Jump to content

Ορυχείο στη Σελήνη σχεδιάζει η Ρωσία !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://tech.pathfinder.gr/tech/157918.html

 

Προσωπικά εγώ είμαι εναντίον αυτής της ενέργειας και όποιας άλλης έχει ως σκοπό την διημουργία εγκαταστάσεων,βάσεων κ.τ [-X [-X Ας αφήσουμε την ωραία σελήνη μας όπως έχει :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://tech.pathfinder.gr/tech/157918.html

 

Προσωπικά εγώ είμαι εναντίον αυτής της ενέργειας και όποιας άλλης έχει ως σκοπό την διημουργία εγκαταστάσεων,βάσεων κ.τ [-X [-X Ας αφήσουμε την ωραία σελήνη μας όπως έχει :)

Μη σε νοιάζει, ότι και νάναι δεν θα φαίνεται με ερασιτεχνικά τηλεσκόπια.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δέν είναι θέμα παρατήρησης φίλε Μαρίνο αλλά θέμα ιδεολογίας :!: Αν αρχίσουν απο ορυχεία μετά θα μεταβούν και εγώ δεν ξέρω σε τι.Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι οτι είμαι κατά της ανθρώπινης παρέμβασης στον μοναδικό φυσικό δορυφόρο μας όσον αφορά οποιαδίποτε κατασκευή ο ανθρώπινος νούς μπορεί να σκεφτεί και να υλοποιήσει :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δέν είναι θέμα παρατήρησης φίλε Μαρίνο αλλά θέμα ιδεολογίας :!: Αν αρχίσουν απο ορυχεία μετά θα μεταβούν και εγώ δεν ξέρω σε τι.Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι οτι είμαι κατά της ανθρώπινης παρέμβασης στον μοναδικό φυσικό δορυφόρο μας όσον αφορά οποιαδίποτε κατασκευή ο ανθρώπινος νούς μπορεί να σκεφτεί και να υλοποιήσει :!:

 

Έχουμε παρέμβει ανεπανόρθωτα στο ίδιο μας το (μοναδικό) σπίτι και σε πειράζει η Σελήνη, 400.000 χιλιόμετρα μακριά; Αν δεν "παρεμβαίναμε" στο περιβάλλον μας -εμείς και όλα τα άλλα είδη, λίγο-πολύ- δεν θα απολαμβάναμε σήμερα ένα σωρό σημαντικά πράγματα, μόνο "μνημόσυνα" θα κάναμε για τα αυγά που πρέπει να σπάσουν για να γίνουν ομελέτες.

 

(Με λένε Χρήστο)

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δέν είναι θέμα παρατήρησης φίλε Μαρίνο αλλά θέμα ιδεολογίας :!: Αν αρχίσουν απο ορυχεία μετά θα μεταβούν και εγώ δεν ξέρω σε τι.Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι οτι είμαι κατά της ανθρώπινης παρέμβασης στον μοναδικό φυσικό δορυφόρο μας όσον αφορά οποιαδίποτε κατασκευή ο ανθρώπινος νούς μπορεί να σκεφτεί και να υλοποιήσει :!:

 

Φίλε nickthegreek13_7 καλησπέρα,

επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου για τους παρακάτω λόγους...

 

Ο άνθρωπος κακώς έχει υπερεκμεταλευτεί τους φυσικούς πόρους του πλανήτη μας και η αλόγιστη άντληση τους δυστυχώς μας έχει οδηγήσει σε αδιέξοδο. Η πιθανή ανεύρεση φυσικών πόρων από άλλους πλανήτες ή δορυφόρους είναι η μοναδική διαφαινόμενη ελπίδα σωτηρίας του είδους μας.

 

Η τεχνολογία και η τεχνογνωσία που θα αναπτυχθεί και θα εφαρμοστεί για ένα τέτοιου είδους εγχείρημα θα βοηθήσει (ελπίζω να βάλλουμε μυαλό επιτέλους) αποτελεσματικά για την ορθολογικότερη χρήση των πόρων του δορυφόρου μας αλλά και των εναπομείναντων πόρων της Γης μας.

 

Βασική και αναμφισβήτητη ιδιότητα του ανθρώπινου γένους είναι ο εποικισμός (μετανάστευση σε άλλους τόπους για εύρεση καλλίτερων συνθηκών διαβίωσης και αναζήτηση και διαχείριση των φυσικών πόρων του νέου τόπου εγκατάστασης). Σκέψου λοιπόν ένα εγχείρημα αυτής της τάξης τι οφέλη και δυνατότητες μπορεί να προσφέρει στο ανθρώπινο γένος.

 

Απο τα Χανιά καλησπέρα στο Ηράκλειο.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μην άγχεστε!!!!!! οι αμερικάνοι δεν θα δώσουν άδεια για ορυχείο στο φεγγάρι [-X Ιδιοκτησία τους είναι ότι θέλουν κάνουν :cheesy: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά μην άγχεστε!!!!!! οι αμερικάνοι δεν θα δώσουν άδεια για ορυχείο στο φεγγάρι [-X Ιδιοκτησία τους είναι ότι θέλουν κάνουν :cheesy: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Έμμ...δεν νομίζω οτι η σελήνη ουσιαστικά είναι ιδιοκτησία κανενούς :!: :-k :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω οτι η δημιουργια ορυχειου στη σελήνη θα συνεβαλε στη λύση ενεργειακών προβλημάτων για τον εξης απλό λογο

Τα ενεργειακά προβλήματα ειναι κατα μεγαλο μερος τεχνητα.Τα πλουσια κρατη διατηρουν την εξάρτηση του πολιτισμου μας απο το πετρελαιο και το κάρβουνο γιατι ετσι εξυπηρετουνται τα εκάστοτε σχέδιά τους και τα "παιχνίδια" τους.

Αντιθετως η εκμεταλλευση ήπιων μορφων ενέργειας προβάλλεται ως ασύμφορη (με μικρο συντελεστή αποδοσης) , διοτι σε αντιθετη περίπτωση οι ισχυροι θα έχαναν πολλούς απο τους δορυφόρους τους.

Η ορθολογικότερη αξιοποίηση των υπαρχόντων ενεργειακών πορων και η δικαιότερη κατανομή του παγκοσμιου πλούτου καθως και η παροχη δυνατότητας στα αδυναμα κρατη να προχωρήσουν τεχνολογικά και πολιτισμικά -απλα και μόνο με τη διακοπή της υποδαυλισης τοπικων συγκρούσεων!-θα έλυνε οριστικά τα οποιαδήποτε προβλήματα

αντιμετωπίζουμε.

Κι αν μετα -συλλογικά πλεον - ο ανθρωπος έκρινε οτι η αναζητηση πόρων σε αλλους πλανητες ειναι επιβεβλημένη,τοτε θα επροκειτο για ενα βημα του ειδους μας προς το πεπρωμένο του.

Καθόσον μια κίνηση της Ρωσιας προς τη κατευθυνση που αναφερεται,εκτος απο κίνηση εντυπωσιασμού,εκτος απο "διερευνητική" των αντιδρασεων της Αμερικής,το μόνο που θα προκαλουσε θα ηταν περαιτερω υποβάθμιση του βοιοτικού επιπεδου του πληθυσμου της λογω εντονης καταπόνησης του εθνικού της εισοδήματος.

Εδω δε μπορούσαν να περισυλλέξουν τον κοσμοναυτη τους.το σεληνιακό ορυχείο τους μάρανε....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι μια τέτοια κίνηση από μέρος τους θα ήταν ανεπανόρθωτα δαπανηρή ακόμα και για ένα τόσο μεγάλο κράτος :!: Εξάλλου η δημιουργία ορυχείου στη σελήνη θα συνεβαλε στη λύση ενεργειακών προβλημάτων αλλά μόνο για μικρό χρονικό διάστημα :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Τα ενεργειακά προβλήματα ειναι κατα μεγαλο μερος τεχνητα.Τα πλουσια κρατη διατηρουν την εξάρτηση του πολιτισμου μας απο το πετρελαιο και το κάρβουνο γιατι ετσι εξυπηρετουνται τα εκάστοτε σχέδιά τους και τα "παιχνίδια" τους.

Αντιθετως η εκμεταλλευση ήπιων μορφων ενέργειας προβάλλεται ως ασύμφορη (με μικρο συντελεστή αποδοσης) , διοτι σε αντιθετη περίπτωση οι ισχυροι θα έχαναν πολλούς απο τους δορυφόρους τους...

 

Δεν καταλαβαίνω, αφού οι "εναλλακτικές" ήπιες μορφές ενέργειας είναι ψευδώς ασύμφορες, τι εμποδίζει τα κράτη-δορυφόρους στο να προχωρήσουν στη χρήση τους και την άμεση απεξάρτησή τους απο τους "μεγάλους"; Και τι εμποδίζει εταιρίες-κολοσσούς στην εκμετάλλευση ενέργειας, να επενδύσουν στις αποδοτικές "πατέντες" ώστε να γίνουν παγκόσμιοι κυρίαρχοι, δεδομένου του σκληρού ανταγωνισμού που υπάρχει και στο δικό τους χώρο;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Τα ενεργειακά προβλήματα ειναι κατα μεγαλο μερος τεχνητα.Τα πλουσια κρατη διατηρουν την εξάρτηση του πολιτισμου μας απο το πετρελαιο και το κάρβουνο γιατι ετσι εξυπηρετουνται τα εκάστοτε σχέδιά τους και τα "παιχνίδια" τους.

Αντιθετως η εκμεταλλευση ήπιων μορφων ενέργειας προβάλλεται ως ασύμφορη (με μικρο συντελεστή αποδοσης) , διοτι σε αντιθετη περίπτωση οι ισχυροι θα έχαναν πολλούς απο τους δορυφόρους τους...

 

Δεν καταλαβαίνω, αφού οι "εναλλακτικές" ήπιες μορφές ενέργειας είναι ψευδώς ασύμφορες, τι εμποδίζει τα κράτη-δορυφόρους στο να προχωρήσουν στη χρήση τους και την άμεση απεξάρτησή τους απο τους "μεγάλους"; Και τι εμποδίζει εταιρίες-κολοσσούς στην εκμετάλλευση ενέργειας, να επενδύσουν στις αποδοτικές "πατέντες" ώστε να γίνουν παγκόσμιοι κυρίαρχοι, δεδομένου του σκληρού ανταγωνισμού που υπάρχει και στο δικό τους χώρο;

 

Φίλε MARINOS οι ενναλακτικές-ήπιες μορφές ενέργειας δεν είναι ψευδώς ασύμφορες (βλέπε αιολική ενέργεια, ενέργεια απο βιομάζα ή άπο τα κύματα). Ολες οι παραπάνω απαιτούν ειδικό μηχανολογικό (πανάκριβο) εξοπλισμό και ανάπτυξη νέων τεχνογνωσιών που είναι ιδιαίτερα δαπανηρή και ασύμφορη ώστε τα μικρά κράτη-δορυφόροι να μήν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά.

Οσο δε για τις εταιρείες-κολοσσούς (εργάζομαι σε μία απ αυτές και πίστεψε με ξέρω) δεν πρόκειται ποτέ να επενδύσουν σε αποδοτικές πατέντες γιατί απλούστατα κάποια χρονική στιγμή θα χάσουν τον έλεγχο και βέβαια τα φράγκα. Κάποιες απο αυτές κάνουν κάποια δειλά βήματα σ΄αυτή την κατεύθυνση (χρήση υδρογόνου, φωτοβολταϊκοί σταθμοί κλπ) αλλά είναι κατεύθυνση διαχείρισης και ελέγχου, ώστε να είναι έτοιμες όταν φθάσει η αποφράδα γι αυτές μέρα που τα κλασσικά ενεργειακά αποθέματα (βλέπε 60-100 χρόνια από σήμερα) εξαντληθούν να ρίξουν στην αγορά τις "δικές τους εφευρέσεις"

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Τα ενεργειακά προβλήματα ειναι κατα μεγαλο μερος τεχνητα.Τα πλουσια κρατη διατηρουν την εξάρτηση του πολιτισμου μας απο το πετρελαιο και το κάρβουνο γιατι ετσι εξυπηρετουνται τα εκάστοτε σχέδιά τους και τα "παιχνίδια" τους.

Αντιθετως η εκμεταλλευση ήπιων μορφων ενέργειας προβάλλεται ως ασύμφορη (με μικρο συντελεστή αποδοσης) , διοτι σε αντιθετη περίπτωση οι ισχυροι θα έχαναν πολλούς απο τους δορυφόρους τους...

 

Δεν καταλαβαίνω, αφού οι "εναλλακτικές" ήπιες μορφές ενέργειας είναι ψευδώς ασύμφορες, τι εμποδίζει τα κράτη-δορυφόρους στο να προχωρήσουν στη χρήση τους και την άμεση απεξάρτησή τους απο τους "μεγάλους"; Και τι εμποδίζει εταιρίες-κολοσσούς στην εκμετάλλευση ενέργειας, να επενδύσουν στις αποδοτικές "πατέντες" ώστε να γίνουν παγκόσμιοι κυρίαρχοι, δεδομένου του σκληρού ανταγωνισμού που υπάρχει και στο δικό τους χώρο;

Πολυ σωστή ερωτηση!!!

Απο την άλλη όμως τα εξαρτώμενα κρατη δεν εχουν την απαραιτητη τεχνογνωσια-τεχνολογια.

Εστω όμως οτι κάποιο τα καταφερνει.

Και δημιουργει ενα, δυο, τρια αιολικα πάρκα!

Και αρχίζει να απεξαρταται.

Και μειωνει την εισαγωγή φυσικού αεριου ή πετρελαιου ή...

Το μήνυμα που θα παρει απο το "αφεντικό" η πολιτική ηγεσία θα ειναι σαφές:

"Πολύ ωραιο το νεο σας παιχνίδι αλλά εχετε μειωσει τα κερδη πολυεθνικών μας,που ειναι...άγιοι άνθρωποι.Ελέγχουν την ανεργια,μας χρηματοδοτουν και στις εκστρατείες μας,καταλαβαινετε τωρα!!!

ΠΑΡΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΜΕ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ"¨

Κι αμα κάνεις και τον λεβεντη σου δημιουργουν και μια τοπική μικροσύρραξη με μικροπαραπλευρες μικροαπώλειες (!) και πισωγυρίζουν την οικονομία σου 30 χρόνια......

Καταλαβαινεις φίλε?

Αλλά τι ρωτάω ?

Αφου και συ τα ξέρεις αυτά....

Ασε,ας μιλήσουμε για το διάστημα.

Θα υπάρει και μετα απο τους ... βρυκόλακες αυτούς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κατάλαβα τι θα βγάζουν απο το ορυχείο;

 

Θα μπορουσαν να βγαλουν ηλιο-3 για το οποιο θα επρεπε νε πρωβουν σε δαπανηρη σε ενεργεια για την επεξεργασια του.Πρεπει να το ξεχωρισουν απο τα υπολοιπα συστατικα του ρηγολιθου.

Ηλιο -3 απο οσο ξερω δεν υπαρχει στη Γη.Μπορει να χρησιμοποιηθει ως καυσιμο για διαφορες αποστολες ή αποιοκιες στη Σεληνη.

Ομως αυτα μοιαζουν ακομη σεναρια επ.φαντασιας ,αν θες τη γνωμη μου ,οχι μονο επειδη ειναι πολυδαπανες αποστολες αλλα και επειδη ο οι αντιστοιχοι διαστημικοι οργανισμοι φοβουναι να στειλουν ανθρωπους σε <<αποστολες -αυτοκτονιες>>

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Τα ενεργειακά προβλήματα ειναι κατα μεγαλο μερος τεχνητα.Τα πλουσια κρατη διατηρουν την εξάρτηση του πολιτισμου μας απο το πετρελαιο και το κάρβουνο γιατι ετσι εξυπηρετουνται τα εκάστοτε σχέδιά τους και τα "παιχνίδια" τους.

Αντιθετως η εκμεταλλευση ήπιων μορφων ενέργειας προβάλλεται ως ασύμφορη (με μικρο συντελεστή αποδοσης) , διοτι σε αντιθετη περίπτωση οι ισχυροι θα έχαναν πολλούς απο τους δορυφόρους τους...

 

Δεν καταλαβαίνω, αφού οι "εναλλακτικές" ήπιες μορφές ενέργειας είναι ψευδώς ασύμφορες, τι εμποδίζει τα κράτη-δορυφόρους στο να προχωρήσουν στη χρήση τους και την άμεση απεξάρτησή τους απο τους "μεγάλους"; Και τι εμποδίζει εταιρίες-κολοσσούς στην εκμετάλλευση ενέργειας, να επενδύσουν στις αποδοτικές "πατέντες" ώστε να γίνουν παγκόσμιοι κυρίαρχοι, δεδομένου του σκληρού ανταγωνισμού που υπάρχει και στο δικό τους χώρο;

Πολυ σωστή ερωτηση!!!

Απο την άλλη όμως τα εξαρτώμενα κρατη δεν εχουν την απαραιτητη τεχνογνωσια-τεχνολογια.

Εστω όμως οτι κάποιο τα καταφερνει.

Και δημιουργει ενα, δυο, τρια αιολικα πάρκα!

Και αρχίζει να απεξαρταται.

Και μειωνει την εισαγωγή φυσικού αεριου ή πετρελαιου ή...

Το μήνυμα που θα παρει απο το "αφεντικό" η πολιτική ηγεσία θα ειναι σαφές:

"Πολύ ωραιο το νεο σας παιχνίδι αλλά εχετε μειωσει τα κερδη πολυεθνικών μας,που ειναι...άγιοι άνθρωποι.Ελέγχουν την ανεργια,μας χρηματοδοτουν και στις εκστρατείες μας,καταλαβαινετε τωρα!!!

ΠΑΡΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΜΕ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ"¨

Κι αμα κάνεις και τον λεβεντη σου δημιουργουν και μια τοπική μικροσύρραξη με μικροπαραπλευρες μικροαπώλειες (!) και πισωγυρίζουν την οικονομία σου 30 χρόνια......

Καταλαβαινεις φίλε?

Αλλά τι ρωτάω ?

Αφου και συ τα ξέρεις αυτά....

Ασε,ας μιλήσουμε για το διάστημα.

Θα υπάρει και μετα απο τους ... βρυκόλακες αυτούς.

 

Φίλε maxplanck,

η ερώτησή μου ήταν λίγο-πολύ ρητορική, θέλοντας να δείξω ότι αμφιβάλλω για την ύπαρξη (ακόμη μιάς) παγκόσμιας συνωμοσίας που έχει στόχο την αποκλειστικότητα στη παραγωγή ενέργειας. Όχι γιατί οι "μεγάλοι" είναι αγιόπαιδα -κάθε άλλο, αλλά γιατί πιστεύω ότι αν έστω κι ένας απο αυτούς είχε στο χέρι του αυτό που θα άλλαζε ριζικά και κυρίως αποδοτικά τα πράγματα, θα έσπευδε να το πλασσάρει πρώτος για να γίνει κυρίαρχος στον τομεά του, να μαζέψει όλο το "χαρτί" και να βγάλει τα μάτια των άλλων.

Κράτη όπως η Δανία καταβάλλουν σοβαρή προσπάθεια στην έρευνα και την παραγωγή ηλεκτρισμού με αιολική ενέργεια εδώ και 2-3 δεκαετίες, αλλά ακόμη κι αυτά δεν έχουν -και μάλλον δεν θα φθάσουν ποτέ- την απόδοση των κλασικών μεθόδων παραγωγής. Τους καταλαβαίνω απόλυτα (λόγω ειδικότητας), τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην συσσώρευση ηλεκτρικής ενέργειας.

Νομίζω ότι η μόνη μας ελπίδα είναι οι νέου τύπου πυρηνικοί αντιδραστήρες, όσο κι αν ουρλιάζουν οι οικολόγοι για το αντίκτυπό τους στο περιβάλλον -οι ίδιοι μάλιστα είναι πολέμιοι των αιολικών πάρκων.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλιος και αερας.

 

 

Ειναι ηδη τα ηλιακα κολπα στη βουλη και ετοιμαζεται προκυρηξη για επιδοτηση σε φωτοβολταικα στοιχεια.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Flashy, μήπως ξέρεις το περιεχόμενο και τον χρόνο έκδοσης της προκύρηξης? Εννοώ αν έχεις κάποιο pdf ή κάποιο άλλο έγγραφο... (κάτι σαν προσχέδιο) ?

 

Φιλικά Μιχάλης ....

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Flashy, μήπως ξέρεις το περιεχόμενο και τον χρόνο έκδοσης της προκύρηξης? Εννοώ αν έχεις κάποιο pdf ή κάποιο άλλο έγγραφο... (κάτι σαν προσχέδιο) ?

 

Φιλικά Μιχάλης ....

 

 

 

 

Δυστυχως οχι... Αλλα σιγουρα υπαρχουν κοινοτικα προγραμματα οπως διαβασα στο www.fotoenergia.gr

 

 

Κανω μελετη για φωτοβολταικα για το σπιτι μας στη ηλιολουστη Μυκονο. :cheesy:

 

 

 

Ψαχνωντας βρηκα και αυτο http://www.ypes.gr/thiseas/

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης