Jump to content

Adaptor for mobile or Gopro?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εδω και χρονια εχω ενα bresseraki 114/900 ο τροπος που φωτογραφιζω ειναι να κραταω ενα κινητο ψαχνωντας πανω απο το προσοφθαλμιο κ να τραβαω φωτο.

 

θελω να ρωτησω αν υπαρχει ενα ανταπτορακι για κινητο η για gopro (αν κ νομιζω με gopro δεν θα εχω καλα αποτελεσματα λογω ευρυγωνιου)

 

http://www.ebay.co.uk/itm/like/Durable-Telescope-Cell-Phone-Mount-Adapter-for-Monocular-Spotting-Scope-New/162273531152?hlpht=true&ops=true&viphx=1&_trksid=p5197.c100068.m2280&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140211130857%26meid%3D18a323607c8d4f6d854433a6271bf71a%26pid%3D100068%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D361820987720%26clkid%3D583997140986770486&_qi=RTM2063756

 

εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο???

 

υπαρχει καποια αλλη εναλλακτικη σε φτηνη καμερουλα που να καθεται πανω στο προσοφθαλμιο για πλανητοφωτογραφιση??

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτοί οι αντάπτορες υπάρχουν από παλιά για να μπορείς να κάνεις afocal φωτογράφιση με μια κάμερα. Στη συνηθισμένη έκδοση οι αντάπτορες αγκαλιάζουν από τη μία τον προσφθάλμια και από την άλλη έχουν μια βίδα τύπου τριπόδου για να βιδωθούν κάμερες σε γωνία 90 μοιρών ώστε να τις φέρεις κοντά στον προσοφθάλμιο. Σε γενικές γραμμές δουλεύουν αλλά έχει μια ταλαιπωρία στο κεντράρισμα. Νομίζω ότι ο ευρυγώνιος φακός της gopro δεν ενδείκνυται. Το κινητό δεν ξέρω ακριβώς πώς στηρίζεται, λογικά με σφιγκτήρα (αντί της βίδας). Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις, είναι πολύ φθηνός. Αντάπτορες υπάρχουν και άλλων τύπων, αναζήτησέ τους ως "afocal adaptor".

Celestron_93626_Universal_Digiscoping_Adapter_370595.thumb.jpg.7e5715de5737e4fd7df033ba40ddc264.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Aliexpress έχει πολλούς αντάπτορες και για κάμερα και κινητό με clamps για να σφίγγουν πάνω τους από 8 έως 20€.

Ποιότητα κινέζικη αλλά όχι απαραίτητα κακή.

Σκέφτομαι και εγώ να παραγγείλω έναν γυρω στ 12€ για δοκιμή.

Η πλανητική φωτογράφηση θα είναι ευκολότερη και για τα πιτσιρίκια μου και μπορόυν

μέχρι και project για το σχολείο να κάνουν. Κάμερα έχω ήδη μια cannon 13mpixel ψηφιακή και

θα μπορώ να τη βάλω πάνω στο προσοφθάλμιο.

Λάμπρος & πιτσιρίκια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ανταπτορας δηλαδή είναι και για dslr

Και για smartphones...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πλανητική, οικονομική λύση είναι μια φτηνή webcam, της οποίας αφαιρείς το φακό και τη βάζεις αντί για προσοφθάλμιο (και καλύτερα με ένα barlow). Την καλύτερη απόδοση/τιμή πρέπει να έχει ακόμα η xbox live που συνήθως την πετυχαίνουμε στο ebay για 10-15 ευρώ. Δε χρειάζεται καν να αγοράσεις nosepiece για να μπαίνει σε προσοφθάλμιο, υπάρχουν πλαστικά κουτάκια που είναι ακριβώς αν τους κόψεις τον πάτο (οπότε την πάνω μεριά την κολλάς στη webcam) - παλιά είχαμε τα κάνιστρα 35mm φιλμ πιο πρόσφατα κάτι για Depon αναβράζοντα διάβαζα;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή έχει πρόγραμμα εγκατάστασης για pc και δείχνει live, αλλά τραβάει φωτογραφίες ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης