Jump to content

Αγορά φίλτρων


geo1970

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι .Έχω ένα dob skywatcher 10 και μετά την αγορά δύο καλών προσοφθάλμιων το επόμενο που θέλω να αγοράσω είναι φίλτρα αποκλειστικά για παρατήρηση . Στην Αθήνα ασχολούμαι με την παρατήρηση πλανητών και μερικών λαμπρών νεφελωμάτων όπως το μ57 .Στο χωριό κυνηγό νεφελώματα και γαλαξίες .Υπάρχουν πολλοί τύπο και χρώματα και μελέτησα το forum .Δε θέλω πολύπλοκα πράγματα .

Υπάρχει ένα φίλτρο γενικής χρήσης για όλους τους πλανήτες ή πρέπει να αγοράσω όλο το ουράνιο τόξο ;

Ποιο φίλτρο κάνει για τα περισσότερα νεφελώματα ;

Δε θα ήθελα να πάρω πάνω από 2 φίλτρα .

Ευχαριστώ .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έλεγα

1. Για τους πλανήτες, κανένα. Η καλύτερη εικόνα είναι η αυθεντική.

2. Για τα νεφελώματα, ένα narrowband, όπως το Lumicon ή Orion Ultrablock ή το Thousand Oaks LP2

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για αυτά τα 2 τι λέτε ; Έχω πάρει και ίδια μάρκα προσοφθάλμια και έμεινα ικανοποιημένος .

 

https://www.firstlightoptics.com/uhc-oiii-visual-filters/explore-scientific-uhc-nebula-filter-1-25-2-inch.html

 

https://www.firstlightoptics.com/uhc-oiii-visual-filters/explore-scientific-o-iii-nebula-filter-1-25-2-inch.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εταιρεία έχει σταθερά καλή ποιότητα.

Τα ΟΙΙΙ είναι όλα παραπλήσια, ως φίλτρα γραμμής. Το θέμα είναι το UHC.

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά βρήκα αυτό το διάγραμμα.

 

a22855ea986cdd73c0f0597f6d2033b8_0310210_1.jpg

 

Σύμφωνα με αυτό είναι ευρέος φάσματος και όχι στενού, με άλλα λόγια μοιάζει με το Baader/Celestron UHC-s και όχι με το Lumicon/Orion Ultrablock. Αλλιώς, είναι περισσότερο φίλτρο φωτορρύπανσης και λιγότερο νεφελωμάτων. Αν το πάρεις θα χρειαστείς και το ΟΙΙΙ, ενώ με ένα Ultrablock θα είσαι καλυμμένος και η εικόνανια είναι καλύτερη από του ζεύγους UHC-s/OIII. Τα νεφελώματα είναι οι αγαπημένοι μου στόχοι και στην τελευταία παρατήρηση από σκοτεινό ουρανό στη ΝΣ του Σεπτεμβρίου επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά το γεγονός. Έχω τροχό 2" με Broadband UHC-s (Baader), Narrowband Thousand Oaks LP2 (ισότιμο του Ultrablock) και Line OIII (Baader). Το 90% των νεφελωμάτων φαίνεται καλύτερα στη μέση, με το Ultrablock. Όταν το διαπίστωσα αυτό προ 3ετίας πούλησα τα 1.25" φίλτρα μου και κράτησα μόνο το Orion Ultrablock (και το Baader Skyglow για την πόλη). Στις 2" τα κράτησα όλα επειδή μου αρέσει να παίζω με τις 4 διαδοχικές εικόνες. Αν κρατούσα μόνο ένα θα ήταν το Narrowband.

 

Εκτός από τα Lumicon και Orion Ultrablock και το Thousand Oaks LP2, narrowband είναι και το Astronomic UHC. Το UHC-E είναι broadband, όπως και το LP1, το UHC-s και αρκετά φθηνά UHC, μεταξύ αυτών και το ES από ότι βλέπω. Ειδικά στα 515-520nm θα έπρεπε η διαπερατότητα να πλησιάζει το 0 και είναι πάνω από 75%.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή αν πάρω το Orion Ultrablock δε χρειάζεται να πάρω τα άλλα δύο ; Θα είμαι καλυμμένος για τα περισσότερα νεφελώματα ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή αν πάρω το Orion Ultrablock δε χρειάζεται να πάρω τα άλλα δύο ; Θα είμαι καλυμμένος για τα περισσότερα νεφελώματα ;

 

Το Ultrablock είναι ουσιαστικά O-III και H-b, οπότε δε χρειάζεσαι άλλο O-III. Όμως το παρόμοιο Lumicon UHC έχει ελαφρώς καλύτερο transmission και προτιμάται αν δεν είναι σημαντική η διαφορά τιμής. Γενικά αυτά στα περισσότερα νεφελώματα κάνουν καλή δουλειά, ενώ στα υπόλοιπα απλά δε θα βρεις φίλτρο που να κάνει αρκετά καλή δουλειά. Δηλαδή προτείνεται συχνά ως το ένα φίλτρο που πρέπει να πάρεις.

Πάντως για μεγάλα τηλεσκόπια κάποιοι λένε πως καλύτερο και των δύο είναι NPB DGM επειδή αφήνει να περάσει και H-alpha (και το Lumicon αφήνει αλλά πολύ λίγο). Δεν το έχω δει στην πράξη αυτό και δεν ξέρω αν στο 10" σου θα μπορείς να δεις h-alpha ώστε να σε συμφέρει εκείνο (το μάτι μας είναι κάπως αναίσθητο στο h-alpha).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Ultrablock έχω δει όσα μπορεί να δείξει και το ΟΙΙΙ και περισσότερα (ή καλύτερα) από όσα μπορεί να δείξει το UHC-s. Απλώς με το ΟΙΙΙ ο ουρανός σκοτεινιάζει περισσότερο, χάνονται κάποια άστρα από το πεδίο (κάτι που δεν μου αρέσει) και όσα φαίνονται έχουν ένα περίεργο πρασινομπλεμαβί χρώμα (εδώ χρειάζεται Μιραράκη, εγώ δεν μπορώ να το περιγράψω επακριβώς). Ενώ με το Ultrablock το πεδίο αναφοράς είναι λιγότερο αφύσικο.

Το να πάρεις μόνο ένα δεν προσφέρει μόνο οικονομία (ή τη δυνατότητα να πάρεις ένα ακριβό αντί για δύο φθηνά), αλλά είναι και πρακτικό εάν δεν έχεις τροχό φίλτρων. Το βάζεις στον εστιαστή ή μία προέκταση και το έχεις εκεί όποιον φακό και να βάλεις. Όλα αποδίδουν καλύτερα σε μεγάλες εστιακές, αλλά όσο ευρύτερο το φάσμα, τόσο μικρότερη κόρη εξόδου (δηλαδή μεγαλύτερη μεγέθυνση) μπορείς να επιτύχεις. Και εδώ το μεσαίο φίλτρο προσφέρει μια χρυσή τομή.

Πάντως όλα αυτά είναι και λίγο υποκειμενικά. Επειδή αρέσει σε εμένα δεν σημαίνει πως θα αρέσει και σε σένα. Μήπως μπορείς να τα δοκιμάσεις σε κάποια εξόρμηση πριν προβείς σε αγορά; Τα ES δεν είναι συνηθισμένα αλλά μοιάζουν με τα Baader στο φάσμα και αυτά τα έχουν οι περισσότεροι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το Ultrablock έχω δει όσα μπορεί να δείξει και το ΟΙΙΙ και περισσότερα (ή καλύτερα) από όσα μπορεί να δείξει το UHC-s. Απλώς με το ΟΙΙΙ ο ουρανός σκοτεινιάζει περισσότερο, χάνονται κάποια άστρα από το πεδίο (κάτι που δεν μου αρέσει) και όσα φαίνονται έχουν ένα περίεργο πρασινομπλεμαβί χρώμα (εδώ χρειάζεται Μιραράκη, εγώ δεν μπορώ να το περιγράψω επακριβώς). Ενώ με το Ultrablock το πεδίο αναφοράς είναι λιγότερο αφύσικο.

 

Φαντάζομαι δεν απαντάς σε εμένα, γιατί δεν αναφέρθηκα στο UHC-s ή σε άλλο παρόμοιο. Αλλά για αποσαφηνιστεί, τo Lumicon UHC είναι narrowband σχεδον ίδιο με το Ultrablock, αλλά έχει μεγαλύτερο peak transmission (95%) οπότε δίνει λίγο παραπάνω κοντράστ (και αφήνει και λιγάκι H-alpha, αλλά συνήθως δεν είναι ορατό). Δεν τα έχω δει συγχρόνως για να κάνω το τεστ, αλλά αυτοί που το έχουν κάνει λένε ότι το Lumicon υπερέχει ελαφρά, άρα προτιμάται αν δεν έχει σημαντική διαφορά τιμής...

Είναι και λίγο μπλέξιμο με τις ονομασίες UHC-x από διάφορες εταιρείες...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, στον OP απήντησα.

 

Γενικώς, όταν ακούς UHC-x (s & e γνωρίζω εγώ) δεν πρόκειται για Narrowband αλλά για Broadband. Είναι σημαντικό να κατανοήσει κάποιος τη διαφορά. Το Lumicon θεωρείται πράγματι κορυφαίο, αλλά και δεν υπάρχει κάποιο Narrowband με αρνητικές κριτικές, απ' όσο γνωρίζω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το orion κάνει περίπου 110 ευρώ ενώ το άλλο 180 . Τα 2 που έγραψα στην αρχή λίγο πιο κάτω από 100 .Με τη δεύτερη επιλογή ξεφεύγω πολύ .Θα περιμένω αν τα βρω μεταχειρισμένα σε καλή τιμή .Φίλτρα είναι δε νομίζω μεταχειρισμένα να υπάρχει θέμα .Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, στον OP απήντησα.

 

Ναι, το φαντάστηκα, αλλά να σιγουρέψω ότι ο OP καταλαβαίνει ότι μιλάμε για άλλα φίλτρα. Ακόμα και το Astronomik UHC είναι διαφορετικό από το Lumicon UHC, είναι λίγο μπλέξιμο για κάποιον που ρωτάει...

 

Το orion κάνει περίπου 110 ευρώ ενώ το άλλο 180 . Τα 2 που έγραψα στην αρχή λίγο πιο κάτω από 100 .Με τη δεύτερη επιλογή ξεφεύγω πολύ .Θα περιμένω αν τα βρω μεταχειρισμένα σε καλή τιμή .Φίλτρα είναι δε νομίζω μεταχειρισμένα να υπάρχει θέμα .Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση .

 

Αν δε φαίνονται γδαρμένα κλπ είναι εντάξει. Γενικά αν πας να δώσεις λίγα για φίλτρα, πολύ πιθανό να είναι τσάμπα λεφτά, καλύτερα ένα ή δύο και ακριβά, οπότε αν δε μας φτάνει το budget κοιτάμε και σε μεταχειρισμένα, αν και τα συγκεκριμένα δεν είναι φίλτρα που τα ξεφορτώνεται εύκολα κάποιος...

Εκτός από το Orion και το Lumicon να κοιτάζεις και για το DGM NPB.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το NPB της DGM. Εξαιρετικό φίλτρο,κάνει πολύ καλά την δουλειά του . Συγκρίσεις δεν έχω κάνει εγώ ο ίδιος με Lumicon/Ultrablock, αλλά έχω κάνει με το UHC-s της Baader.Όπως είναι αναμενόμενο είναι μακράν καλύτερο,προσφέρει περισσότερο contrast (φυσικό άλλωστε,το UHC-s δεν είναι πραγματικό narrowband) οδηγώντας σε περισσότερη λεπτομέρεια. Υπάρχουν πολλές συγκρίσεις αυτού με Lumicon/Ultrablock στο cloudy nights.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το NPB της DGM. Εξαιρετικό φίλτρο,κάνει πολύ καλά την δουλειά του . Συγκρίσεις δεν έχω κάνει εγώ ο ίδιος με Lumicon/Ultrablock, αλλά έχω κάνει με το UHC-s της Baader.Όπως είναι αναμενόμενο είναι μακράν καλύτερο,προσφέρει περισσότερο contrast (φυσικό άλλωστε,το UHC-s δεν είναι πραγματικό narrowband) οδηγώντας σε περισσότερη λεπτομέρεια. Υπάρχουν πολλές συγκρίσεις αυτού με Lumicon/Ultrablock στο cloudy nights.

 

'Εχεις καταλάβει αν μπορείς να δεις h-alpha με το NPB από το dob σου;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης