Jump to content

Σταθερή βάση τύπου κολόνας για ταράτσα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δει σε φωτογραφίες αστροφιλους που έχουν στην ταράτσα τους μια σταθερή κολόνα όπου και τοποθετούν την στήριξη και το τηλεσκόπιο τους.

 

Επειδή σκέφτομαι να κάνω μια τέτοια κατασκευή (χωρο έχω και σημείο που προσφέρει ορατότητα γυρω γυρω), υπάρχουν κάποια πράγματα που θα πρέπει να προσέξω σε αυτή τη κατασκευή και πολύ περισσότερο, κάποιος που ήδη το έχει κάνει, έχει σχέδια και προτάσεις να μου κάνει

 

Δεν το βιάζομαι, αλλά θα ήθελα εως το καλοκαιρι να μπορώ να προχωρήσω στην εγκατάσταση

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

αν δεν μπορέσεις να κάνεις ιδιοκατασκευή υπάρχει και η έτοιμη λύση αλλά κοστίζει.

 

http://www.planitario.gr/pulwnas-gia-sthrixh-heq5.html (για HeQ5)

http://www.planitario.gr/pulwnas-gia-sthrixh-eq6.html (για EQ6)

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με απασχολούσε και εμένα το θέμα και σε αυτό το νήμα που είχα ανοίξει σχετικά με το πάνω κομμάτι του πυλώνα υπάρχουν κάποιες καλές ιδέες:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19564

 

Το σχέδιο που με είχε κερδίσει αλλά και ο τρόπος σκέψης του κατασκευαστή αναλύεται στα εξής video:

 

 

Πέρασαν δύο χρόνια από τότε και ακόμα δεν έχω φτιάξει πυλώνα δικό μου, είμαι με την προσωρινή λύση (ουδέν μονιμότερο) του πυλώνα της skywatcher με επέκταση από μηχανουργό για να ταιριάξει στο ύψος του αστεροσκοπείου. Δες εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20522

 

Μεταξύ άλλων, ο προβληματισμός μου υπάρχει και στο θέμα της ταράτσας. Γενικά οι ταράτσες έχουν μεγάλη διάδοση δονήσεων και είναι υπό συζήτηση η ύπαρξη πυλώνα βαρέος τύπου σε μια ταράτσα που δονείται με το παραμικρό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο, όπως ειπώθηκε και παραπάνω μπορείς να κατασκευάσεις έναν αξιοπρεπεστατο πυλώνα εργοστασιακών προδιαγραφών αρκεί να έχεις όρεξη και πρόσβαση σε ένα μηχανουργείο.Δεν είναι δύσκολο, εγώ έχω φτιάξει 2. Ένα σταθερό , βιωμένο με ντιζες επάνω στην ταράτσα του σπιτιού και έναν λυόμενο φορητό για όπου αλλού τον χρειαστώ.Οτι και να κάνεις αξίζει τον κόπο μίας και είναι βράχος και σε βγάζει από τον κόπο του καθημερινού στησίματος καθώς και την διαδικασία της πολικής ευθυγράμμισης.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω πολύ όλους για τις απαντήσεις. Θα τα μελετήσω όλα, άλλωστε δεν βιάζομαι ιδιαίτερα, τουλάχιστον μέχρι να πάρω την καινουρια μου βάση-στήριξη μιας και από όσα καταλαβαίνω είναι απαραίτητο να προυπάρχει για να γίνει σωστά η κατασκευή - τοποθέτηση για να βολεύει και με την ευθυγράμμιση.

 

Έχω άγνοια για τέτοιου είδους κατασκευή οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθήσει. Το μόνο που μπορώ να βρω εύκολα είναι τον σιδερά-μηχανουργείο, αλλιώς δεν έχω τόση σχέση με το αντικείμενο.

 

Το σπίτι είναι μονοκατοικία. Οι μικροδονήσεις που συμφωνώ υπάρχουν, στην απλή παρατήρηση δεν θα με ενοχλούν. Στη φωτογράφιση θα το βάζω να φωτογραφίζει για κάποια ώρα και θα κατεβαίνω κάτω, οπότε θεωρώ πως ελαχιστοποιούνται οι όποιες δονήσεις, ή ετσι θεωρώ εγώ ο άσχετος 8-[

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη φωτογράφιση θα το βάζω να φωτογραφίζει για κάποια ώρα και θα κατεβαίνω κάτω, οπότε θεωρώ πως ελαχιστοποιούνται οι όποιες δονήσεις, ή ετσι θεωρώ εγώ ο άσχετος 8-[

 

Ισχύει, γενικά το να περπατάς κοντά στην στήριξη όταν φωτογραφίζει μεταδίδει δονήσεις.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω παρατηρήσει πολύ με την EQ2 που εχω για την ωρα, οπότε οταν φωτογραφιζω φευγω και επιστρεφω οταν θα εχει τελειωσει, με όποιους κινδύνους έχει αυτό με την συγκεκριμενη βάση

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης