Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για την χρήση των OAG. Η εμπειρία σας τι λέει; Είναι καλύτερα να οδηγείς με OAG ή με οδηγητικό;

 

Να υπενθυμίσω ότι η εστιακή μου είναι 420mm. Επίσης υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξει κάποιος κατά την τοποθέτηση, ή απλά το κουμπώνεις ανάμεσα στον εστιαστή και στον τροχό και είσαι έτοιμος;

 

Είμαι σε σκέψη να παραγγείλω αυτόν:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p9272_ZWO-Off-Axis-Guider-fuer-Astrofotografie---umfangreiches-Zubehoer.html

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτήν την εστιακή οδηγείς με ερευνητή τέλεια. OAG θέλεις σε μεγαλύτερες εστιασκές οπότε είναι περιττό για σένα.

όσο αφορά τον oag που έβαλες λινκ υάρχει πρόβλημα με flexures :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Παντελή

Με λιγότερα χρήματα μπορείς να κάνεις οδήγηση με ένα finderscope 9x50 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εγω το χρησιμοποιώ με εστιακές 625mm, 1800mm.

Βέβαια πρέπει να έχεις και καλή στήριξη από την άλλη που να είναι ρυθμισμένη για αστροφωτογράφιση.

 

Off-axis guider ποτέ δεν χρησιμοποίησα γιατί η κάμερα μου έχει δεύτερο οδηγητικό τσιπάκι αλλά έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο να βρεις οδηγητικό αστέρα.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτό που λέει ο Θέμης για τα flexures ισχύει.

Στο χόμπυ δεν είναι να δίνεις πολλά χρήματα γιατί αυτό που παίρνεις δεν ανταποκρίνεται τις περισσότερες φορές στην τιμή που το παίρνεις )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω χρησιμοποιω OAG celestron (το παλιο κλασσικο) με οδηγητικη καμερα meade DSI II pro.

Το εχω δοκιμασει σε διοπτρικο ενος μετρου και σε καταδιοπτρικα, και δουλεψε τελεια ακόμα και εντος Αθηνας (ευρεση οδηγητικου αστρου αμεσως).....

Το συστημα οδηγησης με ερευνητη, νομιζω πως ειναι περισσοτερο ευελικτο οσο αφορα την επιλογη οδηγητικου αστρου, ειδικα σε στοχους "αραιοκατοικημένους" .

Απο την αλλη μερια παλι, με τον OAG οδηγησα με επιτυχία το C11, και δεν ολισθησε καθόλου...

Αν έστηνα ενα συστημα απο την αρχη παντως, ενδεχομένως να προσανατολιζόμουν σε συστημα με ερευνητη για λογους ευελιξίας

(πχ αν θελω να χρησιμοποιησω φιλτρα, αν θελω να αλλαζω τηλεσκοπια, καμερες κλπ, στις επιλογες δεν θα με επηρεαζει καθολου το ανεξαρτητο/αυτονομο συστημα οδηγησης).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως το λέει ο Θέμης, για τέτοια εστιακή είσαι μία χαρά με finder! Από εκεί και πέρα όμως, ας πουμε για εστιακες ένα με ενάμισι μέτρο και πάνω, η χρήση oag δίνει την απόλυτη οδήγηση. Βέβαια όσο μεγαλώνει η εστιακή - και στενεύει το πεδίο - τόσο δυσκολεύει το να βρεις αστέρι για να οδηγήσεις. Σε μικρές εστιακες η εύρεση αστεριού είναι πρακτικά εύκολη, καθώς συνήθως έχεις να διαλέξεις από 3-4 αστεράκια.

 

Ο συγκεκριμένος oag έχει φήμη για flexure αλλά αυτό δεν είναι 100% ακριβές: συχνά η βίδα που κρατά το σύστημα του πρίσματος και το Τ2 σπείρωμα στο ύψος που θέλεις αλλα και η βίδα που σταθεροποιεί τον βαρελάκι Τ2 στη θέση εστίασης συχνά χαλαρώνει και αρχίζει να παίζει στη χρήση. Στο πεδίο είναι πολύ δύσκολες μικροδιορθωσεις γιατί το κεφαλάκι αυτών των "υποτιθεται-χειροβιδων" είναι πολύ μικρό και δεν σου δίνουν δυνατό πιάσιμο για να τις σφίξεις με τα δάχτυλα. Αν αντικαταστήσεις με σωστές χειροβιδες τα προβλήματα εξαλείφονται. Ο oag δεν έχει κάποιο άλλο ευαίσθητο σημείο.

 

Πρέπει επίσης να λάβεις σοβαρά υπόψη σου το θέμα της απόστασης μεταξύ του τσιπ της κάμερας και πιθανόν ενός μειωτη εστιακή λόγου μιας και η παρεμβολή του oag σε ένα τετοιο σύστημα ειδικά όταν υπάρχει και τροχός, πιθανότατα θα επηρεάσει την προτεινόμενη και βέλτιστη απόσταση. Ένα άλλο θέμα είναι αυτό των αντανακλάσεων που συμβαίνουν καμιά φορά όταν κοντά στο πεδίο είναι ένα πολύ λαμπρό άστρο. Νομίζω το είχε παρατηρήσει ο Άγγελος και έχει αναφερθεί σε κάποιο άλλο νήμα. Εκείνη την εποχή δεν είχα παρόμοια εμπειρία, αλλά από τότε μου έχει τύχει κι εμένα μια φορά.

 

Κατά τα άλλα χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια τον ίδιο oag - με άλλο brand name - με όλα τα τηλεσκόπια που έχω και όσα έχουν περάσει πολύ τα χέρια μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΘΑ ηθελα να προσθεσω τα εξης για την χρηση oag μιας και δουλευω τηλεσκοπιο με μεγαλη εστιακη αποσταση αλλα και το ed80. Για την ευρεση οδηγητικου αστερα βοηθαει και τι οδηγητικη καμερα εχεις, οι καμερες του ειδους qhy5 δεν αρκετα ευαισθητες και θα δυσκολευτεις να βρεις αστερια με oag. Απο δικη μου εμπειρια με τετοια καμερα απογοητευτηκα και αγορα την lodestar, βεβαια απο τοτε εχουν βγει και αλλες ευαισθητες καμερες οποτε θα πρεπει να το ψαξεις λιγο. Παντως αν πας για οδηγητικο τηλεσκοπιο δεν θα εχεις προβλημα για ευρεση οδηγητικου αστερα, το μονο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι το flexure που μπορει να βγαλει το ολο συστημα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις απάντησεις. Πρόβλημα με την απόσταση δεν θα εχω μιας και ο flattener μου ειναι μεσα στον σωληνα, οποτε ρυθμίζω την απόσταση με τον εστιαστή.

 

Ο λόγος που μπήκα σε "πειρασμό" είναι η ποιότητα της οδήγησης. Έχω συνήθως 1 - 1,5 RMS και παρατηρω από άλλους με OAG να έχουν 0.25. Πρόβλημα με την εύρεση άστρου δεν είχα ποτέ.

 

Άρα λέτε ότι δεν φταίει ο ερευνητής για το υψηλό RMS, οπότε να κοιτάξω που οφείλεται. Ίσως βάση ή ρυθμίσεις PHD;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με έναν δανεικό oag πριν αρχίσεις να περάσεις ρυθμίσεις ή τη στήριξη. Το πιθανότερο είναι να έχεις κάποιο μικρο-λασκο στον finder
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το "λάσκο" που λες πως μπορώ να το εντοπίσω;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι τίποτα χαλαρό; Μήπως κάτι "στρεβλώνει" στο σύστημα σε κάποια θέση κατά τη χρήση; Πως έχεις τον finder, με δικά του δαχτυλίδια η στον δικό του εργοστασιακό ανταπτορα; Αν είναι το δεύτερο είναι πιθανό σε κάποιες γωνίες κάτι να μετακινείται, ειδικά από το USB καλώδιο.

Πιο ουσιαστικά όμως, έχεις θέματα με τις λήψεις ή σε στενοχωρουν γενικα τα στατιστικά της οδήγησης; Το λέω αυτό γιατί η εστιακή σου είναι μικρή και θεωρητικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα ακόμα και αν "χοροπηδάει" που λέει ο λόγος η οδήγηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο προβλημα που εχω καμια φορα ειναι walking noise. Κατα τ' αλλα τα αστρα μου ειναι ολοστρογγυλα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε μένεις με τον finder, τουλάχιστον μέχρι να πάρεις κάποιο OTA με μεγαλύτερη εστιακή; Νομίζω ότι αφού έχεις σωστές λήψεις δεν αξίζει να το ψάξεις παραπέρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης