Jump to content

Αντίβαρα για SW12" truss tube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη αν έχει αλλού καλυφθεί το θέμα, έψαξα αρκετά στο φόρουμ.

 

Ψάχνω ένα οικονομικό τρόπο να περάσω βαρίδια αντιστήριξης στον ΟΤΑ του SW 12" truss tube που παρέλαβα πρόσφατα.

Υπάρχει κάποια εργοστασιακή πρόβλεψη για το τηλσκόπιο αυτό? γνωρίζει κάποιος κάποιο σχετικό προϊόν? κάποια πατέντα?

 

κάθε πρόταση (και link) δεκτά, ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιό είναι το υλικό του σωλήνα; Στα κλασικά dob της skywatcher μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μαγνήτες για αντίβαρα αλλά έχω μια υποψία πως αυτά είναι αλουμινένια και δε θα μαγνητίζουν.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το υλικό του σωλήνα είναι σιδηρος, το δοκίμασα με τα μαγνητακια του ψυγείου πριν γράψω το θέμα, έχει κανείς δοκιμάσει αυτή τη λύση, πχ με μαγνήτη επενδεδυμένο με κολλητική ταινία για να μην κάνει γρατζουνιές? υπάρχουν μαγνήτες 1- 2 κιλών που να κρατάνε το βάρος τους πάνω στον σωλήνα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήρα δύο μαγνήτες- λουκουμάδες από τον Ρέππα. Φοβερά δυνατοί, μου μάγκωσαν το δάκτυλο και μου έκαναν αιμάτωμα. Για να μειωθεί η ασκούμενη ελκτική δύναμη τους τύλιξα σε πολλές χαρτοπετσέτες και τους έβαλα μέσα σε ένα πουγκί ώστε να μην γδέρνουν τον σωλήνα. Τους έχω μόνιμα επάνω στο τηλεσκόπιο και απλά τους σέρνω επάνω και κάτω για ζύγισμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ!

 

Το δεύτερο link το έχω στα favorites αλλά στην αναζήτηση για αντιβαρα δε μου το βγάζει, κάτι θα κάνω λάθος.

 

Εν πάσει περιπτώσει και πάλι ευχαριστώ, άλλο ένα θέμα λύθηκε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης