Jump to content

καλό Σετ προσοθάλμιων φακων;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το 10mm και το 25mm αυτά μ δίνουν μεγέθυνση 75χ και 30χ αντιστοιχα. Αν αγοράσω ένα 6mm και ένα barlow x2 τοτε θα παει καπως ετσι 30χ 60χ 75χ 125χ 150χ 250χ. Πως το βλέπετε είναι καλη ομαδα :cheesy:

 

Εχω το κατοπτρικο 750/150 και θα μου αρεσε να ασχοληθώ και με πλανητική και με dso !!

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρητικά ακούγεται τέλειο αλλά δεν είναι ...... Το τηλεσκόπιό σου έχει εστιακό λόγο F=5 ( δηλαδή 750/150) και είναι αρκετά γρήγορο. Το πιο συχνόχρηστο προσοφθάλμιο σε ένα .....γρήγορο τηλεσκόπιο είναι αυτό που δίνει 80Χ μεγέθυνση περίπου ή αλλιώς το προσοφθάλμιο που έχει εστιακή απόσταση όσο το διπλάσιο του εστιακού λόγου του τηλεσκοπίου δηλαδή για την περίπτωσή σου 10mm. Οπότε επένδυσε σε ένα καλό 10αρι -12αρι προσοφθάλμιο γιατί αυτό που πήρες μαζί με το τηλεσκόπιο θα σε κουράσει μιας και δεν είναι καλής ποιότητας. Το 25αρι κράτα το ...καλό είναι για να εντοπίζεις αντικείμενα. Για μεγαλύτερες μεγεθύνσεις παίρνεις ή έναν καλό barlow ή έναν 5-6αρι.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι θεωρώ πολύ επιτυχημένο τον παραπάνω συνδυασμό για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. Έχω κι εγώ το 8ιντσο με 1000mm εστιακή απόσταση άρα και το δικό μου F5. Με το 25mm προσοφθάλμιο οι γαλαξίες δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου διότι παίρνεις πολύ φωτεινό φόντο. Με την προσθήκη 2X Barlow στο 25mm τα πράγματα αλλάζουν. Το φόντο του ουρανού σκοτεινιάζει 4 φορές περισσότερο και οι γαλαξίες γράφονται πολύ καλά. Επίσης οι 60Χ που θα πάρεις αρχίζει και γίνεται ικανοποιητική μεγέθυνση και για αναζήτηση πλανητικών νεφελωμάτων. Διότι ναι μεν μικρότερη μεγέθυνση θα σου δώσει μεγαλύτερο οπτικό πεδίο, αλλά ενώ το πλανητικό θα είναι μέσα στο προσοφθάλμιο δεν θα το βλέπεις διότι θα το μπερδεύεις με άστρο. Έτσι εγώ για πάνω από δέκα χρόνια ως προσοφθάλμιο αναζήτησης είχα τον συνδυασμό 25mm+2X Barlow. Αφού εντόπιζα τον γαλαξία και τον έβλεπα για λήγω με αυτή την μεγέθυνση, έβαζα το 10mm, χωρίς Barlow, στην συνέχεια 8mm και τέλος το 6mm. Στα πλανητικά τώρα. Αφού περνώ την παραπάνω σειρά συνεχίζω ως εξής: Mετά από την θέαση με το 6mm, βάζω τον Barlow+ το10mm, Barlow+ 8mm, Barlow+ 6mm. Άρα με την προσθήκη και ένα 8mm προσοφθάλμιο το σετ γίνεται πλήρης. Σιγά – σιγά όμως. Αυτό που έχει σημασία είναι ο Barlow να είναι όσο γίνεται ο καλύτερος που μπορείς να αγοράσεις. Από το 2002 που τον αγόρασα μέχρι σήμερα δεν έχω κάνει ούτε μία παρατήρηση που να μην τον έχω χρησιμοποιήσει. Να προτιμήσεις από αυτούς που το κάτω μέρος τους ξεβιδώνει. Βολεύει πάρα πολύ στο καθάρισμα διότι οι Barlow πιάνουν σκόνη κι από μέσα. Αυτός της Televue είναι τέτοιος και όλοι λένε ότι είναι πάρα πολύ καλός.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω και εγω την γνωμη μου...Κατοχος και εγω του skywatcher 200/1000 το οποιο ειχε μεσα μονο ενα προσοφθαλμιο 28mm 2", δεν ηθελα να ξοδεψω πολλα χρηματα αγορασα εναν baader hyperion zoom iii 8-24mm τον οποιο τον θεωρω εξαιρετικο.Δεν νομιζω οτι με το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο χρειαζεσαι κατι αλλο.Αντε το πολυ κ εναν barlow 2x και εισαι τελεια.εχεις κολες τις μεγεθυνσεις που θελεις.

Οκ δεν δινει το πεδιο 70-80 μοιρων που δινουν αλλα ακριβα προσοφθαλμια αλλα οπως ειπα ηθελα κατι οικονομικο.

Επισης ειναι κ πολυ ανετο,2" με πολυ καλο eye relief,καμια σχεση με την ποιοτητα του 10 και 25 που εχεις.το λεω γτ τα ειχα παλαιοτερα στο 150/750 το οποιο αλλαξα με το 200/1000.

Ελπιζω να βοηθησα. :)

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Πρώτο, θα ηθελα να κανω μια παρένθεση για τον καθαρισμό των κατόπτρων. Φέτος έκλεισε τον 3 χρόνο. θα χρειαστεί να το καθαρίσω ή μπορω να το αναβάλω 1 χρόνο ακόμη.

 

Δεύτερο, σχετικα με τα προσοφθαλμια. ΄Κατάλαβα πως...

 

Καλο ειναι να αντικαταστήσω το 10αρι μ με καποιο καλύτερο, να αγοράσω έναν καλο barlow και/ή ένα προσοφθάλμιο μεγαλύτερης μεγέθυνσης (6-8)mm.

 

Τριτο, το hyberion μου τραβηξε το ενδιαφέρον. Το μειωμένο πεδιο θα επηρεασει την παρατηρηση;

 

Φυσικα ολες οι αγορες θα γινουν σταδιακα απλα θελησα να εχω μια γενικη εικόνα.

 

Τέλος, εχω παρατηρήσει πως δεν υπαρχει στο διαδικτυο( ή τουλάχιστον εγω δεν εχω δει πουθενα ) καποια αναφορα για την καταλληλη μεγέθυνση που πρέπει να χρησιμοποιήσεις ανάλογα με το είδος της παρατήρησης. Υπαρχει καποιος λόγος γι αυτό;;

 

Φιλικα,

Sm47

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμμέσως πλην σαφώς ο Θανάσης (HOMO) σου πρότεινε ένα ποιοτικό 10mm προσοφθάλμιο. Πράγματι με αυτό θα κάνεις τις πιο ξεκούραστες οπτικά παρατηρήσεις διότι η κόρη εξόδου με αυτό στο τηλεσκόπιο σου είναι 2mm. Και 2mm είναι η κόρη των ματιών μας στο σύνηθες φως της ημέρας. Ταιριάζει πάρα πολύ με την φυσιολογία μας. Εγώ συμφωνώ μαζί σου όσο αφορά τον Barlow, διότι 10mm έχεις, κι αν αγοράσεις κι άλλο, θα δεις βελτίωση (μεγαλύτερο οπτικό πεδίο πχ) κι όχι κάτι νέο και διαφορετικό όπως πχ μεγέθυνση.

Από τα παραπάνω βγαίνει ότι η καλύτερη θέαση, κυρίως των αντικειμένων του βαθέως ουρανού είναι 0,5 Χ διάμετρο τηλεσκοπίου. Έχεις 150mm λοιπόν χιλιοστά κατόπτρου επί 0,5 = 75Χ. Τόση θα σου δόση το 10mm προσοφθάλμιο. Τι γίνεται όμως με τις άλλες μεγεθύνσεις; Στον εντοπισμό γαλαξιών σφαιρωτών σμηνών κλπ κατεβαίνουμε κι άλλο για να έχουμε μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και να τα εντοπίζουμε πιο εύκολα. Ένας λόγος μεγέθυνσης διαμέτρου που δουλεύει στα περισσότερα αντικείμενα του βαθέως ουρανού, είναι 0,4 Χ διάμετρο. Αυτό βγάζει 60Χ στο τηλεσκόπιο σου, που μπορείς να το έχεις ή με ένα 12,5mm προσοφθάλμιο ή με 25mm +Barlow. Από εκεί και πέρα υπάρχουν κι οι μεσαίες μεγεθύνσεις. Αυτές που είναι 0,5> Χ διάμετρο έως 1 Χ διάμετρο. Οι μεγάλες από 1Χ μέχρι το αποδεκτό όριο φτάνει 2 Χ διάμετρο. 300Χ για το τηλεσκόπιο σου. Αυτές τις ιλιγγιώδεις μεγέθυνσης, τις χρησιμοποιούμε εκτός από τους πλανήτες και την Σελήνη και σε πάρα πολλά πλανητικά νεφελώματα. Στους περισσότερους γαλαξίες όμως η καλύτερες μεγέθυνσης θέασης είναι οι μεσαίες. Ξεκινούν από 0,5 X διάμετρο (το 10mm) για να φτάσουμε γύρο 0,83 Χ (το 6mm) και σπανίως να ανέβουμε στο 1Χδιάμετρο. (10mm +Barlow). Βεβαία οι γαλαξίες είναι «μυστήριο τραίνο». Υπάρχουν γαλαξίες που εγώ τους λέω τύπου Μ101 που ακόμα κι η μικρή μεγέθυνση 0,4 Χ διάμετρο είναι μεγάλη για να τους ευχαριστηθείς. Χρειάζεται να κατεβείς κι άλλο. Να βάλεις το 25mm προσοφθάλμιο. Όμως για να το κάνεις αυτό και να τον δεις, θα πρέπει να βρεθείς σε κατασκότεινο από φωτορύπανση ουρανό. Μα κατασκότεινο. Διότι αυτή η χαμηλή μεγέθυνση υπερφορτίζει το φόντο του ουρανού και πάλι δεν φαίνεται ο γαλαξίας. Από 1 Χ διάμετρο και πάνω ξεκινούν οι μεγάλες μεγεθύνσεις.

Τέλος στον βαθύ ουρανό και κυρίως στους γαλαξίες, τα προσοφθάλμια δεν τα χρησιμοποιούμε τόσο για να μεγεθύνουμε τα αντικείμενα, όσο για να να τα φωτίσουμε καλύτερα στο μάτι μας. Σαν φωτογράφοι. Ελπίζω να βοήθησα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ κατατοπιστικό...Ευχαριστω για την λεπτομερή σας εξήγηση :cheesy:

καθαρούς ουρανούς!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Γιάννη αυτό που επαναλάβατε δύο φορές, οτι αλλάζοντας προσοφθάλμιο, σκοτεινιάζει το φόντο άρα αναδεικνύεται το αντικείμενο που μελετάμε δεν μου ακούγεται λογικό. Το προσοφθάλμιο δεν έχει δυνατότητα να φιλτράρει ποια ακτινοβολία προέρχεται από το φόντο και ποια από τον γαλαξία. Άρα πώς θα σκοτεινιάσει το φόντο και όχι ο γαλαξίας; Βάζοντας τον barlow παίρνουμε διπλάσια μεγέθυνση. Άρα υποδιπλάσια φωτεινότητα. Πώς λοιπόν επηρεάζεται το κοντράστ του γαλαξία σε σχέση με το περιβάλλον του;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκοτεινιάζουν τόσο το φόντο όσο και το αντικείμενο ανάλογα, άρα ο λόγος φωτεινότητας (δηλαδή η αντίθεση ή κοντράστ) παραμένει σταθερός.

Αλλά :

1. Το φόντο /ουρανός πλησιάζει περισσότερο το μαύρο και γίνεται όπως ο εγκέφαλος αναμένει να φαίνεται ο ουρανός, άρα η εικόνα γίνεται ομορφότερη (για τους περισσότερους ανθρώπους)

2. Ο εγκέφαλος ενδέχεται να αντιληφθεί περισσότερο μια διαφορά φωτεινότητας στο άκρο παρά στο μέσο (δηλαδή μαύρο με σκούρο γκρι έναντι δύο αποχρώσεων του γκρι, ή και 50)

3. Το πεδίο είναι πιο σκοτεινό. Αν μείνεις στον προσοφθάλμιο αρκετά, η σκοτοψία σου θα βελτιωθεί, άρα θα βλέπεις καλύτερα στο σκοτάδι. Αντιθέτως, ένα φωτεινό πεδίο δεν σε αφήνει να προσαρμοστείς στο σκοτάδι οσο θα μπορούσες.

 

Άρα πράγματι βλέπεις καλύτερα, όχι λόγω τηλεσκοπίου/φακού αλλά λόγω οφθαλμού /εγκεφάλου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Γιάννη αυτό που επαναλάβατε δύο φορές, οτι αλλάζοντας προσοφθάλμιο, σκοτεινιάζει το φόντο άρα αναδεικνύεται το αντικείμενο που μελετάμε δεν μου ακούγεται λογικό. Το προσοφθάλμιο δεν έχει δυνατότητα να φιλτράρει ποια ακτινοβολία προέρχεται από το φόντο και ποια από τον γαλαξία. Άρα πώς θα σκοτεινιάσει το φόντο και όχι ο γαλαξίας; Βάζοντας τον barlow παίρνουμε διπλάσια μεγέθυνση. Άρα υποδιπλάσια φωτεινότητα. Πώς λοιπόν επηρεάζεται το κοντράστ του γαλαξία σε σχέση με το περιβάλλον του;

 

Αυτό δεν ξέρω πως γίνεται, διότι όπως είπες το προσοφθάλμιο δεν είναι φίλτρο. Έτσι λοιπόν διάβασε παρακάτω την δική μου εμπειρία.

Ξεκίνησα το 2001 με ένα μικρό νευτώνειο. 114διάμετρο και 900 χιλιοστά εστιακή. Παράλληλα εκείνη την εποχή επικρατούσε η αντίληψη, ότι τα νεφελοειδή αντικείμενα πρέπει να φαίνονται με μικρή μεγέθυνση, ούτως ώστε να μη φθείρει η μεγέθυνση το αμυδρό φως τους και γι’ αυτό η ελάχιστη αποδεκτή διάμετρος για παρατήρηση βαθύ ουρανού είναι 150mm.(σχεδόν διπλάσιο εμβαδόν από το δικό μου). Παράλληλα έμεινα με τα δύο προσοφθάλμια που δόθηκαν μαζί με το τηλεσκόπιο και το μόνο που αγόρασα ήταν ένας καλός 2X Barlow διότι και πάλι εκείνη την εποχή έλεγαν, τα προσοφθάλμια δεν είναι λογικό να κοστίζουν τόσο τα % παραπάνω από την αξία του τηλεσκοπίου. Κι εγώ τούς πίστευα. Σε αναμονή λοιπόν ενός μεγαλύτερου τηλεσκοπίου, δεν αγόρασα άλλα προσοφθάλμια αλλά έμεινα με τα 2 που μου έδωσαν και το μόνο που αγόρασα ήταν ένας καλός 2X Barlow, για να παρατηρώ την σελήνη και τους πλανήτες με μεγαλύτερη μεγέθυνση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα επί τις ουσίας να μην αποκτήσω εμπειρία στην τέχνη της θέασης του βαθύ ουρανού, παρά μόνο την «Γεωγραφική τους θέση», διότι αναζητούσα και έβλεπα τα αντικείμενα μόνο με ένα προσοφθάλμιο των 20mm εστιακής που μου έδωσαν (45Χ) μαζί με το τηλεσκόπιο. Διότι με το 10mm προσοφθάλμιο ή το 20+τον2X Barlow έπαιρνα την ίδια μεγέθυνση, (90Χ) η οποία ήταν υπερβολική και με εξαίρεση το νεφέλωμα του Ωρίωνα και το Μ17 τα υπόλοιπα ξεθώριαζαν ή εντελώς εξατμίζονταν στα σκοτάδια.

Σκεφτόμουν λοιπόν ότι με ένα 8ιντσο θα βλέπω ένα γαλαξία όχι 2 αλλά τέσσερις σχεδόν φορές φωτεινότερο. Το 2004 το αγόρασα και γεμάτος χαρά πάω κοντά στο Σούνιο. Το στήνω βάζω ένα 25mm προσοφθάλμιο το οποίο δεινή 40Χ, σημαδεύω το τρίο στον Λέοντα και κατακεραυνοβολήθηκα! Το μόνο που μπορούσα να διακρίνω ήταν οι πυρήνες των Μ65 και Μ66. Διότι ναι μεν στις 40Χ το καινούριο τηλεσκόπιο δείχνει 4 φορές φωτεινότερα τους γαλαξίες απ’ ότι το παλιό στις 45Χ, αλλά κάνει και κάτι άλλο. Μαζί με τους γαλαξίες δείχνει και 4φορές πιο φωτεινό το φόντο του ουρανού. (Αυτό κανένας τους δεν το είχε πει). Γεμάτος απόγνωση κι έχοντας την αίσθηση ότι, ή κάτι μου διαφεύγει, ή ότι την πάτησα σα βλάκας με την καινούργια μου αγορά σημαδεύω τον Μ51 έτσι όπως ήταν το τηλεσκόπιο με το 25άρι προσοφθάλμιο. Η εικόνα ήταν η ίδια που έβλεπα με το παλιό ΜΕΣΑ από την πόλη της Σαρωνίδας. Μόνο τον πυρήνα του Μ5,1 και στο όριο της αντίληψης τον πυρήνα του NGC5195 δίπλα του. Σε αυτόν άλλαξα προσοφθάλμιο και έβαλα ένα 15mm. Με αυτό αυξήθηκε η μεγέθυνση από 40 στις 66Χ πράγμα που συμένει ότι το εμβαδόν των γαλαξιών στο προσοφθάλμιο αυξήθηκε κατά 2,72 φορές, και ενώ το λογικό είναι η εικόνα να χειροτερεύσει συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Η εικόνα αναπάντεχα έφτιαξε! Με ενοχλούσε όμως ακόμα ότι το φως του φόντου ήταν ακόμα φωτεινό σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει. Έβαλα το 25mm+Barlow. Τώρα τα πράγματα όχι απλώς φτιάξανε αλλά έγιναν καλύτερα. Διότι στις 80Χ οι γαλαξίες φαινόντουσαν τόσο φωτεινοί όσο και στο παλιό στις 45Χ. Όμως φαινόντουσαν 4 σχεδόν φορές μεγαλύτεροι! Έβαλα μετά και το 10mm και είδα τις σπείρες του Μ51.

Τώρα το πώς γίνεται αυτό, αφού πλέων αισθητά υποβαθμίζεται η φωτεινότητα του γαλαξία, εν τούτοις εγώ βλέπω περισσότερες λεπτομέρειες (σπείρες) δεν το ξέρω. Υποθέσεις και ικεσίες κάνω.

Διότι εξήγηση δεν θα πρέπει να βρίσκεται μόνο στις διαμέτρους των τηλεσκοπίων και στο γεγονός ότι η πυκνότητα του φωτός μεταβάλλεται στο τετράγωνο της μεγέθυνσης, αλλά κυρίως στο μέσο που καταγράφονται και εν συνεχεία αποθηκεύονται τα παραγόμενα είδωλα. Δηλαδή στην φυσιολογία του ματιού και του εγκεφάλου μας. Και εδώ προσωπικά μόνο κάποιες εξηγήσεις οι οποίες μου φαντάζουν λογικές μπορώ να δώσω, διότι το πράγμα δεν το κατέχω καθόλου κι έχω κι εγώ μεγάλες απορίες. Όμως από την άλλη δεν γίνεται να αμφισβητήσω και την πραγματικότητα η οποία λέει ότι με 8ιντσο τηλεσκόπιο πχ, σε αυτόν τον γαλαξία, αν θα δεις σπείρες, με κέντρο τις 100Χ θα τις δεις.

Μέχρι εδώ λοιπόν είμαι!

 

 

ΥΓ. Ότι κι αν λένε κι έχετε διαβάσει, όταν κοιτάτε ένα γαλαξία, κι όχι μόνο, μη διστάζετε να αυξήσετε την μεγέθυνση. Ακόμα κι αν αυτό εκείνη τη στιγμή φαντάζει παράλογο και χάσιμο χρόνου. Είναι απίστευτο το τι εκπλήξεις κρύβονται. Ο Herschel όταν παρατηρούσε κάτι το έβλεπε με όλα τα προσοφθάλμια που είχε. Ακόμα κι αν οι μεγεθύνσεις που κάποια του έδιναν, ξεπερνούσαν κατά πολύ το όριο της διακριτικής ικανότητας των κατόπτρων του.

 

ΥΓ 2

Όσο έγραφα τα παραπάνω απάντησε ο Κοκκόλης.

Εν τέλει το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως παίζει μεγάλο ρόλο τι ουρανό έχεις και πόσο σκοτεινός είναι ο χώρος γύρω σου. Εγώ βασικά δεν ακολουθώ κανόνα, δοκιμάζω με 2-3 προσοφθάλμια και όπου κάτσει καλά. Πριν από 25 χρόνια που ήταν μαύρα σκοτάδια στο εξοχικό μου αν θυμάμαι καλά ήμουν σχεδόν μόνιμα με το 25mm για deep space - εκτός από μικρούς στόχους.

 

PS: Ενδεχομένως να παίζει ρόλο και η ηλικία;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν πρέπει να παίζει ρόλο η ηλικία. Ή μάλλον αν παίζει, το «λογικό» είναι να παίζει κατ’ αντίστροφη έννοια. Δηλαδή γερνάμε και δεν βλέπουμε τόσο καλά, άρα θέλουμε πιο φωτεινό φακό. Το πιθανότερο είναι να παίζει η φωτορύπανση. Σου εύχομαι πάντως, αν έρθεις στην Ελλάδα και πάς στο χωριό σου, ο ουρανός του να έχει κάτι από το παλιό μεγαλείο του. Διότι άλλο ο ουρανός του τόπου, που μαζί με κάποια άλλα γνωρίσαμε και τ’ αστέρια, κι άλλο ένας καθαρός ουρανός με τα ίδια αστέρια αλλά άλλο τόπο. Βλέπεις τα τελευταία κυρίως χρόνια εδώ πέρα, έχουμε επιδοθεί στην φωτορύπανση με το φανατισμό του νεοφώτιστου. Πάς στην Σίφνο πχ που μέχρι πριν τρία χρόνια είχες ένα ουρανό με όλο του το μεγαλείο, και τώρα φώτα στις κολόνες ακόμη και στα πιο έρημα σημεία. Κι όταν μιλάμε για φώτα μιλάμε για φώτα. Σαν πυροφάνια.

Στο θέμα τώρα. Κι εγώ ευχαριστιέμαι το 25mm προσοφθάλμιο αλλά με το ED80 που είναι F7,5. Ακόμα κι από το Σούνιο ο καλοκαιρινός γαλαξίας με αυτό το φακό είναι υπέροχος. Θα ήταν μάλιστα μόνιμα τοποθετημένος επάνω του αν δεν είχα και έναν HYPERION 21mm ο οποίος μου δίνει το ίδιο οπτικό πεδίο με πιο σκοτεινό φόντο και μεγαλύτερα κάποια αντικείμενα. Με το Νευτώνειο όμως που είναι F5, (2,25 φορές πιο φωτεινό) στην περιοχή του Σουνίου το 25mm προσοφθάλμιο παροπλίζεται εντελώς και το HYPERION 21mm παίζει ελάχιστες φορές. (εννοείτε χωρίς φίλτρο. Γιατί με φίλτρο στενής δέσμης τα χρησιμοποιώ και τα δύο με το Νευτώνειο, και θα χρησιμοποιούσα και μεγαλύτερης εστιακής προσοφθάλμια αν είχα.) Αυτή η θέαση που θα μου μείνει αξέχαστη με το 25mm προσοφθάλμιο και το Νευτώνειο, είναι το νεφέλωμα του Ωρίωνα που φαινόταν «εκτυφλωτικά» φωτεινό και πράσινο !!!! Αλλά όχι στο Σούνιο. Στον Χελμό. Στα 2300 μέτρα δίπλα στο τηλεσκόπιο Αρίσταρχος. Εκεί είναι να πάει κάποιος με F5 ή πιο «γρήγορα» τηλεσκόπια και να είναι προετοιμασμένος για να δει με χαμηλή μεγέθυνση αντικείμενα που δεν γίνεται να τα δει από αλλού. Τον Μ101, το πλανητικό έλικας (χωρίς φίλτρο υπέροχο) σπείρες στον Γαλαξία του Τριγώνου, το γείτονα νάνο γαλαξία του Barnard, που ο άτιμος ανακάλυψε με ένα 6ιντσο!!! Το γαλαξία των πυροτεχνημάτων και ένα σωρό τέτοια αντικείμενα που υπάρχουν και που πιο παλιά θεωρούνταν εύκολα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης