AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Χρώμα στο Μ1 ?
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Χρώμα στο Μ1 ?
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λήψη αστροφωτογραφίας deep sky
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 187
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/03/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:15    Θέμα δημοσίευσης: Χρώμα στο Μ1 ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχθές για πρώτη φορά δοκίμασα το Μ1.

Οι συνθήκες οι καιρικές ίσως ηταν καλές, όμως όχι και οι ... επίγειες μιας που κάτω από το Μ1 υπήρχε ένας καταραμένος πυλώνας της ΔΕΗ με ένα τρισάθλιο φως που με πατέντα περιόρισα λίγο στις φωτογραφίες μου. Επίσης άρχισα γύρω στις 9, δηλαδη είχε κατέβει αρκετά προς Αθήνα.

Το αντικείμενο βγήκε οκ, όμως σε μια και μονη αποπειρα επεξεργασιας που έκανα -είχε παει και αργά- στην πράξη χάλασα τη φωτογραφία για να βγει ελάχιστο χρώμα πάνω στο νεφέλωμα.

Εαν δεν κάνω mod την Canon δεν έχω ελπίδες να δω χρωματάκι στο συγκεκριμένο, ή είναι φυσιολογικό λόγω του μεγέθους του αλλα και των επίγειων θεμάτων που ανέφερα παραπάνω?

Πρωτη φορά είχα τέτοιο θέμα, ότι άλλο messier έχω βγάλει είχε χρώμα γι αυτό και ρωτάω

Νίκος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KCOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1091
Τόπος: Κηφισιά
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/03/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα φίλε Νίκο, δε φταίει το m1 αλλά η κάμερα σου που δεν καταγράφει το χρώμα...δες μια απόπειρα που είχα κάνει παλιά με canon http://albireo.gr/astrogallery/nebulae/SNR/2010.11.07/M1.html

Αμυδρος στόχος όπως βλέπεις και δύσκολο να πιάσεις χρωμα με μια απλή canon που δεν ενδείκνυται για φωτογράφιση βαθέως ουρανού..

ALBIREO OBSERVATORY
http://www.albireo.gr
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/03/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οποτε οταν κανω το mod θα βγαζει και το χρωμα λες ε?

Απλα επειδη Οριωνα, Ανδρομεδα, M81 και αλλα ειχα χρωμα, σκεφτηκα μην εινσι τιποτα αλλο

Ευχαριστω πολυ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 688
Τόπος: Αιγάλεω - Κερατσίνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/03/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 0:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όντως η Canon δεν ενδείκνυται για φωτογράφιση βαθέως ουρανού. Very Happy

http://www.astrobin.com/272998
http://www.astrobin.com/237402/

Μάλλον ο φίλος KC εννοούσε ότι με μία CCD θα έβγαζες άλλο αποτέλεσμα,πιο δύσκολα όμως, καθώς απαιτούν χρόνο διότι κάθε χρώμα και κάθε στοιχείο τα τραβάς ξεχωριστά.

Δοκίμασε 5λεπτες ή ακόμα και 10λεπτες (σε σκοτεινό ουρανό) και κατά προτίμηση ο στόχος να είναι πάνω από τις 30 μοίρες.

Προχώρα στο μοντάρισμα (αφού πάρεις αυτά που είπαμε) και θα δεις τρομερή διαφορά.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
stelios_STIOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 648
Τόπος: Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/03/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 7:59    Θέμα δημοσίευσης: Re: Χρώμα στο Μ1 ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

scipii έγραψε:

Εαν δεν κάνω mod την Canon δεν έχω ελπίδες να δω χρωματάκι στο συγκεκριμένο

Κάνεις δεν κάνεις mod αν δεν πας σε σκοτεινο μερος μην περιμένεις πολλά,δεν ειναι ολοι οι στοχοι σαν το Μ 42.

Φιλε magicstar ατυχες νομιζω και τα δυο παραδειγματα που εβαλες για δες τι χρονο ληψης εχουν,οποτε γιατι με ccd θα εβγαζαν πιο δυσκολα οπως λες;
Εγω φιλε sciipi θα σου προτεινα να μην κανεις mod την καμερα σου εαν δεν εχεις σκοπο να παρεις τα βουνα. Καλυτερα δες για κανενα φιλτρο Ηα εαν συνεχισεις να τραβας απο φωτορυπανση.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/03/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 8:25    Θέμα δημοσίευσης: Re: Χρώμα στο Μ1 ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="stelios_STI"]
scipii έγραψε:

Κάνεις δεν κάνεις mod αν δεν πας σε σκοτεινο μερος μην περιμένεις πολλά,δεν ειναι ολοι οι στοχοι σαν το Μ 42.

Εγω φιλε sciipi θα σου προτεινα να μην κανεις mod την καμερα σου εαν δεν εχεις σκοπο να παρεις τα βουνα. Καλυτερα δες για κανενα φιλτρο Ηα εαν συνεχισεις να τραβας απο φωτορυπανση.

Σε βουνά μπορεί να μην παω, αλλά το καλοκαίρι μπορώ εύκολα να παω σε μέρος σε νησι που το πιο κοντινο φως ειναι μια λαμπα της ΔΕΗ σε 1 χλμ και που και στους χαρτες φωτορυπανσης δεν εχει καθολου χρωμα, οπότε πολύ σκοτάδι

Το γνωρίζω αυτό με τη φωτορύπανση, απλά επειδή έχω βγάλει στόχους εως τωρα που έδειχναν χρώμα όπως έγραψα παραπάνω (ακόμα και το M51 που ξεχασα να αναφερω) και μάλιστα με τη προηγουμενη βάση, θεωρούσα πως θα έπρεπε και στο Μ1 εκεί να βλέπω κάτι.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όλους, να είστε καλά

Σήμερα μετά από απαίτηση του γιου μου θα δοκιμασω με τη καινουρια βαση το Μ42 οπότε δεν θα έχω τέτοια θέματα Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/03/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στέλιο με μια DSLR μεσα σε 3 ωρες εχεις τραβηξει τα καρε που θες.

Με μια CCD για να πετυχεις καλυτερο αποτελεσμα θες πολυ παραπανω χρονο. Αν ειναι με τη CCD να τραβας μονο LRGB τοτε δεν εχει νοημα.

Οσο για το θεμα του σκοτεινου ουρανου, συμφωνω κι εγω. Ειναι το σημαντικοτερο.
Επιστροφή στην κορυφή
scaffOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 654
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/03/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 16:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπική μου απόψη είναι οτι τα έχετε μπερδεψει λιγο τα πραγματα....

Το mod στις canon το κανουμε για να πιανει παραπανω το κοκκινο (Ηα) ειδικά στα νεφελώματα εκμπομπης.
Διαφωνω οτι δεν κανει για deep sky. Απλα δεν θελουν φωτορυπανση και αμυδρους στοχους.
Δειτε τις φωτογραφιες του stamosP με μια ταπεινη 600d mod....
https://www.astrovox.gr/forum/album_search.php?mode=user&search=Stamos
Σιγουρα οι φωτογραφιες με μια μονοχρωμη ccd και με τον ιδιο εξοπλισμο , θα ηταν διαφορετικες.....

Οσον αφορα τις CCD ,οι οποιες ειναι πιο ευαισθητες απο τις dslr , LRGB σε 3 ωρες βγαζεις παπαδες (Κανεις bin 2x2 το χρωμα και τελιωνεις) .
To μονο μεινεκτημα τους ειναι οτι θες και φιλτρα και τροχο τα οποια ανεβαζουν το κοστος , και για αυτο οι πιο πολλοι προτιμουν μια dslr mod....

Ολα αυτα προυποθετουν σκοτερινο ουρανο και οχι απο την Αθηνα.
Απο την Αθηνα ομως μια CCD μπορει να τραβηξει στενα φιλτρα Ha,Oiii,Sii ενω το ιδιο με μια κανον , θα πεταξεις τα 2/3 των φιτ απο καθε φιλτρο πραγμα που σημαινει χασιμο χρονο. Το ιδιο ισχυει και για ccd color.

Φιλικα
Γιωργος

http://atlasobs.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
stelios_STIOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 648
Τόπος: Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/03/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 10:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Magicstar έγραψε:
Στέλιο με μια DSLR μεσα σε 3 ωρες εχεις τραβηξει τα καρε που θες.

Με μια CCD για να πετυχεις καλυτερο αποτελεσμα θες πολυ παραπανω χρονο. Αν ειναι με τη CCD να τραβας μονο LRGB τοτε δεν εχει νοημα.

Οσο για το θεμα του σκοτεινου ουρανου, συμφωνω κι εγω. Ειναι το σημαντικοτερο.

Μα ο σκοπος φιλε μου ποιος είναι; Το ποιος θα τελειωσει πιο γρήγορα; Ή να βγάλεις το αποτέλεσμα που θες;
Θα συμφωνησω με τον scaff για το mod, σε στοχους σαν το Μ1 ή σε γαλαξίες (εκτος ανδρομεδας) τι διαφορά νομιζει θα δει;
Απλα τα λεω αυτα για να μην δημιουργουνται λαθος εντυπώσεις. Τωρα ο φιλος θα παει να χαλασει τη μηχανη του να τη modαρει γιατι νομιζει οτι θα βγαλει χρωμα στο Μ1. Και μεσα απο φωτορυπανση. Ε καποια πραγματα δεν γινονται.
Φιλε sciipi σου ξαναλεω δοκιμασε τον εξοπλισμο σου σε σκοτεινό ουρανό και χρωματακι θα βγαλεις και θα ευχαριστηθεις και να θυμαστε οσο πιο πολλα καρε τοσο καλυτερα!
Καλη συνεχεια κ καλες φωτο!! Wink
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/03/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 10:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το σκοτεινό ουρανό προφανώς θα τον επιδιώξω. Ευτυχώς το καλοκαίρι για δυο τρεις βδομάδες έχω την ευκαιρία να βρίσκομαι σε πολυ σκοτεινό ουρανό όπως έγραψα και σκοπεύω να αξιοποιήσω την ευκαιρία όσο περισσότερο μπορώ

Τωρα το Mod, πέρα από το έξοδο δεν με πειράζει κάπου (το έξοδο βέβαια πειράζει αλλά αμα βοηθάει χαλάλι).
Έτσι και αλλιώς γι αυτό το λόγο την πήρα, δεν θα την χρησιμοποιήσω ποτέ σαν φωτογραφική για να με πειράξει να την χαλάσω. Ουτε το κάνω για να δω χρώμα στο Μ1, περισσότερο για τους πιο "εύκολους" στόχους το κάνω.

Και μια ερώτηση, λίγο άσχετη με το θέμα.

Παρατήρησα πως η Canon 100D σε ιδιο χρόνο έκθεσης και ISO βγάζει πολύ πιο "φωτεινά" καρέ από την Nikon D5100 που χρησιμοποιούσα ως τώρα. Είναι λογικό?

Πάντως και πάλι σας ευχαριστώ για τα σχόλια, με βοηθάει μα διαβάζω απόψεις
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/03/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 12:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στελιο ακου πως εχουν τα πραγματα. Εσυ στη Βεροια βρισκεις σκοτεινο ουρανο πολυ πιο ευκολα απο εμας εδω στην Αθηνα. Ο λογος που δεν του εβγαλε χρωμα στο Μ1 δεν ειναι η καμερα. Ειναι ο ουρανος.

Τωρα οσο αναφορα τις καμερες. Η γνωμη μου ειναι πως αν θες να τραβας απο ουρανο με φωτορυπανση αναγκαστικα πας σε narrow οπως λεει ο scaff. Εχει ομως καποιο κοστος, κι επειδη εχω μιλησει με τον scippi δεν ειναι διατεθιμενος να προχωρησει αυτο το βημα προς το παρων. Περαν του κοστους εχει και πιο δυσκολη διαδικασια. Η DSLR ειναι σχεδον plug and play.

Θα διαφωνησω οτι οι DSLR δεν κανουν για αστροφωτογραφια. Πιο πανω παραθεσα ωραια αποτελεσματα και μαλιστα η μια ηταν μεσα σε ενα 3ωρο! Πρεπει να μονταριστει η μηχανη, και οχι δεν χαλαει. Ειδικα η Canon 100D εχει λειτουργια να κανει ψηφιακο autofocus (σαν μια mirrorless) μεσω της touch οθονης. Αυτο αν θελει να τη χρησιμοποιησει και σε ημερισια ληψη (κατι που δεν θελει).

Οι CCD σαφως θα σου βγαλουν πιο ωραιο αποτελεσμα αλλά (γνωμη μου παντα) με πιο πολυ χρονο και χρημα.

Φιλικα
Παντελης
Επιστροφή στην κορυφή
scaffOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/03/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="Magicstar"]

Οι CCD σαφως θα σου βγαλουν πιο ωραιο αποτελεσμα αλλά (γνωμη μου παντα) με πιο πολυ χρονο και χρημα.

συμφωνώ για το χρήμα. Θελουν πολλά και μαλιστα σε τετοιες δυσκολες εποχες...φιλτρα....τροχο..ανταπτορακια....αλλα στο χρονο θα διαφωνησω. Υπαρχει και τo BIN MODE στις CCD....Χανεις λίγο αναλυση αλλα κερδιζεις χρόνο...

Επιστροφή στην κορυφή
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/03/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα παρεις πχ την 414ΕΧ που ειναι 1.3mp και θα την κανεις bin 2x2. Μετα θα τραβας με αναλυση 700pixel......
Επιστροφή στην κορυφή
scaffOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/03/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι αλλα το L θα το εχω τραβηξει ΜΟΝΟ στο 1χ1.
Το ιδιο και με τα στενα , Ηα 1χ1 και τα αλλα 2 φιλτρα χ2 να κερδισω λιγο χρονο , και ευαισθησια αν ειναι και κανενας δυσκολος χρονος.
μετα με το πιξ ολα θα ερθουν ωραια !!!!!!
Μπορει να εχω χασει λιγο στην αναλυση αλλα θα εχω ενα ωραιο αποτελεσμα.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την scaff στις 18/03/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 14:08, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
scaffOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/03/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 14:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν και το θεμα μας δεν ειναι τι μπορει ή δεν μπορει να κανει μια ccd...

To θεμα μας ειναι να βοηθησουμε τον φιλο με την DSLR....

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λήψη αστροφωτογραφίας deep sky Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης