν θα ήθελα να δημιουργηθεί λανθασμένη εντύπωση με το εξής:

Το ζήτημα δεν είναι το αν κάποιος μπορεί να ζήσει με ένα από τα προβλήματά τους όπως τα κρύσταλλα ΒΚ7. Ή όπως λέγεται «κάτι θα καταφέρει να δει, αφού τα κιάλια μεγεθύνουν την εικόνα».

 

Το θέμα είναι το σύνολο των προβλημάτων που δημιουργούν τα φτηνά κιάλια (και φτηνά τηλεσκόπια). Είχα γράψει κάποια στιγμή στις σημειώσεις μου ότι τα φτηνιάρικα κιάλια είτε των 50 είτε των 150 ευρώ, που είναι κακοκατασκευασμένα «έχουν θέματα στην εστίαση, απευθυγραμμίζονται εύκολα τα οπτικά τους, παρουσιάζουν διπλά είδωλα και ζαλάδα. Έχουν κατά κανόνα, σφάλμα σφαιρικής εκτροπής φακών. Με εσωτερικές αντανακλάσεις, θολά, σκοτεινά, παιχνίδια περισσότερο παρά αστρονομικά όργανα. Τα προβλήματα που έχουν είναι τόσα πολλά, που αμφιβάλω αν θα βοηθήσουν αρκετούς να κάνουν σωστό ξεκίνημα και να συνεχίσουν ευχαριστημένοι.»

 

Έτσι, το δεν θέλω να ξοδέψω πολλά χρήματα, αποδεικνύεται -κατά την γνώμη μου πάντοτε- λανθασμένη επιλογή. Ο κακός εξοπλισμός μπορεί να απογοητεύσει πολλούς και να μη συνεχίσουν. Δεν χρειάζονται πολλά χρήματα. Η αστρονομία είναι ένα χόμπι. Και σαν πολλά άλλα χόμπι, χρειάζονται 200-300 ευρώ για να ξεκινήσει κάποιος. Έτσι έχουν τα πράγματα! Αυτό είναι μια αλήθεια που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποφεύγεται να ειπωθεί όταν κάποιος ζητάει να ξεκινήσει με πολύ λιγότερα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Διάβασα αρκετά θέματα στο φορουμ σχετικά με τα κιάλια και έχω καταλάβει ότι είσαι μαστερ στο θέμα. Απλως το δικό μου σκεπτικό είναι ότι είμαι στην αρχή ακόμα και δεν θέλω να ενθουσιάζομαι με καλο και ακριβό εξοπλισμό. Θέλω για ένα χρόνο τουλάχιστον να μάθω τους αστερισμούς και απλα να σκανάρω τον ουρανό. Θα γελάσεις είμαι σιγουρος γιατι αυτό δεν είναι σοβαρη ερασιτεχνική αστρονομια αλλα του χρόνου αν έχω το μικρόβιο ακόμα και περιμενω νεα σελήνη για να ανέβω ταράτσα να δω τα αστέρια θα το πάρω πιο σοβαρά το χόμπι και θα μου πάρω ένα αξιοπρεπή εξοπλισμό. Θα έχω μάθει και αρκετούς αστερισμούς. Ευχαριστώ για τις απαντίσεις σου και την βοηθεια σου όχι μονο στο δικό μου θεμα αλλα γενικα στο φορουμ. Έχεις αφήσει πολύ γνώση εδώ μέσα και διευκολύνεις εμας τους αρχάριους κατά πολύ! Keep it up!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα. Νεοεισερχόμενος στον χώρο, αποφάσισα να ξεκινήσω με κιάλια και να πάρω αργότερα τηλεσκόπιο. Ήδη έχω αρχίσει τις πρώτες βραδινές εξορμήσεις με τη γυναίκα μου και με τη βοήθεια προγραμμάτων στο κινητό έχουμε ήδη δει/αναγνωρίσει με γυμνό μάτι φωτεινά αντικείμενα (πχ Αρκτούρο, Βέγα-Ντενέμπ-Αλτάιρ του Θερινού Τριγώνου, την πρόσφατη ευθυγράμμιση Κρόνου, Άρη και Αντάρη κλπ). Θα αγοράσω βιβλία όπως το The Backyard Astronomer's Guide, κατεβάζω σημειώσεις αστρονομίας από διάφορα πανεπιστήμια που βρίσκω στο Internet και έχω αρχίσει να βλέπω ντοκιμαντέρ όπως Το Σύμπαν που αγάπησα.

 

Σκέφτομαι ότι στα κιάλια που θα πάρω με ενδιαφέρει η φορητότητα, να μπορώ να τα πάρω μαζί μου στη βόλτα χωρίς να κουβαλάω τρίποδα κλπ. Επίσης να είναι και σχετικά ελαφριά για να μπορεί να τα χρησιμοποιεί και η γυναίκα μου. Με αυτές τις σκέψεις, τείνω προς τα Orion Ultraview 10x50 που βρήκα εδώ: http://www.astroshop.eu/orion-binoculars-ultraview-10x50/p,14531 τα οποία αν και ακριβά πιστεύω ότι αξίζει να τα αγοράσει κανείς. Αργότερα, αν δω ότι θέλω και άλλες μεγεθύνσεις μπορεί να πάρω και κιάλια 7x50 ή και 15x50. Τι πιστεύετε για αυτά; Τα έχει κανείς;

 

Θα ήθελα να βρεθώ σε αστροπάρτυ εδώ στην Αττική, να γραφτώ σε κάποιο σύλλογο, να συναντήσω φίλους με το ίδιο χόμπυ και να δοκιμάσω απο κοντά κιάλια και τηλεσκόπια. Κάθε σχετική πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες και καθαρούς ουρανούς.

 

Τώρα.....κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να γίνει σοβαρή παρατήρηση χωρίς τρίποδο.

 

Ένας από τους λόγους είναι το κούνημα των χεριών σου.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορείς να κρατήσεις σταθερά τα κιάλια στα χέρια σου.Αν πάρεις κιάλια χωρίς τρίποδο πολύ σύντομα αν όχι αμέσως θα νιώσεις την ανάγκη για τρίποδο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα φιλοι μου. Εγω ξεκινησα με τα φτηνα κυαλια 10χ60 και δεν εμεινα ευχαριστημενος. μου ειναι δυσκολο να τα κρατησω σταθερα, δηλαδη πραγματικα δε μπορει να γινει παρατηρηση χωρις τριποδο. Επισης τα αστερια εμφανιζονται θολα και δεξια και αριστερα μου εχει μαυριλα. Φανταζομαι απο την κακη ευθυγραμμιση τους. Παρ' ολα αυτα μου αρεσε η εμπειρια. Ηθελα να παρω τηλεσκοπιο αλλα μαλλον θα παρω καλα κιαλια. Ειμαι πολυ τεμπελης για τηλεσκοπια. Θα αρχισω με 7χ50 μιας και τα 10χ60 μου φανηκαν μεγαλη μεγενθηση. Τα "κακα" κυαλια τα χρησιμοποιω ακομα παντως. Βλεπω πλειαδες και μερικα φωτινα κιτρινα αστερια που ισως εκραγουν σημερα. Και πολλα πολλα αστερια που δε χορταινω να τα σκαναρω. Τις περισσοτερες φορες ομως απλα κοιταω ουρανο και προσπαθω να ξεχωρισω τους αστερισμους. peace and love
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν χρησιμοποιήσεις τρίποδο ή Image Stabilization, καλύτερα να περιοριστείς σε μεγέθυνση 7-8x. Εγώ χρησιμοποιώ 8x42.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, θα το μειώσει 20-30%.

Και το τρίποδο δεν κάνει τίποτε για τον τρόμο της κεφαλής (ο οποίος διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τρίποδο τουλάχιστον μειώνει το κούνημα των χεριών αλλά και την κούραση στα χέρια μετά από 5-10 λεπτά παρατήρησης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους.

 

Καταλαβαίνω ότι αργά ή γρήγορα θα χρειαστώ τρίποδο, για βελτίωση της παρατήρησης ακόμα και στις μικρές μεγεθύνσεις. Ακόμα κι αν έχω γερά μπράτσα, ακόμα κι αν στηρίζω τους αγκώνες στο στήθος, ακόμα κι αν κόψω τους φραπέδες.

 

Πιο τρίποδο θα προτείνατε; Να είναι καλό-στιβαρό και κατάλληλο για τα παραπάνω κιάλια αλλά και για άλλα στη συνέχεια αν πάρω. Επίσης, να είναι ψηλό (έχω ύψος 180 cm) και αν γίνεται να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παρατηρήσεις στο ζενίθ.

 

Τα κιάλια κανείς δεν τα έχει;

 

Διονύσης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω πρόβλημα Ελλάδα ή εξωτερικό, από όπου είναι πιο φθηνά.

 

Ράβδο προέκτασης εννοείς τον αντάπτορα τύπου L με τον οποίο θα προσαρμόζω τα κιάλια στο τρίποδο; Όχι, δεν έχω σκεφτεί. Θέλω έναν αντάπτορα στιβαρό που να κάνει για όλα τα κιάλια που πιθανόν να πάρω και αργότερα, δηλαδή να υποστηρίζει και βαριά (πχ 15x70, 20x80). Μην αγοράζω πάλι τρίποδα και αντάπτορες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη βιαστείς να πάρεις κάποιο τρίποδο για τα κιάλια. Το θέμα θέλει μελέτη. Στο Astrovox υπάρχουν πολλές και καλές λύσεις από φίλους που τα χρησιμοποιούν, δεν σου απάντησαν ακόμη διότι μάλλον δεν πήραν είδηση την τροπή που πήρε η συζήτηση. Δοκίμασε αλλάζοντας το θέμα σε τρίποδο για κιάλια ή κάτι τέτοιο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτός είναι καλός: http://www.smart-tech.gr/YUKON-Tripod-adaptor.html

 

Αν πάρεις κιάλια 20x80 25x100 κλπ δηλαδή μεγάλα κιάλια δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις L

γιατί τα κιάλια έχουν έναν κεντρικό ''άξονα'' που έχει υποδοχή για τρίποδο.

Τα L χρησιμοποιούνται για κιάλια κάτω από 28x80.Όπως είπα τα 20x80 και πάνω έχουν ράβδο.

 

17224-1377435898.thumb.jpg.82745e0247054a4bd9031367456d1d78.jpg

Αν πάρεις κιάλια σαν κι αυτά δεν θα χρειαστείς L. Βιδώνουν απευθείας στο τρίποδο!

 

d32fbe7f967ee3723d7311f3c66d32e9_1552080_m1.thumb.jpg.5c0caccf69658a2291642ff80cf39459.jpg

Ο Κεντρικός άξονας έχει υποδοχή για τρίποδο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας πούμε το πολύ μέχρι 100 ευρώ για τρίποδο. Δεν αρκούν για κάτι σοβαρό;

Καλησπέρα, εκτός των φίλων που σου απάντησαν.

Διάβασε και αυτά, τα λίνκ που σου παραθέτω, είναι δοκιμασμένα με "εξαντλητικές δοκιμές" σε χρόνο, κόπο, και χρήμα.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15735&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19671&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Με τα 25χ100

 

1.thumb.jpg.36e5f9c9aa4f87b932f965c5fd37d3a2.jpg

Το απόλυτο κόλπο

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ράβδος προέκτασης είναι ενσωματωμένη σε κάποιους τρίποδες, όπως τους Manfrotto. Μάλιστα μπορείς να κρεμάσεις και αντίβαρο από την άλλη μεριά. Εάν είσαι ξαπλωμένος βλέπεις και στο ζενίθ, 90 μοίρες.

Το έχω δοκιμάσει, είναι βολικό αν εστιάσεις σε μια σχετικά μικρή περιοχή του ουρανού αλλά πρέπει να ανατοποθετηθείς εάν θες να παρατηρήσεις αλλού, κάτι λίγο άβολο αλλά οπωσδήποτε εφικτό.

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=17992

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sevax μέχρι πόσες μοίρες μπορούμε να δούμε με την συγκεκριμένη πατέντα?

 

Καλημέρα, στο Κατασκευή: Το Ζεν στην παραλληλόγραμμη στήριξη που σε παραπέμπω, στο κάτω μέρος της 1ης σελίδας έχει αυτό που ρωτάς, δεν το διάβασες.

Αύριο με τον κηδεμόνα σου. :cheesy:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=216881#216881

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης