Jump to content

Προσοφθάλμια για DOB 10''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Λέω σιγά σιγά να ψάχνω για να αναβαθμιστώ σε προσοφθάλμια.

Κοιτάω μόνο για μεταχειρισμένα και με ενδιαφέρει αρκετά το value for money και εξηγούμε.

 

Κατάλαβα οτι Nagler, pentax κτλπ είναι ότι καλύτερο αλλά για εμένα που είμαι τελείως άσχετος

δεν νομίζω να καταλάβω στο 100% την ποιότητα τους.

 

Αυτήν την στιγμή παίζουν σε μεταχειρισμένα:

 

8mm VIXEN LVW 65°

13mm VIXEN LVW 65°

Baader Hyperion Zoom 8-24 Mark III

 

και από ότι βλέπω για σταθερούς Hyperion παίζουν συχνά μεταχειρισμένα.

 

Κλείνω προς τον Baader Hyperion Zoom 8-24 Mark III καθώς σαν άσχετος που

είμαι θα με βοηθήσει με τις μεγεθύνσεις να δω τι μου αρέσει και αργότερα αναβαθμίζομαι.

 

Τι λέτε?

 

Αργότερα αν πάω σε σταθερούς φακούς λέω να ψάξω για 8mm (150x, 300x), 10mm (120x, 240x)

και έναν πάνω απο 25mm ίσως 31mm για βαθύ διάστημα.

 

Παρεπιπτόντως προσπάθησα για βαθύ διάστημα και πραγματικά δεν μπόρεσα να δω τίποτα

και είχα το stellarium, ήταν μπροστά στα μάτια μου απλά είμαι πολύ άσχετος για να τα δω!!! :)

 

Ερώτηση, οι φακοί VIXEN LVW 65° έχουν μεγάλη διαφορά από τους BAADER Hyperion??

 

ΥΓ: Για τον Baader Hyperion Zoom 8-24 Mark III πρέπει αναγκαστικά να βάλω

Baader Barlow x2.25 για τον Hyperion Zoom ή μπορώ να βάλω και

Barlow x2 Televue??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια οικονομική συλλογή τριών μόνο σταθερών φακών για το τηλεσκόπιό σου (το οποίο είναι f/4,7 και σχετικά απαιτητικό για καλούς φακούς ή/και διορθωτή κόμης), είναι η εξής (όλα σε 1.25" για απλότητα και οικονομία):

 

1. 24mm SWA 68 μοιρών για εύρεση στόχων και παρατήρηση εκτεταμένων νεφελωμάτων/αστρικών σμηνών στα 50x, 1 μοίρα 20΄ πεδίο.

2. 10mm για γενική παρατήρηση, κατά προτίμηση 66-100 μοιρών, 120x

3. 5mm για πλανητική παρατήρηση, διπλούς αστέρες για γαλαξιάκια, 66-100 μοιρών (καθώς θα παρακολουθείς με το χέρι υποθέτω) 240x (και 300x αν είναι 4mm).

 

Ακολουθούν ενδεικτικές επιλογές, ανάλογα με την αγοραστική σου δύναμη αγόρασε το καλύτερο που μπορείς (που είναι και το ακριβότερο συνήθως).

 

1. Televue Panoptic 24, Explore Scientific 68 24, Hyperion 24 και ανάλογα (Maxvision).

2. Pentax XVW 10, Televue Delos 10, Televue Ethos 10, Baader Morpheus 9, Explore Scientific 82 11, Hyperion 10

3. Pentax XVW 5, Televue Delos 4.5, Televue Delite 5, Televue Ethos 4.7, Baader Morpheus 4.5, Explore Scientific 82 4.7, Hyperion 5

 

Ο Hyperion Zoom είναι μια λογικότατη επιλογή. Και πάλι θα χρειαστείς 3 τεμάχια. Το 1 (επειδή ο Zoom έχει στενότατο πεδίο στα 24mm, τον Zoom και έναν Barlow. O 2.5 είναι υπερβολικός για το τηλεσκόπιό σου. Ιδανικός είναι ένας 1.6x που κάνει τη ρύθμιση 8mm να γίνεται 5mm. Αν δεν βρεις τέτοιον (συνήθως είναι 2", αλλά αν αφαιρείται ο φακός από έναν Barlow 2x και βιδώνει σαν φίλτρο τότε γίνεται περίπου 1.6x), τότε προτίμησε 1.8x (ο παλαιός Televue) ή 2x, ώστε να έχεις ανάλογο των 4mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Explore Scientific 82 βλέπω ότι έχουν παρόμοια τιμή με τους hyperion να τους προτιμήσω ;

Διάβασα στο forum ότι οι hyperion έχουν προβλήματα στα γρήγορα τηλεσκόπια .Ισχύει αυτό και αν ναι το ίδιο συμβαίνει και με τους Explore Scientific 82 ;

Ευχαριστώ .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ES είναι καλύτεροι από τους Hyperion, ιδίως στο κοινό τους πεδίο (δηλαδή τις εσωτερικές 68 μοίρες και σου δίνουν και 14 μοίρες bonus). Έχουν μικρότερο eye relief, οπότε ενδείκνυνται για παρατήρηση χωρίς γυαλιά.

Ο Hyperion Zoom είναι εξαιρετικός μεταξύ 16 και 8mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς φοράω γυαλιά και τώρα που το ανέφερες το είδα και εγώ .Εγώ δεν ενδιαφέρομαι για τον zoom . Λέω να πάρω έναν 5 mm και έναν 12 mm και στο μέλλον έναν 30 mm .Νομίζω βγαίνουν τα ίδια χρήματα με τον συνδυασμό zoom + power 2x .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου kkokolis, λόγω δουλειάς δυστυχώς δεν κατάφερα να ασχοληθώ.

 

Θέλω να πιστεύω πως την άνοιξη θα έχω χρόνο όποτε και άρχισα την αναζήτηση για αναβαθμίσεις,

 

Έχω αγοράσει Barlow televue 2x, telrad καθώς και το βιβλίο backyard astronomers guide ( μετά το καλοκαίρι θα υπάρχει και το nightwatch ).

 

Για 10mm μετά από αναζήτησή μέσα στο forum κατέληξα στον Pentax Xw 10mm ( περιμένω διαθεσιμότητα στο flo για να τον παραγγείλω ).

 

Με τον Barlow και Pentax έχω 5mm και είμαι καλυμμένος για μεγάλες μεγενθυσεις.

 

Μας μένει 1 θέση ακόμα για ερευνητικό και βαθέως ουρανού, είμαι ανάμεσα στον panoptic 24mm και explore scientific 68 24mm.

 

Έχω διαβάσει όλα τα ποστ εδώ και στο cloudy nights και δεν έχω καταφέρει να αποφασίσω.

 

Από αυτά που κατάλαβα ο panoptic έχει καλύτερη ποιότητα στα άκρα αλλά το κόστος είναι σχεδόν 2,5 φόρεσε πάνω από τον explore scientific.

 

Από την άλλη ο explore scientific είναι καλύτερος για πλανήτες και αρκετά πιο φτηνός.

 

Υπάρχει κανείς που να τους έχει η δοκίμασε και τους δυο να με βοηθήσει να καταλήξω;

 

Τέλος 24mm είναι καλά για να κλείσω το σετ; η θέλω πιο πολλά mm?

 

Με εκτίμηση,

 

Αλέξανδρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

24mm είναι μια χαρά, 5mm κόρη εξόδου, 50x και 1 μοίρα 20', φθάνει για να βρίσκεις τους στόχους και να τους διαχωρίζεις ταυτόχρονα. Θα αποφύγεις έτσι και να χρειάζεσαι φίλτρα 2" που είναι ακριβότερα.

Τους έχω δοκιμάσει προ ετών, μαζί με τον Hyperion 24 & Vixen LVW 22. Αποφάσισα πως μου ταιριάζει καλύτερα ο ES καθώς ήταν καλύτερος σφαιρικά. Η διαφορά στα άκρα ήταν μόλις ορατή στο 12" αλλά εμφανής στον ερευνητή που είναι f/4. Ο ES όμως έχει καλύτερο eye relief και ήταν πιο φωτεινός.

Κάνε και καμμιά παρατήρηση με αυτά που έχεις, μην περιμένεις να τα αποκτήσεις όλα μαζί από την αρχή. Μας τα χάλασε το προηγούμενο τριήμερο αλλά τώρα είναι υπέροχη η λιακάδα, να δούμε αν θα κρατήσει μέχρι το Σάββατο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν με πειράζει να τα πάρω μαζί, αρκεί αυτά που θα πάρω να είναι οκ και να μην το μετανιώσω αργότερα.

 

Άρα μου προτείνεις να πάω στον ES που θα γλιτώσουμε και λεφτά;

 

Ξέχασα να αναφέρω πως ψάχνω και για φίλτρο και κατέληξα στο Orion ultrablock μιας και το lumicon είναι πανάκριβο και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

 

Νομίζω με όλα αυτά που ανέφερα είμαι εντάξει από εξοπλισμό και δεν μου λείπει τίποτα άλλο.

 

Δυστυχώς στις 13/3 ανεβαίνω Αλεξανδρούπολη όπου ελπίζω να βρω λίγο χρόνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως είσαι εντάξει με το σχέδιό σου, θα έχεις ένα ικανότατο οπτικό οπλοστάσιο.

 

Στην Αλεξανδρούπολη την Άνοιξη καλύτερα να έχεις μαζί σου κιάλια για να παρατηρήσεις τα γλαρόνια, τα φλαμίγκο και δεν συμμαζεύεται. Αλλά αν ο ουρανός είναι καθαρός έχουμε του Ευαγγελισμού Σαββατοκύριακο κατάλληλο για μαραθώνιο Messier.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γκιαουραντας, τρομερό μέρος και όντως με κιάλια πρέπει να είναι φανταστικά.

 

Έψαχνα τηλεφακούς για την dslr μέχρι που μου πέσαν τα σαγόνια κάτω από τις τιμές.

 

Να σου πω την αλήθεια κάπως έτσι πήρα τηλεσκόπιο, αφού η τιμές των φακών ήταν απλησίαστες μετά από ψάξιμο σκέφτηκα για πιο οικονομική λύση να βάλω τηλεσκόπιο στην μηχανή.

 

Τελικά κατέληξα με dob και αντί για φλαμίνγκο να παρατηρώ τον Κρόνο. :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ακριβώς το σετ προσοφθάλμιων που σκέφτεσαι και συ Αλέξανδρε.

 

1) Pentax 10mm XW

 

2) ES 24mm 68

 

3) TV Barlow 2x

 

 

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και καλυμμένος στο 8" dobsonian με τους φακούς. O Pentax είναι ξυράφι και σπάνιος πλέον φακός. Ο ES αν και δεν είναι στα επίπεδα του Pentax, είναι ένας value for money φακός και από τους καλύτερους στην κατηγορία του.

 

O Pentax με το barlow είναι μια χαρά για μεγαλύτερη μεγένθηση αν και στο μέλλον θα πάρω έναν ευρυγώνιο πχ ES 6mm 80 μοιρών για να μη χρησιμοποιώ καθόλου τον barlow. Στο μέλλον σκέφτομαι και έναν 35mm για μεγάλα πεδία αλλά δεν είναι κάτι που επείγει αυτή την στιγμή.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά έδωσα παραγγελία για τον Pentax 10mm και για τον ES 68 24mm.

 

Ελπίζω να μείνω ευχαριστημένος. :)

 

Ερώτηση, για το sw 10 truss που έχω χρειάζομαι light shroud;

 

Κάτι άλλο που έχετε να προτείνετε σε εξοπλισμό που θα χρειαστώ;

 

ΥΓ. Aiolos ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το light shroud είναι από τα πρώτα που έπρεπε να πάρεις.

 

Φαντάζομαι εργαλεία για να ευθυγραμμίζεις τα κάτοπτρα έχεις.

 

Το επόμενο για μένα θα ήταν ένας ερευνητής telrad.

 

Από κει και πέρα αυτό που θα σου πρότεινα στο μέλλον είναι να φτιάξεις έναν καλο ανταπτορα για το εστιαστή με caps locks της baader. Θα κουμπώνουν καλύτερα και πιο ευθυγραμμισμένα τα προσοφθάλμια και το κυριότερο δεν θα δημιουργούν γρατζουνιές στο σώμα τους. Δες εδώ πως το έχει φτιάξει ο Τάσος Βράτολης στο 12" skywatcher που έχει. Φαντάζομαι θα κάνει και για το δεκάρι. https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14903&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

Από όλα πάντως ξεκινα με το light shroud. Ήταν το πρώτο πράγμα που έπρεπε να αγοράσεις για μένα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αυτό http://www.planitario.gr/eidiko-prosofthalmio-euthugrammishs-katoptrou-o31-8mm.html

 

Και telrad, τον πήρα πριν λίγες μέρες δεν τον έχω εγκαταστήσει ακόμα.

 

Σκέφτομαι να τον βάλω ανάμεσα στον εστιαστη και στον ερευνητή με πατέντα.

 

Τον άλλο μήνα όποτε Βούρ για shroud, έδωσα αρκετά αυτόν τον μήνα :)

 

Με χάρτες τι παίζει; υπάρχει τίποτα για tablet?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες στο post του Τασου Βράτολη στι λινκ που σου έδωσα. Τα εξηγεί αναλυτικά και έχει και links. Δυστυχώς από όσο έχω διαβάσει ναι θέλει πατέντα σε μηχανουργείο. Αλλά όπως σου είπα δεν επείγει να ασχοληθείς σύντομα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι υποχρεωτικά. Εγώ πήρα το 2" eyepiece adapter tube και δεν χρειάστηκε μηχανουργείο.

 

coma-corrector-instructions-800w.jpg

 

Αλλά γιατί να μπεις στον κόπο αφού όλοι οι φακοί θα είναι 1.25". Πάρε δακτυλόβιδες και θα είσαι εντάξει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα την λύση του Τάσου για click lock αλλά ρε παιδιά 185 ευρώ είναι πολλά για τώρα που παράγγειλα και τους φακούς, θα με σκοτώσει η γυναίκα μου :D :D

 

Αργότερα βλέπουμε.

 

Κώστα η λύση που επισυνάπτεις πιο πάνω, δεν είναι click lock τι διαφορά έχει από το εργοστασιακό;

Κερδίζω κάτι;

 

 

Τέλος υπάρχει κανένας χάρτης στο tablet για telrad? Η έστω χάρτες στο χαρτί.

 

Θέλω να είμαι έτοιμος μόλις έρθουν οι φακοί :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά και καλή ανάσταση,

 

Ακόμα περιμένω τους φακούς που παράγγειλα ( ES 68 24 και Pentax 10 )

Και από ότι φαίνεται ο Pentax δεν θα έρθει ποτέ.

 

Λέω να ακυρώσω την παραγγελία για τον Pentax αλλά τι να πάρω;

 

Να πάω για delos 10? Στις αγγελίες έχει και έναν nagler 9.

Για πείτε καμία ιδέα ρε παιδιά!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Nagler έχει μικρό eye relief. Αν σε ενοχλεί αυτό, ο Delos 10 είναι τουλάχιστον ισότιμος του Pentax. Είμαι πολύ ικανοποιημένος, τόσο από τον Delos 10, όσο και από τον 6.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Delos 10 είναι ακριβός ο ίδιος φακός με τον Pentax XW 10mm. Αυτό λένε οι έμπειροι αστροπαρατηρητες. Δεν τον έχω συγκρίνει με τα ματια μου.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν φοράω γυαλιά όποτε δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα με το eye relief από τι άλλη όμως μου αρέσει αρκετά η άνεση.

 

Ο nagler πέραν του πεδίου έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της εικόνας από τον Delos?

Η άνεση του Delos έχει μεγάλη διαφορά από τον angler?

 

Να υπολογίσουμε πως ο angler θα μου βγει πιο φτηνά καθώς μεταχειρισμένος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο nagler πέραν του πεδίου έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της εικόνας από τον Delos?

 

Μικρή αλλά αξιοσημείωτη για κάποιους.

 

Η άνεση του Delos έχει μεγάλη διαφορά από τον angler?

 

Τεράστια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα Κώστα, από την εμπειρία σου τι θα πρότεινες ;

 

Delos για την άνεση και μικρότερο πεδίο η nagler για το μεγαλύτερο πεδίο, λίγο καλύτερη εικόνα και τέλος θα πληρώσω λιγότερα με τον nagler.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να πληρώσω λιγότερα, 200 ευρώ o nagler και από το TS 378 ευρώ + μεταφορικά ο Delos.

 

Απλά φοβάμαι μην το μετανιώσω, στο cloudynights έχει αρκετούς που πήγαν από nagler σε Delos.

 

Pentax μεταχειρισμένο υπάρχει καμία περίπτωση να βρούμε πουθενά ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης