AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - βοήθεια για αγορά της πρώτης μου στήριξης
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
βοήθεια για αγορά της πρώτης μου στήριξης

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
alkisfabOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 06 Απρ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 12
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/04/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:56    Θέμα δημοσίευσης: βοήθεια για αγορά της πρώτης μου στήριξης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σας ,
Αρχικά συγχαρητήρια για την άριστη σελίδα, είναι εντυπωσιακό το πόσα μπορείς να μάθεις από εδώ!
Είμαι νέος μέλος και πήρα το θάρρος να ζητήσω βοήθεια προτού κάνω αγορά και το μετανιώσω,

Ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια με αστροφωτογραφία ευρέος πεδίου (milky-way,startrails) αλλά αποφάσισα να προχωρήσω και στην αστροφωτογράφιση βαθέως ουρανού.

Αυτήν την στιγμή έχω την D610 & D5100 με τηλεφακό 70-200,
Πολλοί με παρότρυναν να επενδύσω σε μια καλή στήριξη δεδομένου ότι λίγο αργότερα θα αγοράσω τηλεσκόπιο, οδηγό κτλ. που θα ανεβάσει πολύ το βάρος οπότε μια στήριξη που να μπορεί να σηκώσει ένα μεγάλο εύρος τηλεσκόπιων είναι σωστή κίνηση.

Αυτήν την στιγμή είμαι μεταξύ της HEQ5 skyscan pro & NEQ6 synscan 45 pro, αλλά ια ήθελα να ακούσω την γνώμη σας και αν έχετε να μου προτείνεται κάποια άλλη.

Επίσης μια τελευταία ερώτηση είναι αν θα μπορώ να κάνω απροβλημάτιστα σωστό ζύγισμα με τον φακό DSLR 70-200 αφού είναι πολύ ελαφρύς η είναι απαραίτητη η χρήση τηλεσκοπίου ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kookoo_grOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Αύγ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2044
Τόπος: Κεφαλονιά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/04/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα σε ρωτησω τι ακριβως θελεις να φωτογραφισεις με τηλεσκοπιο, ευρυ πεδιο (μεγαλα νεφελωματα) η στενο πεδιο (γαλαξιες, σφαιρωτα, πλανητικα νεφελωματα)? Αυτο παιζει ρολο με το τι τηλεσκοπιο θα ''παντρεψεις'' την καμερα σου για να εχεις το αντιστοιχο οπτικο πεδιο, υπαρχουν calculators οπως εδω http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php για να εχεις μια ιδεα τι πεδιο θα εχει η καμερα με συγκεκριμενα τηλεσκοπια/καμερες.

Αφου επειλεξεις την καμερα/τηλεσκοπιο που θες να παρεις θα πρεπει να υπολογισεις και το βαρος που η βαση μπορει να σηκωσει η heq5pro φτανει στο οριο της με 8'' τηλεσκοπιο αλλα ειναι πιο ευκολη στην μεταφορα της (λογω ογκου/βαρους) και εινια πιο καταλληλη για διοπτρικα τηλεσκοπια/μικρα κατοπτρικα σε σχεση με την eq6 η οποιο σηκωνει μεγαλυτερο βαρος αλλα ειναι και πιο βαρια στην μεταφορα της. Βεβαια καλο θα ηταν να εκανες μια βολτα απο ενα καταστημα για να τις δεις και απο κοντα κια να κανεις συγκριση. επισης καλο θα ηταν να ριξεις και μια ματα στις νεες αντιστοιχες βασεις της skywatcher με ιμαντες που δινουν καλυτερα αποτελεσματα στην οδηγηση απο τα κλασικα γραναζια.

Αν παρεις τωρα βαση και βαλεις επανω την καμερα με τον τηλεφακο (ποσο ειναι το συνολικο τους βαρος?) ειναι πολυ πιθανο να εχεις προβλημα στο ζυγισμα μιας και θα ειναι πολυ ελαφρυ το φορτιο για την βαση, Οταν ξεκινησα της αστροφωτογραφια δοκιμασα να βαλω την dslr με τον εργοστασιακο φακο στη heq5pro και να φωτογραφισω τον γαλαξια (for shits and giggles που λενε και οι αμερικανοι) το αποτελεσμα ηταν να μην ζυγιζει η βαση, το πιο ελαφρυ αντοβαρο που ειχα ηταν 2,5 κιλα αλλα ηταν πολυ βαρυ για το φορτιο ωστε να ζυγισει σωστα οποτε εκανα ζυγισμα χωρις αντιβαρα και το αποτελεσμα ηταν πολυ κακο παρολο που εκανα μια βαση για την καμερα και εβαλα και ενα μικρο οδηγιτκο τηλεσκοπιο (ερευνητη 9χ50).

Η καλυτερη λυση για φωτογραφιση ευρεως πεδιου με dslr ειναι να παρεις μια star adventurer http://www.planitario.gr/star-adventurer.html ή καποια αντιστοιχη βαση για dslr που να σηκωνει το βαρος της καμερας σου να ωστε να μην ξοδεψεις τζαμπα λεφτα εφοσον δεν εχεις καταληξει καπου ακομα

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
kkoutrOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Μάρ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 125
Τόπος: Κορινθία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/04/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα
Απο HEQ5 και πάνω να κοιτάς. Εγώ με μια EQ5 pro synscan έχω βολευτεί προσωρινά και την κάνω την δουλειά μου, αλλά μελλοντικά θα πρέπει να πάω σε κατελάχιστον HEQ5 που έχει καλύτερη ακρίβεια και σηκώνει περισσότερο. Σημαντικό είναι αν θα΄χεις σταθερό σημείο ή θα μετακινείσαι γιατί η EQ6 και πάνω έχουν σημαντικό βάρος, ενώ η HEQ5 μεταφέρεται πιο άνετα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
alkisfabOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/04/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ και τους δυο σας για την γρήγορη απάντηση,
ενδιαφέρομαι για και για ευρυ πεδιο και στενο πεδιο,
Αλλα αρχικά είπα να ξεκινησω με ενα αποχρωματικο όπως το παρακάτω,
http://www.planitario.gr/bked-100-black-diamond.html
Και με΄τά να προχωρίσω σε κάτι μεγαλύτερο
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkoutrOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Μάρ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 125
Τόπος: Κορινθία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/04/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως αν θες αποκλειστικά ευρύ πεδίο με τηλεφακό, τότε η star adventurer (όπως λέει και ο kookoo_gr) δουλεύει καλά και είναι και πολύ εύκολη για στήσιμο και μεταφορά. Εγώ έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα με 300mm φακό (με guiding φυσικά). Για το BKED 100 σίγουρα θες την HEQ5. Αν σκοπεύεις για κάτι μεγαλύτερο δες πρώτα και πόσο σηκώνει κάθε βάση για imaging (να υπολογίζεις όχι μόνο τηλεσκόπιο αλλά και οδηγητικά, κάμερα και λοιπό εξοπλισμό καθώς και να μην φτάνεις στα όρια της βάσης για καλύτερα αποτελέσματα). Πάντως η star adventurer σηκώνει για imaging έως 5kg, η HEQ5 σηκώνει έως 11.5kg και η NEQ6 έως 18kg (αν θυμάμαι καλά).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
alkisfabOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/04/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 10:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέλεια,
Μάλλον θα ξεκινήνω με μια πιο απλή στήριξη όπως αυτή που μου πρότεινες Κώστα.
Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να αλλάξω σε φίλτρο baader την Νίκον εδώ στην Αθήνα?
ευχαριστώ πολυ Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης