Jump to content

Βarlow 2'' ποιον απο ολους?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά , εχω τον barlow x2 της televue, 1.25''.

Επίσης απο φακούς τον hyperion zoom , και τον 32mm σε 2''.

Η σκέψη μου είναι να συνδιασω με ανταλλαγη ή πωληση του televue, εναν barlow x2 με τους καλους 2'' φακους που εχω...

Η γνωμη σας? αν διαλεγα κατι απο αυτα?

 

http://www.astroshop.de/teleskop-zubehoer/barlowlinsen/15_30/a,Zubehoer.Leistung.Anschluss-Teleskopseitig=2%22

 

Εχετε δοκιμάσει καποιον αλλο εκτος απο τον πανακριβο της televue?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά , εχω τον barlow x2 της televue, 1.25''.

Επίσης απο φακούς τον hyperion zoom , και τον 32mm σε 2''.

Η σκέψη μου είναι να συνδιασω με ανταλλαγη ή πωληση του televue, εναν barlow x2 με τους καλους 2'' φακους που εχω...

Η γνωμη σας? αν διαλεγα κατι απο αυτα?

 

http://www.astroshop.de/teleskop-zubehoer/barlowlinsen/15_30/a,Zubehoer.Leistung.Anschluss-Teleskopseitig=2%22

 

Εχετε δοκιμάσει καποιον αλλο εκτος απο τον πανακριβο της televue?

Με τους barlow έχεις περισσότερο γυαλί μπροστά απο τα μάτια σου. Έχεις σκεφτεί να πάρεις απλά προσοφθάλμια με μικρότερη εστιακή?

 

Παλιότερα είχα τον TV powermate που σε συνδιασμό με Ethos 13 μπορεί να ήταν και 20cm μήκος να προεξέχει απο τον εστιαστή. Καλός ο powrmate αλλά βάρος και μήκος δεν λέει. Βάζεις έναν μικρότερο φακό και κάνεις τη δουλειά σου.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω σκεφτεί είναι αλήθεια... Ένας καλός 2" για dob? Φαντάζομαι 4mmή 6 mm? Γιατί από κει και πάνω με καλύπτει ο zoom!

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω σκεφτεί είναι αλήθεια... Ένας καλός 2" για dob? Φαντάζομαι 4mmή 6 mm? Γιατί από κει και πάνω με καλύπτει ο zoom!

Έχεις κάνει παρατηρήσεις με τον zoom?

Ενδεχομένως να μην χρειάζεσαι κάτι άλλο. Τι εστιακή έχεις?

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από παρατηρήσεις ελάχιστες. Πέντε φορές βγήκα και τις 3,στην ταράτσα.Μόνο πλανήτες και σελήνη.

1200mm

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από παρατηρήσεις ελάχιστες. Πέντε φορές βγήκα και τις 3,στην ταράτσα.Μόνο πλανήτες και σελήνη.

1200mm

Ένα 6 ίσως θες για 200x ή και 5mm για 240x στις πολύ καλές βραδιές. Έχεις όμως το 150x με τον zoom όποτε κατά τη γνώμη μου δεν βιάζεσαι

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ουσία λοιπόν δεν χρειάζομαι ένα Barlow. Αφού έχω τον ζουμ?

Απλά δοκιμάζοντας τον

Televue με το 9mm vixen δεν τρελάθηκα ιδιαίτερα, και φαντάστηκα ότι η αγορά Barlow 2"" σε συνδυασμό με τους φακούς μου θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ουσία λοιπόν δεν χρειάζομαι ένα Barlow. Αφού έχω τον ζουμ?

Απλά δοκιμάζοντας τον

Televue με το 9mm vixen δεν τρελάθηκα ιδιαίτερα, και φαντάστηκα ότι η αγορά Barlow 2"" σε συνδυασμό με τους φακούς μου θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα.

Απο 200x και πάνω συνήθως χαλάει η εικόνα που βλέπεις εκτός αν η βραδιά είναι εξαιρετική. Επίσης γίνεται πολύ σκοτεινό το αντικείμενο. Θα σου πρότυπα να πας το πολύ μέχρι 240x δηλαδή 5mm. Στις 240x αυτό που θα βλέπεις σπάνια θα είναι καθαρό και θα σου αρέσει.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5-6 mm, δεν βρίσκω όμως σε 2"...

Δηλαδή θέλοντας να μην χρησιμοποιώ τον Barlow για μεγάλες μεγενθυσεις.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5-6 mm, δεν ες ρίσκω όμως σε 2"...

Δηλαδή θέλοντας να μην χρησιμοποιώ τον Barlow για μεγάλες μεγενθυσεις.

Δεν χρειάζεσαι 2" στις μεγάλες μεγενθυνσεις. Πάρε κάτι σε πιο ευρυγώνιο

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή ?κάποιο παράδειγμα ?

Το λέω μήπως είναι πιο ξεκούραστο.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5-6 mm, δεν βρίσκω όμως σε 2"...

Δηλαδή θέλοντας να μην χρησιμοποιώ τον Barlow για μεγάλες μεγενθυσεις.

 

Σε 2" υπάρχουν προσοφθάλμια για τα οποία τα 27mm field stop που είναι το μέγιστο των 1.25" δεν αρκεί. Επειδή τα 27mm είναι αρκετά για εστιακό μήκος * apparent FoV = 1547, για να χρειαζόταν 2" φορμά το προσοφθάλμιο 6mm θα έπρεπε να είναι 258 μοιρών και πάνω!!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5-6 mm, δεν βρίσκω όμως σε 2"...

Δηλαδή θέλοντας να μην χρησιμοποιώ τον Barlow για μεγάλες μεγενθυσεις.

 

Σε 2" υπάρχουν προσοφθάλμια για τα οποία τα 27mm field stop που είναι το μέγιστο των 1.25" δεν αρκεί. Επειδή τα 27mm είναι αρκετά για εστιακό μήκος * apparent FoV = 1547, για να χρειαζόταν 2" φορμά το προσοφθάλμιο 6mm θα έπρεπε να είναι 258 μοιρών και πάνω!!

Δεν κατάλαβα το field stop... με το εστιακό μήκος ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5-6 mm, δεν βρίσκω όμως σε 2"...

Δηλαδή θέλοντας να μην χρησιμοποιώ τον Barlow για μεγάλες μεγενθυσεις.

 

Σε 2" υπάρχουν προσοφθάλμια για τα οποία τα 27mm field stop που είναι το μέγιστο των 1.25" δεν αρκεί. Επειδή τα 27mm είναι αρκετά για εστιακό μήκος * apparent FoV = 1547, για να χρειαζόταν 2" φορμά το προσοφθάλμιο 6mm θα έπρεπε να είναι 258 μοιρών και πάνω!!

Δεν κατάλαβα το field stop... με το εστιακό μήκος ?

 

 

Στο κάτω μέρος του προσοφθαλμίου μπορείς να μετρήσεις το διάφραγμα (field stop). Όσο μεγαλύτερο είναι τόσο μεγαλύτερο το πεδίο του φακού με τον τύπο apparent FoV=field stop*57.3/εστιακό μήκος. Τα προσοφθάλμια 1.25" έχουν έως 27mm field stop - δε χωράει μεγαλύτερο. Με το μέγιστο δηλαδή τα 27mm φτιάχνεις προσοφθάλμια με apparent FoV έως 27*57.3/εστιακό μήκος. Μόνο αν θες μεγαλύτερο AFoV, που δε χωράει στο 1.25" φτιάχνεις προσοφθάλμιο 2". Π.χ. προσοφθάλμια 100 μοιρών μπορείς να χωρέσεις σε 1.25" μέχρι 15mm, για 16 και πάνω θες 2". Ή για να γίνει πιο κατανοητό, αν έφτιαχνες αυτό τό 15mm/100° προσοφθάλμιο σε εκδόσεις 1.25" και 2" θα χρησιμοποιούσες ακριβώς τους ίδιους φακούς, το "περιτύλιγμα" μόνο θα άλλαζε και στην περίπτωση των 2" θα ήταν βαρύτερο, λιγάκι ακριβότερο και θα ήθελε αποκλειιστικά 2" εστιαστή - άρα δεν υπάρχει λόγος να βγει τέτοια έκδοση.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O ecuador θέλει να σου πει οτι απο 15mm και κάτω αρκει το 1.25". Όσο ευρυγώνιος και να ναι, ακόμα και 100°, θα μπαίνει αναγκαστικά σε 1.25" εστιαστή ή αντάπτορα. Οι Nagler που είναι 82° είναι 1,25" στα mm που θέλεις.

 

Επίσης δες και τους Baader Hyperion οι οποίοι είναι πιο οικονομικοί και σύμφωνα με τον Κώστα Κοκκώλη πάρα πολύ καλοί

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολύ καλοί για Cassegrain, καθώς και για Dob f/8, έως και f/6. Από εκεί και κάτω μπορεί να μην ικανοποιούν.

Εγώ νομίζω πως έχεις έναν εξαιρετικό συνδυασμό. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτε άλλο. Με το 2" σου θα βρίσκεις ό,τι θέλεις και μετά θα βάζεις τον zoom, ξεκινώντας από τα 20 ή 16mm. Όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες θα χρησιμοποιείς τον barlow με τον zoom. Τι σου λείπει;

Εάν θέλεις να μην αλλάζεις κάννη, τότε χρησιμοποίησε τον zoom με την κάννη 2" και άλλαξε τον TV με αυτόν τον barlow: http://agenaastro.com/antares-2-1-6x-twist-lock-barlow-lens-2ubstl.html

 

Δεν θα έχεις μεγαλύτερο πεδίο, αλλά μεγαλύτερη ευκολία. Επίσης θα έχεις μια περισσότερο ωφέλιμη ζώνη μεγεθύνσεων, καθώς στα 8mm όπου ο zoom έχει το μεγαλύτερο πεδίο θα μετατρέπεται σε 4.7 και όχι σε 4. 4.7mm δίνει κόρη εξόδου περί το 1mm με τα dob 10" & 12" και σωστή μέγιστη μεγέθυνση. Την ίδια μεγέθυνση με του 10", 250x, θα έχεις με τα 6" και 8", αλλά με μικρότερη κόρη εξόδου, η οποία και πάλι είναι >0.5mm. Ποιό dob έχεις;

 

Ο Antares έχει πολύ καλά οπτικά, είναι ελαφρύς, βραχύσωμος (για λιγότερες ροπές και καλύτερη εργονομία), έχει μεγέθυνση στην πράξη περίπου 1.7x, σε αυτήν την έκδοση διαθέτει twist lock, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με φακούς 1.25" με χρήση προσαρμογέα και πωλείται σε απολύτως λογική τιμή, ίση περίπου με του TV barlow μεταχειρισμένου (πάει 80-100 αναλόγως της καταστάσεως). Έτσι θα χάσεις 20-30 ευρώ με τα μεταφορικά και θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολύ καλοί για Cassegrain, καθώς και για Dob f/8, έως και f/6. Από εκεί και κάτω μπορεί να μην ικανοποιούν.

Εγώ νομίζω πως έχεις έναν εξαιρετικό συνδυασμό. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτε άλλο. Με το 2" σου θα βρίσκεις ό,τι θέλεις και μετά θα βάζεις τον zoom, ξεκινώντας από τα 20 ή 16mm. Όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες θα χρησιμοποιείς τον barlow με τον zoom. Τι σου λείπει;

Εάν θέλεις να μην αλλάζεις κάννη, τότε χρησιμοποίησε τον zoom με την κάννη 2" και άλλαξε τον TV με αυτόν τον barlow: http://agenaastro.com/antares-2-1-6x-twist-lock-barlow-lens-2ubstl.html

 

Δεν θα έχεις μεγαλύτερο πεδίο, αλλά μεγαλύτερη ευκολία. Επίσης θα έχεις μια περισσότερο ωφέλιμη ζώνη μεγεθύνσεων, καθώς στα 8mm όπου ο zoom έχει το μεγαλύτερο πεδίο θα μετατρέπεται σε 4.7 και όχι σε 4. 4.7mm δίνει κόρη εξόδου περί το 1mm με τα dob 10" & 12" και σωστή μέγιστη μεγέθυνση. Την ίδια μεγέθυνση με του 10", 250x, θα έχεις με τα 6" και 8", αλλά με μικρότερη κόρη εξόδου, η οποία και πάλι είναι >0.5mm. Ποιό dob έχεις;

 

Ο Antares έχει πολύ καλά οπτικά, είναι ελαφρύς, βραχύσωμος (για λιγότερες ροπές και καλύτερη εργονομία), έχει μεγέθυνση στην πράξη περίπου 1.7x, σε αυτήν την έκδοση διαθέτει twist lock, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με φακούς 1.25" με χρήση προσαρμογέα και πωλείται σε απολύτως λογική τιμή, ίση περίπου με του TV barlow μεταχειρισμένου (πάει 80-100 αναλόγως της καταστάσεως). Έτσι θα χάσεις 20-30 ευρώ με τα μεταφορικά και θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία.

 

Thumbs up! =D>

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το 8"!

Με το σκεπτικό να μην αλλάζω κάνες και να έχω σιγά σιγά εξοπλισμό μόνο 2", ήθελα αυτή την αλλαγή!

Πολύ καλή η πρόταση σου, αν υπήρχεκαι σε ελληνικό κατάστημα θα το ψάξω.Ο tv μου ειναι σε άριστη κατάσταση οπότε αν πουληθεί θα το χτυπήσω!ανβέβαια είναι συμβατός!

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τον βλέπω να υπάρχει διαθέσιμος..

Θα με βόλευε όμως ακόμη και με τον ζουμ, αφού στο μέγιστο. 8mm με barlow x2 θα πήγαινα. Χ300, ενώ μαυτον περιπου χ220...Δεν ξέρω από εστίαση αν θα είχα πρόβλημα...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης