Jump to content

Αγορά προσοφθαλμίου για πλανητικη παρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός Skywatcher Dobson 8” και προσανατολίζομαι στην αγορά ενός προσοφθαλμίου για πλανητική παρατήρηση π.χ. ES82 4,7mm (255x) ή 6.7mm (180x)

 

Είναι καλή επιλογή τα συγκεκριμένα ?

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλα στα ίδια χρήματα ?

 

Σας ευχαριστώ,

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος ενός Skywatcher Dobson 8” και προσανατολίζομαι στην αγορά ενός προσοφθαλμίου για πλανητική παρατήρηση π.χ. ES82 4,7mm (255x) ή 6.7mm (180x)

 

Είναι καλή επιλογή τα συγκεκριμένα ?

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλα στα ίδια χρήματα ?

 

Σας ευχαριστώ,

Κώστας

 

Φίλε μου ένας άγραφος "κανόνας" είναι πως για τέλειο Seeing η μέγιστη μεγέθυνση είναι 50 φορές η διάμετρος του dobson σου σε ίντσες, δηλ Χ400. Τις περισσότερες φορές όμως μια τέτοια μεγέθυνση δεν είναι η βέλτιστη και πρέπει να κατέβεις στις 30 φορές τη διάμετρο του τηλεσκοπίου, δηλ Χ240. Αυτή τη μεγέθυνση στη δίνει έναι προσοφθάλμιο 5mm, δηλ και το 4,7mm που λες είναι κοντά. Aν επιμένεις να πας πιο ψηλά, πωλείται στο φόρουμ ένα TV radian 4mm, καταργημενη σειρά πλανητικών προσοφθάλμιων της κορυφαίας televue με αρχικές τιμές γύρω στα 250ευρώ, θα το βρεις μεταχειρισμένο πολύ φτηνότερα εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=24070&highlight=radian

Αν δεν απατώμαι τα radian μόλις που χαρακτηρίζονται ευρυγώνια με 60 μοίρες φαινόμενο πεδίο, άρα ο στόχος θα παραμένει σε στόχευση για αρκετό χρόνο μέχρι να κουνήσεις το σωλήνα για να μη σου φύγει. Το συγκεκριμένο σου δίνει μεγέθυνση Χ300 στο τηλεσκόπιό σου. Εγώ αγόρασα από τον ίδιο πωλητή το 5mm και από τέλη Φεβρουαρίου μέχρι και αρχές Μαρτίου κοίταγα το ρολόι να φύγω νωρίς από το γραφείο να πιάσω την Αφροδίτη. Για πρώτη φορά δε είδα την περασμένη Παρασκευή με αραιή συννεφιά έναν Δία σε μέγεθος φουντουκιού με μια όμορφη κόκκινη κηλίδα (χάσιμο...)

 

Αν πας σε καινούργιο προσοφθάλμιο δεν έχω να προτείνω κάτι λόγω απειρίας, απλά παραθέτω σημειώσεις από βιβλία αστρονομίας και τη μικρή μου θετική εμπειρία με το Radian.

 

Φιλικά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας φακός γύρω στα 5mm είναι ότι χρειάζεται. Η επιλογή των 4.7mm είναι πάρα πολύ καλή είτε είναι ο Explore Scientific είτε ο παλιότερος Meade 4000 4.7 γιατί οι 82μοιρες και το eyerelief είναι πολύ άνετα. Η χρήση τους σίγουρα επηρεάζεται από το seeing.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης