Jump to content

Προβλημα στο Moter?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και Χρονια πολλά

 

Έχω μια βαση EQ2 με το μοτερ που υπαρχει. Εδω και κάποιο διάστημα, όταν φωτογραφίζω παρατηρώ το εξής:

 

Στις ας πουμε 200 φωτό που βγάζω σε ενα αντικειμενο (στο παραδειγμα παρακατω ο Οριωνας), περιπου 2 στις 3 ειναι οκ, αλλα οι υπολοιπες ειναι για πεταμα. Οκ παλαιοτερα ειχα καλυτερο ποσοστο αλλα δεν θα στεκομουν στο θεμα αν το προβλημα ηταν trail η κατι τετοιο προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση. Ομως σε εμενα τα οποια κουνηματα, ειναι προς διαφορες κατευθυνσεις ακανονιστα. Οπως θα δειτε παρακατω εχω βαλει μια που ειναι ακινητη, και οι αλλες εχουν κατευθυνση ειτε οριζοντια ειτε καθετη ειτε διαγωνια. Ειναι φωτογραφιες που βγαινουν πολλες μαζι, ειναι σειρα 20 φωτογραφιων η μια μετα την αλλη στο αυτοματο

 

Σε αυτο μπορει να φταίει κάτι το μοτερ? Η είναι κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ

 

Screenshot_5.jpg.e5e7b324e87e949ea3918795b9c54e05.jpg

Φωτο5

 

Screenshot_4.jpg.d5180892578cd2961e8ee5208ab2fa5a.jpg

Φωτο4

 

Screenshot_3.jpg.d0f9a6dcd1302a79a980e382eed09da2.jpg

Φωτο3

 

Screenshot_2.jpg.5f2288141956b60d0e4b95fcadc60f48.jpg

Φωτο2

 

Screenshot_1.jpg.db3c70316b3a3a491d259c53ca3be602.jpg

Φωτο1

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα προβληματα μπορει να ειναι πολλα...ενα δεν θα ειναι δυστυχως...καποια γρηγορα που μου ερχονται σαν σκεψη ειναι η πολικη ευθυγραμηση αλλα και η ταχυτητα του μοτερ..εν δεν κανω λαθος η eq2 εχει το απλο μοτερακι με το ποτενσιομετρο που της δινεις εσυ τις στροφες ετσι? με τι εστιακο μηκος φωτογραφιζεις επισης? και παλι ομως με τον εξοπλισμο που διαθετεις και να τα διορθωσεις ολα αυτα με τοσα καρε τελειο αποτελεσμα δεν θα εχεις με τιποτα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω

 

Κοιτα την ευθυγραμμιση την κανω με το ματι, δυστυχως απο το σπιτι μου δεν μπορω να κανω καν τις δοκιμες με το αστερι στο νοτο και τον βορρα που προτεινεται στην EQ2.

Παρολαυτα η πλειονοτητα των φωτογραφιων δεν εχουν αυτο το θεμα, ειναι "σταθερες", οποτε θεωρω πως μεσες ακρες ειναι σχετικα οκ. Πχ στο session (δεν μου ερχεται η σωστη λεξη) απο το οποιο οι φωτο του παραδειγματος επι μια ωρα ο οριωνας ηταν στο κεντρο με απειροελαχιστες διορθωσεις καθε 20 λεπτα. Οποτε οπως και να εχει η ευθυγραμμιση ειναι σχετικα καλη.

 

Το μοτερ ειναι ενα που το ανοιγω και γυρναει μονο του. Δεν ρυθμιζω κατι, απλα εχει κουμπια να αυξομειωσω την ταχυτητα για λιγο αν χρειαστει να επαναφερω το αντικειμενο.

 

Το τηλεσκοπιο ειναι το Skywatcher 130/650

 

Δεν ψαχνω το τελειο αποτελεσμα, το ξερω πως δεν με τον εξοπλισμο μου. Η φωτογραφια στο avatar μου ειναι το αποτελεσμα του session με τις φωτογραφιες που εβαλα στο πρωτο ποστ για να δειξω το προβλημα, οποτε χαρουμενος ειμαι, δεν εχω παραπονο.

 

Απλως ενω μεχρι προσφατα στις 200 φωτο που τραβαγα σε μια προσπαθεια θα πεταγα 10-20 ξαφνικα εχω παει στο 50-60 οποτε αυτο με εχει κανει να θεωρω πως υπαρχει προβλημα. Εχω και αλλες που η τροχια ειναι τελειως καθετη η διαγωνια απο την αλλη πλευρα. Ειναι δηλαδη σαν να "κλωτσαει" ακανονιστα ανα διαστηματα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οχι δεν νομιζω να εχει κατι το μοτερ σου...ειναι κλασικο θεμα ακριβειας του γενικου συνολου και της δυνατοτητας του εξοπλισμου σου...επισης ο χρονος ληψεων που αναφερεις πιστευω πως ειναι αρκετα μεγαλος για αυτη την στηρηξη ετσι ωστε να ειναι ο στοχος σου συνεχεια κεντρο...επισης υπολογισε το μοτερ σου σε γενικες γραμμες να ολοκληρωνει εναν κυκλο μεσα σε ενα λεπτο..μηπως κατα λαθος εχει μειωθει η ταχυτητα του?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Scipii μένω στην Σαρωνίδα. Δίπλα σου! Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να φέρεις το τηλεσκόπιο (κατά προτίμηση αυτό με τα 900 mm εστιακή απόσταση) μαζί με την στήριξη. Εγώ έχω προσοφθάλμιο με σταυρόνημα. Θα το βάλουμε να παρακολουθεί ένα άστρο. Από εκεί και πέρα χρειάζονται 10 λεπτά για να κάνουμε την διάγνωση. Προηγουμένως όμως αν ενδιαφέρεσαι επικοινώνησε μαζί μου με πμ για να συνεννοηθούμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη ευχαριστω, θα επικοινωνησω μαζί σου

 

Απλά επειδή έκανα κάτι αντίστοιχο πριν λίγο, στόχευα τις Πλειαδες, έβαλα τη μηχανη στο live view και το κεντρικό αστέρι το έβαλα στο κέντρο που το live view εχει ενα κοκκινο dot.

 

Για το πρωτο περιπου μισό λεπτό το αστέρι κατέβαινε αργά, ίσα ίσα βγήκε λίγο από το dot. Μετά σταμάτησε και μετά από κάποια δευτερόλεπτα άρχισε να ανεβαίνει λοξά δεξιά για λίγο, (το έβλεπα διπλα με το dot), μετά πάλι σταμάτησε ... Δε ξερω αν βοηθάει

 

Επίσης, ίσως πολυ σημαντικό που το ξέχασα :oops: , πριν λίγο καιρό το βισμα που από το χειριστήριο του μοτερ μπαίνει πάνω στο μηχανισμό του μοτερ έπαθε μια ζημιά και το επιδιόρθωσα μόνος μου, αλλά από τότε δεν κάνει σωστά επαφή και πρέπει να το πιέσω σε μια συγκεκριμένη κλίση. Όταν το πετύχω ξεκινάει το μοτερ και δουλεύει.

 

Μήπως όμως τελικά αυτό που έκανα είναι μια τρύπα στο νερο και το μοτερ δεν δουλευει τελειως σωστα?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα. Μην πειράξεις τίποτα άλλο αλλά γράψε μου και το τηλέφωνο σου στο πμ για να συνεννοηθούμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επανέρχομαι γιατί είχα μια εξέλιξη

 

Εδω και λίγες μέρες, οπως δουλεύει το μοτερ αρχίζει ξαφνικα και κανει εναν ηχο ρυθμικο -και δυνατο- "κλακ" "κλακ" σαν κατι να σκαλωνει και ξεσκαλωνει, ο οποιος επιταχυνει σταδιακα -πως κανουν χερια οι οπαδοι σε ενα γηπεδο, αυτο θυμιζει- μεχρι που σταματαει. Οσο διαρκει αυτό (μπορει και 10") απο το Live view βλεπεις τα αστερια να κανουν τραμπολινο. Γινεται σχετικα συχνα, δηλαδη καθε 3 λεπτο νομιζω το κανει σε γενικες γραμμες.

 

Επισυνάπτω και μια χθεσινη φωτο που τα αστέρια φαίνονται λες και εχουν "εκραγει" ...

 

 

Μπορεί να φταίει κάτι άλλο πέρα του μοτερ?

 

445868441_Flame4.thumb.jpg.7e52b157ef08b86f5d20079877ecf562.jpg

Αστερια

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει πρόβλημα ο άξονας της ορθής αναφοράς. Γυρνάει πολύ σφιχτά με αποτέλεσμα να ζορίζει πάρα πολύ τα γρανάζια του μοτέρ και να κάνει αυτά τα πράγματα. Βγάλε το μοτέρ από επάνω και περιέστρεψε τον άξονα με το χέρι από την ντίζα. Αν δεις ότι γυρνά δύσκολα πρέπει όλο το σύστημα (γρανάζι - ατέρμονας άξονας) να λυθεί να καθαριστεί και να λιπανθεί.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω Γιαννη θα δοκιμασω. Αν χρειαζεται αυτα ξερεις να με βοηθησεις?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά τα είπαμε. Φερε την από το σπίτι να τα δούμε από κοντά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αν και πλέον περιμένω την καινούρια μου βάση οπότε θα λυθούν όλα αυτά ... είπα να βαλω ένα gif που έφτιαξα από Session μέσα στη βδομάδα. Είναι 25 συνεχόμενες φωτογραφίες (περίπου 9 λεπτά) όπου φαίνεται αυτό που συμβαίνει, το "πανω κάτω" που κάνουν τα αστέρια, το οποίο όμως το θεωρώ φυσιολογικό, και σε μερικά καρέ που μοιάζουν να "εκρήγνυνται" το οποίο μου κάνει εντύπωση

 

Η ευθυγράμμιση για EQ2 πρεπει να ήταν πολύ καλή γιατί χωρίς διόρθωση μετά από μια ώρα δεν είχε μετακινηθεί ιδιαίτερα το M81 στην οθόνη, είχε μείνει σχετικά κέντρο

1223015189_STARSGIF2.gif.153520a97a8737f7bf0e0c15f27fc225.gif

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης