Jump to content

Astra 114 φακοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μου εδωσε ενας ξάδερφος ένα τηλεσκοπιο που το ειχε χρόνια αχρησιμοποιητο το Astra 114. Θελω ν ασχοληθω κ να το φτιαξω λιγο καθως οι φακοί του θολωσαν με τα χρονια. Τι φακους να παρω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο είναι; αυτό που έχει εστιακή απόσταση 900 χιλιοστά;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι κατοπτρικό τηλεσκόπιο δεν χρησιμοποιεί φακούς (Lens) όπως τα διοπτρικά αλλά χρησιμοποιεί καθρέφτες.

Σε ποιος φακούς αναφέρεσαι?

 

Refractor=Διοπτρικό

Reflector-Newtonian-Κατοπτρικό

 

..png.e746bd848d5b24cb6cf2a9cb1d80a4f5.png

Διοπτρικό

 

.jpg.a9c5fcd40777b3c314805815b2af1f90.jpg

Κατοπτρικό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά ονομάζονται προσοφθάλμια.Πριν αγοράσεις καλύτερο και ρίξεις λεφτά ξεκίνα με αυτά τα 2 και όταν νιώσεις την ανάγκη ότι χρειάζεσαι κάτι καλύτερο τότε αγόρασε.

Δες πρώτα από αυτά μην αγοράζεις ακόμα δεν υπάρχει λόγος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται με το που ξεκινάς να αγοράσεις προσοφθάλμια αυτά που έχεις είναι καλά για αρχή.

Ξεκίνα να δεις εύκολους στόχους.

Επίσης δες αν το τηλεσκόπιο χρειάζεται ευθυγράμμιση των οπτικών του.

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα αγόραζα πρώτα αυτό: http://www.planitario.gr/eidiko-prosofthalmio-euthugrammishs-katoptrou-o31-8mm.html ή αυτό: http://www.planitario.gr/eidiko-prosofthalmio-euthugrammishs-laser-colli-mark-iii.html

 

Αυτά είναι lasers για να ευθυγραμμίζεις τα οπτικά (καθρέπτες) του τηλεσκοπίου σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά ονομάζονται προσοφθάλμια.

Λέγονται προσοφθάλμια ή προσοφθάλμιοι φακοί. Άρα, σωστά τα είπε ο άνθρωπος. :)

 

 

Θελω ν ασχοληθω κ να το φτιαξω λιγο καθως οι φακοί του θολωσαν με τα χρονια.

 

Μήπως έχουν, απλά, λίγη σκόνη και χρειάζονται καθάρισμα; Αυτό το σετ είναι ότι πρέπει:

http://www.plaisio.gr/xartopoleio/promitheies-grafeiou/katharistika/@Work-Set-Katharismou-Camera-AW11061.htm (να 'ναι καλά που μου το πρότεινε ο κ. Χρήστος)

Είναι οικονομικό και αποτελεσματικό, με μόνη εξαίρεση το πανάκι που περιλαμβάνει, το οποίο αφήνει σκόνες.

 

Αν όμως τα προσοφθάλμια δεν έχουν σκόνη αλλά γρατσουνιές, τότε χρειάζονται σίγουρα αντικατάσταση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά εγώ λέω αν τα προσοφθάλμια δεν έχουν γρατσουνιές να πάρεις lazer collimator.

Αν τι τηλεσκόπιο είναι παλιό μπορεί να έχει χάσει την ευθυγράμμιση του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά εγώ λέω αν τα προσοφθάλμια δεν έχουν γρατσουνιές να πάρεις lazer collimator.

Αν τι τηλεσκόπιο είναι παλιό μπορεί να έχει χάσει την ευθυγράμμιση του.

 

'Η να αρχίσει με ένα κάνιστρο από φιλμ 35mm (ή κουτάκι depon όπως είδαμε σε άλλο νήμα) χωρίς να ξοδευτεί με τη μία; ;)

Και για τους φακούς που ρωτάει να δοκιμάσει πρώτα το καθάρισμα, αφού οι Super MA δεν είναι και για πέταμα αν δεν έχουν πάθει κάποιο πρόβλημα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά εγώ λέω αν τα προσοφθάλμια δεν έχουν γρατσουνιές να πάρεις lazer collimator.

Αν τι τηλεσκόπιο είναι παλιό μπορεί να έχει χάσει την ευθυγράμμιση του.

 

'Η να αρχίσει με ένα κάνιστρο από φιλμ 35mm (ή κουτάκι depon όπως είδαμε σε άλλο νήμα) χωρίς να ξοδευτεί με τη μία; ;)

Και για τους φακούς που ρωτάει να δοκιμάσει πρώτα το καθάρισμα, αφού οι Super MA δεν είναι και για πέταμα αν δεν έχουν πάθει κάποιο πρόβλημα...

 

Συμφωνώ απολύτως. Μόνο που δεν ξέρω αν γίνεται με τέτοιους τρόπους ευθυγράμμιση σε αυτό το τηλεσκόπιο. Αυτό είναι F1000 γιατί έχει ενσωματωμένο Barlow.

Έχω ακούσει ότι πρέπει να βγάλει πρώτα τον Barlow να κάνει ευθυγράμμιση και μετά να τον ξαναβάλει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απολύτως. Μόνο που δεν ξέρω αν γίνεται με τέτοιους τρόπους ευθυγράμμιση σε αυτό το τηλεσκόπιο. Αυτό είναι F1000 γιατί έχει ενσωματωμένο Barlow.

Έχω ακούσει ότι πρέπει να βγάλει πρώτα τον Barlow να κάνει ευθυγράμμιση και μετά να τον ξαναβάλει.

 

Α, μπράβο, καλή παρατήρηση, δεν κοίταξα αρκετά προσεκτικά τη φωτό για να καταλάβω ότι το τηλεσκόπιο είναι bird-jones με τον ενσωματωμένο διορθωτή-barlow. Όντως πρέπει να αφαιρεθεί το διορθωτικό στοιχείο από τον εστιαστή για να γίνει η ευθυγράμμιση, αλλά και πάλι απ' ότι ακούω τα περισσότερα bird-jones δεν ευθυγραμμίζονται εύκολα (κυρίως λόγω οικονομικής κατασκευής), οπότε η ελπίδα είναι να μη θέλει ευθυγράμμιση...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως οι φακοί θόλωσαν με τα χρόνια μπορεί να έχει πιάσει σκόνη και αυτό το στοιχείο. Ας το καθαρίσει και αυτό μήπως δει βελτίωση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης