AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Οι αρχάριοι ζητούν βοήθεια
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Οι αρχάριοι ζητούν βοήθεια
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΣαράντηςOffline
Νέος
Ένταξη: 06 Αύγ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 10
Τόπος: Χαλάνδρι
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:44    Θέμα δημοσίευσης: Οι αρχάριοι ζητούν βοήθεια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας. Ονομάζομαι Σαράντης και είμαι 14 χρονών. Ασχολούνε απο πολύ μικρός με την αστρονομία και έχω διαβάσει αρκετά βιβλία. Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά ακόμα; Φέτος αγόρασα και το πρώτο μου τηλεσκόπιο (ένα Dobsonian 8'' Pyrex από το πλανητάριο). Έχω κατεβάσει και το Stellarium. Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει πολλούς αστερισμούς.Επίσης με το τηλεσκόπιο έχω δει τον Ερμή, την Αφροδίτη, τη σελήνη, τον Άρη τον Δία και τον Κρόνο. Δεν μπορώ όμως να εντοπίσω αντικείμενα βαθέως ουρανού.Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο για να τα εντοπίζουμε. Βοηθήστε με αν μπορείτε. (τώρα βρίσκομαι στο εξοχικό της οικογένειάς μου στο Μαρκόπουλο Ωρωπού που εχει πιο σκοτεινό ουρανό από την Αθήνα)
Κάθε συμβουλή σας θα μου είναι πολύτιμη.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Φεβ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 182
Τόπος: Χαλικδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου και καλοσορισες στην παρεα μας! Καλοριζικο και καλους ουρανους. Υπαρχουν αρκετα αντεικειμενα οπως το North America Nebula ή το Veil Nebula τα οποια ειναι κοντα σε γνωστα και λαμπρα αστρα (το πρωτο ειναι κοντα στον Deneb ενω το αλλο λιγο πιο διπλα). Εφοσων εχεις το Stellarium μπορεις να κοιταξεις για τετοιου ειδους νεφελωματα αλλα.και για messier objects οπως πχ το m51 που ειναι το αγαπημενο μου. Επισης ενας αλλος καλος στοχος ο οποιος θα δοκιμασει το τηλε σου ειναι το M4 το οποιο ειναι ακριβως διπλ; στον Ανταρη. Υπαρχουν επισης και αλλα πολλα που μπορεις να δεις και γενικοτερα για να τα εντοπισεις απλα βρισεις ενα χαρτη ή ενα προγραμμα για Η/Υ και ψαχνεις το αντικειμενο που θελεις. Επειτα εντοπιζεις ενα κοντινο αστρο ή αστρα και ετσι υπολογιζεις.που ειναι περιπου το αντικειμενο στον ουρανο. Ελπιζω να σε βοηθησα αν και.βεβαια πιο εμπειρα μελη απο εμενα θα σου δωσουν περισσοτερα κολπα.

Φιλικα Γιωργος

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Georgegramm στις 12/12/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:13, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
KostasvasOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 05 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 164
Τόπος: Ναυπακτος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω Dobson 10" εγω ειμαι 15 χρόνων!! Εχουμε το ίδιο προβλημα!Πρωτον κοιτά για πράγματα που ειναι κοντα σε λαμπερά αστέρια.Αγορασε αν ειναι χάρτες του ουρανού αυτα που λένε τα βλεπεις με τον ερευνητή σου. Πάτε αν ειναι και ενα telrad καλο για αστροαλματα.!! Αν ειχες 10" θα σου συνιστούσα να μαζέψεις χρήματα για να το κανεις Goto αν δεν κανω και λάθος το 8" δεν γινεται οποτε υπομονή παρε κανά χάρτη και ψάχνει με τον ερευνητή ο χρήστης PanosSky πουλάει έναν χάρτη τον deep sky hunter atlas αυτόν εχω και εγω επικοινώνησε αν ειναι μαζι του. Καλη υπομονή και καθαρού ουρανούς !!!!!

Το μόνο που είναι μεγαλύτερο από το Σύμπαν είναι οι ιστορίες που κρύβει μέσα του!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι εγινε ρε παιδια ολοι οι εφηβοι εδω μαζευτικαμε;;; χαχαχα!
Οσο για αυτο που λες για dosbian 8" υπαρχει upgrade goto αλλα πιστευω δεν ειναι χρησημο να γινει τωρα αναβαθμιση διοτι χωρις αυτο μαθαινεις καλυτερα τον ουρανο και τους αστερισμους. Ισως αργοτερα να ειναι καλυτερα.

http://www.planitario.gr/dobsonian-8-goto-upgrade-kit.html
Επιστροφή στην κορυφή
ΣαράντηςOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Είναι πολύ χρήσιμες.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KostasvasOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 05 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 164
Τόπος: Ναυπακτος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το Goto κατα την γνώμη μου ειναι πολύτιμο εχει χρόνο να μάθει τους αστερισμούς εξάλλου μονο λίγους χρειαζεται να ξέρει
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
mantheos77Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 156
Τόπος: Αττική
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας εγώ 14 είμαι.Έχω ένα διοπτρικό 70m .Πέρα από αυτό αν θες να δεις αντικείμενα βαθέως ουρανού:
1)Εκτύπωσε χάρτες από εδώ: http://carolrpt.com/astroguidev9complete.pdf (εκτύπωσε από την σελίδα 17 και ''κάτω'' αλλά ρίξε μια ματιά και σε άλλες σελίδες.

2)Κάνε μια λίστα με τα αντικείμενα βαθέως ουρανού που θες να δεις το βράδυ (όχι πάρα πολλά για αρχή)
3) Πήγαινε με τους χάρτες και το τηλεσκόπιο σου στον χώρο που παρατηρείς σβήσε όλα τα φώτα.
4)Πάρε κόκκινο φακό (αν δεν έχεις μπορείς να αγοράσεις ή μπορείς να πάρεις κάποιον φακό λευκού φωτός και να του βάλεις μπροστά κόκκινη ταινία ή μπορείς να τον βάλεις μέσα σε ένα κόκκινο μπαλόνι απλά κόψε λίγο τον ''λαιμό του μπαλονιού'' Mr. Green .

Ξεκίνα με εύκολα αντικείμενα όπως: M8,M31,M7,M6,M45.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις το laptop σου με το ΜΗΝ ξεχάσεις να βάλεις το Stellarium σε ''night mode'' για να μην ενοχλεί την νυχτερινή σου όραση.

Extra συμβουλές:Μην βιαστείς να βρεις να αντικείμενα ξεκίνα με αυτά που σου είπε παραπάνω είναι αρκετά εύκολα.Επίσης να χρησιμοποιείς χαμηλές μεγεθύνσεις για να έχει μεγάλο πεδίο (FOV) .Τι προσοφθάλμια έχεις?
Επίσης στο ζενίθ τι mag αστέρια βλέπεις?
Καλή Τύχη

Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και οι λυσεις του Ματθαιου ειναι καλες. Αυτο με το μπαλονι δε το ειχα σκεφτει Very Happy
Βεβαια ως ο μεγαλυτερος εδω μεσα αυτη τη στιγμη(16 χαχαχα) θα σου προτεινα να μην ξεκινησεις ακομα με goto. Οκ δε λεω καλο εργαλειο αλλα ειναι καπως νωρις ακομα. Ετσι χωρις αυτο δινεις στον εαυτο σου τον καιρο να βελτιωθει στο χειροκεινητο tracking και μεσω αυτου να βελτιωθει και στο γενικοτερο χειρησμο του. Ακομα αυτη η προσοχη που θα δινεις οταν θα κουνας το τηλε σου θα σε βοηθησει να.γινεις και πιο συγκεντρωμενος στη γενικοτερη ζωη σου. Βεβαια εσυ θα αποφασισεις αν θα πας σε αυτο ή οχι αλλα πιστευω ξεφυγαμε απο το θεμα μας
Επιστροφή στην κορυφή
ΣαράντηςOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όντως, όλοι οι έφηβοι εδώ μαζευτήκαμε. Έχω ένα προσοφθάλμιο 25mm Sw, ένα 10mm Sw και ένα 4mm Celestron Plössl
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΣαράντηςOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι το goto το αφήνω για αργότερα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρα καταληγουμε πως θα πρεπει να χρησημοποιησεις τον 25αρη αφου αυτος δινει την χαμηλοτερη μεγεθυνση.
Επιστροφή στην κορυφή
ΣαράντηςOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Α δηλαδή μπορώ να τα εντοπίσω και με τον 25άρη.Για να το βρω θα πρέπει να στοχεύσω με τον ερευνητή στο περίπου; Επίσης με τον 25άρη μπορείς να τα δείς και να τα αναγνωρίσεις εύκολα (εννοώ έχουν κατάλληλο μέγεθος;)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mantheos77Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το 25 σου δίνει λίγο μεγάλη μεγέθυνση (48x) εγώ χρησιμοποιώ 35x μεγέθυνση για βαθύ ουρανό.
Πιστεύω το 48x για το M8 πχ είναι πάρα πολύ.

Συμφωνώ κι εγώ ότι το GOTO ακόμα δεν χρειάζεται πιστεύω η επόμενη αγορά σου πρέπει να είναι
αυτό: http://www.planitario.gr/sp-super-plossl-40mm-o-31-8mm.html
Επιστροφή στην κορυφή
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτο με τον ερευνητη εξαρταται απο το ποσο καλα ευθμιγραμμισμενος ειναι με το τηλε σου. Αν ειναι τελεια ευθμιγραμμισμενος τοτε πρεπει να ειναι στο κεντρο του πεδιου του ερευνητη. Αν οχι.τοτε πρεπει να υπολογισεις ποσο πιο εξω θα τοποθετησεις τον στοχο σου για να τον δεις με τον 25αρη. Αυτο που ειπα πιο πανω για τον προσοφθαλμιο εννοω οτι.με αυτον θα τα δεις, οχι να τα εντοπισεις Very Happy

Για ποιο στοχο μιλας εκει που αναφερεις οτι αν θα μπορεσεις με ρονν25αρη να τον δεις;
Επιστροφή στην κορυφή
mantheos77Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω ο 25 είναι πολύ.Όσο για ερευνητή βοηθάει ένας red dot αλλά και ένας Telran αλλά κι ο ερευνητής που έχει το τηλεσκόπιο σου είναι εντάξει για αρχή.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την mantheos77 στις 07/08/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:47, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης