Jump to content

τι φιλτρο να παρω


Kostasvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα δεκαρι dobson και σκέφτομαι να πάρω ένα φίλτρο από το πλανητάριο έχετε κάτι να μου προτείνετε για αρχή ίσως κάτι που κάνει για όλα ???

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα εχεις ξανανοιξει αλλα δυο νημστα σχετικα με τα φιλτρα να ενα απο αυτα:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=23842

 

Η πρωτη απαντηση διευκρινιζει οτι δεν ευπαρχει φιλτρο για ολα

Αφου διαβασες τη απαντηση γιατι συνεχιζεις να ρωτας τα ιδια; Εχει δοθει απαντηση. Το κανεις για να αυξησεις τις δημοσιευσεις σου;;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανένα φίλτρο δεν κάνει για όλα. Υπήρξε ένα φίλτρο που κάνει για σχεδόν όλα, αλλά είναι δυσεύρετο, πανάκριβο και ιδιότροπο ως προς τις απαιτήσεις εστίασης. Εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως με τα καταδιοπτρικά, αφού στα νευτώνια πρέπει να χαμηλώσω το ύψος για να εστιάσει (μονο στα Flextube). Είναι το Sirius Optics VFS.

Κατά τ'άλλα υπάρχουν τρεις κατηγορίες φίλτρων.

  • 1. Ελάττωσης της φωτεινότητας
    1.1 Φίλτρα Ηλίου (μπροστά από αντικειμενικό ή κάτοπτρο)
    1.2 Φίλτρα Σελήνης
    1.2.1. Ουδέτερα φίλτρα
    1.2.2. Πολωτικά φίλτρα
    2. Χρωματικά φίλτρα (πλανητών)
    2.n διάφορα χρώματα, όλου του ορατού φάσματος
    3. Φίλτρα φωτορρύπανσης (νεφελωμάτων)
    3.1. Υπερευρέως φάσματος, όπως Baader Moon & Skyglow, Orion Skyglow, Astronimic CLS
    3.2 Ευρέως φάσματος, όπως Baader UHC-s, TO LP-1, Orion Deepsky, Astronomik UHC-E, Celestron UHC/LPR
    3.3 Στενού φάσματος, όπως TO LP-2, Orion Ultrablock, TV Nebustar, Lumicon UHC, Astronomik UHC
    3.4 Γραμμής
    3.4.1 OIII, όπως Baader και άλλα ΟΙΙΙ, TO LP-3
    3.4.2 Hβ, όπως το 3.4

 

Από αυτά, το πλέον χρήσιμο σε έναν παρατηρητή βαθέως ουρανού είναι το 3.3 κατά τη γνώμη μου και δυστυχώς το Πλανητάριο δεν διαθέτει τέτοιο φίλτρο, αν και θα έπρεπε να διαθέτει το Nebustar.

Εσύ τι θέλεις να παρατηρήσεις κυρίως;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυρίως βαθύ ουρανο

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε, ένα φίλτρο της κατηγορίας 3.3.

 

Επειδή δεν υπάρχει στην Ελλάδα (ούτε στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, ούτε στο Telescopeshop του Πειραιά), εάν πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσεις κάτι από εδώ, έχεις τις εξής επιλογές:

1. Βάζεις μια αγγελία στο Astrovox για ένα από τα φίλτρα της κατηγορίας 3.3

2. Αγοράζεις ένα φίλτρο από τις κατηγορίες 3.2 ή 3.4, με σκεπτικό αργότερα να αγοράσεις και το δεύτερο.

Το Baader UHC-s είναι καλύτερο για γενική παρατήρηση από την πόλη, θα σου σκοτεινιάσει τον ουρανό και θα αναδείξει καλύτερα όποια νεφελώματα είναι ορατά σε αυτό το περιβάλλον (το Ring ας πούμε, αλλά και του Ωρίωνα φυσικά). Το ΟΙΙΙ θα αναδείξει ακόμη καλύτερα τα νεφελώματα, αλλά θα εξαφανίσει πολλά αστέρια, ώστε να είναι δύσκολα τα αστροάλματα. Έτσι είναι καλύτερο σε περιοχές χωρίς φωτορρύπανση, όπου αρκετά αστέρια θα μείνουν ορατά μετά την εφαρμογή του. Σαν ντουέτο, δεξιά και αριστερά από το φάσμα ενός φίλτρου στενού φάσματος, μπορούν να το υποκαταστήσουν. Από την κατηγορία 3.4 μιλάμε για το ΟΙΙΙ αποκλειστικά, καθώς το Ηβ προορίζεται για ειδικές εφαρμογές σπάνιας χρήσης.

Και τα δύο Baader, UHC-s & OIII, είναι διαθέσιμα στο Πλανητάριο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...
Το ΟΙΙΙ θα αναδείξει ακόμη καλύτερα τα νεφελώματα, αλλά θα εξαφανίσει πολλά αστέρια, ώστε να είναι δύσκολα τα αστροάλματα.
Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω μια απορία εδώ, δεν βρίσκουμε πρώτα τον στόχο και βάζουμε το φίλτρο μετά? Η είναι δύσκολο το βάλε βγάλε? Ενα φίλτρο βιδώνει πάνω στο φακό σωστά? Από πάνω η από κάτω του φακού? :oops: :oops:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο τα φίλτρα βιδώνουν στο κάτω μέρος του φακού!Υπάρχει ειδικό σπείρωμα,εσωτερικά στο "βαρελάκι" που βρίσκεται στο κάτω μέρος του φακού-φαίνεται πολύ εύκολα!Το βιδώνεις προσεκτικά και μετά βάζεις τον φακό στον εστιαστή.Εννοείται οτι αν αλλάξεις φακό,επαναλαμβάνεις την διαδικασία,εκτός αν χρησιμοποιείς barlow...Σε αυτήν την περίπτωση βιδώνεις το φίλτρο στον barlow (εφ'όσον έχει σπείρωμα στο κάτω μέρος του για φίλτρα),βάζεις τον barlow στον εστιαστή,και μετά βάζεις πάνω (μέσα του) απο τον barlow,ό,τι φακό χρειαστεί!

Συνήθως τα φίλτρα,όπως το Baader UHC-S,Lumicon UHC και αντίστοιχα άλλων εταιριών,είναι φίλτρα γενικής χρήσης για νεφελώματα,ενώ τα φίλτρα OIII,είναι πιο ειδικά για συγκεκριμένα νεφελώματα πχ.Ωρίωνα,που έχουν αρκετό ιονισμένο οξυγόνο.Το συγκεκριμενο φίλτρο δείχνει αρκετά καλύτερα τέτοιου τύπου νεφελώματα,αλλά κόβει αρκετό φως.Με το 10" τηλεσκόπιο σου ΔΕΝ θα έχεις πρόβλημα,και για παρατήρηση μέσα απο πόλη.Εννοείται οτι πρώτα βρίσκεις το νεφέλωμα και μετά βάζεις το φίλτρο!Για να μπορέσεις να δείς την διαδρομή μέσω των άστρων (αστροάλματα),που θα σε οδηγήσουν στο νεφέλωμα!

Αυτά όμως που είναι απαραίτητα για παρατήρηση μέσα απο πόλη είναι τα φίλτρα που κόβουν μέρος της φωτορύπανσης,εφ'όσον τα φώτα των δρόμων είναι "ζεστού" χρώματος,δηλ.κίτρινο,πορτοκαλί!Τέτοια φίλτρα είναι τα Baader Moon & Skyglow(Neodymium),Lumicon DeepSky,κλπ.

Για λάμπες ηλεκτρονικές ή led "ψυχρού" φωτός δηλ.τελείως λευκού,τα παραπάνω φίλτρα ΔΕΝ κάνουν!Έχουν βγεί άλλου τύπου φίλτρα για τέτοιες λάμπες,τα οποία δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικά είναι!

Άρα πριν αγοράσεις φίλτρα για περιορισμό της φωτορύπανσης πρέπει να δείς τί είδος φως,δηλ.αν είναι "θερμό-ζεστό" ή "ψυχρό",βγάζουν οι λάμπες των δρόμων μιας μεγάλης έκτασης γύρω απο την περιοχή που παρατηρείς!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη ο εστιαστής που έχει το τηλεσκόπιο του Νίκου-όπως και το δικό μου-δεν είναι συμβατός με τον τροχό φίλτρων!Το έχω ψάξει,γιατί ενδιαφερόμουν και εγώ!Άρα αν θελήσει κάποτε να πάρει τροχό πρέπει να αλλάξει εστιαστή (χαμηλότερου προφίλ).

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ένας τροχός προσθέτει περίπου 5,5cm διαδρομή ανάλογα την σχεδίαση του. Εννοείτε πως κάποιοι εστιαστές δεν έχουν τόση διαδρομή. Οντως όπως βλέπω τον δικό σου σε φωτογραφία δεν έχει την δυνατότητα. Ακόμη και να μην έχεις η αλλαγή ενός εστιαστή ή του αντάπτορα από 2" σε 1.25" (στην δική μου περίπτωση) θα πρέπει να είναι στις επιλογές κάποιου αν θέλει να έχει αυτή την ευκολία.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι σωστά λες Παναγιώτη για την ακαταλληλότητα του συγκεκριμένου εστιαστή,αλλά ο Νίκος και εγώ που έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο,πρέπει να αλλάξουμε τον εργοστασιακό-μητρικό εστιαστή!Και το κόστος (εστιαστής+τροχός φίλτρων) είναι σημαντικό...Εγώ προσωπικά δεν θα το κάνω για μια ευκολία,θα επενδύσω σε κάτι άλλο,γιατί τα χρήματα είναι πολλά...ίσως αργότερα να το κάνω :)

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαφώς και είναι θέμα προτεραιοτήτων σε συνδυασμό πάντα με το μπάτζετ. Κι εγώ στην θέση σου το ίδιο θα έπραττα αν είχα τον ίδιο εστιαστή. Παραθέτω όμως αυτήν την λύση για όποιον θέλει και αντέχει οικονομικά να την υλοποιήσει.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για λάμπες ηλεκτρονικές ή led "ψυχρού" φωτός δηλ.τελείως λευκού,τα παραπάνω φίλτρα ΔΕΝ κάνουν!Έχουν βγεί άλλου τύπου φίλτρα για τέτοιες λάμπες,τα οποία δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικά είναι!

 

Έχεις κάποιο παράδειγμα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε για τα συγκεκριμένα φίλτρα δες εδώ,αλλά δ ε ν ξέρω αν είναι αποτελεσματικά:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25520&highlight=astronomik

Αν κάποιος ξέρει κάτι ας μας πεί,γιατί αν γενικευτεί η χρήση λαμπών led ψυχρού-λευκού φωτός,τα παραδοσιακά φίλτρα φωτορύπανσης,πχ.Baader Moon & Skyglow(Neodymium) δεν θα κάνουν πλέον τίποτα,αλλά θα είναι χρήσιμα μόνο για τον Άρη (εκεί έχουν θεαματικά αποτελέσματα σε μεσαίες-μεγάλες μεγεθύνσεις).

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ισχύει πως υπάρχει θέμα... Απλά δεν το έχω ψάξει και γω και γι αυτό ρώτησα αν ξέρει κανείς αν υπάρχουν φίλτρα για παρατήρηση που να μπορούν να κόψουν κάτι από τα Led. Το συγκεκριμένο φίλτρο του ποστ που παραθέτεις είναι φωτογραφικό δυστυχώς :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα (konstasd),το θέμα δεν είναι η τεχνολογία της λάμπας (πυράκτωσης,ηλεκτρονική,led),αλλά η θερμοκρασία χρώματος που βγάζει το φως τους.Έτσι υπάρχουν led 2700K,4000K,6500K (η πιο συνηθισμένη γκάμα).Στα 2700Κ ("θερμό"κίτρινο-πορτοκαλί φως),και οριακά-και λιγότερο-στα 4000Κ,τα παραδοσιακά φίλτρα κάνουν ανάλογη δουλειά!

Αν στην περιοχή σου δυστυχώς έχουν βάλει μόνο led 6500K=λευκό φως,τότε λογικά δεν αντιμετωπίζεται,δεν το έχω ψάξει όμως ιδιαίτερα...

Αν η φωτορύπανση γίνεται μόνο απο 6500Κ σε εκτεταμένη περιοχή,τότε υπάρχει σοβαρό θέμα!Αν όμως γίνεται και απο 6500Κ αλλά και απο 2700Κ (και σε τί ποσοστά),τότε μετριάζεται η θερμοκρασία χρώματος της φωτορύπανσης προς το "θερμότερο"...Μπορείς να το δεις πρόχειρα,αν η αντανάκλαση στην ατμόσφαιρα,είναι κίτρινο-πορτοκαλο-κόκκινη ή προς το πιο ανοιχτό=>λευκό!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

καλημέρα

 

είμαι εντελώς αρχάριος και έχω ένα Levenhuk 80mm  (www.planitario.gr/gr/skyline-travel-80mm.html ) και, για την παρατήρηση της Σελήνης, ειδικά σε ημέρες σαν σήμερα, κατανοώ ότι απαιτείται ένα φίλτρο. Τι θα έπρεπε να προσέξω και πώς θα έπρεπε να το ψάξω; χρειάζεται καποια ιδιαίτερη προδιαγραφή για να βρω το κατάλληλο; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλτρο Σελήνης μπορεί να είναι και τα γυαλιά ηλίου,φτάνει να το επιτρέπει το eye-relief του προσοφθάλμιου που χρησιμοποιείς.Δηλ.η απόσταση που θα δημιουργηθεί ανάμεσα στο μάτι σου και τον φακό,να επιτρέπει να βλέπεις ταυτόχρονα ολόκληρο το οπτικό πεδίο.

Επίσης πολύ καλή επιλογή είναι ένα φωτογραφικό πολωτικό φίλτρο,αν ήδη έχεις,που μπορεί να τοποθετηθεί μπροστά απο τον προσοφθάλμιο με απλή ιδιοκατασκευή.Εφ'όσον και πάλι στο επιτρέπει το eye-relief των προσοφθάλμιων σου.

Υπάρχουν και πολωτικά που βιδώνουν στη βάση των φακών,όπως και τα υπόλοιπα φίλτρα:

https://www.firstlightoptics.com/moon-neutral-density-filters/variable-polarising-moon-filter-archived.html

Γενικά τα απλά φίλτρα Σελήνης,είναι φίλτρα ουδέτερης πυκνότητας (ND),που μειώνουν την ένταση του φωτός που πέφτει στο μάτι του παρατηρητή.

Η Baader διαθέτει μια γκάμα φίλτρων με διαφορετική πυκνότητα και άρα μείωση του εισερχόμενου φωτός,ανάλογα με την διάμετρο του αντικειμενικού φακού/πρωτεύοντος κατόπτρου του τηλεσκοπίου:

https://www.firstlightoptics.com/moon-neutral-density-filters/baader-neutral-density-moon-filters.html

Ομοίως και η Omegon:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/426-omegon-50-2.html

Το παραπάνω είναι κατάλληλο για μικρές διαμέτρους,όπως του τηλεσκοπίου σου.

Μπορείς να πάρεις και ένα φθηνό φίλτρο Σελήνης:

https://www.planitario.gr/gr/filtro-selinis-o31-8-1-1-4.html

Αυτό όμως είναι πιο σκούρο και κόβει πιο πολύ φως για το τηλεσκόπιό σου,σε σχέση με το παραπάνω της Omegon.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης