Jump to content

Διας - Ιο - UHC-S -ζώνες του Δία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα παρατήρησα για πρώτη φορά τον Δία με το κατοπτρικό μου τηλεσκόπιο και ήμουν πολύ τυχερός .Ενώ άρχιζα να παρατηρώ τον πλανήτη στην περιφέρεια του κύκλου υπήρχε ένα μικρό καρουμπαλάκι .Στην αρχή νόμιζα ότι δεν εστιάζω σωστά και προσπαθούσα με τον εστιαστή να ρυθμίσω την εικόνα .Μετά από λίγο όμως το καρουμπαλάκι είχε γίνει ένας μικρός δίσκος που είχε απομακρυνθεί λίγο από την περιφέρεια του δίσκου .Κατάλαβα τότε ότι είδα την πρώτη <<ανατολή>> ενός δορυφόρου που βρίσκεται σε έναν μακρινό πλανήτη .Άνοιξα το κινητό σε μια εφαρμογή που έχω και είδα ότι πρόκειται για την Ιο .

 

Το δεύτερο ζήτημα είναι ότι χρησιμοποίησα μετά στην παρατήρηση του Δία το φίλτρο UHC-s της Baader το οποίο όπως γράφει και στο κουτί του είναι για νεφελώματα και όχι για πλανήτες .Παρόλο αυτά με το φίλτρο οι ζώνες του Δία φαινόντουσαν σίγουρα πιο έντονες και νομίζω με περισσότερες λεπτομέρειες.

Τελικά αυτό το φίλτρο (μια και δεν έχω άλλο) βοηθάει στην παρατήρηση των πλανητών όταν παρατηρείς από περιοχή με έντονη φωτορύπανση ;

 

Παρατηρώντας τον πλανήτη διέκρινα κυρίως δύο κάθετες ζώνες .Η αριστερή ήταν μια γραμμή με μέτριο πάχος χωρίς ευδιάκριτες δομές .Η δεξιά ήταν πιο παχιά με ευδιάκριτες δομές που έμοιαζαν με στροβιλισμούς .Θα ήθελα να ρωτήσω αν φαίνονται οι στροβιλισμοί στην ατμόσφαιρα του Δία με το δεκάρι που έχω και με μεγέθυνση χ218 ή αν ήταν της φαντασίας μου ; (καμιά φορά βλέπουμε αυτό που θέλουμε να δούμε)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Συμβενει τωρα!

Εχω μπρωστα μου μια πανεμορφη κοκκινη κυλιδα στα 170χ

Τελιος ο Διας :)

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης