Jump to content

Καλησπέρα σας και απορία για φωτογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Αν και αραιά και που σας διαβάζω μόλις σήμερα αισθάνθηκα την ανάγκη να εγγραφώ και να γίνω ενεργό μέλος.

Αν και με γοητεύει το ουράνιο σύμπαν και ερασιτεχνικά το παρακολουθώ με πενιχρά μέσα, δεν έχω το πάθος των περισσοτέρων απο εσάς εδώ μέσα για το αντικείμενο. Λογικό συνακόλουθο είναι να μην επενδύω τόσο χρόνο και χρήμα.

 

Και στο διαταύτα είμαι εδώ να καπηλευτώ την γνώση σας.

 

Χτές το βράδυ και για πρώτη φορά χρησιμοποίησα μια μικρή action camera (Gitup Git2) για δοκιμή δημιουργίας ενός timelapse απο την ταράτσα του σπιτιού μου.Έχει μικρό αισθητήρα και για αρχή δοκίμασα φωτογραφίες κάθε 30sec με χρόνο κλείστρου 30sec και iso 100. Το στήσιμο (κρίνοντας εκ του αποτελέσματος ήταν λάθος σε όλα. Έλαβα 200 φωτογραφίες αλλά σε 2 είδα κάποια artifacts να τα πώ , flare ? ή δεν ξέρω και γω τι άλλο. σας επισυνάπτω τις 2 ''προβληματικές'' εικόνες (καθώς και την πρίν και μετά) χωρίς επεξεργασία.

 

2017_0321_000217_183.JPG?dl=0

2017_0321_000318_184.JPG?dl=0

2017_0321_000420_185.JPG?dl=0

 

2017_0321_001333_194.JPG?dl=0

2017_0321_001435_195.JPG?dl=0

2017_0321_001536_196.JPG?dl=0

 

Πεφταστέρια που δεν μπόρεσε να διαχειριστεί ο αισθητήρας / επεξεργαστής? Αεροπλάνα?

 

Σας ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Δεν μεσολαβεί χρονικό διάστημα μεταξύ των φωτογραφιών.Με το που τελειώνει η μία αρχίζει η άλλη. Δεν γνωρίζω αν λόγο λογισμικού ή τεχνικών χαρακτηριστικών μεσολαβεί αναγκαστικά κάτι.

Αεροπλάνο είναι?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο και τη διάθεσή σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι είναι αεροπλάνο. Στη δεύτερη φωτογραφία ειδικά διακρίνονται άσπρα και κόκκινα φωτάκια σε ίσα διαστήματα.

 

Δεν μου κολλάνε όμως δύο πράγματα :

 

1. Θα έπρεπε να έχει συνεχείς κόκκινες και άσπρες γραμμές.

 

2. Αφού δεν μεσολαβεί χρόνος μεταξύ των λήψεων θα έπρεπε οι γραμμές να φαίνονται και στις επόμενες φωτογραφίες (ενώ αν μεσολαβούσε ένα διάστημα π.χ. 20 δευτερόλεπτα θα έλεγα ότι το αεροπλάνο έφυγε από το οπτικό πεδίο και δεν καταγράφηκε στην επόμενη φωτογραφία).

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης