Jump to content

Παρατήρηση Ποσειδώνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά.

Διαβάζω στο αστροημερολόγιο ότι σήμερα ο Άρης και ο Ποσειδώνας θα είναι κοντά .Μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να εντοπίσω τον πλανήτη για πρώτη φορά μια και ο Άρης φαίνεται ολοκάθαρα από την Αθήνα .Βλέπω ότι και ο ουρανός καθαρίζει .Τι καλύτερο να κλείσει η χρονιά παρατηρώντας πρώτη φορά τον Ποσειδώνα .Δε χρειάζεται και πολύ βαβούρα ο Άρης είναι ορατός από το μπλακόνι μου μέχρι περίπου της 8 .Στο 10άρι ο Ποσειδώνας πώς θα μοιάζει ; Σαν αστέρι περίπου να υποθέσω .Θα υπάρχει κάποιος χρωματισμός για να είμαι σίγουρος ότι παρατηρώ τον Ποσειδώνα ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα φαίνεται σαν άστρο χωρις στίλβη. Θα είναι γαλαζωπό-πρασινωπό και θα δίνει την εντύπωση δίσκου και όχι σημειακής πηγής φωτός.Κάπως έτσι...

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=7538

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μια αμυδρά γαλανή κουκκίδα. Μάλλον θα χρειαστείς και barlow.

 

http://www.12dstring.me.uk/foveyepiece.php?aperture=250&flength=1200&barlow=2&efl=6&afov=72&day=31&month=12&year=2016

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τον δείς οτι είναι γαλάζιος προς πράσινος. Για να δείς οτι είναι δίσκος πιθανον να χρειαστείς σχετικά μεγάλες μεγενθυσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα και καλή πρωτοχρονιά.

 

Αν μπορείς πες μας αν τα κατάφερες και πως μπόρεσες να τον εντοπίσεις μέσα από την πόλη.

 

Από Νέα Ιωνία πάντως έχω σύννεφα. :evil:

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι κοντά στον Άρη .'Οπως τον κοιτάς πάνω και αριστερά .Σημαδεύεις τον Άρη και μετά πας το τηλεσκόπιο λίγο πάνω και αριστερά .Δεν είμαι σίγουρος όμως αν τον είδα .Βρήκα σε αυτή τη θέση ένα φωτεινό αντικείμενο πολύ αμυδρό (χ200 και χ220) με λίγο γαλαζωπή απόχρωση .Πρέπει να ήταν αυτός γιατί δεν είχε στίλβη αλλά καμιά σχέση το χρώμα με τη φωτογραφία (πολύ ξεφτισμένο γαλάζιο) .Δε βοηθάει και η συννεφιά .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα στο starry night αυτό που λες. Πράγματι είναι ευκαιρία που είναι κοντά στον Άρη για εντοπισμό. Βοηθάει και ο εσωτερικός κύκλος του Telrad. Κρίμα εγώ είχα συνέχεια σύννεφα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον ξαναπαρατήρησα σήμερα και φαινόταν καλύτερα από χτες .Η σημερινή θέση του είναι λίγο πιο κάτω από τον Άρη και δεξιά (στο προσοφθάλμιο βρίσκεις τον Άρη και πας λίγο πιο πάνω και αριστερά) .Με μεγέθυνση χ110 ο Άρης και ο Ποσειδώνας φαίνονται και οι δύο μέσα από το προσοφθάλμιο (είναι η κορυφή ενός τριγώνου που σχηματίζει ο Άρης , ο Ποσειδώνας και ένα μικρό αστέρι . Για να δεις όμως το ξεφτισμένο γαλαζωπό δίσκο θέλει μεγέθυνση γύρω στα χ200. Καλή παρατήρηση .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεώργιε έγινες δεινός παρατηρητής! Πάει το κόλλησες το μικρόβιο για τα καλά! Με το Dob τα βλέπεις;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή χρονιά Γιάννη .Με το dob αλλά βοηθάει ο Άρης και το κινητό που δείχνει τη θέση του σε σχέση με αυτόν .Αλλιώς σιγά μη τον έβρισκα .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης