Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι μπροστα σε δηλημα ψαχνοντας για προσοφθαλμιο πλανητικης παρατηρησης σε νευτωνιο 200/800

 

εχω μονο μια μικρη χρονικα εμπειρια απο τον Radian 8 σε νευτωνιο προ 9 ετιας (μου αφεισε ορεες αναμνησης απο Δια)

 

τωρα ειμαι αναμεσα στον radian 3 και στο es4,7 82 μοιρων δεν εχω εμπειρια απο κανεναν τους και θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας αναμεσα σε αυτα τα δυο προσοφθαλμια ποιο δεινει καλητερη ευκρινη εικωνα με λεπτομεριες στο αντικειμενο παρατηρισης και ποιο εχει ποιο ανετη παρατηριση ( δεν φοραω γιαλια προς το παρων )

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Η γνὼμη μου είναι να παραμείνεις στα 7 ή 8mm. Εστιακές χαμηλότερες από 5mm θα είναι αξιοποιήσιμες δυο με τρεις φορές το χρόνο.

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Τελικα κατελιξα στο. Es 4,7 mm. Και μπορω να πω Πως εμεινα κατα ευχαριστιμενος δεινοντας μου σημερα τον καλητερο κρονο που εχω δει μεχρι τωρα στις 170χ καθαρη διαυγες εικονα να διακρηνεται ζωνη στην ατμοσφαιρα του και το χωρισμα κασινι. Για τον Δια περιτο να πω . ενα αξιο προσοφθαλμιο
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα κατελιξα στο. Es 4,7 mm. Και μπορω να πω Πως εμεινα κατα ευχαριστιμενος δεινοντας μου σημερα τον καλητερο κρονο που εχω δει μεχρι τωρα στις 170χ καθαρη διαυγες εικονα να διακρηνεται ζωνη στην ατμοσφαιρα του και το χωρισμα κασινι. Για τον Δια περιτο να πω . ενα αξιο προσοφθαλμιο
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ αγόρασα πρόσφατα το ίδιο προσοφθάλμιο (το 6,7mm) που μου δίνει μεγέθυνση χ180 και συμφωνώ με τον Πρόδρομο ότι είναι πολύ καλός για πλανητική παρατήρηση και αρκετά φτηνός .Επίσης έχω και τον 11mm ο οποίος είναι το ίδιο αρκετά καλός και φτηνός για deep space.Παλιά για πλανητική χρησιμοποιούσα τον 11 μαζί με televue χ2 αλλά η εικόνα στα 180 είναι πολύ καλύτερη από τα 220 .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης