Jump to content

Βοήθεια στην επιλογή τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα του Astrovox :D

 

Διαβάζοντας εδώ και καιρό τα θέματα του forum σαν επισκέπτης είπα και εγώ να αρχίσω να ασχολούμαι πιο ενεργά με το χόμπι.

 

Έχω ήδη πάρει κιάλια & βιβλία για να μάθω τον ουρανό και έχω ενθουσιαστεί ήδη με αυτά που βλέπω. Σιγά σιγά όμως αρχίζω να ψάχνομαι για αγορά τηλεσκοπίου. Στη παρούσα φάση δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για αστροφωτογράφιση άρα τείνω προς ένα κατοπτρικό dobsonian τηλεσκόπιο μιας και είναι οικονομικότερο και μπορείς να πάρεις περισσότερες ίντσες.

 

Τώρα κάποιες ερωτήσεις:

1. Η εύρεση αντικειμένων με dobsonian βάση είναι δύσκολη ?

2. Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά που έχει ένα 10αρι dobsonian από ένα 8αρι ?

3. Στην περίπτωση των 10 ιντσών τι είναι προτιμότερο full tube ή truss tube ?

4. Τι έχετε να προτείνεται για αγορά αστρονομικών χαρτών ?

 

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων,

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω dob 10.

 

1) Η εύρεση στόχων με τη βάση dob είναι πανεύκολη και παρακολουθείς τον στόχο (χειροκίνητα) άνετα .Στο ζενιθ όμως πρέπει να γονατίσεις για να δεις μέσα από τον ερευνητή.

2) Αν έχεις σκοτεινό ουρανό πάρε το 10 μη το σκέφτεσαι απλά να ξέρεις ότι είναι 7-8 κιλά βαρύτερο από το 8 .

3) Αν έχεις χώρο στο αυτοκίνητο μην πάρεις truss αν δεν έχεις πάρε .

4) Για αυτό δεν έχω γνώμη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το 10ρι βλεπεις καλυτερα απο το 8ρι

 

με το 12 ρι βλεπεις καλυτερα απο το 10ρι

 

με το 15ρι βλεπεις καλυτερα απο το 12ρι

 

...συλλυπητηρια

 

το nick μου ειναι διογενης (2genes) , αυτος που κατειχε μονο μια κουπα και τιποτα αλλο. Και μια φορα που ειδε ενα παιδακι να πινει νερο απο το ποταμι με τη χουφτα του , εσπασε την κουπα του και απαλλαχθηκε και απο αυτο το βασανο-υλικο

 

10 χρονια κοιταω τον ουρανο με τα ματια μου. Το περασμενο καλοκαιρι μου δανεισαν ενα 70ρι celestron travelscope των 130 ευρω. Ηταν αποκαλυψη.

 

Σου προτεινω ενα τετοιο για αρχη. Θα σου παρει πανω απο 2 χρονια να εξαντλησεις τις δυνατοτητες του. Μεχρι τοτε θα εχεις μαθει πολλα σχετικα με τη χρηση ενος τηλεσκοπιου. Τοτε μπορεις να παρεις ενα dob και θα ξερεις και εσυ ποιο σου ταιριαζει. (ελα και στην 11η πεεα το καλοκαιρι για να δοκιμασεις το 8ιντσο και το 10ιντσο.)

 

το travelscope μπορεις να το πουλησεις 60 ευρω (οποτε θα εχεις απολαυσει 2 χρονια αστροπαρατηρησης με 70 ευρω μονο), ή να το κρατησεις για εκδρομες. Πχ πας για σκι σε ενα βουνο, παιρνεις και το travelscope. Πας ταξιδι με αεροπλανο/τρενο κλπ, τσουπ ! παιρνεις και το travelscope.

Το καλοκαιρι στα νησια αντε κουβαλα το dob στην πλατη...

 

τωρα, για να παψω να κανω τον εξυπνο ναπω οτι περιμενω σε καμια εβδομαδα να μου ερθει αυτο https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-200p-eq5.html?currency=2

:)

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το 10ρι βλεπεις καλυτερα απο το 8ρι

 

με το 12 ρι βλεπεις καλυτερα απο το 10ρι

 

με το 15ρι βλεπεις καλυτερα απο το 12ρι

 

...συλλυπητηρια

 

το nick μου ειναι διογενης (2genes) , αυτος που κατειχε μονο μια κουπα και τιποτα αλλο. Και μια φορα που ειδε ενα παιδακι να πινει νερο απο το ποταμι με τη χουφτα του , εσπασε την κουπα του και απαλλαχθηκε και απο αυτο το βασανο-υλικο

 

10 χρονια κοιταω τον ουρανο με τα ματια μου. Το περασμενο καλοκαιρι μου δανεισαν ενα 70ρι celestron travelscope των 130 ευρω. Ηταν αποκαλυψη.

 

Σου προτεινω ενα τετοιο για αρχη. Θα σου παρει πανω απο 2 χρονια να εξαντλησεις τις δυνατοτητες του. Μεχρι τοτε θα εχεις μαθει πολλα σχετικα με τη χρηση ενος τηλεσκοπιου. Τοτε μπορεις να παρεις ενα dob και θα ξερεις και εσυ ποιο σου ταιριαζει. (ελα και στην 11η πεεα το καλοκαιρι για να δοκιμασεις το 8ιντσο και το 10ιντσο.)

 

το travelscope μπορεις να το πουλησεις 60 ευρω (οποτε θα εχεις απολαυσει 2 χρονια αστροπαρατηρησης με 70 ευρω μονο), ή να το κρατησεις για εκδρομες. Πχ πας για σκι σε ενα βουνο, παιρνεις και το travelscope. Πας ταξιδι με αεροπλανο/τρενο κλπ, τσουπ ! παιρνεις και το travelscope.

Το καλοκαιρι στα νησια αντε κουβαλα το dob στην πλατη...

 

τωρα, για να παψω να κανω τον εξυπνο ναπω οτι περιμενω σε καμια εβδομαδα να μου ερθει αυτο https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-200p-eq5.html?currency=2

:)

 

Το Travel Scope 70 είναι ωραίο τηλεσκοπιάκι, το έχω κι εγώ για... travel scope ;), αλλά το τρίποδο με το οποίο έρχεται είναι τραγικό. Αν έχεις καλό φωτογραφικό τρίποδο ήδη τότε το σκέφτεσαι, αλλιώς θα χρειαστεί κάτι άλλο. Επίσης δε θα έδινα 130 ευρώ, αν το βρίσκετε σε τέτοια τιμή (εδώ έχει 55 λίρες) δεν είναι ελκυστικό, με τέτοια χρήματα θα έπαιρνα μάλλον το Heritage 100p.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, προφανώς το Dobson δεν θα το κουβαλάω στις διακοπές μαζί μου εκτός και αν αφήσω την οικογένεια σπίτι και πάω μόνος μου εγώ και το dobson μου :D :D :D

 

Πέρα από την πλάκα το περισσότερο καιρό βρίσκομαι στην Αθήνα έτσι το τηλεσκόπιο δεν θα βγαίνει και πολύ από το σπίτι εκτός από καμιά εξόρμηση…

 

Άρα το μόνο που μένει σε κάποια επόμενη συνάντηση που θα κάνετε να καταφέρω να έρθω για να δω κάποια τηλεσκόπια από κοντά και να μπορέσω να αποφασίσω.

 

φιλικά,

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδια και συγχαρητηρια για αυτη την καταπληκτικα και ειδιαιτερα χρησιμη σε οποιον αρεσει η αστρονομια και η αστροφυσικη. Ειμαι μαθητης της πρωτης λυκειου και απο πολυ μικρος μου αρεσαν τα αστερια. Θελω να σας παρακαλεσω να με βοηθησετε να βρω ενα τηλεσκοπιο για να τα βλεπω απο πιο κοντα. Ευχαριστω για τον χρονο σας :D .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς το φίλο μας. Λοιπόν πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά μια λέξη πρώτα. Διάβασμα. Έτσι και τον ουρανό θα μάθεις σιγά σιγά και εύστοχη αγορά θα κάνεις αργότερα καθως θα καταλαβαίνεις τι ψάχνεις. Λίγο πολύ όλοι μας κάπως έτσι κάναμε τα πρώτα μας βήματα. Στα λέω αυτά για να γλυτώσεις κακοτοπιές, απογοητεύσεις και πιθανή κακή πρώτη αγορά. Ξεκίνα με αυτό το site και δες έχει πολλά εισαγωγικά άρθρα, οδηγός τηλεσκοπίων, διάβασέ τα όλα. Καλόν είναι και ενα βιβλίο εισαγωγικό αστρονομίας (πχ εγώ έχω το backyard astronomer's guide του Dickinson) θα σου ανοίξει τα μάτια... Κατέβασε freeware s/ware σε pc το stellarium ή cartes du ciel και κάνε περιηγήσεις βγαίνοντας συγχρόνως στο μπαλκόνι και εντοπίζοντας τους βασικούς αστερισμούς στον ουρανό. Όλα αυτά βοηθάνε. Τέλος όταν φτάσει η ώρα για το πρώτο σου τηλεσκόπιο δες και στο forum προηγούμενες αναρτήσεις με θέματα επιλογής πρώτου τηλεσκοπίου ή ρώτα τα μέλη εδώ μέσα, υπάρχει πολύ εμπειρία και θα σε καθοδηγήσουν......μην βιαστείς πριν ενημερωθείς σωστά......εγώ με κυάλια ξεκίνησα τους πρώτους μήνες..... \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης