Jump to content

Νέος στο χόρο, ερωτήσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ονομάζομαι Νεφέλη και μιας και χρόνια είχα πάθος με το διάστημα και τους πλανήτες (εντος και εκτος του ηλιακού μας συστήματος), αποφάσισα να ψαχτω λιγο παραπάνω. Αγόρασα κάποια κυάλια (μιας και ειχα μικρο budget αγόρασα τα Celestron Cometron 7X50) και παρότι δεν ειναι τόσο επαγγελματικά, επαθα πλακα οταν ειδα το φεγγαρι, φαινοντουσαν οι κρατήρες με λεπτομέρεια.

Αν και χειμώνας αυτη την εποχη και σπανια βλπεω τα αστρα με γυμνο ματι, δεν εχω καταφέρει να δω τιποτα αλλο, αλλα η ουσια εκει ειναι.

Δε ξερω τι να δω, και που να δω.

Πως θα μπορουσα να αρχισω να προσανατολίζομαι στον ουρανο; Να ξερω τι κοιταω και τι ειναι το καθε τι;

 

Κατέβασα μια εφαρμογη που υποτιθεται βοηθαει (SkyMap - Google) αλλα δεν ειναι σταθερη παροτι εχω κανει ολα τα calibrations στο κινητο μου και εχω ενα καλο κινητο που θεωρητικα την υποστηριζει πληρως. Αλλου κοιταζα και αλλα εδειχνε... ](*,)

 

Διαβάζω παράλληλα εισαγωγικα βιβλια στην αστροφυσικη (καμια σχεση με φυσικη εγω, ειμαι μηχανικος πληροφορικης) αλλα θελω να εξερευνησω και μονη μου, οτι μπορω στο βαθμο που μπορω.

 

Εχω πολυ ορεξη.

Τι μου προτείνετε;;

Απο βιβλια μεχρι οτιδηποτε.

 

Ευχαριστω,

Νεφελη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες Νεφέλη, μια καλή εφαρμογή για pc είναι το stellarium, μια μικρή και χρήσιμη εφαρμογή για να βρίσκεις στόχους. Αυτή την εποχή μπορείς να θαυμάσεις τις Πλειάδες στον αστερισμό του Ταύρου καθώς και τις Υάδες στον ίδιο αστερισμό. Είναι δυο θαυμάσια αστρικά σμήνη για να τα δεις με τα κυάλια σου. Επίσης ψάξε για τον γαλαξία της Ανδρομέδας στον ομώνυμο αστερισμό. Ένα καλό βιβλίο για να μάθεις τον ουρανό είναι αυτό http://www.planitario.gr/ouranografia-h-istoria-h-muthologia-twn-asterismwn-2666.html

Καλό ξεκίνημα,

Τάσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Νεφέλη .Εγώ θα σου πρότεινα αφού θέλεις να παρατηρήσεις και πλανήτες να πάρεις ένα μικρό διοπτρικό τηλεσκόπιο .Με τα κιάλια άμα δεν έχεις τρίποδα δε θα μπορέσεις να παρατηρήσεις πλανήτες (εγώ τουλάχιστον δεν μπορούσα γιατί δεν έχω σταθερό χέρι) .Δυστυχώς δεν είναι και η κατάλληλη εποχή για παρατήρηση πλανητών ,γιατί ο Άρης είναι μακριά ,ο Δίας και ο Κρόνος (που είναι και οι πιο εντυπωσιακοί) δεν φαίνονται το βράδυ (νομίζω εμφανίζονται από την άνοιξη).Ψάξε και για αστρικά σμήνη άμα βρίσκεσαι σε σκοτεινό ουρανό .Από το χωριό τα έβλεπα με τα κιάλια και ήταν πολύ εντυπωσιακά .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια καλή εφαρμογή για κινητό είναι το skyportal το οποίο είναι και δώρεαν...

Μη βιαστείς γενικά ψάξε στο forum θα βρεις πολλές απαντήσεις σε νεοεισερχομενους και διάφορα εισαγωγικά άρθρα...

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ωρίωνας βγάζει μάτι αυτή την εποχή, όπως και οι Υάδες και Πλειάδες του Ταύρου. Προσπάθησε να τα εντοπίσεις σήμερα, βλέποντας το σχήμα τους σε μια από τις προτεινόμενες εφαρμογές.

 

Το Turn Left to Orion είναι μια καλή έκδοση, κατάλληλη για μικρά τηλεσκόπια και κιάλια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα geo1970,

 

Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου, ναι παρατηρησα και εγω οτι τρεμει το χέρι μου.... :x

Αλλα μολις ατα αγορασα και αισθανομαι ασχημα να πεταξω τοσα λεφτα και να τα χω σε αχρηστια.

Θα παρω σιγουρα τηλεσκοπιο στο αμεσο μελλον (προς καλοκαιρι) αλλα θελω πρωτα να μαθω τον ουρανο.

Ευτυχως που μου πες τι βλεπω αυτη την εποχη και τι όχι γιατι δεν ειχα ιδεα.

 

Πως μπορω να μαθω τους αστερισμους και να ξερω τι κοιταω;

 

Βλεπω καποια αστερια πχ αλλα δε ξερω τι ειναι και ποια. ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ωρίωνας βγάζει μάτι αυτή την εποχή, όπως και οι Υάδες και Πλειάδες του Ταύρου. Προσπάθησε να τα εντοπίσεις σήμερα, βλέποντας το σχήμα τους σε μια από τις προτεινόμενες εφαρμογές.

 

Το Turn Left to Orion είναι μια καλή έκδοση, κατάλληλη για μικρά τηλεσκόπια και κιάλια.

 

Το turn left to orion ειναι καποια εφαρμογη σε υπολογιστη;

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια καλή εφαρμογή για κινητό είναι το skyportal το οποίο είναι και δώρεαν...

Μη βιαστείς γενικά ψάξε στο forum θα βρεις πολλές απαντήσεις σε νεοεισερχομενους και διάφορα εισαγωγικά άρθρα...

 

Ναι το προσεξα οτι εχει πολλα στο site-forum αυτο, και ηδη το ψαχνω εδω και μέρες.

Θα κατεβασω και την εφαρμογη που λες το skymap δε μου κανει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.

Το stelarium σίγουρα είναι μια καλή εφαρμογή όπως και το cartes du ciel το οποίο μπορείς να το κατεβάσεις εδώ https://sourceforge.net/projects/skychart/

Θα στο συνηστούσα μιας και μέσω αυτού του προγράμματος μπορείς να εκτυπώσεις χαρτες, να δεις εφημερίες και άλλα πολλά,ολα στα ελληνικά και δωρεάν! υστερεί λίγο σε γραφικά έναντι του stelarium αλλα σίγουρα είναι ποιο επαγγελματικό.

Επίσης τσέκαρε και αυτό το site για το τι μπορείς να δείς από την περιοχή σου με τον εξοπλισμό σου.

https://dso-browser.com/

 

236439857_cartesduciel.jpg.c2e92fbebf968865dcfca55c7140b593.jpg

cartes du ciel

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.

Το stelarium σίγουρα είναι μια καλή εφαρμογή όπως και το cartes du ciel το οποίο μπορείς να το κατεβάσεις εδώ https://sourceforge.net/projects/skychart/

Θα στο συνηστούσα μιας και μέσω αυτού του προγράμματος μπορείς να εκτυπώσεις χαρτες, να δεις εφημερίες και άλλα πολλά,ολα στα ελληνικά και δωρεάν! υστερεί λίγο σε γραφικά έναντι του stelarium αλλα σίγουρα είναι ποιο επαγγελματικό.

Επίσης τσέκαρε και αυτό το site για το τι μπορείς να δείς από την περιοχή σου με τον εξοπλισμό σου.

https://dso-browser.com/

 

Θα το κατεβασω !! Θενκ γιου!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.

Το stelarium σίγουρα είναι μια καλή εφαρμογή όπως και το cartes du ciel το οποίο μπορείς να το κατεβάσεις εδώ https://sourceforge.net/projects/skychart/

Θα στο συνηστούσα μιας και μέσω αυτού του προγράμματος μπορείς να εκτυπώσεις χαρτες, να δεις εφημερίες και άλλα πολλά,ολα στα ελληνικά και δωρεάν! υστερεί λίγο σε γραφικά έναντι του stelarium αλλα σίγουρα είναι ποιο επαγγελματικό.

Επίσης τσέκαρε και αυτό το site για το τι μπορείς να δείς από την περιοχή σου με τον εξοπλισμό σου.

https://dso-browser.com/

 

Θα το κατεβασω !! Θενκ γιου!! :)

 

Γιορ γουελκαμ!😀

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Νεφελη!

Για να εχεις σταθερη εικονα με τα κιαλια χρησιμοποιησε καποιο πρόχειρο μονοποδο, ακομα και μια σκουπα ανεστραμμενη θα κανει. Για ιδεες ψαξε στο ίντερνετ για diy binocular mount monopod και θα βρεις πολλές ιδεες.

Με τα κιαλια θα μαθεις να προσανατολιζεσαι αρχικα. Αν εισαι και σε μερος μακρια απο φωτορυπανση θα απολαυσεις την θέα.

Ενα χρησιμο βιβλιο με απλους χαρτες ουρανου ανα μηνα ισως ειναι και το The Monthly Sky Guide απο το Πλανητάριο.

Καλες παρατηρήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης