AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Υπερπανσεληνος
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Υπερπανσεληνος
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Σελήνης
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μαϊ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 328
Τόπος: Θεσνίκη-Κοζάνη-Ορεστιάδα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 2:36    Θέμα δημοσίευσης: Υπερπανσεληνος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα παιδιά, σήμερα είναι ένα σημαντικό γεγονός η εμφάνιση της Σελήνης σε τόσο μεγάλο μέγεθος και φωτεινότητα ή όχι ?
Ρωτάω γιατί παρόλα όσα διαβάζω στο ίντερνετ αυτές τις μέρες δεν έχω δει να υπάρχει κάποια κινητικότητα ή έστω και η ανάρτηση ενός θέματος στο φόρουμ μας...
Είναι τυχαίο, δεν είναι όντως τόσο σημαντικό ή υπάρχει κάτι άλλο που δεν γνωρίζω σαν αρχαριοτατος ?

View user's profile 
KostasvasOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 05 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 165
Τόπος: Ναυπακτος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 8:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι σημαντικότατο γεγονός
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7414
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 8:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το αναφέρουν ευρέως τα ΜΜΕ με την έννοια πως η κοντινή σύμπτωση Πανσελήνου και περιγείου δεν είναι τόσο σπάνια καθώς συμβαίνει σχετικά συχνά όπως το 2012 και το 2014. Η διαφορά στη φαινόμενη διάμετρο της Πανσελήνου υπάρχει αλλά δεν είναι τέτοια όσο υπονοεί η μεγάλη δημοσιότητα. Δες εδώ πχ το 2012 που είχαμε συζητήσει σχετικά για την τότε "Υπερπανσέληνο".

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16375

giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5023
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kostasvas έγραψε:
Είναι σημαντικότατο γεγονός

Είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ αστρονομικά γεγονός. Μονο για viral στο internet κάνει.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KostasvasOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα είναι ή μεγαλύτερη πανσέληνος μέχρι το 2034 δεν είναι και αδιάφορο γιατί δεν νομίζω ότι οι αστρονόμοι χρειάζεται να διαχωρίζουν τα γεγονότα άμα σου αρέσει αυτό που κάνεις όλα τα βλέπεις εξίσου σημαντικα

Το μόνο που είναι μεγαλύτερο από το Σύμπαν είναι οι ιστορίες που κρύβει μέσα του!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15245
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου είπε ένας συνάδελφος στη δουλειά (ο οποίος ενδιαφέρεται για παρατήρηση πτηνών και περιμένει να πάει στο Amsterdam να αγοράσει κιάλια τα Χριστούγεννα) αν θα βγούμε το βράδυ με τηλεσκόπιο να την παρατηρήσουμε. Του εξήγησα τους λόγους για τους οποίους δεν ενδείκνυται η Πανσέληνος για τηλεσκοπική παρατήρηση και του δάνεισα τα Nikon Monarch 7 ED 8x32 να ρίξει μια ματιά.
Είναι δύσκολο να εξηγήσεις σε κάποιον τις εμπειρικές πλευρές της παρατήρησης, τι οποίες προσεγγίζεις καλύτερα ως βίωμα και όχι ως νοητική κατασκευή.
Γι αυτούς τους λόγους οι διαδικτυακές αναφορές για Υπερσελήνη, μπλέ σελήνη, κόκκινη σελήνη, ροζ σελήνη, λαμπρούς κομήτες (Halley δηλαδή) και εκλείψεις κλπ απηχούν περισσότερο στον γενικό πληθυσμό, εξάπτοντας την περιέργειά του, απ' όσο ένας nova ή κάποιο άλλο αστρονομικό γεγονός το οποίο απαιτεί σχετικό εξοπλισμό. Το κοινό έχει βιώματα παρατήρησης της σελήνης (και σπανιότερα κομητών ή εκλείψεων) και έτσι εντάσσει την πληροφορία σε ένα νοητικό πλαίσιο, κάτι που δεν μπορεί να κάνει με αντικείμενα προσβάσιμα μόνο με τηλεσκόπιο. Έτσι, το γεγονός είναι μικρής ή και αρνητικής σημασίας για όσους περιμένουν να περάσει η Πανσέληνος για να παρατηρήσουν τη διαχωρίζουσα, ή και να χάσει εντελώς για να δουν τον βαθύ ουρανό, αλλά μεγάλης σημασίας για όσα μέλη της κοινωνίας των πληροφοριών αλιεύουν από τον ωκεανό των μέσων τον εντυπωσιασμό και τον αισθησιασμό.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απίστευτα φιλοσοφημενη απάντηση...
Το συμπέρασμα μου είναι πως ναι μεν είναι λίγο μεγαλύτερη απότι συνήθως αλλά δεν έχει την αξία ενός άλλου αστρονομικου φαινομένου που γίνεται μια στα 30 χρόνια...

View user's profile 
DarkSkyOffline
Νέος
Ένταξη: 18 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kostasvas έγραψε:
Θα είναι ή μεγαλύτερη πανσέληνος μέχρι το 2034 δεν είναι και αδιάφορο γιατί δεν νομίζω ότι οι αστρονόμοι χρειάζεται να διαχωρίζουν τα γεγονότα άμα σου αρέσει αυτό που κάνεις όλα τα βλέπεις εξίσου σημαντικα

Θα μπορούσες να φέρεσαι με περισσότερο σεβασμό και ευγένεια σε ένα άτομο αρκετά μεγαλύτερό σου που εκ των άλλων λέει όσα λέει επειδή έχει πολλές περισσότερες γνώσεις από εσένα.

Σε παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό και έχω μείνει άναυδος. Βρίσκεσαι σε δημόσιο forum και η συμπεριφορά σου θα πρέπει να ταιριάζει στο ύφος και το επίπεδο του χώρου.

Καλό βράδυ!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KostasvasOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρώτον λέω την άποψη μου και αυτό δεν απαγορεύεται δεν νομίζω να μην έχουμε δημοκρατία δεν κατακρινώ τις γνώσεις του αλλου!!!! Και όσο για την παρακολούθηση μου από εσένα ειχα παρά πολυ καιρό να γράψω οπότε δεν ξέρω ακριβώς τί μπορεί να έχεις διαβάσει για εμένα και όπως να το κάνουμε κάποιοι λένε με διαφορετικό τρόπο την άποψη τους από άλλους και δεν νομίζω ότι σε ενα θέμα για τη πανσέληνο ειναι σωστό να σχολιάζεισ τον άλλο αυτά..... και μάλλον δεν θα ξαναμιλησω ας κρατάει ο καθένας την άποψη του!!!! Ευχαριστώ Όσο για την ηλικία δεν είμαι παιδί!!!

Το μόνο που είναι μεγαλύτερο από το Σύμπαν είναι οι ιστορίες που κρύβει μέσα του!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
DarkSkyOffline
Νέος
Ένταξη: 18 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@Kostasvas

Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Αρχικά, να σημειώσω πως σκοπός μου δεν είναι η διαμάχη. Το μόνο που θέλησα ήταν, να πω κάτι που με ενοχλεί αρκετό καιρό τώρα. Επίσης, δεν είπα σε καμία περίπτωση πως δεν έχεις το δικαίωμα να εκφράζεις την άποψή σου, είπα: «…να φέρεσαι με περισσότερο σεβασμό και ευγένεια…». Καλό είναι να μην παραποιείς τα λόγια των άλλων προκειμένω να δώσεις μια απάντηση. Σου ζήτησα, με άλλα λόγια λοιπόν, να εκφράζεσαι πιο ευπρεπώς δείχνοντας περισσότερο σεβασμό και ευγένεια σε κάποιον μεγαλύτερό σου. Δεν είναι αναγκαίο να είσαι παιδί για να έχεις τρόπους. Τέλος κανείς δεν σχολίασε κανέναν. Ο giorgos.gr (να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, δεν γνωριζόμαστε με τον άνθρωπο) σχολίασε τη σημασία της είδησης και εγώ τον τρόπο με τον οποίο επιτέθηκες στον προηγούμενο.

ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Υ.Γ.: Δεν χρειάζεται να σταματήσεις να εκθέτεις την άποψή σου, επειδή ήρθες σε αντιπαράθεση με κάποιον.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελάτε παλικάρια ηρεμήστε σας επηρέασε η πανσέληνος ? Brick wall Very Happy. Σε λίγο θα αρχίσετε τα ουρλιαχτά...
Πάντως εδώ χθες μετά το βροχερό Σάββατο είχε απίστευτα καθαρή ατμόσφαιρα, ότι πρέπει για παρατηρήσεις, ενώ σήμερα έχει συννεφιά και κρυο,το 2034 πάλι. Cheesy Grin

View user's profile 
alepohoriOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούλ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2462
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/11/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι όντως αδιάφορο αστρονομικό γεγονός. Παρόλα αυτά εμένα μου άρεσε που έβλεπα πολλούς να φωτογραφίζουν την Πανσέληνο στο Θησείο με το κινητό τους, όταν αυτή ήδη βρισκόταν 30 μοίρες ψηλά.
Πολλά τα mag Άρη!

Το flickr μου
Επιστροφή στην κορυφή
terringOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Αύγ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 690
Τόπος: Πειραιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/11/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ήταν μια καλή ευκαιρία να ανεβάσω το τηλεσκόπιό μου στην ταράτσα της πολυκατοικίας, μετά από τόσο καιρό, και θαύμαζα τη Σελήνη "από κοντά". Θα ήταν όμως καλύτερα χωρίς αυτά τα σπαστικά σύννεφα, που ένιωθα ότι με trollαραν όλη την ώρα. Γιατί να μην έχουμε μια μηχανή αλλαγής του καιρού, σαν το Weather Control Device στο Red Alert 2; Θα κάναμε κάτι για τον καιρό, αντί να γκρινιάζαμε γι' αυτόν. Mr. Green Razz

Επίσης, για πρώτη φορά στη ζωή μου, κατάφερα να βγάλω την πρώτη μου αξιοπρεπή αστροφωτογραφία Dancing
Φυσικά είναι ένα χάλι και μισό, μιας και απλώς έβαλα το iPhone μου στο προσοφθάλμιο για να την τραβήξω, μα είμαι μια αρχή Anxious

moon.JPG
 Περιγραφή:
Κι όμως, αυτό το αίσχος είναι η πρώτη μου αστροφωτογραφία. Από κάπου πρέπει κι εγώ να ξεκινήσω, σωστά;
 Μέγεθος αρχείου:  96.71 KB
 Διαβάστηκε:  76 φορές

moon.JPG

View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/11/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 1:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό που λες όμως είναι κάτι.... Το ότι ανέβασες το τηλεσκόπιο στην ταράτσα. Κι εγώ ήθελα αλλά δεν βόλεψε....
View user's profile 
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Φεβ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 191
Τόπος: Χαλκίδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/11/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικα μου φανηκε απλα πιο φωτεινη. Ελαχιστα μεγαλυτερη. Η αληθεια ειναι οτι ειναι ενα αξιοσημειωτο γεγονος οχι ομως τοσο σημαντικο που το παρουσιαζουν τα ΜΜΕ και το internet

IMG_20161113_203952.jpg
 Περιγραφή:
Η σεληνη με ενα SW 130/900
 Μέγεθος αρχείου:  153.02 KB
 Διαβάστηκε:  85 φορές

IMG_20161113_203952.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Σελήνης Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης