Jump to content

φθηνή λύση για ασύρματο έλεγχο του mount


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ο καιρός δεν βοηθά στην παρατήρηση και ποιο πολύ μαστορεύουμε από το να παρατηρούμε, είπα να χρησιμοποιήσω ένα Bluetooth remote control που από eBay έχει 2€ σαν αυτό της φωτογραφίας για να ελέγχω το mount κατά τη διαδικασία του star alignment.

 

Παρότι όμως είναι πολύ βολικά και ασύρματο, δυστυχώς όμως τα windows το βλέπουν σαν ποντίκι και όχι σαν gamepad οπότε δεν το αναγνωρίζει και το EQASCOM.

Το ζητούμενο είναι να κοροϊδέψω τα windows να νομίζουν ότι έχουν ένα κανονικό gamepad. Για αυτή τη δουλειά υπάρχουν πολλά προγράμματα, όπως διαπίστωσα, για τα παιχνίδια. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο vJoy που δημιουργεί ένα εικονικό Joystick και στο FreePie για να μετατρέπει τις εντολές από το remote σε κινήσεις του Joystick.

 

Αρχικά, εγκαθιστούμε το vJoy και ορίζουμε τις παραμέτρους που θέλουμε (ανοίγοντας το vJoy configure): πόσα XY joystick χειριστήρια και πόσα κουμπιά. έφτιαξα ένα joystick με 6 κουμπιά. Αυτό δημιουργεί τον driver και από εκεί και πέρα δεν ξανά ασχολούμαστε. Σε αυτό το σημείο μπορούμε να δοκιμάσουμε το εικονικό joystick με το EQASCOM ανοίγοντας το vJoy Feeder και μετακινώντας τα sliders και πατώντας τα κουμπιά (αφού έχουμε επιλέξει το σωστό Joystick ID)

 

Στη συνέχεια, με το FreePie πρέπει να γράψουμε έναν κώδικα σε Python(!!!) που διαβάζει τις κινήσεις μας στο remote control και να τις μετατρέπει σε ενέργειες του vJoy. Η Python είναι γενικά μια εύκολη γλώσσα και τα παραδείγματα που έχει το documentation του FreePie είναι αρκετά κατανοητά. Επισυνάπτω τον κώδικα σαν αναφορά, απλά πρέπει να αλλάξει η κατάληξη από .txt σε .py. Εδώ πρέπει να έχουμε ανοιχτό το FreePie και να τρέχει ο κώδικας για να δουλεύει η "μετάφραση". Η κατανάλωση σε cpu και μνήμη είναι ελάχιστη οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα. Για όποιον θέλει να δει τον κώδικα, να πω ότι το joystick του remote επιστρέφει 0,9000,18000,27000 για τις θέσεις δεξιά, κάτω, αριστερά και πάνω αντίστοιχα ενώ τα 6 κουμπιά του αριθμούνται 0,1,2,3, 8 και 9

 

Οι δοκιμές με τον EQASCOM έδειξαν ότι όλα παίζουν super.

 

bluetoothJoystick.txt

python code

 

s-l500.jpg.45713405690f5093ac4a7c70ee687b56.jpg

remote control

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρη,

μεσω EQMOD Ascom Pad δεν μπορει να γινει αυτο που λες ????

 

Τον εστιαστη πως σκεφτεσαι να τον χειριζεσαι ???

 

Νικος.

 

Καταρχάς να πω ότι με ρομποτική βάση και EQMOD έχω ελάχιστη εμπειρία, οπότε είναι πολύ πιθανό να κάνω κάποια λάθη...

 

Η δυσκολία μου είναι όταν κάνω το star alignment:

- διαλέγω από το Stellarium ένα φωτεινό αστέρι

- Η βάση σπάνια (από τις λίγες φορές που έχω δοκιμάσει) το φέρνει στο FOV της κάμερας για να το κεντράρω από το laptop

- οπότε πρέπει να βλέπω μέσα από το red dot finder και να διορθώνω τη βάση για να έρθει στο πεδίο της κάμερα και να συνεχίσω από το laptop να το φέρω ακριβώς στο κέντρο

- εκεί θα χρησιμοποιώ το joystick καθώς είναι πολύ ποιο εύκολο να παρατηρήσεις τις μετατοπίσεις και να χειρίζεται ανάλογα τα χειριστήρια. Με το Ascom pad πρέπει να πηγαίνεις πέρα δώθε για να δεις τι πατάς με το ποντίκι και πως συμπεριφέρεται η βάση (το μυαλό -μου- δουλεύει στο καρτεσιανό σύστημα και για το ισημερινό θέλει άμεσο feedback για να καταλάβει τι γίνεται)

 

Θα μπορούσα να το κάνω και με το ποντίκι και το slew pad αλλά μου φαίνεται δύσκολο μέχρι να το συνηθίσεις: Βορράς Νότος με δεξί αριστερό κλικ και μετά πατάς το κεντρικό για αλλαγή σε Ανατολή Δύση και μετά ξανά ....

 

Είπαμε, ξέχωρα από την χαρά της εξόρμησης έχουμε και τη χαρά της κατασκευής :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη αυτο δεν δουλευει ασυρματα ??

 

http://eq-mod.sourceforge.net/eqaindex.html

 

Νικος.

 

Σίγουρα δουλεύει μια χαρά (προσωπικά μου φαίνεται λίγο ογκώδες και με πάρα πολλά κουμπιά) αλλά άμα δεν το έχεις πρέπει να δώσεις 40~50€

 

Σχετικά με τα κουμπιά, τα μόνα που προγραμμάτισα στο remote είναι 2: για να ανεβάζω και κατεβάζω τα preset για την ταχύτητα κίνησης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω αυτό το τελευταίο, με το Logitech wireless Rumblepad II. Αφού έπαιξα μια δυο νύχτες (προ ετών) δεν το ξαναχρησιμοποίησα καθώς είναι μεν παιχνίδι αλλά δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό στην παρατήρηση. Τα βελάκια του χειριστηρίου κάνουν την ίδια δουλειά με απλούστερη συνδεση.

Το ιδιο συνέβη και με το iPhone + Skywire.

Κρατώ και τα δύο πάντως για να τους δώσω ακόμη μια ευκαιρία, καθώς έχω την τάση να αλλάζω γούστα όπως μεγαλώνω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις ειδα σε ενα φυλλαδιο οτι τα καταστηματα SEVEN δινουν το joystick που ψαχνεις στα 10.90ευρω, ειναι bluetooth...

 

Νικος.

 

Το remote που έχω στη φωτογραφία το έχω πάρει ήδη (2€!!). Το post αφορά όσους ενδιαφέρονται αν έχουν ήδη ή σκοπεύουν να πάρουν κάποιο joystick που εκ πρώτης δεν υποστηρίζεται από το EQASCOM, να μπορέσουν να το χρησιμοποιήσουν

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης