Jump to content

ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΚΕΙΝΙΣΩ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

 

Εξαρταται απο τον τυπο της αστροφωτογραφισης που θελεις να κανεις. Υπαρχουν 2 ειδη:

 

- η πλανητικη

- η Deep space

Η πλανητικη αφορα τους πλανητες και τη σεληνη ενω η Deep space τα νεφελωματα, αστικα σμηνη, γαλαξιες κτλ. Η πρωτη δεν εχει τρομερες απαιτησεις ενα απλο λαπτοπ, μια καμερα (ακομα και compact) και μια απλη στιρηξη. Η δευτερη ομως... Θελει πολλα για αυτο ξεκινουμε απο την πλανιτικη και παμε σε γαλαξιες νεφελωμστα κτλ.

 

Παντως για αρχη μια webcam του εμποριου κανει. Της αφαιρεις το φακο και τη βαζεις στον εστιαστη. Μετα με προγραμματα στον υπολοηιστη κανεις την καταγραφη-επεξεργασια. Αυτα τα λιγα απο εδω. Πιο εμπειρα μελη απο εμενα θα σε βοηθησουν περισσοτερο!!

 

Φιλικα Γιωργος

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως σου είπα και στο θέμα για τους γαλαξίες δεν χρειάζεται να βιάζεσαι !

Έχεις χρόνο.Ο αστροφωτογράφος είναι αστρονόμος αλλά και φωτογράφος κατά την γνώμη μου ο αστροφωτογράφος πρέπει να έχει παρατηρήσει αρκετά πριν ξεκινήσει να φωτογραφίζει.Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με αστροφωτογράφιση ακόμα.Κοίτα να ''χορτάσεις'' και να ευχαριστηθείς όσο περισσότερο μπορείς την παρατήρηση του ουρανού οπτικά και έχεις καιρό για αστροφωτογράφιση. Στην αστροφωτογραφία και γενικά στην φωτογραφία ακόμα και τον καλύτερο εξοπλισμός να έχεις αν δεν ξέρεις πως να χειριστείς τον εξοπλισμός που έχεις δεν έχεις κανέναν αποτέλεσμα.Η αστροφωτογραφία είναι ακριβό hobby οπότε πρώτο μάζεψε όσο περισσότερες γνώσεις μπορείς έτσι ώστε όταν σου δοθεί η ευκαιρία να φωτογραφίσεις να ξέρεις τι κάνεις.Για αρχή λοιπόν ξεκίνα με διάβασμα γύρω από την αστροφωτογραφία. Μετά η φωτογραφία που μπορείς να κάνεις είναι η πλανητική (στην οποία δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερο εξοπλισμό).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αληθεια ειναι οπως ειπε και ο προλαλησας οτι η αστροφωτογραφια ειναι ακριβο χομπι.

Το σπαστικο,τουλαχιστον κατα την αποψη μου ειναι τα παρελκομενα που χρειαζεσαι.

Γτ ναι μεν αγοραζεις τηλεσκοπιο και καμερα και μετα αρχιζεις,ανταπτορας του ανταπτορα,φιλτρα και διαφορα αλλα.

Αν θελεις να κανεις καλη δουλεια αλλη καμερα θες για πλανητικη αλλη για βαθυ ουρανο...

Επισης καθε τηλεσκοπιο δεν κανει για ολα.αν παρεις ενα μονο θα πρεπει να κανεις καποιους περιορισμους.

Αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζει!!!!και με το παραπανω.

Αρχισα να ασχολουμε με το αθλημα περιπου ενα χρονο και κατι και ακομα νιωθω οτι δεν ξερω ακομα σχεδον τπτ!

Με απλα παρατηρησ ομως εγω τουλαχιστον δεν ικανοποιουμαι.

 

ολα ειναι θεμα του τι θες να κανεις...και ποσα χρηματα θελεις να διαθεσεις φυσικα.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστροφωτογράφιση είναι πάρα πολύ ακριβό χόμπυ όπως λέτε αν θες να έχεις αποτελέσματα που να πλησιάζουν την τελειότητα. Στο ερώτημα πως να ξεκινήσεις με την αστροφωτογράφιση θα σου έλεγα πρώτα να κάτσεις να σκεφτείς γιατί θες να ασχοληθείς με την αστροφωτογράφιση και τι επιδιώκεις από αυτή. Υπάρχουν πάρα πολλές τέλειες αστροφωτογραφίες στο διαδίκτυο για τον ίδιο στόχο και πες ότι έβγαλες και εσύ μια ακόμα που αγγίζει την τελειότητα. Τι έχεις να κερδίσεις από αυτό πέρα από την προσωπική ικανοποίηση ότι τα κατάφερες; Τα λέω αυτά για να σε προβληματίσω και να σε αποτρέψω ίσως από το να χαλάσεις ένα σωρό χρήματα $$$$$ και μετά να δεις ότι δε σου αρέσει η αστροφωτογράφιση.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχας ευχαριστο που μου αποτησατε.Εμενα πρωσοπικα και στην παρατητηρισιακη αλλα και στην φωτογραφιση με ελκουσε ο βαθυς ουρανος.Το ηξερα οτι για αποτυπωσεις καλες φωτογραφιες θα επρεπαι να ειχα και των απαρρετητο εξωπλισμο για να το κανω.Παντος η πλανητικη φωτογραφιση μπορει να ειναι και πιο ικανοποιητικη απο του βαθεους ουρανου για αρχη.

 

Για να αρχησω την πλανητικη αστροφωτογραφιση τι εξωπλησμο πρεπει να διαθετο.

SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Θα ηθελα να με βοιθησετε πως να ξεκεινησω την αστροφωτογραφιση.

 

Μαθαίνοντας ορθογραφία.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Θα ηθελα να με βοιθησετε πως να ξεκεινησω την αστροφωτογραφιση.

 

Μαθαίνοντας ορθογραφία.

 

 

R.I.P ελληνική γλώσσα...

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgosgr και theoatc όσο και αν συμφωνώ μαζί σας στο κομμάτι της ορθογραφίας, είμαστε εδώ για να συζητάμε θέματα αστρονομίας και όχι να κρίνουμε τον άλλον για τα ορθογραφικά του λάθη.

 

Το παιδί είναι 12 ετών. Κατά τη γνώμη μου κακώς ασχολούμαστε. Ότι πληροφορία και να του δώσετε για την αστροφωτογράφιση δεν θα την αξιοποιήσει, καθώς ούτε τα χρήματα έχει, αλλά ούτε την κυριότητα της πρωτοβουλίας σε κάτι τέτοιο.

 

Υπάρχουν 2-3 μέλη μικρής ηλικίας, τα οποία το μόνο που κάνουν είναι να ανοίγουν θέματα για να μαζεύουν post. Κάτι σαν τα like του facebook. Η καλύτερη λύση είναι να τα αγνοήσουμε. Είναι η άποψη μου και ο καθένας μπορεί να πράξει όπως επιθυμεί.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgosgr και theoatc όσο και αν συμφωνώ μαζί σας στο κομμάτι της ορθογραφίας, είμαστε εδώ για να συζητάμε θέματα αστρονομίας και όχι να κρίνουμε τον άλλον για τα ορθογραφικά του λάθη.

 

Το παιδί είναι 12 ετών. Κατά τη γνώμη μου κακώς ασχολούμαστε. Ότι πληροφορία και να του δώσετε για την αστροφωτογράφιση δεν θα την αξιοποιήσει, καθώς ούτε τα χρήματα έχει, αλλά ούτε την κυριότητα της πρωτοβουλίας σε κάτι τέτοιο.

 

Υπάρχουν 2-3 μέλη μικρής ηλικίας, τα οποία το μόνο που κάνουν είναι να ανοίγουν θέματα για να μαζεύουν post. Κάτι σαν τα like του facebook. Η καλύτερη λύση είναι να τα αγνοήσουμε. Είναι η άποψη μου και ο καθένας μπορεί να πράξει όπως επιθυμεί.

 

Κοίτα, εχεις δίκιο, αλλά το post, είναι στα όρια του τρολαρισματος, για αυτό και αντιμετώπιζεται και αναλόγως. Και 12 χρόνων να είναι, δεν δικαιολογείται αυτό. Πιστεύω ότι είναι πλάκα.

Παρόλα αυτά, όπως σωστά έθεσε ο φίλος magicstar,για να μείνουμε καθαρά στα της αστροφωτογραφιας - αστρονομίας , τότε θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες.

Ασχολήσου αρχικά με το παρατηρησιακό κομμάτι, μάθε τον ουρανό και σιγά σιγά, μεγαλώνοντας, προχωράς και στην φωτογραφία.

Σπορ, ιδιαίτερα δαπανηρό.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης