Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Θα ήθελα να με βοηθήσεται πως να βρω γαλαξίες.Εχω ενα κατοπτρικό τηλεσκόπιο με άνοιγμα 114mm εχω βρει μονο των γαλαξία τις ανδρομέδας.Τοσο το τηλεσκόπιο μου ειναι μικρό ή πρέπει να ψάξω περισότερο.Ζω σε εναν τοπο ο οποίος εχει αρκετές κολόνες με φωτα.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ :D :D :D

SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα τηλεσκόπιο 114mm μπορεί να δει γαλαξίες και πολλά αντικείμενα Messier .

Αλλά για να γίνει πιο εύκολη η απάντηση αν θες απάντα στα παρακάτω ερωτήματα:

Τι χάρτες χρησιμοποιείς?

Τι ερευνητή χρησιμοποιείς ?

Είσαι σίγουρος ότι ψάχνεις στο σωστό σημείο ?

Ποιο τηλεσκόπιο έχεις και τι στήριξη έχεις?

Με τι μεγέθυνση και προσοφθάλμιο χρησιμοποιείς?

Τι προσοφθάλμια έχεις?

 

Εγώ θα σου πρότεινα αν είναι δυνατό να πας σε μία σκοτεινή τοποθεσία.Σε μία περιοχή με φωτορύπανση είναι δύσκολο να εντοπίσεις τόσο αμυδρά αντικείμενα. Αλλά το σίγουρο είναι ότι θέλει προσπάθεια.

 

messier2.pdf

Χάρτες για όλα τα αντικείμενα messier (γαλαξίες,νεφελώματα,αστρικά σμήνη)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα τηλεσκόπιο 114mm μπορεί να δει γαλαξίες και πολλά αντικείμενα Messier .

Αλλά για να γίνει πιο εύκολη η απάντηση αν θες απάντα στα παρακάτω ερωτήματα:

Τι χάρτες χρησιμοποιείς?

Τι ερευνητή χρησιμοποιείς ?

Είσαι σίγουρος ότι ψάχνεις στο σωστό σημείο ?

Ποιο τηλεσκόπιο έχεις και τι στήριξη έχεις?

Με τι μεγέθυνση και προσοφθάλμιο χρησιμοποιείς?

Τι προσοφθάλμια έχεις?

 

Εγώ θα σου πρότεινα αν είναι δυνατό να πας σε μία σκοτεινή τοποθεσία.Σε μία περιοχή με φωτορύπανση είναι δύσκολο να εντοπίσεις τόσο αμυδρά αντικείμενα. Αλλά το σίγουρο είναι ότι θέλει προσπάθεια.

 

χρησιμοπειο το sky portal

 

ο ερευνητης μου ειναι 5Χ24

 

ΝΑΙ.για παραδειγμα οταν εψαχνα των γαλαξια Μ109 ειμουν στο σωστο σειμιο κοντα στον αστερα phecda

 

Εχω το skywacher 114/1000 με στηριξη eq1

 

Ολους τους γαλαξιες που εψαχνα ειχα προσοφθαλμο 25mm

 

Προσοφθαλμιο εχω:25mm 10mm και ενα barlow

SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

NAI.των εχω ευθιγραμισει αλλα και ευθιγραμισμενος να ειναι δεν θα μπορει να βλεπει αμυδρα αντικειμενα
SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο οτι θυμαμαι εψαχνα στο σωστο σειμιο μηπως η διαμετρο του τηλεσκοπιου μου (114mm)ειναι μικρη για των γαλαξια Μ51;
SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά είναι η διάμετρος του τηλεσκοπίου.Όταν προσπαθούσες να παρατηρήσεις είχες

''νυχτερινή όραση'' δηλαδή είχαν συνηθίσει στο ''σκοτάδι'' ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΝΑΙ ηταν προσαρμοσμενα αλλα μηπως φτεει οτι ειπηρχαν κολονες με λαμπες κοντα.
SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μονος γαλαξιας που εχω βρει ειναι ο γαλαξιας τις ανδρομεδας(Μ31)αλλα το μονο που διακρηνα ηταν περιγραμμα και ο φωτινος πυρινας του.Απο πια διαμετρο μπορεις να δεις τη σπειροειδες σχημα του στην περιπτοση του γαλαξια της ανδρομεδας γιατι σκοπευο να παρο ενα Dop 10 ιντσων
SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Χρυσοβαλάντη, καλησπέρα!

 

Διαβάζω πως δυσκολεύεσαι με την εύρεση νεφελωμάτων και γαλαξιών. Λοιπόν θα σου πω την δική μου εμπειρία και συμβουλή.

 

Καλό είναι βρίσκεσαι σε σκοτεινό ουρανό, μακρυά από πηγές φωτός. Επίσης θα πρέπει να έχεις ήδη κάνει (την μέρα), ευθυγράμμιση των κατόπτρων (1) και του ερευνητή με το τηλεσκόπιο (2). Μέχρι εδώ τα πράγματα είναι απλά. Έπειτα, θα πρέπει να έχεις προμηθευτεί χάρτες και να έχεις μια αίσθηση του ουρανού. Να αναγνωρίζεις βασικούς αστερισμούς και να μπορείς να προσανατολίζεσαι. Τώρα βρίσκεσαι στην τελική ευθεία. Στρέφεις το τηλεσκόπιο σου στον ουρανό. Με τα κατάλληλα αστροάλματα βρίσκεις το χώρο στον οποίο βρίσκεσαι το αντικείμενο που θέλεις να παρατηρήσεις. Καλό είναι να ξεκινήσεις με εύκολα πράγματα. Μπορείς να κάνεις την αρχή σου με πλανήτες και ύστερα με νεφελώματα και αστρικά σμήνη τα οποία είναι εύκολα στην εύρεση. Μετά από αυτό θα έχεις αποκτήσει την κατάλληλη εμπειρία για να καταλάβεις αν το τηλεσκόπιό σου έχει τη δυνατότητα να σου δείξει περισσότερο αμυδρά νεφελώματα και αργότερα γαλαξίες.

 

Εν ολίγοις, καλό είναι να αποκτήσεις μια κάποια εμπειρία και ύστερα να πέσεις στα βαθιά ψάχνοντας αμυδρούς γαλαξίες και νεφελώματα. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα. Ξεκίνησα με πλανήτες (Άρη, Δία, Κρόνο, Αφροδίτη) οι οποίοι ήταν και μεγάλος πόθος μου και στη συνέχεια έστρεψα το τηλεσκόπιό μου σε νεφελώματα, εύκολα για αρχή όπως το νεφέλωμα του Ωρίωνα και στη συνέχεια περισσότερο αμυδρά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο ακόμα.Εξάντλησε πρώτα το τηλεσκόπιο έχεις και μετά βλέπεις......Επίσης μην περιμένεις , να δεις εικόνες σαν κι αυτές που βλέπεις στις αστροφωτογραφίες οι γαλαξίες μέσα από το τηλεσκόπιο είναι αμυδρές ''μουτζούρες'' οι οποίες μπορεί να μην σε τρελαίνουν να τις βλέπεις , αλλά μόνο και μόνο η σκέψη ότι το φως από έναν γαλαξία ταξίδεψε από τόσο μακριά και έφτασε ως το μάτι σου νομίζω αρκεί ! Άλλη μία συμβουλή είναι να μην βιάζεσαι ξεκίνα από τα εύκολα (σελήνη,πλανήτες) και μετά έχεις χρόνο για γαλαξίες και νεφελώματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μονα ατικειμενα που εχω βρει ειναι:Μ13,Μ15,Μ57,Μ31και ενα νεφελομα.Το μεγαλο προβλημα ειναι οι γαλαξιες για παρδειγμα οταν εψαχνα των Μ33 ειχαν ψαξει το σειμιο απο αστερι σε αστερι αλλα τιποτα.Βεβααια εκεινη τη νυχτα στον ουρανο ειπηρε καπνος απο τα τζακια μιπως ηταν και αυτος ενας παραγοντας ή οτι σχετεικα κοντα ειπηρχαν κολονες με φωτα;
SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μονα ατικειμενα που εχω βρει ειναι:Μ13,Μ15,Μ57,Μ31και ενα νεφελομα.Το μεγαλο προβλημα ειναι οι γαλαξιες για παρδειγμα οταν εψαχνα των Μ33 ειχαν ψαξει το σειμιο απο αστερι σε αστερι αλλα τιποτα.Βεβααια εκεινη τη νυχτα στον ουρανο ειπηρε καπνος απο τα τζακια μιπως ηταν και αυτος ενας παραγοντας ή οτι σχετεικα κοντα ειπηρχαν κολονες με φωτα;

 

Το M33 είναι το 3o αμυδρότερο αντικείμενο Μεσσιέ (ή κάπου εκεί), όταν μιλάμε για φωτεινότητα ανά μονάδα επιφάνειας. Είναι μεγάλος, οπότε εμφανίζεται ψηλά στις λίστες φωτεινότητας, αλλά αυτό είναι το "άθροισμα", ουσιαστικά με μέση φωτορύπανση "εξαφανίζεται", έχεις καμιά 100αριά Μεσσιέ αντικείμενα πιο εύκολα από αυτό να δεις ;) Ξεκίνα με πλανητικά νεφελώματα και σμήνη αστέρων.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω βρει απο νεφελοματα και αστρικα σμηνη τα παρακατω:

 

Νεφελομα του Οριωνα

Μ57

Μ13

Μ15

NGC457

M6

πλειαδες

Υαδες κ.α.λ

 

Δεν εχω βρει πολλα πλανητικα νεφελοματα γιατι και το Μ57 που βρεικα ηταν δυσκολο να το βρω και να το αναγνωρισω.

 

Επιδη εχω βρει ολα αυτα που εχω βρει και αλλα αποφασησα να ξεκεινησω τους γαλαξιες αλλα ο μονος γαλαξιας που βρεικα ηταν ο Μ31 και ο δορηφορος του

SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

1.Αν χρησιμοποιουσα τους κυκλους των συντεταγμενων του τηλεσκοπιου μου θα με βοιθουσε να βρω τοσο αμυδρα ουρανια αντικειμενα;

 

2.Πεζει ρολο η πολικη ευθηγραμμιση για την ακρειβια των κυκλων;

SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης