AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Τροχός φίλτρων και παρατήρηση
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Τροχός φίλτρων και παρατήρηση
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Φίλτρα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
loufasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Ιούλ 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 214
Τόπος: Ιωάννινα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/11/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:54    Θέμα δημοσίευσης: Τροχός φίλτρων και παρατήρηση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά καλημέρα. Έχω μια ερώτηση και αυτή τη φορα δεν είναι για αστροφωτογράφηση! Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω ένα τροχό φίλτρων για παρατήρηση.. Διαθέτω ένα νευτώνιο SW 8’’.. Όπως όμως διάβασα δεν μπορεί να εστιάσει και απαιτείται δυστυχώς εστιαστής low profile. Βρήκα όμως στο site της Lumicon http://www.lumicon.com/store/p/105-Multiple-Filter-Selector-1-25.aspx αυτό τον εναλλακτικό τροχό και κάποια πολύ φθηνότερα υποκατάστατά του στο ebay..Έχει κάποιος εμπειρία πάνω στο θέμα?

"Είμαστε όλοι αστρικά πυρηνικά απόβλητα..."
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15014
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/11/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 15:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον βάζω κατ' ευθείαν στο νευτώνιο (χρειάσθηκε να αλλάξω το δακτυλίδι της SW με εκείνο του Coma Corrector). Ο 1.25" εστίαζε με τους περισσότερους φακούς, ο 2" όχι. Φακοί χωρίς ενσωματωμένη αρνητική ομάδα εστιάζουν, κυρίως ο Hyperion Aspheric που με ενδιαφέρει. Ωστόσο, αν χαμηλώσω το νευτώνιο (έχω Flextube) εστιάζουν και οι υπόλοιποι. Το πρόβλημα είναι τότε πως το φωτοχιτώνιο δεν είναι τεντωμένο και όταν παρατηρώ χαμηλά σακουλιάζει εντός του οπτικού σωλήνα. Αλλά ούτως ή άλλως τα φίλτρα σε μεγάλη κόρη εξόδου αποδίδουν καλύτερα και πολλά νεφελώματα είναι εκτεταμένα, οπότε ο Aspheric 31mm μου αρκεί. Plossl και BGOs εστιάζουν επίσης.
Το συρτάρι της Lumicon είναι πανάκριβο και τα φίλτρα είναι εκτεθειμένα σε σκόνη και δακτυλιές (και θάμπωμα από υγρασία υποθέτω).

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Aggelos KechagiasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1886
Τόπος: Κερατέα-Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/11/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 15:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δες και εδώ
http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13691&postdays=0&postorder=asc&start=0

Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/11/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατατοπιστικοτατοι

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
loufasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επαναφέρω το θέμα γιατί ένας φίλος μου με συτή τη συνδεσμολογία, με το ίδιο τηλεσκόπιο, δεν κατόρθωσε να εστιάσει και μου φάνηκε περίεργο..(Εγώ λόγω φόρτου εργασίας δεν δοκίμασα καν)..Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει? Πληροφοριακά ο τροχός είναι ο manual ATIK με backfocus αν δεν κάνω λάθος 22mm.

Resized_20161118_191759.jpg
 Περιγραφή:
Συνδεσμολογία
 Μέγεθος αρχείου:  171.99 KB
 Διαβάστηκε:  20 φορές

Resized_20161118_191759.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/11/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να μετρήσει το ύψος από το χείλος του εστιαστή έως το χείλος του ClickLock. Κατόπιν να μετρήσει το μήκος του προσαρμογέα της SW (θυμάμαι πως είναι 35mm). Θα προκύψει μία διαφορά. Αυτή η διαφορά ευθύνεται για την αδυναμία εστίασης. Θα πρέπει να βρει τρόπο να εξανεμίσει ή έστω να ελαττώσει αυτή τη διαφορά. Ο ευκολότερος τρόπος είναι να βρεις προσαρμογέα χαμηλότερο από τον ClickLock.

Βλέπω εδώ http://agenaastro.com/parts-accessories/adapters/t-thread-adapters.html πως όλοι οι Τ2 σε 1.25" προσαρμογείς είναι από μόνοι τους 25-32mm σε ύψος. Πρόσθεσε και το πάχος του τροχού φίλτρων και ξεπερνάς τα 35mm. Δυσεπίλυτο πρόβλημα. Πες στον φίλο σου πάντως να αφαιρέσει το δακτυλίδι που προστατεύει το σπείρωμα Τ2, αυτό θα χαρίσει λίγα (αλλά πολύ λίγα) mm.

Εναλλακτικά να δοκιμάσει και κάποιον άλλο φακό που μπορεί να δανεισθεί και εάν εκείνος εστιάζει να τον αγοράσει.

Με το ίδιο σύστημα δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα στο καταδιοπτρικό C6. Αλλά τα νευτώνια και τα διοπτρικά έχουν χαμηλές ανοχές στην εστίαση.

Το πολύ- πολύ ξεχνάει τον τροχό, κρατάει μόνο το καλύτερο UHC φίλτρο και χρησιμοποιεί μόνο αυτό. Τη δουλειά του θα την κάνει, πίστεψέ με.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
loufasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Roger

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άλλη μια εναλλακτική, να αντικαταστήσει όλον τον εστιαστή με έναν χαμηλού προφίλ, ελικοειδή ή με οδοντωτό σιδηρόδρομο ή και ολίσθησης. Είναι η πλέον σίγουρη λύση αλλά μάλλον η σημαντικά ακριβότερη καθώς οι εστιαστές αυτοί (Baader, Moonlight κλπ) είναι υψηλής ποιότητας και αρκετά τσουχτεροί.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
loufasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι...Απ ότι κατάλαβα καταλήγουμε στην αρχική μου διαπίστωση..Θα το δοκιμάσω και εγώ σήμερα..Ευχαριστώ Κώστα.

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GALEXOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 15 Σεπ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 341
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ριζοσπαστική λύση : κόψιμο του πάτου του σωλήνα περί τα 2 εκ. ώστε να μετακινηθεί το κυρίως κάτοπτρο και να μειωθεί λίγο η εστιακή απόσταση.
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δες πόσο κοντός είναι αυτός ο Crayford εστιαστής σε σχέση με τον κανονικό της SW, μόνο 50mm ύψος. Έχει και μικρορύθμιση και όταν δεν χρησιμοποιείς τον τροχό έχει ενσωματωμένη επέκταση ώστε και πάλι να εστιάζεις. Τώρα που έθιξες το θέμα σκέπτομαι και εγώ να πάρω έναν. Κοστίζει όμως 200 ευρώ και ας μην είναι Moonlight. Η μηχανική του μοιάζει με των William Optics από τα οποία είμαι ικανοποιημένος, ίσως η Omegon τα φτιάχνει στο ίδιο εργοστάσιο. Ο αντίστοιχος Orion κοστίζει τα διπλά!!!

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο ίδιος σε Skywatcher για τα Νευτώνιά της, 8"-12". 154 ευρώ. Το σκέπτομαι.

https://www.firstlightoptics.com/skywatcher-focusers/skywatcher-dual-speed-low-profile-1252-inch-crayford-focuser.html

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
loufasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/11/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κι όμως εστιάζει! Μίλησα το πρωι με το φίλο μου(εγώ δεν αξιώθηκα να ασχοληθώ) και μου είπε ότι εστιάζει λίγο πριν τερματίσει ο εστιαστής.Απλά δεν πρέπει να παρεμβάλλεται τίποτε άλλο..Τα γλιτώσαμε τα έξοδα! Γιώργο δεν αναλαμβάνω τέτοια ρίσκα όπως το να κόψω το σωλήνα γιατί δεν έχω τα μέσα.. Λύτρωση!

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/11/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να προσθέσω πως μέρος του οπτικού συστήματος είναι και το μάτι αλλά και τα ματογυάλια του παρατηρητή. Το αντιλήφθηκα στην πράξη καθώς εμφανίσθηκε και μεγάλωσε προοδευτικά η πρεσβυωπία μου τα τελευταία χρόνια. Με τον τρόπο αυτό, συνδυασμοί με τους οποίους δεν μπορούσα να εστιάσω πριν φάνηκε πως, ως εκ θαύματος, μου έδιναν πλέον πεντακάθαρες εικόνες. Το κατάλαβα με το Heritage + Hyperion Zoom αλλά είδα πως συμβαίνει και με άλλους συνδυασμούς. Να σημειώσω πως η πρεσβυωπία μου εξουδετέρωσε τη μυωπία κοντά, όταν δεν φοράω τα γυαλιά. Άρα:
1. Μην βασίζεσαι στο αν κάποιος άλλος μπορεί να εστιάσει, δες και με τα δικά σου μάτια, καθώς εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα στην ίδια οπτική διάταξη.
2. Αν φοράς γυαλιά, δοκίμασε με αυτά (αν το επιτρέπει το eye relief του φακού φυσικά) και χωρίς αυτά, καθώς μπορεί να δεις διαφορά.
3. Εάν έχεις διαφορετικές διοπτρίες στα μάτια (χωρίς γυαλιά εννοείιται), δοκίμασε τόσο με το ένα, όσο και με το άλλο. Συνήθως χρησιμοποιούμε ενστικτωδώς το ένα μόνο (το οποίο στην περίπτωσή μου μάλιστα δεν είναι το επικρατές, που είναι και το καλύτερο κατά τεκμήριο).
4. Εάν είσαι κοντά στα 45-50, περίμενε να... μεγαλώσεις λίγο (αλλά όχι τόσο ώστε να εμφανισθεί ... καταρράκτης). Very Happy

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
GALEXOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 15 Σεπ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 341
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/11/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kkokkolis έγραψε:
Να προσθέσω πως μέρος του οπτικού συστήματος είναι και το μάτι αλλά και τα ματογυάλια του παρατηρητή. Το αντιλήφθηκα στην πράξη καθώς εμφανίσθηκε και μεγάλωσε προοδευτικά η πρεσβυωπία μου τα τελευταία χρόνια. Με τον τρόπο αυτό, συνδυασμοί με τους οποίους δεν μπορούσα να εστιάσω πριν φάνηκε πως, ως εκ θαύματος, μου έδιναν πλέον πεντακάθαρες εικόνες. Very Happy
.
Ου γαρ ερχεται μονο... Mr. Green Να που υπαρχουν και πλεονεκτηματα οσο περνουν τα χρονια Smile

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Φίλτρα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης