Jump to content

Σήμα ή θόρυβος / gradient?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αφορμή για τον παρακάτω προβληματισμό είναι η καταπληκτική φωτό του RBA (http://www.deepskycolors.com/archive/2016/12/20/clouds-Of-Andromeda.html), η πραγματική αιτία είναι η δυσκολία αναγνώρισης περιοχών ασθενούς σήματος. Είμαι σίγουρος ότι αυτές οι περιοχές γαλαξιακής σκόνης, ασθενούς εκπομπής Hα της παραπάνω φωτογραφίας έχουν εμφανιστεί και σε άλλες αλλά εξουδετερώθηκαν στην επεξεργασία ως κάτι τεχνητό, ανεπιθύμητο...

 

Έχω ξαναέρθει αντιμέτωπος με τέτοια δυσκολία πρόσφατα (http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=19949) όπου στην σκοτεινή περιοχή τα στατιστικά έδειχναν υπεροχή του μπλέ (σε μια περιοχή του ουρανού όπου κυριαρχεί το κόκκινο) και κατέληξα μετά από λίγο ψάξιμο ότι μάλλον δεν είναι θόρυβος αλλά πραγματικό σήμα.

 

Αποφάσισα λοιπόν να είμαι πλέον πολύ διστακτικός στο να "σκοτώσω" κάτι που αρχικά φαίνεται chrominance noise ή color gradient...

 

Τελευταίο παράδειγμα η φωτό του Μ31 (http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=20337), στο background διακρίνονται κάποια πολύ ασθενή color gradients που όμως συμπίπτουν αρκετά με αυτό που φαίνεται στη φωτό του RBA...

 

Πως αναγνωρίζετε λοιπόν αν κάτι είναι πραγματικό ή όχι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν διαβάσεις στα σχόλια τον ρώτησα κ εγώ το ίδιο πράγμα κ μου είπε ότι συγκρίνει τα αποτελέσματά του με αυτά του IRAS...δηλ βάσης δεδομένων που έχουν καταγραφεί αυτη η IFN.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Σταμάτη και Καλή Χρονιά

Πολύ ωραία η ερώτηση σου και η απάντηση νομίζω είναι να ανατρέξει κανείς στις επιστημονικές πηγές αυτές λογικά θα σε καθοδηγήσουν τι είναι σήμα και τι όχι.

 

Επίσης αυτό που θα μπορούσες εσύ να κάνεις σαν ερασιτέχνης αστροφωτογράφος είναι να πάρεις δυο λήψεις για τον ίδιο στόχο από περιοχή με φωτορύπανση και από σκοτεινό ουρανό (π.χ. Πάρνωνας) να τις συγκρίνεις και εκεί θα δεις τι ειναι gradient και τι οχι..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαια ειναι προφανές ότι αυτά τα 'νέφη'/IFN που ειδε o RBA δεν υπαρχει περίπτωση να τα δεις από ουρανο με φωτορύπανση....ακόμα κ με σκοτεινό ουρανό θες αρκετά μεγαλη εκθεση κ τεχνικη για να τα ανασύρεις από το θόρυβο.

Χωρις κάποιου ειδους reference database...δυστυχως ειναι δυσκολο σε αυτες τις περιπτωσεις να εισαι 100% σιγουρος...

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε παιδιά πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Νομίζω ότι το θέμα έχει ουσία και κάποιες ευρυγώνιες και «εύκολες» λήψεις ίσως ρίξουν κάποιο φως. Τέλος νομίζω ότι η αλλαγή τοποθεσίας όπως προτάθηκε, είναι, εδώ που φτάσατε, μάλλον κάτι το απαραίτητο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη δεν πρόλαβα να διαβάσω όλο το documentation του IRAS ούτε την ακριβή περιοχή του ΗΜ φάσματος που ανιχνεύει (προφανώς στο υπέρυθρο-αν και σύμφωνα με το σάιτ τα νέφη δεν έδιναν σήμα στο IR) πάντως μαζί με τα WHAM και VTSS που αναφέρει ο RBA για εκπομπή στη γραμμή του Hα φαίνεται καλή λύση για επαλήθευση στα κόκκινα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι ανάλογο για άλλες περιοχές του ορατού...

Πάντως αν είδες τη φωτό στο σάιτ του φαίνεται ο σωλήνας να στοχεύει ακριβώς στην κορυφή ενός light dome από παρακείμενη πόλη, άρα λογικά ο ουρανός του δεν ήταν και τόσο σκοτεινός...

 

Κώστα μακάρι να είχαμε τη δυνατότητα να πηγαίνουμε Πάρνωνα και δεν θα χρειαζόταν καν η σύγκριση!

Παρ' όλα αυτά ακόμα και στις λήψεις που έκανα στον Πάρνωνα είχα δυσκολία να διακρίνω που ακριβώς υπήρχε χρωματικός θόρυβος και που σήμα...

Σίγουρα βέβαια μια ccd θα κάνει τη διαδικασία απείρως ευκολότερη από μια θορυβώδη dslr.

 

Κ. Γιάννη είναι κάτι που με προβληματίζει αρκετό καιρό, σαφώς παίζει και ρόλο η δυσχρωματοψία μου που κάνει τη δουλειά δυσκολότερη και αναγκαστικά βασίζομαι περισσότερο στα στατιστικά και στα γραφήματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης