Jump to content

Νέος στον χώρο της αστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Με συγχωρείτε που ανοίγω ένα θέμα το οποίο, σίγουρα, έχετε συζητήσει επανειλημμένως.

 

Όπως αναφέρω και στο θέμα είμαι νέος στον χώρο της αστρονομίας. Η μόνη μου εμπειρία είναι ο απόλυτος θαυμασμός για τον ουρανό. Δεν γνωρίζω ακόμα βασικά (π.χ. αστερισμούς κ.α.), ωστόσο το απολαμβάνω να ψάχνω με τη βοήθεια μιας εφαρμογής για το κινητό και ήδη διαβάζω το Backyard Astronomer's Guide του Dickinson.

 

Δύο απλές ερωτησούλες προς το παρόν.

 

1) Υπάρχουν σύλλογοι ερασιτεχνικής αστρονομίας με συναντήσεις και εξορμήσεις που μπορεί να γραφτεί/συμμετέχει κάποιος;

 

2) Αν θέλετε να μου προτείνετε κάποιο τηλεσκόπιο με ταβάνι τα 500 ευρώ, ώστε να έχω μια εικόνα. (κουραστική αυτή η ερώτηση υποθέτω).

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σκοπεύεις να ενταχθείς σε σύλλογο (για τους οποίους ας σε ενημερώσει κάποιος ενταγμένος) και μπορέσεις να τους ακολουθήσεις σε μία εξόρμηση (αν προλάβεις, αυτό το ΣΚ είναι Νέα Σελήνη), θα δεις εκεί διάφορα τηλεσκόπια και θα μπορέσεις να αποφασίσεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπες στο πλανητάριο κοίτα όμως μπορείς να πάρεις ένα goto τηλεσκόπιο μέχρι 150χιλ γιατί θα είναι δύσκολο να μάθεις τον ουρανό και μετα το πουλασ και παίρνεις όταν μάθεις ένα μεγαλύτερο αλλιώς τώρα υπάρχουν και τηλεσκόπια με 500€ ίσημερινησ στήριξης και dobson τα dobson ομσ είναι δύσκολο!ο να βρεις στον ουρανο

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Αυτό το τηλεσκόπιο πως σας φαίνεται;

http://www.planitario.gr/thlesk-skuwatcher-star-explorer-150.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειο για εσένα αγόρασε το

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε ostra καλημερα. Πριν απο την αγορα ενος τηλεσκοποιου πρεπει να σκεφτουμε τι θελουμε να δουμε με αυτο γιατι δε κανουν ολα τα τηλε για καθε χρηση. Αν.μπορεις να μας πεις τι ακριβως θελεις να βλεπεις με αυτο για να σου προτεινουμε και εμεις οτι καλυτερο για τον σκοπο που θελεις να το εχεις.

 

Γενικα ομως θα σου προτεινα αυτο

 

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-n-150-750-explorer-bd-neq-3/p,15330#tab_bar_0_select

 

Φιλικα Γιωργος :cheesy:

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και από εμένα. Καθ΄ ότιν σχετικά νέος και εγώ στο χώρο, με βοήθησε πάρα πολύ στην αναγνώριση/διάβασμα του ουρανού το βιβλίο The Monthly Sky Guide με σχετικά μικρό κόστος (γύρω στα 15 ευρώ εαν θυμάμαι καλά).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Αγαπητέ Georgegramm, θα ξεκινήσω με τη Σελήνη και τους πλανήτες και στη συνέχεια όσα περισσότερα μπορώ να απολαύσω :)

 

Φίλε Koskom, έχεις δίκιο. Είναι πολύ καλό βιβλίο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια λοιπον. Θα σου παραθεσω 2-3 τηλεσκοποια τα οποια πιστευω θα σου ταιριαξουν περισσοτερο.

 

Χωρις Goto

Α) http://www.astroshop.eu/omegon-telescope-n-152-750-eq-300/p,43622#tab_bar_1_select

 

Β) http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-n-150-750-explorer-bd-neq-3/p,15330#tab_bar_0_select

 

Με goto

 

Α) http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-n-130-650-explorer-bd-az-s-goto/p,14989

 

Συνηθως δε προτεινω τα goto αλλα αμα σε βολευει παρε ενα.

Αυτα απο εμενα. Υπαρχουν πολλα αλλα τηλεσκοποια αλλα αυτα κατα τηννγνωμη μου ειναι αυτα που θα σου ταιριαξουν περισσοτερο. Εσυ τωρα διαλεγεις οποιο θες.

 

Φιλικα Γιωργος :cheesy:

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες.

 

Σκεφτόμουν να πάω σε GOTO για την ευκολία σε πρώτη φάση. Νομίζω, άλλωστε, ότι και αυτό μπορώ να το χρησιμοποιώ χειροκίνητα εάν θέλω αργότερα, σωστά;

 

Σε ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμενο goto δε νομιζω να μπορεις να το χρησημοποιησεις χειροκινητα μετα. Δε ξερω δεν ειμαι σιγουρος

 

Κατι που θα σε ενδιαφερει ειναι αυτο.

 

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://m.youtube.com/watch%3Fv%3DEmHogk9pwlw&ved=0ahUKEwjs8NHlnPDOAhUQsBQKHeeiAKEQwqsBCCkwBA&usg=AFQjCNEGjjPHA582SvBCrMSvEJvyuuMP6w&sig2=GLFhEG9WhptJgXgjfLsplA

 

Ονομαζεται push to technology και ειναι κατι σα goto αλλα σου λεει ποσο δεξια ή αριστερα να μετακινησεις το τηλεσκοποιο σου. Ειναι τελειο για να μαθεις τον ουρανο. Ειναι κατι ενδιαμεσο και ειναι πολυ ενδιαφερον. Δες το ολο για να καταλαβεις ακριβως πως λειτπυργει

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο το push to technology μου φαίνεται πιο πρακτικό από τις εφαρμογές των κινητών αλλά πουλιέται στην Ελλάδα ; Αν όχι έχεις καμιά ιστοσελίδα του εξωτερικού που τα φέρνει εδώ ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ενα

 

http://www.astroshop.eu/orion-dobson-telescope-n-254-1200-skyquest-xt10i-intelliscope-dob/p,33295#tab_bar_1_select

 

Τωρα δε ξερω για τι ευρος τιμης μιλας αλλα ενα που χρησημοποιει την τεχνολογια αυτη ειναι το παραπανω

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που του προτείνεις δεν τον συμφέρει πρώτον δεν ξέρει αν θα εχει εγγύηση άμα χαλάσει και δεύτερον δέχεται μονο 2" προσοφθαλμια τετοια δεν υπαρχουν ποιοτικά και πολλα!

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα του εδειξα πως ειναι τηλεσκοπια που χρησημοποιουν την τεχνολογια αυτη

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν δεχεται μονο 2" αλλα και 1.25".

 

Η γνώμη μου είναι να μην βιαστείς. Τον ουρανό θα τον μάθεις,αργά ή γρηγορα. Οπότε και το Goto θα το παραμελήσεις πιθανότατα όταν αποκτήσεις εμπειρία. Η αναζήτηση στόχων με αστροαλματα ειναι ευκολη διαδικασία και σε βαζει και στο πνεύμα του "ψάχνω και βρίσκω",κάτι που για μενα αποτελεί το 50% αυτού του χόμπι. Άλλωστε το goto κουβαλάει ενα σφάλμα στην ακρίβεια,όπου στα πολύ αμυδρά αντικείμενα δεν συγχωρείται.

 

Αν έχεις την δυνατότητα,όπως προαναφέρθηκε, να βρεθείς στις εξορμήσεις που οργανώνονται αυτην την περίοδο της νέας σελήνης ώστε να δεις απο κοντά διάφορους τύπους τηλεσκοπίων για να μπορέσεις να συγκρίνεις απο πρώτο χέρι τα υπέρ και τα κατά τους.

 

Απο την άλλη μπορείς να κοιτάξεις στις μικρές αγγελίες για μεταχειρισμένο,απο το οποιο δεν θα χασεις αξία μεταπώλησης αν στο μελλον θελήσεις να το πουλήσεις.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που του προτείνεις δεν τον συμφέρει πρώτον δεν ξέρει αν θα εχει εγγύηση άμα χαλάσει και δεύτερον δέχεται μονο 2" προσοφθαλμια τετοια δεν υπαρχουν ποιοτικά και πολλα!

 

 

Όλα τα τηλεσκόπια που δέχονται 2" προσοφθάλμια, δέχονται και 1,25". Και όταν λέμε όλα εννοούμαι όλα, όπως και αυτό.

 

Από που κι ως που τα 2ιντσα προσοφθάλμια είναι κατώτερης ποιότητας; Ίσα ίσα αυτοί που έχουν την οικονομική δυνατότητα προτιμούν τα συγκεκριμένα λόγω μεγαλύτερου πεδίου στα ίδια mm.

 

Παρά πολύ καλό τηλεσκόπιο το συγκεκριμένο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης