Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους. Η ερωτηση μου ισως ειναι χαζη αλλα δε γνωριζω πραγματικα αν θα επρεπε να φοβαμαι κατι. Παρατηρω τον ουρανο περιπου εναν χρονο απο την ταρατσα μου. Εχω καλουτσικο σκοταδι μιας και μενω 2 κμ εξω απο την Αλεξανδρουπολη. Στο ζενιθ διακρινω ακομα και τον γαλαξια μας. Θελω ομως να παω περιπου 20 -30 χιλιονετρα βορεια σε κατι χωρια και σε κατι λοφους. Υπαρχει τιποτα που πρεπει να εχω στο νου μου? φιδια? λυκους? σαυρες που πετανε? Ειμαι παιδι μεγαλομενο στη πολη και δεν εχω ιδεα τι ζει εκει στους λοφους και στις ερημιες.. ευχαριστω για τον χρονο σας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλο είναι να εχεις 'ανιχνευσει' μερα την περιοχη που θες να πας για παρατηρηση.Επειτα παρε κ κανα 2 φιλους σου μαζι για να μην νιώθεις ανασφάλειες κ ορμα!!!! :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επίσης πάρε ένα σταυρό, ασημένιες σφαίρες, αγιασμό, και κανα δυο ασημένιους πάσαλους χαχαχαχαχαχα!

 

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα παρα μόνο από τυχόν κουνούπια οπότε πάρε κοντά κανένα σπρέι ή φιδάκι. Με τα φίδια γενικά το βράδυ δεν διατρέχεις κίνδυνο, ωστόσο εάν εισαι κοντά σε κάποιο οικισμό τότε ενδεχομένος να έχεις καμιά επίσκεψη από σκυλιά που τρέφονται από τους κάτοικους, Γι αυτό καλό είναι να έχεις κάποιο ρόπαλό - ξύλο και φυσικά να είσαι δίπλα στο αυτοκίνητο. Επίσης ενημερώνεις κάποιο κοντινό σου πρόσωπο για το ακριβές σημείο από το οποίο θα παρατηρείς καθώς και την ωρα άφιξης και αναχώρησης.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν γενική αρχή όπως είπαν και τα παιδιά καλό είναι σε κάποια μέρη να αποφεύγεται η παρατήρηση μόνος σου. Επίσης λόγω του παραμεθόριου της περιοχής δεν ξέρω τι ειδικότεροι άλλοι κίνδυνοι μπορεί να υπάρχουν. Γενικώς τα αγρίμια ειναι το λιγότερο επικίνδυνο σε σχέση με ενδεχόμενους ανθρώπινους κινδύνους. Πάντα κινητό τηλέφωνο φορτισμένο και ενημέρωση σε κάποιον για το ακριβές σημείο παρατήρησης (εύκολο στις μέρες μας να δοθεί με ακριβές γεωγραφικό μήκος και πλάτος από gps) καθώς και για την ώρα επιστροφής κατά την οποία αν δεν έχεις γυρίσει θα πρέπει να σε αναζητήσουν. Προσοχή στην μπαταρία του αυτοκινήτου αν την χρησιμοποιείς για να τροφοδοτείς τον εξοπλισμό σου (δεν συνίσταται! Μπορεί στις 4 το πρωί το αμάξι να μην παίρνει μπροστά το έχω πάθει αλλά ευτυχώς δεν ήμουν μόνος). Αν ωστόσο το κάνεις κάθε τόσο να βάζεις τη μηχανή λίγο μπροστά για να την επαναφορτίζεις. Εν κατακλείδι μην αφήσεις φόβους και φοβίες να σε εμποδίσουν από την παρατήρηση και καλή διασκέδαση! :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πιο πιθανός κίνδυνος είναι τα διερχόμενα αυτοκίνητα .Μόνος στην ερημιά είσαι εύκολος στόχος .Εγώ πάω σε σημείο όπου δε φαίνομαι από τον δρόμο .Επίσης η περιοχή έχει και αγριογούρουνα οπότε το αυτοκίνητο σε κοντινή απόσταση .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κάθε παρατήρηση στο βουνό μας έχουν πλησιάσει:

1. Γάιδαρος

2. Άλογα

3. Σκυλιά

4. Κουνούπια

 

Όλα ήταν φιλικά, εκτός από τα τελευταία. Τα ιπποειδή σε τρομάζουν βέβαια με τον όγκο τους όταν πλησιάζουν τα τηλεσκόπια. Οι σκύλοι μάλλον σε φυλάσσουν από άλλα όντα. Από αγρίμια μόνο αλεπούδες που συνάντησα καθ'οδόν και όπως συνηθίζουν κρύβονται από τον άνθρωπο.

Αυτά στα νότια. Στην περιοχή σου θα σε πληροφορήσουν για την πανίδα οι ντόπιοι ξωμάχοι. Κυρίως πτηνά έχετε εκεί από τα οποία δεν υπάρχει κίνδυνος.

 

Ένα ον πρέπει να προσέχουμε πάντοτε, καθώς homo homini lupus.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 σε οτι σου λενε τα παιδια πιο πανω!

Να πας μετα το χωριο Αισυμη λιγο πιο πανω εχει φανταστικα μερη πανε πρωτα μερα να σκαναρεις το χωρο και ψαξε καποιο σημειο λιγο μακρια απο τις ανεμογεννητριες γιατι εχει πολλες εκει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω κυριότερα αυτό που σου έγραψαν, να εχεις παει μερα, να εχεις ψαξει - περπατησει το χωρο και να εχει βρει τροπους γρηγορης διαφυγης αν υπαρξει λογος -ανρθωπινος παραγοντας, απο ζωα δεν εχει θεμα, μονο αν εχει αγριογουρουνα που εγραψαν αλλα δεν ξερω τα μερη. Επίσης η ανθρώπινη παρέα είναι οτι καλυτερο να εχεις

 

Απο εκει και περα κουνουπια ... εγω που βγαζω απο το κηπο μου πιστεψε με ειναι οτι πιο φριχτο ακόμα και απο φιδι που εχω πετυχει μεσα στα ποδια μου μια φορα :shock:

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

πριν από κάποιο καιρό, είχα γράψει για αυτό το θέμα εδώ:

http://www.aggelosmakris.com/blog/2016/4/15/--3

 

Όλα αυτά που αναφέρω φυσικά είναι η προσωπική μου άποψη.

 

EDIT: Μόλις είδα ότι ο Γιώργος (GALEX) ανέφερε ήδη τη συζήτηση.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά το βράδυ ακούγονται διαφορά κοντά στον εξοπλισμό. Συνήθως είναι πρόβατα. Την τελευταία φορά που κάναμε παρατήρηση στα Ροδοπού, στο τέρμα της χερσονήσου, ακούγονταν κάποια τσιριχτά απο άγνωστα πλάσματα. Ίσως να ήταν λαγοί που το κάνανε. Δεν ανάψαμε φακό όποτε έμεινε μυστήριο. Στον πηγαιμό είχαμε δει λαγούς, νυφίτσες και ασβούς
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται κανένα καλό μέρος για παρατήρηση κοντά στην Αθήνα? Να είναι και καθαρό γιατί φοβάμαι και λίγο μην κολλήσω τίποτα. Αν και χρησιμοποιώ κάτι για τη Μυκητιασική λοίμωξη, θα προτιμούσα ένα καθαρό μέρος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα

 

Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω με την σειρά μου.

 

Είχα διαβάσει για ένα μέρος εδώ στο forum απέναντι από τη Βραχονησίδα Πάτροκλος λίγο πριν το Σούνιο.

Το Σαββάτο περνώντας για μπάνιο το μεσημέρι έριξα μια ματιά στο σημείο (το κατάλαβα από το μικρό μνημείο που έχει εκεί επί του δρόμου).

 

Πηγαίνει κανένας εκεί;

Το βράδυ είναι οκ;

Γιατί διάβασα κάπου για επιθέσεις από διάφορους αγνώστους γενικά στα νότια αν δεν κάνω λάθος.

Ξέρεις κανείς;Είναι ήσυχα;

Επίσης αν κανείς πηγαίνει από κουνούπια ή άλλα όντα τι παίζει εκεί;

 

Δεύτερον για ένα σημείο στην Μάνδρα Αττικής κοντά στο Άγιο Παντελεήμων.

Που ακριβώς είναι αυτό;

Εκεί τι λέει;

Όποιος έχει πάει τώρα τελευταία ας μας ενημερώσει!

 

Ευχαριστώ

 

Φιλικά

 

Θάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχε μαζί σου κόκκινο φακό, αν είσαι κάπου μόνος μην ανάβεις φώτα, τα φώτα τραβάνε την προσοχή.

Γενικότερα στην παραμεθόριο τα πράγμα είναι λίγο δύσκολα αφού μπορεί να βρεθείς ανάμεσα σε παράνομο εμπόριο, φυσικά δεν γνωρίζω την περιοχή σου απλά έχε το νου σου.

 

Μείνε μακριά απο τον δρόμο, ώστε αν περάσει κανεις να μην του τραβήξεις την προσοχή, μπορεί να είναι κάποιος που απλά θα ενδιαφερθεί να κοιτάξει απ'τον φακό σου και να μάθει νέα πράγματα, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ενοχλητικό και μέχρι να γνωριστείτε δεν γνωρίζεις τι παίζει με αυτόν.

 

Μείνει μακριά από Στάβλους και Οικόσιτα ζώα μπορεί να είναι κανένας κτηνοτρόφος μέσα ή αγρότης και να βγει με την καραμπίνα νομίζοντας ότι πας να του κλέψεις την περιουσία.

 

Αν γνωρίζεις ότι σε κάποιες περιοχές γίνεται εμπόριο μην πλησιάζεις.

 

Μάθε την πανίδα της περιοχής και τήρησε τους κανόνες.

 

Έχε πάντα στο φαρμακείο του αυτοκινήτου φενιστιλ για τα τσιμπήματα(όσο αντικουνουπικό και βάλεις θα σε τσιμπήσουν) επίσης αν είσαι αλλεργικός σε κάτι εχε μαζί ένεση κορτιζόνης.

 

Αν σε πλησιάσει κάνεις έχε πάντα πρόσχαρο ύφος, όπως φοβάσαι εσύ φοβάται κι αυτός οπότε μια θετική κουβέντα και το ανάλογο θετικό ύφος λύνει αμέσως τις φοβίες και την καχυποψία.

 

Έχε μαζί σου ταυτότητα ή δίπλωμα δεν θες να τρέχεις για εξακρίβωση αν σε βρει καμιά συνοροφυλακή ή οτιδήποτε.

 

Φυσικά έχε μαζί νερό και τρόφιμα και φυσικά οτιδήποτε άλλο μπορεί να χρειαστείς.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πηγαίνει κανένας εκεί;

Το βράδυ είναι οκ;

Γιατί διάβασα κάπου για επιθέσεις από διάφορους αγνώστους γενικά στα νότια αν δεν κάνω λάθος.

Ξέρεις κανείς;Είναι ήσυχα;

Επίσης αν κανείς πηγαίνει από κουνούπια ή άλλα όντα τι παίζει εκεί;

 

Το χειμώνα σε πολλά λιμανάκια από Ανάβυσσο μέχρι Σουνιο είχαν γίνει περιστατικά με ληστείες ... εδώ και κάνα μήνα δεν έχω ακούσει κάτι στη περιοχή. Καλό είναι να μην είσαι μόνος σου κατ εμε, να πάτε δυο τρεις σίγουρα.

 

Από εκεί και πέρα ήσυχα είναι -δεν κάθεσαι πάνω στην παραλιακή, κατεβαίνεις πιο κάτω λιγάκι, μπορεί να πετύχεις ψαράδες ή τίποτα από τις ιχθυοκαλλιέργειες που έχει εκεί.

 

Απο κουνούπια νομίζω εκεί είναι κάπως καλύτερα από εδώ -Ανάβυσσος, στα 5χλμ, που είναι τραγικά- αλλά και πάλι θα έχει. Τώρα για άλλα όντα δύσκολο. Αλεπούδες έχει αλλά δεν θα έρθουν σε σένα και τα φίδια το βράδυ δύσκολο αν και μου έχει τυχει μια φορά στο κήπο μου μάλιστα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου Θάνο κι από εμένα.

Πηγαίνω χρόνια στο μέρος αυτό, και ποτέ δεν μου έχει συμβεί κάτι. Την περασμένη βδομάδα πήγα δύο φορές από την δύση του ήλιου μέχρι το πρωί. Το κατάευχαριστήθηκα. Ούτε που κατάλαβα το πώς πέρασαν οι ώρες . Γενικώς τόσο απέναντι από τον Πάτροκλο όσο και στα υψώματα επάνω από το Σούνιο (που τώρα δυστυχώς δεν πάω λόγο φωτορύπανσης) ουδέποτε έχω φοβηθεί ή έστω να έρθω σε κάποια δυσάρεστη κατάσταση. Ακόμα και τα άγρια σκυλιά που κατά περιόδους υπάρχουν, απλός τα αφήνω να γαυγίζουν και δεν τους δίνω την παραμικρή σημασία. Στο τέλος βαριούνται και φεύγουν και πολλές φορές μερικά από αυτά δειλά δειλά προσπαθούν να με πλησιάσουν αποζητώντας επαφή και συντροφιά. Το ίδιο και μία αλεπού στο Χελμό κοντά στο τηλεσκόπιο Αρίσταρχος. Όλη την νύχτα έμμεινε στα δύο μέτρα και μου έκανε παρέα όση ώρα εγώ κοίταζα τ’ αστέρια ή με το τηλεσκόπιο ή με τα μάτια. Το πιο εκνευριστικό περιστατικό μου έχει τύχει κοντά στο Σούνιο. Ήταν μια βραδιά του Δεκέμβρη που φωτογράφιζα το κεφάλι του ίππου στον Ωρίωνα. Μου την έπεσαν με δύο τζιπάρες με φακούς και με πιστόλια κάτι παλικαράδες της αντιτρομοκρατικής. Νόμισαν μέσα στο σκοτάδι τα δύο τηλεσκόπια το ένα επάνω στο άλλο για μπαζούκας, ή κάτι τέτοιο.

Τώρα βέβαια το θυμάμαι και γελάω, αλλά εκείνη την στιγμή είχα γίνει έξαλλος από τον θυμό, διότι ενώ μου φώναζαν να πέσω κάτω εγώ τους έγραφα και φώναζα χειρότερα από αυτούς να σβήσουνε τα φώτα γιατί μου χαλάνε την φωτογραφία.

«Φωτογραφία; Τι φωτογραφία» κάποιος μέσα στο χαμό αναρωτήθηκε. Φυσικά στο τέλος μου ζήτησαν συγνώμη.

Ή φωτογραφία είναι από το τέλος της δεύτερης βραδιάς της περασμένης βδομάδας, απέναντι από τον Πάτροκλο.

1485065919_1673-1.thumb.jpg.dcb0771b5608740a92cd8b304c3da446.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Αγαπητέ Γιάννη προσδιορίζω το προσεχές διάστημα να κατέβω εκεί στο Πάτροκλο απέναντι για μίνι-αστροεξόρμηση μιας και μένω μακριά από την νότια Αττική και ειδικά από το Σούνιο.

 

Οπότε ίσως σε πετύχω εκεί στο σημείο.

 

Φιλικά

 

Θάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Superwoman σαν τι να κολλήσεις;

 

Θάνο μια φορα εχω παει. Θα σου προτινα να βγαινεις παντα με παρεα 3-4 ατομα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξέρω :/ οι γνωστοί μου άρχισαν τις προάλλες 'και που θα πας και θα σε τσιμπήσει τίποτα και θα τρέχουμε'. Όπως και να το κάνουμε εμείς οι γυναίκες είμαστε περίεργες με το θέμα της καθαριότητας ! :oops:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης