Jump to content

Ερώτηση για ισημερινή στήριξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκομαι προ αγοράς τηλεσκοπίου με ισημερινή στήριξη.

Το ερώτημα είναι εαν θα μπορεσω να ρυθμίσω την βάση στο

μπαλκόνι μου μη εχοντας ορατότητα στο πολικο αστέρα.

 

Υπαρχει η δυνατοτητα μονο με τον Βορρα και το Γεωγραφικο πλατος

να λειτουργησει ευπρεπως η στηριξη?

 

Γενικοτερα, αξιζει η αγορα χωρις

την ορατοτητα του πολικου αστερα?

 

Το τηλεσκοπιο ειναι το SW evostar 90/900 mμε την eq2.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμα θες μονο για παρατηρηση πηγαινε σε αλταζιμουθιακη. Επισης θα πρεπει να εχεις προσβαση σε 3 φωτεινα αστρα για το alignment αν πας σε goto.

 

Μια καλη λυση γυρω στα 500 ευρω ειναι το celestron 127 slt.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμα θες μονο για παρατηρηση πηγαινε σε αλταζιμουθιακη.

 

Εννοεις πλανητικη παρατηρηση?

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και πλανητικη και βαθεως ουρανου. Η ισημερινη στηριξη ειναι απαραιτιτη για φωτογραφιση.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρωταω αν μπορω να ευθυγραμμισω την ισημερινη χωρις τον πολικο,

γιατι αργοτερα ισως προκυψει να βαλω ενα μοτερακι και την DSLR.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολική ευθυγραμιση χωρις τον πολικο γινεται μονο εαν εχει επιλογη το χειριστηριο σου. Για παραδειγμα η AZ-EQ5 το εχει σιγουρα. Κανεις alignment με 3 αστρα και μετα σου βγαζει το σφαλμα. Η EQ-3 δεν νομιζω να εχει τετοια ρυθμιση.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Matrix μια χαρά μπορείς να το κάνεις έτσι. Κι εγώ όταν κάνω παρατήρηση Σελήνης τις περισσότερες φορές στήνω το τηλεσκόπιο πριν να δύση ο Ήλιος, και το βάζω με την πυξίδα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα στην παρακολούθηση των στόχων.

Συμβουλή: Μία φορά ανέβασε την στην ταράτσα και κάνε εκεί πολική ευθυγράμμιση . Έτσι θα έχει η στήριξη το σωστό ύψος. Αν τώρα είναι αλφαδιασμένη στην ταράτσα και μετά στο μπαλκόνι (στο περίπου) δεν θα σε απασχολεί το ύψος αλλά μόνο το ανατολικά δυτικά.

Τέλος μην ακούς τα τσιτάτα ότι η ισημερινή στήριξη κάνει μόνο για αστροφωτογράφιση κλπ. Πάνω από όλα δίνει την χαρά στον κάτοχο της ότι εκτός της οπτικής παρατήρησης μαθαίνει να μεταχειρίζεται και ένα υπέροχο αστρονομικό όργανο.

Να την αγοράσεις χωρίς κανέναν ενδοιασμό. Είμαι βέβαιος ότι θα την ευχαριστηθείς και θα την αγαπήσεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να κάνεις ακριβή ευθυγράμμιση με διολίσθηση χωρις να βλέπεις τον πολικό αφού βάλεις το ύψος του και βρεις τον βορρά με πυξίδα ή προτιμότερο με GPS. Εν συνεχεία σημειώνεις με μαρκαδόρο ή με μπογιά το σημείο που έστησες τον τρίποδα και τον ξαναβάζεις πάντα στο ίδιο σημείο ώστε να είσαι ευθυγραμμισμένος.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Giannis60 στην παρατηρηση η αλταζ στηριξη ειναι σαν το αυτοματο αυτοκινητο. Πιο ευκολη και πιο πρακτικη. Ισημερινη παιρνεις μονο αν θες παραλληλα να κανεις φωτογραφιση. Αλλιως δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος. Μονο αν θες οπως λες να μαθεις το οργανο.

 

Giorgosgr η μεθοδος σου προυποθετει να μη βγαλεις ποτε τη βαση απο το τριποδο και να μην μετακινηθουν οι βιδες του αλταζιμουθιανου. Επισης το υψος του πολικου δεν ειναι σταθερο. Αλλαζει αναλογα την ωρα.

 

Φιλε μου η πολικη ευθυγραμιση ακριβειας ειναι απαραιτητη μονο στη φωτογραφιση. Στην παρατηρηση με goto απλα δεν θα σου πεταει τον στοχο στο κεντρο του πεδιου σου. Με μια πυξιδα οπως λενε οι φιλοι πιο πανω θα κανεις μια προχειρη δουλεια.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνησω με τον Κ. Magicstar. Απλα να διευκρθνησω οτι δεν χρειαζεται και η τελεια ευθυγραμιση για να κανεις φωτογραφιση (εκτως εαν προκειται για καποιο νεφελωμα). Εχω αρχισει σιγα σιγα να μπαινω στον χωρο της πλανητικης φωτογραφισης. Την πολικη ευθυγραμιση την κανω και γω στα τυφλα. Αλλα παιρνω ικανοποιητικα αποτελεσματα κσι στις φωτογραφιες και στην γενικοτερη παρατηρηση. Απλα που και που πρεπει να γυρνας και τον μοχλο της αποκλησης μαζι με την ορθη αναφορα. Αυτο και τιποτα αλλο.

 

Αν θες δες εδω δυο φωτογραφιες μου να δεις οτι και χωρις goto ή ακριβεστατη πολικη ευθυγραμμιση υπαρχει παντα ενα καλο αποτελεσμα :cheesy:

 

Σεληνη

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=20061

 

Κρονος

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=19975

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντα αναφερομαι σε φωτογραφιση βαθεως ουρανου. Στην πλανητικη δεν χρειαζεσαι καν μοτερ. Μολις ο στοχος βγει απο το πεδιο, πατας παυση και τον επαναφερεις στο πεδιο σου.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι οντως. Και ανεφερα πανω οτι αναφερομουν μονο σε πλανητικη γιατι η βαθεως ουρανου απαιτει ωρες και ωρες εκθεσης για να ολοκληρωθει χωρις παντα να μετραω την επεξεργασια.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην EQ3 δεν χρειάζεται να βγάλεις ποτέ την κεφαλή τόσο ελαφριά που ειναι μαζί με τον τρίποδα την κουβαλάς.

Εγώ έτσι την έστηνα. Μόνη διαφορά πως από το σπίτι μου στην Καλαμάτα τότε έβλεπα τον πολικό. Κάνει διαφορά για την πρώτη φορά που θα την ευθυγραμμίσεις μόνο.

Αν η βάση είναι πιο βαριά απλά σημειώνεις και την θέση της κεφαλής πάνω στον τρίποδα για να μπαινει πάλι στο ίδιο σημείο. Είναι λάθος πως δεν πειράζει αν δεν είναι σωστή η πολική ευθυγράμμιση για αστροφωτογραφια. Αν δεν είναι ας κάνεις διορθώσεις στην οδήγηση θα έχεις περιστροφή του πεδίου. Ναι πρέπει να είναι ακριβής η πολική ευθυγράμμιση.

ΥΓ την EQ3 να πάρεις. Πιο μικρή ισημερινή στήριξη και χωρίς μοτέρ δεν αξίζει.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Matrix. Ο Γιώργος σου έγραψε κάτι για την EQ3. Συμφωνώ απολύτως μαζί του. Η ΕQ2 ήταν η πρώτη μου στήριξη (Την έχω ακόμα) και είναι αλήθεια πως έχει κάποια θεματάκια. Είναι ασταθής. Η EQ3 είναι άλλη κλάση. Ειδικά αν θέλεις να πάρεις και φωτογραφική μηχανή για να ασχοληθείς και με την αστροφωτογραφία αυτήν να προτιμήσεις.

Φίλε Magicstar μου έγραψες

«Giannis60 στην παρατηρηση η αλταζ στηριξη ειναι σαν το αυτοματο αυτοκινητο. Πιο ευκολη και πιο πρακτικη. Ισημερινη παιρνεις μονο αν θες παραλληλα να κανεις φωτογραφιση. Αλλιως δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος. Μονο αν θες οπως λες να μαθεις το οργανο.»

Μιας λοιπόν κι απευθήνθηκες προσωπικά σε μένα σου απαντώ.

Η εμπειρία μου όσο αφορά την παρατήρηση είναι η εξής. Στην ισημερινή στήριξη άπαξ και βάλεις ένα στόχο στο προσοφθάλμιο η παρακολούθηση του αντικειμένου είναι αστεία υπόθεση, ακόμα και στην μέγιστη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου. Διότι η παρακολούθηση γίνεται μόνο στον ένα άξονα και μάλιστα με την άνεση της μικρομετρικής κίνησης. Ακόμα κι αν αφήσεις το τηλεσκόπιο αρκετή ώρα ο επανεντοπισμός του στόχου είναι αστεία υπόθεση διότι χωρίς να ξανά σημαδέψεις γυρίζεις το τηλεσκόπιο και ξαναμπαίνει ο στόχος στο προσοφθάλμιο. Αν μάλιστα διαθέσεις 50 με 60 ευρώ (κάπου εκεί) και πάρεις ένα μοτέρ παρακολούθησης δεν κάνεις ούτε αυτό. Το αντίστοιχο σε μια αλταζημουθιακή στήριξη είναι πολύ ακριβό και δεν γίνεται σε όλες.

Τώρα στο «Ισημερινη παιρνεις μονο αν θες παραλληλα να κανεις φωτογραφιση. Αλλιως δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος.» Τσιτάτο δεσποτικό το οποίο δεν συμμερίζομαι.

Στο «Μονο αν θες οπως λες να μαθεις το οργανο.» Δεν είναι το μόνο. Αλλά ακόμα κι αν είναι, εσύ ρε φίλε μου κάτι τέτοιο, το θεωρείς λίγο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την ερασιτεχνική αστρονομία;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εμπειρία μου όσο αφορά την παρατήρηση είναι η εξής. Στην ισημερινή στήριξη άπαξ και βάλεις ένα στόχο στο προσοφθάλμιο η παρακολούθηση του αντικειμένου είναι αστεία υπόθεση, ακόμα και στην μέγιστη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου. Διότι η παρακολούθηση γίνεται μόνο στον ένα άξονα και μάλιστα με την άνεση της μικρομετρικής κίνησης. Ακόμα κι αν αφήσεις το τηλεσκόπιο αρκετή ώρα ο επανεντοπισμός του στόχου είναι αστεία υπόθεση διότι χωρίς να ξανά σημαδέψεις γυρίζεις το τηλεσκόπιο και ξαναμπαίνει ο στόχος στο προσοφθάλμιο. Αν μάλιστα διαθέσεις 50 με 60 ευρώ (κάπου εκεί) και πάρεις ένα μοτέρ παρακολούθησης δεν κάνεις ούτε αυτό. Το αντίστοιχο σε μια αλταζημουθιακή στήριξη είναι πολύ ακριβό και δεν γίνεται σε όλες.

 

Οι αναφορές μου είναι για στηρίξεις με GoTo. Έχω άλλαξει μέχρι στιγμής 4 μοντέλα. Κατέληξα πλεον στην AZ-EQ5. Όταν θελω να κανω φωτογραφιση δουλευω EQ. Οταν θελω να κανω παρατηρηση AZ.

 

Τώρα στο «Ισημερινη παιρνεις μονο αν θες παραλληλα να κανεις φωτογραφιση. Αλλιως δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος.» Τσιτάτο δεσποτικό το οποίο δεν συμμερίζομαι.

Στο «Μονο αν θες οπως λες να μαθεις το οργανο.» Δεν είναι το μόνο. Αλλά ακόμα κι αν είναι, εσύ ρε φίλε μου κάτι τέτοιο, το θεωρείς λίγο για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την ερασιτεχνική αστρονομία;

 

Σαφώς και δεν το θεωρώ λίγο. Εγώ απλά αναφέρω τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα των δυο βασεων.

 

Για την παρατηρηση το πλεονεκτημα της ισημερινης ειναι οτι δεν εχει περιστοφη πεδιου. Τα μειονεκτηματα ομως ειναι πολλα σε σχεση με την αλταζ, οπως πολικη ευθυγραμιση, περισσοτερο βαρος λογω αντιβαρων κα.

 

Αυτο που θελω να πω με απλα λογια ειναι πως ενας χρηστης μπορει να αποφυγει καποια πραγματα εαν δεν εχει σκοπο να παει σε φωτογραφιση. Τωρα αν του αρεσει η ολη φαση της ισημερινης, ειναι μονοδρομος. Εγω παντως οταν κανω παρατηρηση το γυριζω σε αλταζ. Αυτα :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα Παντελή το έθεσες σωστά. Όμως ο φίλος μας ο Matrix αναφέρθηκε στην ΕQ2 και αν γίνεται από το μπαλκόνι (που δεν βλέπει τον πολικό), αν μπορεί να κάνει κάποια παρατήρηση. Και βέβαια μπορεί.

Από εκεί και πέρα πια στήριξη(ΑΖ ή EQ) είναι καλύτερη και προτιμητέα είναι μια τεράστια συζήτηση που μπορεί να διαρκέσει χρόνια και άκρη να μην βγει.

O:)

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης ο magicstar μιλά αποκλειστικά για goto, με τις οποίες οι ισημερινές θέλουν πολική ευθυγράμμιση ακόμα και για παρατήρηση.

Για την κλάση που μιλάει το παιδί που ρωτάει (τύπου eq2), δεν τίθεται τέτοιο θέμα, για παρατήρηση εντελώς χονδρικά να βάλεις προς βορά τον άξονα, πάλι παρακολουθείς πολύ εύκολα τα ουράνια αντικείμενα για παρατήρηση χρησιμοποιόντας κυρίως το ένα χειριστήριο αργής κίνησης. Και αν ποτέ θες να δοκιμάσεις φωτογράφηση, γίνονται οι κατάλληλες αναβαθμίσεις.

Πάντως όπως είπαν και οι παραπάνω, η eq2 με την eq3 είναι εντελώς άλλη κλάση, οπότε αν μπορείς να πας στην eq3 θα σε βοηθήσει αρκετά, ειδικά σε μελλοντική προσπάθεια αστροφωτογράφησης αναβαθμίζεται και με πολική διόπτρα ή ακόμα και goto (τίποτε από αυτά δε γίνεται με eq2).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην eq2, δεν γινεται να την σεταρεις αν θελεις με γωνια ανυψωσης μηδεν,

ωστε να δουλεψει και σαν αλταζ?

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται. Την EQ2 μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και σαν αλταζιμουθιακή με τον εξής τρόπο. Βάζεις την κεφαλή στο τρίποδο. Αν χαλάρωσης την κάτω κάτω βίδα αυτή περιστρέφεται γύρω – γύρω ελεύθερα 360 μοίρες. (Τέλος με την κίνηση κατά αζιμούθιο). Με την αμέσως επάνω ανεβαίνει και κατεβαίνει το ύψος. (Κίνηση κατά ύψος). Αυτό δεν το είχα σκεφτεί αλλά ένας φίλος που δεν καταλάβαινε τι πρέπει να κάνει για να την χρησιμοποιήσει κανονικά, έτσι παρακολουθούσε για πάνω από δύο μήνες και στο τέλος μου την έφερε στο σπίτι για να του δείξω.

Πάρε εσύ την στήριξη και εμείς θα σου πούμε αμέσως τι πρέπει να κάνεις. Είναι πανεύκολο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το χαλαρωμα των βιδων το γνωριζω.

Λεω αν γινεται να καθετοποιηθει η κεφαλη (ή να οριζοντιωθει-οπως το παρεις)

για να δουλεψουν και τα χειριστηρια μικρορυθμισης σε αλταζ mode.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το χαλαρωμα των βιδων το γνωριζω.

Λεω αν γινεται να καθετοποιηθει η κεφαλη (ή να οριζοντιωθει-οπως το παρεις)

για να δουλεψουν και τα χειριστηρια μικρορυθμισης σε αλταζ mode.

 

Μα δε θες να δουλεύουνε σε alt-az. Χονδρικά να βάλεις την ισημερινή βάση προς βορά χωρίς να βλέπεις τον πολικό και τη γωνία περί τις 38 μοίρες στα τυφλά, και θα αρκεί ένα χειριστήριο να χρησιμοποιείς για να ακολουθείς ένα αντικείμενο - πολύ μεγάλη ευκολία. Ανάλογα με το πόσο πολύ έχεις φύγει από τον πολικό, εε που και που κάνεις και διόρθωση με το άλλο. Επίσης κοιτώντας τους αστροχάρτες τα χειριστήρια σε κινούν εις μήκος των "γραμμών" (ορθή αναφορά/απόκλιση) και έχεις ένα μπούσουλα για τα δύσκολα αντικείμενα...

Σε ρομποτική που αναλαμβάνει μόνη της να βρίσκει αντικείμενα και να τα ακολουθεί, η alt-az δουλεύει καλά. Επίσης για παρατήρηση ημέρας.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτρεψτε μου να επιμεινω στην ερωτηση, αν γνωριζει βεβαια καποιος φιλος.

Στην eq2 γινεται να καθετοποιηθει η κεφαλη (ή να οριζοντιωθει-οπως το παρεις)

για να δουλεψουν και τα χειριστηρια μικρορυθμισης σε αλταζ mode?

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι. Στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις μικρομετρική κίνηση στο ύψος χρησιμοποιώντας την μικρομετρική κίνηση της απόκλισης με τον τρόπο που σου είπα. Αν όμως μία φορά κάνεις αυτό που σου περιέγραψε ο Ecuador Θα σου φύγει κάθε διάθεση να την χρησιμοποιείς ΑΖ. Τα πάντα θα γίνουν απλούστατα και πολύ εύκολα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα παρηγγειλα την ΕQ2 (μαζι με το evostar90).

Ευχαριστω πολυ ολους τους φιλους για τις πολυτιμες πληροφοριες.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης