Jump to content

11η Πανελ. Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων, Φιλιππαίοι 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Μετά από σύσκεψη εκπροσώπων αστρονομικών συλλόγων από όλη την Ελλάδα στο εθνικό αστεροσκοπείο Πεντέλης τον περασμένο Οκτώβριο, ανατέθηκε ομοφώνως στον Αστρονομικό Σύλλογο Δυτικής Μακεδονίας να αναλάβει για δεύτερη φορά μέσα στην τελευταία τριετία την διοργάνωση της Πανελλήνιας Εξόρμησης Ερασιτεχνών Αστρονόμων (ΠΕΕΑ) στις 21 με 23 Ιουλίου 2017 στους Φιλιππαίους Γρεβενών.

 

Ένας από τους κύριους λόγους που συνετέλεσε σε αυτήν την απόφαση, ήταν η μεγάλη οργανωτική επιτυχία της προηγούμενης 9ης ΠΕΕΑ που ανέλαβε ο σύλλογος μας. Το ομαδικό πνεύμα όλων των συμμετεχόντων σε συνδυασμό με τον ιδανικό χώρο για αστροπαρατήρηση και αστροφωτογράφιση στους Φιλιππαίους, άφησαν στους εκατοντάδες επισκέπτες της 9ης ΠΕΕΑ τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Η οργανωτική επιτροπή της 11ης ΠΕΕΑ έχει ήδη ξεκινήσει τις προπαρασκευαστικές εργασίες και θα είναι όλα έτοιμα για την έναρξη στις 21 Ιουλίου.

 

Στόχος του συλλόγου μας και της ΠΕΕΑ είναι ερασιτέχνες αστρονόμοι, επιστήμονες και όλοι όσοι αγαπάνε την αστρονομία να επικοινωνήσουν, να ανταλλάξουν απόψεις, επιστημονικές τεχνικές και τελικά όλο και περισσότεροι να έρθουν σε επαφή με την αστρονομική κοινότητα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελίδα της 11ης ΠΕΕΑ: http://peea.astrodym.gr/

 

Ραντεβού στην 11η ΠΕΕΑ

 

 

Με εκτίμηση

Αστρονομικός Σύλλογος Δυτικής Μακεδονίας

Οργανωτική Επιτροπή 11ης ΠΕΕΑ

11peea.thumb.jpg.13a1717d245615a339e4d5e8adbbdb03.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα αίτηση :) Ξέρουμε αν θα έχει εγκαταστάσεις κατασκήνωσης όπως στην προηγούμενη ΠΕΕΑ;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δήλωσα κι εγώ παιδιά... Παίζει να έχει τίποτα μπλουζάκια ή κάποιου είδους αναμνηστικά ?

Θυμήθηκα που λέγαμε σε άλλο θέμα για μπλούζες και λέω ότι θα ήταν καλή ιδέα αν θέλατε να το κάνουμε δύο σε ένα.Εγώ μπορώ να ρωτήσω εδώ στη Θεσσαλονίκη και βέβαια σε συνεργασία με το φόρουμ, τα παιδιά από Δυτ.Μακεδονία ή και το Πλανηταριο να κάνουμε κάτι σαν ενθύμιο..

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δήλωσα κι εγώ παιδιά... Παίζει να έχει τίποτα μπλουζάκια ή κάποιου είδους αναμνηστικά ?

Θυμήθηκα που λέγαμε σε άλλο θέμα για μπλούζες και λέω ότι θα ήταν καλή ιδέα αν θέλατε να το κάνουμε δύο σε ένα.Εγώ μπορώ να ρωτήσω εδώ στη Θεσσαλονίκη και βέβαια σε συνεργασία με το φόρουμ, τα παιδιά από Δυτ.Μακεδονία ή και το Πλανητάριο να κάνουμε κάτι σαν ενθύμιο..

 

 

Στην 10η ΠΕΕΑ στον Πάρνωνα υπήρχαν κανονικά αναμνηστικά t-shirt. Λογικά θα έχουν και στην 11η.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την προηγούμενη φορά, στην 9η, όχι μόνο είχαν αναμνηστικά αλλά είχε στηθεί ολόκληρο μαγαζάκι που τύπωναν επί τούτου ό,τι σχέδιο, χρώμα κτλ ήθελες!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία ωραία... Σαν γνήσιο καταναλωτικό ον και συλλέκτης αναμνήσεων... :cheesy:

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

 

Είμαι στην αναζητώ ατόμου ή ατόμων ωστέ να ανεβούμε παρέα στην εξόρμηση. Ωστε να μοιραστούμε τα όποια έξοδα μετακίνησης / διαμονής και λοιπά έξοδα. Μονοδικό αγκάθι απο μέρους μου είναι ότι δεν διαθέτω μεταφορικό μέσο. Όποιος ενδιαφέρετε ας μου στείλει ένα PM!

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κάποια πράγματα ακόμη ?

Διάβασα το αντίστοιχο θέμα της 9ης ΠΕΕΑ, ώστε να θυμηθώ κάποια πράγματα.

Η είσοδος θα είναι 5ευρω το άτομο και για τα παιδιά ?

Ο σύλλογος θα στηθεί 21 το πρωί επίσημα και από τι ώρα θα μπορούμε να είμαστε εκεί ?

Αν δηλαδή κάποιος θέλει μπορεί να ανέβει από Πέμπτη βράδυ ώστε να κερδίσει ένα βράδυ παρατήρησης ή δεν θα υπάρχει ψυχή ?

Ποια ήταν η χαμηλότερη θερμοκρασία που είχατε το λέω για τις ανάγκες σε εξοπλισμό ρούχα κλπ.

Ο δρόμος είναι καλός για απλά ΙΧ ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο σύλλογος θα στηθεί 21 το πρωί επίσημα και από τι ώρα θα μπορούμε να είμαστε εκεί ?

Αν δηλαδή κάποιος θέλει μπορεί να ανέβει από Πέμπτη βράδυ ώστε να κερδίσει ένα βράδυ παρατήρησης ή δεν θα υπάρχει ψυχή ?

Ποια ήταν η χαμηλότερη θερμοκρασία που είχατε το λέω για τις ανάγκες σε εξοπλισμό ρούχα κλπ.

Ο δρόμος είναι καλός για απλά ΙΧ ?

 

Αν πας πεμπτη ισως να μην εχει ρευμα. Θυμαμαι παρασκευη μεσημερι το συνδεσαν. Σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλοι παρατηρητες-φωτογραφοι.

Για τη θερμοκρασια το βραδυ τα παντα ειναι ρευστα στο βουνο. καλου κακου να εχεις χοντρα ρουχα.

Ο δρομος ειναι αψογος και για χαμηλωμενα αμαξια... :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολους.Απο την οργανωτικη επιτροπη του Αστρονομικου συλλογου Δυτ.Μακεδονιας σας ενημερωνω οτι φετος αντιμετωπισαμε καποιες δυσκολιες στο ξεκινημα της διοργανωσης αλλα τελικα ολα κυλανε ομαλα πλεον και ειμαστε σιγουροι οτι θα καταφερουμε μια αξιοπρεπη ΠΕΕΑ.

Σε απαντηση των ερωτησεων των φιλων που θα μας επισκεφτουν και φετος θα εχουμε αναμνηστικα οπως την προηγουμενη φορα,η εισοδος θα ειναι 5 ευρω γιατι δεν μπορει να γινει διαφορετικα,δυστυχως οι χορηγοι πλεον δεν δινουν καποια βοηθεια και τα εξοδα ειναι πολλα.Ο χωρος θα ειναι ανοικτος απο την προηγουμενη ημερα και ισως απο τις 19 Ιουλιου με ρευμα και νερο απο την πρωτη στιγμη.Επισης θα υπαρχουν φαγητο,καφες,αναψυκτικα σε καλες τιμες.Θα φροντισουμε για την καθαριοτητα και την ασφαλεια ολων.

 

Ευχαριστω για τη συμμετοχη σας η επιτυχια εξαρταται απο ολους εμας!!Καλη Ανταμωση!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολους.Απο την οργανωτικη επιτροπη του Αστρονομικου συλλογου Δυτ.Μακεδονιας σας ενημερωνω οτι φετος αντιμετωπισαμε καποιες δυσκολιες στο ξεκινημα της διοργανωσης αλλα τελικα ολα κυλανε ομαλα πλεον και ειμαστε σιγουροι οτι θα καταφερουμε μια αξιοπρεπη ΠΕΕΑ.

Σε απαντηση των ερωτησεων των φιλων που θα μας επισκεφτουν και φετος θα εχουμε αναμνηστικα οπως την προηγουμενη φορα,η εισοδος θα ειναι 5 ευρω γιατι δεν μπορει να γινει διαφορετικα,δυστυχως οι χορηγοι πλεον δεν δινουν καποια βοηθεια και τα εξοδα ειναι πολλα.Ο χωρος θα ειναι ανοικτος απο την προηγουμενη ημερα και ισως απο τις 19 Ιουλιου με ρευμα και νερο απο την πρωτη στιγμη.Επισης θα υπαρχουν φαγητο,καφες,αναψυκτικα σε καλες τιμες.Θα φροντισουμε για την καθαριοτητα και την ασφαλεια ολων.

 

Ευχαριστω για τη συμμετοχη σας η επιτυχια εξαρταται απο ολους εμας!!Καλη Ανταμωση!!

 

ότι και να πω είναι λίγο...συγχαρητήρια για ότι κάνετε ,γιατί σε δύσκολους καιρούς ,παλεύετε ,εκεί που οι πιο πολλοί από εμάς ,ίσως,θα εγκατέλειπαν .Προσωπικά ,επειδή μου αρέσει πολύ η εμπειρία των πανελληνίων εξορμήσεων (φέτος θα είναι η τρίτη μου) ,μιας και μου δίνεται ,η μοναδική εμπειρία για νέες γνώσεις και νέων γνωριμιών,θα έδινα όσα χρήματα απαιτούνταν..

και πάλι τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια και ραντεβού στο βουνό..

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία λοιπόν με το καλό να βρεθούμε εκεί ψηλά, ίσως και πιο νωρίς...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Έχουμε νεώτερα ?

Πως πάμε από δηλώσεις συμμετοχής ?

Πληροφορίες για τον καιρό τότε πότε θα έχουμε ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαθαίνω πως όλα πάνε καλό! Για τον καιρό δεν μπορείς να έχεις ασφαλή εικόνα πριν το τελευταίο δεκαήμερο. Ωστόσο στα 10 χρόνια πανελληνίων, μόνο μια φορά είχε συστηματικά κακό καιρό (Γράμμος) και ακόμα και τότε είχαμε μια καλή νύχτα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Μετά από σύσκεψη εκπροσώπων αστρονομικών συλλόγων από όλη την Ελλάδα στο εθνικό αστεροσκοπείο Πεντέλης τον περασμένο Οκτώβριο, ανατέθηκε ομοφώνως στον Αστρονομικό Σύλλογο Δυτικής Μακεδονίας να αναλάβει για δεύτερη φορά μέσα στην τελευταία τριετία την διοργάνωση της Πανελλήνιας Εξόρμησης Ερασιτεχνών Αστρονόμων (ΠΕΕΑ) στις 21 με 23 Ιουλίου 2017 στους Φιλιππαίους Γρεβενών.

 

Ένας από τους κύριους λόγους που συνετέλεσε σε αυτήν την απόφαση, ήταν η μεγάλη οργανωτική επιτυχία της προηγούμενης 9ης ΠΕΕΑ που ανέλαβε ο σύλλογος μας. Το ομαδικό πνεύμα όλων των συμμετεχόντων σε συνδυασμό με τον ιδανικό χώρο για αστροπαρατήρηση και αστροφωτογράφιση στους Φιλιππαίους, άφησαν στους εκατοντάδες επισκέπτες της 9ης ΠΕΕΑ τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Η οργανωτική επιτροπή της 11ης ΠΕΕΑ έχει ήδη ξεκινήσει τις προπαρασκευαστικές εργασίες και θα είναι όλα έτοιμα για την έναρξη στις 21 Ιουλίου.

 

Στόχος του συλλόγου μας και της ΠΕΕΑ είναι ερασιτέχνες αστρονόμοι, επιστήμονες και όλοι όσοι αγαπάνε την αστρονομία να επικοινωνήσουν, να ανταλλάξουν απόψεις, επιστημονικές τεχνικές και τελικά όλο και περισσότεροι να έρθουν σε επαφή με την αστρονομική κοινότητα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελίδα της 11ης ΠΕΕΑ http://peea.astrodym.gr/

 

Ραντεβού στην 11η ΠΕΕΑ!

 

Με εκτίμηση

Αστρονομικός Σύλλογος Δυτικής Μακεδονίας

Οργανωτική Επιτροπή 11ης ΠΕΕΑ

 

Τηλ. Επικοινωνίας:

Πλεξίδας Νικόλαος 6939669800

Τζήμκας Νικόλαος 6937219339

 

11hpeeas.thumb.jpg.c6d1902adbc971d18e9f1253abcc450e.jpg

Επίσημη αφίσα 11ης ΠΕΕΑ

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην αμελήσετε να δείτε το πλουσιότατο πρόγραμμα workshop και ομιλιών: http://peea.astrodym.gr/workshops/
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει χώρος να στήσουμε σκηνές στο χώρο της εκδήλωσης όπως ήταν πέρσι στον Πάρνωνα (http://astroexormisi.gr/tips/stay/) ή θα πρέπει αναγκαστικά να νοικιάσουμε κάπου;

Υπάρχει κάποιος χάρτης σαν το http://astroexormisi.gr/event/location/ ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει άφθονος χώρος για κατασκήνωση και μάλιστα με σκιά μέσα στο χώρο της εξόρμησης. Επίσης υπάρχουν καλές εγκαταστάσεις με νιπτήρες και τουαλέτες καθώς ο χώρος κάποτε ήταν κατασκήνωση.

 

Τέτοιος χάρτης δεν έχω δει να υπάρχει. Αν ζουμάρεις πολύ στο google maps ακριβώς εκεί που είναι η τοποθεσία μπορείς να δεις μια κάτοψη:

https://goo.gl/maps/EqcVkEPajcD2

 

Η παρατήρηση γίνεται σε μια μεγάλη χωμάτινη αλάνα/γήπεδο που φαίνεται. Ακριβώς από πάνω είναι γήπεδο μπάσκετ (με τσιμέντο) και εκεί γίνεται παρατήρηση. Στα δέντρα δίπλα στην αλάνα μπορείς να κατασκηνώσεις σε σκιά!

 

Παρεμπιπτόντως, να αναφέρω ότι ο διοργανωτές έχουν μεριμνήσει για τη χωροθέτηση των εκδηλώσεων και των τηλεσκοπίων που αφορούν τους επισκέπτες (προς τα "σπιτάκια" που φαίνονται στο χάρτη) ώστε να μην υπάρχει όχληση στους ερασιτέχνες αστρονόμους που παρατηρούν.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

 

Είμαι στην αναζητώ ατόμου ή ατόμων ωστέ να ανεβούμε παρέα στην εξόρμηση. Ωστε να μοιραστούμε τα όποια έξοδα μετακίνησης / διαμονής και λοιπά έξοδα. Μονοδικό αγκάθι απο μέρους μου είναι ότι δεν διαθέτω μεταφορικό μέσο. Όποιος ενδιαφέρετε ας μου στείλει ένα PM!

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν πως πάει ?από καιρό ελπίζω να κρατήσει. Που έφτασαν οι συμμετοχές θα έχουμε κίνηση ?

Τα αυτοκίνητα φαντάζομαι θα παρκάρουν ξεχωριστά αλλά θα μπορούμε να ξεφορτωσουμε τα πράγματα κοντά σε σκηνές. Η πληρωμή όταν φτάσουμε έτσι ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψυγεία καταψύκτες κάτι τέτοιο θα υπάρχει ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αυτοκίνητο φτάνει αρκετά κοντά στις σκηνές για να ξεφορτώσεις οπότε δε θα έχεις πρόβλημα!

 

Τη συμμετοχή θα την πληρώσεις κατά την είσοδο.

 

Κοινόχρηστα ψυγεία δε νομίζω να έχει, αλλά υπάρχει κυλικείο για τα απαραίτητα δροσερά προϊόντα!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία ωραία... Με αγωνία περιμένω την στιγμή και ελπίζω για καλό καιρό...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τρέχουσα πρόβλεψη καιρού για τους Φιλιππαίους! \:D/

filippaioi_weather.thumb.png.6d8b84db0b73e35c044bebdb8dd2f1f8.png

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

 

Είμαι στην αναζητώ ατόμου ή ατόμων ωστέ να ανεβούμε παρέα στην εξόρμηση. Ωστε να μοιραστούμε τα όποια έξοδα μετακίνησης / διαμονής και λοιπά έξοδα. Μονοδικό αγκάθι απο μέρους μου είναι ότι δεν διαθέτω μεταφορικό μέσο. Όποιος ενδιαφέρετε ας μου στείλει ένα PM!

 

Ευχαριστώ

Έχεις π.μ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης