Jump to content

Βοηθεια για επιλογη σωστων προσοφθαλμιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο 9 ετη αποχης ξανα πειρα ενα νευτωνιο ,το meade sn ( schmidt neytonian) 200-800 (F4)

Παροτι μικρη η διαφορα σε σχεση με το f5 που ειχα παλιοτερα το f4 μου δεινει μικροτερες Μεγενθισεις .

Θελω την βοηθεια των εμπειροτερων μελων για την σωστη επιλογη 3-4 προσοφθαλμιων που θα συνεργαστουν καλα με το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο

Χρηση για πλανιτικη - γενικη deep sky και για ερευνα ή μεγαλα ανοιχτα σμηνη κ.τ.λ.π.

 

Να τονισω οτι το οικονομηκο ειναι σχετικα περιορισμενο και θα στραφω ειται σε μεταχηρισμενους ειται σε οικονομηκους κενουριους ,

Σε καθε περιπτωση θα με βοηθουσε η γνωμη σας για σωστη επιλογη και θα με απετρεπε απο ασκοπες και περιτες αγορες .

Σας ευχαρηστω εκ των προτερων .

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έναν 22mm - 16mm ερευνητικό (χ36 - χ50) , έναν 8mm - 6,5mm για αντικείμενα βαθέως ουρανού (χ100 - χ 123) και για πλανητική έναν 5mm - 4,7mm (x160-x170) όταν οι συνθήκες δεν είναι καλές και έναν barlow x2 για να τον χρησιμοποιείς μαζί με τον 8mm - 6,5mm όταν οι συνθήκες είναι καλές (χ200 - χ246) .

Ο ερευνητικός και αυτός που θα χρησιμοποιείς για αντικείμενα βαθέως ουρανού να είναι πάνω από 68ο (κατά προτίμηση 82ο) για να έχεις μεγάλο πεδίο . Το τηλεσκόπιό σου είναι γρήγορο άρα θέλεις καλής ποιότητας προσοφθάλμια .Δεν είναι ανάγκη να τα πάρεις όλα μαζί αλλά σιγά-σιγά .

 

Οι hyperion και οι es είναι φτηνοί και ταυτόχρονα ποιοτικοί αλλά δεν ξέρω πως θα αποδίδουν στο f/4 τηλεσκόπιο που έχεις .

 

Προτείνω es 20mm 68o (χ40 και πεδίο 1,70) , es 6,7 82o (χ119 και πεδίο 0,68)και es 4,7 82o (χ170) .

Αν φοράς γυαλιά πάρε hyperion είναι πιο άνετοι αλλά με μικρότερο πεδίο (68ο) .Εγώ από την άλλη φοράω γυαλιά και οι es δε με δυσκολεύουν ,αλλά αυτό είναι τελείως προσωπικό .Αν έχεις αστιγματισμό (όπως και εγώ) από το εύρος που σου λέω να προτιμάς τα λιγότερα mm για να μειώσεις το πρόβλημα κυρίως στον ερευνητικό μια και στα άλλα είναι λίγα τα mm .

 

Βέβαια οι televue και οι pentax είναι πολύ καλύτεροι αλλά ένας από αυτούς κάνει όσο και οι 3 παραπάνω , όπως επίσης και ένας από αυτούς που σου προτείνω κάνει όσο τρία φτηνά προσοφθάλμια .

 

Υστερόγραφο

Όλα αυτά τα έμαθα σε λίγους μήνες (πριν ένα χρόνο αγόρασα το πρώτο τηλεσκόπιο) μελετώντας το forum (βλέπε kokkolis κ.ά,) και στο internet (ατελείωτες ώρες) αλλά και από τη λίγη προσωπική εμπειρία που απόκτησα από τις παρατηρήσεις (ακόμα πάω νηπιαγωγείο) .

Η αστροπαρατήρηση είναι κυρίως μελέτη ,μελέτη ,μελέτη και μελέτη άντε να βάλω και λίγη καλή μουσική και παρέα όταν παρατηρείς .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ σας ευχαριστω
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αποκτηθικε πριν μια βδομαδα και ο es 20 68°

Πολυ καλος φακος και μπορω να πω πως ειναι πολυ καλος και για ερευνιτικο αλλα και για παρατηριση σε στοχους λιγο μεγαλουτσικους

 

Μεχρι στηγμης εχω τον es 4,7mm 82° - nagler 7mm 82° - es 20mm 68° - meade super plossl 4000 40mm και περιμενω εναν barlow 2x televue .

 

Πιστευω πως ειμαι υπερ καλημενος σε ολες τις μεγενθισεις

 

θελω να ακουσω γνωμες και αποψεις για το αν θα επρεπε να αποκτησω μελοντικα ενα προσοφθαλμιο 8,8mm ή 11mm 82° για τις μεγενθινσεις μεταξη 70- 90χ χωρις χρηση barlow2x ( ο barlow με το es20mm θα μου δεινει 80χ αλλα θελω να αποφυγω τα πολλα βαλε βγαλε)

 

Ποια μεγενθινση θεωριτε καλητερη την 70χ ή την 90χ ;

Να υπενθυμησω πως ο nagler 7mm μου δεινει 114χ

 

Με τον es 20mm και 40χ στον Νοτο Σκορπιο και τοξοτη εχω πολυ καλη και ευχαρηστη απεικονιση των αντικειμενων αλλα σε καποια θα ηθελα κατι λιγο ακομη παραπανω πχ στο Μ 20-Μ22- Μ17 . αλλα και αλλου οπως πχ Μ13 Μ4 κτλπ

 

Προσωπικα γερνω περισσοτερο προς τις 70χ ( και 140χ με barlow . εχω μεγαλο κενο απο τις 114χ του nagler μεχρι τις 170 χ του es4,7 ) αλλα σαφος και θα προσμετριθουν σοβαρα και οι αποψεις των αλλων μελων

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Hyperion(68o) έχουν καλή απόδοση στο μεγαλύτερο πεδίο γύρω από το κέντρο,αλλά στα άκρα του πεδίου και σε ''γρήγορα'' τηλεσκόπια όπως το δικό μου(f/4.7),κάνουν χρωματικό σφάλμα...Οι ES (82o),άκουσα ότι δεν κάνουν χρωματικό σφάλμα,δεν τους έχω χρησιμοποιήσει όμως και δεν είμαι σίγουρος.Αν κανείς έχει δει με ES μέσα από τηλ.με μικρό εστιακό λόγο,ας μας διαφωτίσει.

Από την εμπειρία μου,πάντως,όπως και πολλών άλλων,οι διαφορές μεταξύ διαφόρων προσοφθάλμιων,όσον αφορά την οξύτητα του ειδώλου και το contrast,είναι πολύ μικρές-στα όρια της αντίληψης-και οι διαφορές στις τιμές είναι τεράστιες...Υπάρχουν βέβαια διαφορές σε άλλα θέματα όπως το πεδίο που δίνουν,το eye-relief κλπ.Αυτό το διδάσκει η εμπειρία...Γι'αυτό ας προσέχουμε να μην πετάμε τα λεφτά μας,πιστεύοντας μύθους για ''εξωτικές'' αποδόσεις πανάκριβων φακών...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παλαιοτερα ειχα τον hyperion 13mm σε F5 τηλεσκοπιο 200/1000 εδειχνε καλα σε σχση με ποιο οικονομικα (όχι καλητερα όμως από την εικονα που μου δεινουν τωρα οι ES ) και αντικατασταθικε τοτε από Nagler 13mm T6 ...

 

Τωρα 9 ετη μετα το τηλεσκοπιο που εχω είναι F4 (Μeade SN8' 200/800) και δειχνει να είναι πολύ απετητικο σε προσοθαλμια, οι ES μου εχουν δειξει εφαμιλες εικονες ( όχι 100% σιγουρα το 90% ) με Nagler και το Eye relief είναι πολύ ικανοποιητικο .

 

σκευτομαι σοβαρα να αποκτησω στο μελλον αλλα 2 προσοφθαλμια ES 82μοιρων το 6,7mm (ως αντικαταστατη του Nagler 7 mm type 1) και τα 8,8mm ή 11mm ( ή ισως και τα 2 ) μιας και το κοστος τους δεν ξεπερναει τα 150

 

βεβαια δεν ξερω την αντοχή των ES στο χρονο , πχ ο Nagler 7mm T1 που εχω μετραει τουλαχιστων 20-25 χρονια και δειχνει ακομη τελια και καθαρα

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης