Jump to content

Αστροφωτογραφια χωρις τηλεσκοπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Λογω ταξιδιου στην ερημο της Ιορδανιας μεσα στη βδομαδα και επειδη ενα βραδυ θα μεινουμε καταμεσης στην ερημο , εχω σκοπο να παρω μαζι μου κυαλια να δω ουρανο γιατι απ οσο ξερω και εχω δει σε φωτογραφιες ,ο ουρανος ειναι θεοσκοτεινος και ειναι τρομερη ευκαιρια.Θελω ομως να βγαλω και μερικες φωτογραφιες οπως αυτες που βλεπω σε διαφορα σαιτ που βγαζουν απλα με DSLR oπως πχ αυτη:

 

http://images.newschoolers.com/images/17/00/57/08/42/570842.jpeg

 

 

Η ερωτηση μου ειναι : Μπορει κανεις να βοηθησει με τις ρυθμισεις της μηχανης;;

Ευχαριστω.

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μας βοηθήσει να μας πεις τι φακό έχεις αλλά και ποια DSLR. Εντελώς ενδεικτικά, με έναν σχετικά γρήγορο ευρυγώνιο θα μπορούσες να πάρεις ως αφετηρία εκθέσεις της τάξης των 20sec με ανοιχτό διάφραγμα και ISO 1600. Εγώ με τον fish eye 7mm f/3.5 και Canon T4i έχω μια τυπική ρύθμιση 30 sec, f/3.5, ISO 1600 αλλά επειδή είναι υπερευρυγώνιος δεν καταγράφονται μεγάλα ίχνη.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε καλημέρα

Αν και καινούριος στο άθλημα θα σου προτείνω τα παρακάτω:

Καταρχάς δεν ξέρω τι φακούς έχεις, αλλά για την περίπτωση αυτή προτίμησε prime, με όσο χαμηλότερο f και φυσικά για εστιακή όσο μικρότερη τόσο πιο wide view θα έχεις (αν δεν έχεις ευρυγώνιους μπορείς να φωτογραφίζεις τμηματικά και τέλος με πρόγραμμα τα συρράπτεις). Εν τέλει και με kit lense σε σκοτεινό ουρανό θα κάνεις δουλειά. Κατόπιν βάλε σε off αυτόματη αποθορυβοποίηση και vibration control (πολλοί το προτείνουν για καλύτερα αποτελέσματα). Για εστίαση πάντα σε manual. Για ISO συνήθως απο 800 με 1600 είναι καλά (δοκίμασε και με 400 ή max 3200 και κρίνεις με το αποτέλεσμα). Για χρόνο έκθεσης υπολόγισε για APS-C 500/(εστιακή του φακού)*1.5 και το αποτέλεσμα δίνει σε sec τον χρόνο έκθεσης. Για full frame 500/(εστιακή του φακού). Καλόν είναι να μην ξεπερνάς αυτούς τους υπολογισμούς για να μην έχεις star trails. Απαραίτητο αξεσουάρ ο τρίποδας. Ένα ιντερβαλόμετρο επίσης θα σου κάνει τη ζωή ευκολότερη. Κάνε εξάσκηση την εστίαση σε manual focus τα βράδυα πριν πας εκεί, θα σου χρειαστεί. Επίσης δοκίμασε και με 1 f-stop λιγότερο απ'ότι μπορεί να δώσει ο φακός - θα έχεις πιο sharp εικόνα. Για πιο αναλυτικά υπάρχουν πολλά sites που προτείνουν setup για nightscapes.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την Canon EOS 650D και φακούς τον δικό της EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 και τον Sigma AF 70-300mm f/4-5.6 (και οι δύο όχι ότι καλύτερο για αστροφωτογράφιση)

Ο καλύτερος συνδυασμός επομένως θα ήταν 40 sec. (max. 30 λόγω star trails) με τον 18-55 στα 18 mm και 6 sec. με τον 70-300 στα 200 mm για f/3.5 και f/4 αντίστοιχα και ISO 800 με 1600 ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριοι

Συμπληρώνοντας το παραπάνω να ξεκαθαρίσω πως ο "νόμος του 500" (όπως πολλοί τον αποκαλούν) δεν είναι και απόλυτος. Δηλαδή άλλοι χρησιμοποιούν το 600. Εν τέλει είναι ένας γενικός "μπούσουλας".

Φίλε arspi εγώ με 18mm στα 30sec παρατηρώ ελαφρά trails (κάνε zoom στο live view για του λόγου το αληθές). Άλλωστε 500/18=27,7sec άρα 27sec οριακά. Για 200mm ομοίως 500/200=2,5sec. Μιλάμε πάντα για φακούς για APS-C (όπως είναι ο Canon που έχεις) ειδάλλως για φακούς fullframe σε APS-C σώμα θα έχεις 500/(18*1.5)=18.5sec. Ωστόσο επειδή ο κανόνας γενικά "παίζει", κάντε δοκιμές +/- λίγα secs μέχρι να βρείτε επακριβώς την έκθεση που σας ικανοποιεί το αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω την Νικον D5000 με φακούς τον 18-55 , 55-200 και 35αρη (2.8. )

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας , θα κανω τις δοκιμές μου αλλα και οποιαδήποτε άλλη βοήθεια ή πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη 8) :roll:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα Γιώργο, απο όσο είδα απο φίλο που ταξίδεψε την προηγούμενη εβδομάδα, η περιοχή έχει αρκετή φωτορύπανση(απλά να το ξέρεις).

 

Εδω ένας χάρτης ώστε να συγκρίνεις την Ελλάδα και την Ιορδανία. Σίγουρα βέβαια θα έχει πολλά σκοτεινά σημεία.

http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=5&lat=3998751&lon=3743090&layers=B0TFFFF

 

 

Όσο για τις ρυθμίσεις, καλύτερα σε υπερ-ευρυγώνια πλάνα

παίξε στα 18mm f/2.8 στα 30sec (αν μπορείς το διάφραγμα πιο γρήγορα πήγαινε παρακάτω π.χ f/1.2 αλλά ρύθμισε τον χρόνο ανάλογα).

 

 

Για το Iso παίξε λίγο ανάμεσα στα 800 με 1600, ανάλογα τον θόρυβο που θα σου βγάλει, να ξέρεις βέβαια ότι στο PC θα φαίνεται ακόμα περισσότερο ο θόρυβος και όσο μεγαλύτερο το iso τόσο λιγότερο μπορείς να την τραβήξεις στο PS.

 

Αν βγάλεις Startrails απενεργοποίησε το high iso noise, ή το long exposure noise κτλ δεν ξερω τι έχει η Nikon διότι συνήθως τραβάνε αυτόματα Darks (αυτο μπορείς να το κάνεις μόνος σου στο τέλος, να βγάλεις κάποια Darks)

 

Οπωσδήποτε Τρίποδο

Ντεκλασερ με timer

Μεγαλη/ες κάρτα μνημης

Προσοχή στην εστίαση, χειροκίνητα με ψηφιακό ζουμ στην οθόνη.

Αν μπορείς να εφαρμόσεις τον κανόνα των τριών κάντο (λίγο δύσκολο στην Πέτρα).

 

Αν ΔΕΝ βγάλεις Trails, καλό θα ήταν να βγάλεις τουλάχιστον 5-6 ίδια(ολόιδια) νυχτερινά κάδρα, μετα μπορεις να τα Stackακάρεις με κάποιο πρόγραμμα και να ανεβάσεις ποιότητα (αν δεν ξέρεις ψάξε, αλλιώς και μετα απο 5 χρόνια να το κάνεις πάλι θα δουλεύει). Εννοείτε όλα τα αρχεία Raw.

 

Καλές λήψεις

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bi2L απλός και κατανοητός !!! Να ρωτησω μονο , όταν λες κανόνας των τριών τι εννοείς; :)
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την σύνθεση του κάδρου, αφου θα πας που θα πας εκει κάντο όσο πιο καλά γίνεται ;)

 

https://photovril.wordpress.com/2014/01/18/μάθημα-8ο-κάδρο-ο-κανόνας-των-τρίτων-πρ/

 

http://3gym-alexandr.evr.sch.gr/images/syn-kadrou.pdf

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την Canon EOS 650D και φακούς τον δικό της EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 και τον Sigma AF 70-300mm f/4-5.6 (και οι δύο όχι ότι καλύτερο για αστροφωτογράφιση)

Ο καλύτερος συνδυασμός επομένως θα ήταν 40 sec. (max. 30 λόγω star trails) με τον 18-55 στα 18 mm και 6 sec. με τον 70-300 στα 200 mm για f/3.5 και f/4 αντίστοιχα και ISO 800 με 1600 ;

 

Όχι, και στα 18mm ο 18-55 θα κάνει ορατά trails ακόμα και στα 30 sec (το μέγεθος των trails θα παίζει ανάλογα με το πόσο μακριά σημαδεύεις από τον πολικό), οπότε πριν ταξιδέψεις δοκίμασε εκθέσεις ακόμα και στην Αθήνα (βάλε μεγαλύτερο f αν σου ασπρίζει γρήγορα ο ουρανός για να δεις καθαρά το αποτέλεσμα), 15, 20, 30 sec για να δεις τι σου αρέσει ως αποτέλεσμα σε σχέση με τα trails. Μην τυχόν και ξεχαστείς και τραβήξεις μόνο σε JPEG, στο RAW θα βγει το καλό αποτέλεσμα. Επίσης θα έχει αρκετό θόρυβο τέτοια έκθεση και για αστροφωτογραφίες τραβάμε dark frames (και flat) και κάνουμε calibration με ειδικό software, αλλά σε τέτοια φωτογραφία για να μη μπλέκεις συμφέρει να ενεργοποιήσεις το "Long Exposure Noise Reduction" στα Custom Functions (μην το μπερδέψεις με το High ISO Noise), που θα τραβήξει μια επιπλέον ίδιας έκθεσης φωτογραφία με κατεβασμένο το κλείστρο για να αφαιρέσει το θόρυβο (μην ξαφνιαστείς αν μετά από 30 sec έκθεση μοιάζει κολημένη για άλλα 30 sec). Στην 650D που έχει μεγάλο ADC noise σε σχέση με το Sensor noise (όπως όλες οι Canon APC-S - μη νομίζεις ότι έχεις περίεργο μοντέλο) υπολογίζεται πως το ISO 1600 είναι ελαφρά καλύτερο από το 800 (αρκεί να σου φτάνει το dynamic range που νομίζω θα είναι OK για τις εκθέσεις/f που μιλάμε σε σκοτεινό ουρανό).

Τέλος, μην πατάς το κουμπί για να ξεκινήσει η φωτό, αν δεν έχεις ντεκλασέρ, χρησιμοποίησε τα 2 ή 10 sec αντίστροφης μέτρησης για να μην έχεις δονήσεις. Αν το τρίποδό σου είναι ελαφρύ καλό είναι να ενεργοποιήσεις και το Mirror Lock Up στα Custom Functions.

Και αν είσαι στην έρημο πρόσεχε τις καμήλες... φτύνουν! ;)

Bon voyage.

 

PS.

 

 

Χρήσιμες οδηγίες, αλλά απατεωνιά η κεκλιμένη φωτό με τον Τιτανικό... ας περίμενε λίγο ακόμα και θα τον τράβαγε να σηκώνεται κάθετα μόνος του ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ecuador μάλλον με μπέρδεψες με τον giorgos83, εγώ δεν θα πάω στην Ιορδανία αλλά θα μείνω στη Λευκάδα ! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την καθοδήγηση. Τα έχω κάνει όλα όπως μου λες αλλά δεν κατάφερα κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα. Χρησιμοποίησα και το Star Adventurer και το DeepSkyStacker. Βλέποντας τον χάρτη της φωτορύπανσης http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=5&lat=3998751&lon=3743090&layers=B0TFFFF καταλαβαίνω ότι μάλλον φταίει το ότι φωτογραφίζω 500μ. από το κέντρο της πόλης όπου η φωτορύπανση είναι τάξης μεγέθους σαν των Ιωαννίνων, Πάτρας και ορισμένων περιοχών της Αθήνας. Δεν θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα στο χάρτη. Από την βόρεια παραλία της πόλης σκοπεύοντας δυτικά πρός Ιταλία στις φωτογραφίες μετά την επεξεργασία φαίνεται η φωτορύπανση της Πρέβεζας που είναι βόρεια και αρκετά χιλιόμετρα. Τελικά χρειάζεται απόλυτο σκοτάδι. Σας ευχαριστώ όλους άλλη μια φορά για τις πολύτιμες συμβουλές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ecuador μάλλον με μπέρδεψες με τον giorgos83, εγώ δεν θα πάω στην Ιορδανία αλλά θα μείνω στη Λευκάδα ! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την καθοδήγηση. Τα έχω κάνει όλα όπως μου λες αλλά δεν κατάφερα κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα. Χρησιμοποίησα και το Star Adventurer και το DeepSkyStacker. Βλέποντας τον χάρτη της φωτορύπανσης http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=5&lat=3998751&lon=3743090&layers=B0TFFFF καταλαβαίνω ότι μάλλον φταίει το ότι φωτογραφίζω 500μ. από το κέντρο της πόλης όπου η φωτορύπανση είναι τάξης μεγέθους σαν των Ιωαννίνων, Πάτρας και ορισμένων περιοχών της Αθήνας. Δεν θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα στο χάρτη. Από την βόρεια παραλία της πόλης σκοπεύοντας δυτικά πρός Ιταλία στις φωτογραφίες μετά την επεξεργασία φαίνεται η φωτορύπανση της Πρέβεζας που είναι βόρεια και αρκετά χιλιόμετρα. Τελικά χρειάζεται απόλυτο σκοτάδι. Σας ευχαριστώ όλους άλλη μια φορά για τις πολύτιμες συμβουλές.

 

Ωχ ναι! Άλλο Ιορδανία και άλλο Λευκάδα (ειδικά σε θέματα καμήλας), και, κυρίως, άλλο Star Adventurer και άλλο απλό τρίποδο (για τις εκθέσεις) και άλλο Canon, άλλο Nikon (που θέλει χαμηλότερο ISO)! Sorry το παραδιάβασα γρήγορα το νήμα!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη τον μπερδεύουμε... χεχεχε

 

Επιμένω, αν θέλει Startrails ή Timelapse το "Long Exposure Noise Reduction" απλά Απενεργοποιημένο! Δεν θέλουμε να τραβάμε όλο το βράδυ λείψεις και στο τέλος να έχουμε φωτογραφίσει τις μισές λήψεις, ούτε να έχουμε ΚΕΝΑ στα trails μας.

Αν μιλάμε για 5-10 λήψεις, απλά για ένα Πορτραίτο του Ουρανού ας το ενεργοποιήσει.

 

-

 

Ουσιαστικά με το APC-S o φακός του είναι στα 28,8μμ, (18*1,6)

 

ο τύπος του 500:

Για Βορρά παίζει και στο 750

Για Νότο στο 650

Ανατολή-Δύση στο 500

 

 

-

 

Κατα άλλα, και λίγο trail να κάνει δεν τον νοιάζει, χωρίς Φεγγάρι να του φωτίζει το υπόβαθρο τον θέλει τον εξτρά χρόνο, αλλιώς το τοπίο πάει στράφι! Εκτος και αν το φωτίζει λίγο η φωτορύπανση!

 

Φυσικά εδώ μπορεί να παίξει με διπλές εκθέσεις και να κάνει σύνθεση, π.χ 1 με 1,5λεπτό για υπόβαθρο και ~30sec για ουρανού.

Αλλιώς να κάνει Stackαρισμα αλλά πάμε πιο μπέρδεμα ακόμα.

 

-

 

 

Γιώργο κάνε απλά δοκιμές, μην περιμένεις να μάθεις όλα τα κόλπα σε 1 εβδομάδα.

-Προσοχή στην εστίαση!

-Σιγουρέψου ότι η εστίαση είναι σωστή

-Δες τις λήψεις σου εαν η εστίαση είναι σωστή

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα σχετικό άρθρο από κάποιον αστροφωτογράφο της AVAT πιστεύω πως θα ήταν ευπρόσδεκτο και πολύ χρήσιμο. Βασίλη,για εσένα χτυπάει η καμπάνα :D :D :D
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη τον μπερδεύουμε... χεχεχε

 

Επιμένω, αν θέλει Startrails ή Timelapse το "Long Exposure Noise Reduction" απλά Απενεργοποιημένο! Δεν θέλουμε να τραβάμε όλο το βράδυ λείψεις και στο τέλος να έχουμε φωτογραφίσει τις μισές λήψεις, ούτε να έχουμε ΚΕΝΑ στα trails μας.

Αν μιλάμε για 5-10 λήψεις, απλά για ένα Πορτραίτο του Ουρανού ας το ενεργοποιήσει.

 

Ναι, όπως είπα μπέρδεψα τα post. Προφανώς για trails ή timelapse δεν το ενεργοποιούμε, όπως και γενικά για οποιοδήποτε session που πάει για stacking, αλλά για το παράδειγμα φωτογραφίας που ήθελε ο φίλος του πρώτου post με το nightscape με γαλαξία, προτείνεται ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα σχετικό άρθρο από κάποιον αστροφωτογράφο της AVAT πιστεύω πως θα ήταν ευπρόσδεκτο και πολύ χρήσιμο. Βασίλη,για εσένα χτυπάει η καμπάνα :D :D :D
Ναι πρέπει αλλά για την ώρα παλεύω με τον εαυτό μου... κάτσε σιγά σιγα να συνέλθω και να βρω χρονο :roll:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο πολλη σκεψη αποφασισα να ανεβασω μερικες απο τις φωτο που καταφερα να βγαλω.Η νυχτα μεχρι τη 1 το βραδυ ηταν ολο συννεφα!! Δεν πηγαινα για υπνο με τιποτα ομως,ελεγα δεν μπορει θα ανοιξει.. Τελικα ανοιξε λιγακι και καταφερα και εβγαλα τις παρακατω φωτογραφιες.Δεν ειναι τελειες αλλα ειναι οι πρωτες μου και ειμαι πολυ χαρουμενος :D Η συννεφια φαινεται καθαρα σε καποιες φωτογραφιες,οπως και τα startrails.

 

DSC_0630.thumb.JPG.2f1f7d147118755c6cca7a77ca843a35.JPG

4

 

DSC_0624.thumb.JPG.bef250f046bc33ef83296c799a71f4b1.JPG

3

 

DSC_0622.thumb.JPG.e93db66d538d02d4cc35d8e35ad48a99.JPG

2

 

DSC_0620.thumb.JPG.fd3f29b55e50ff90c1b347257952da02.JPG

1

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης