Jump to content

Βοήθεια για αγορά στήριξης για 6" σωλήνα - Αγορά CG-5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

μετά από αρκετό ψάξιμο για τον διάδοχο του SW 130EQ2 νομίζω ότι έχω αρχίσει να καταλήγω στον σωλήνα C6-N της Celestron..

Από εκεί και πέρα ψάχνω μια στήριξη όσο το δυνατόν πιο οικονομικά.. Αυτό που θα μου άρεσε πολύ είναι να έχει μοτερ για πιο ακούραστη παρατήρηση και ίσως για να δω αν μπορώ να παίξω λίγο με την dslr μου.

 

Ήθελα λίγο από την εμπειρία σας να μου λύσετε δυο απορίες:

1) Παρακολουθώ καιρό τα μεταχερισμένα αλλά δεν βρίσκω κάτι στα μέτρα μου.. Είναι συνήθως πιο ακριβός εξοπλισμός. Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί Eq3-2 ή EQ5 ή άδικα περιμένω; Υπάρχει κάποιο site που να στέλνει Ελλάδα και να έχει κάτι διαθέσιμο;

2) Αξίζει να πάρω τη συγκεκριμένη βάση;

https://www.firstlightoptics.com/alt-azimuth/sky-watcher-star-discovery-az-goto-mount.html

 

Να προτιμήσω μια EQ3-2 με μοτέρ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαλε μια αγγελια ζητησης. Εαν μεινεις στο 6αρι η γνωμη μου ειναι μην κοιταξεις τπτ λιγοτερο απο vixen GP ή EQ3-2 που ειναι περιπου ιδιες. εαν εχεις στο πισω μερος του μυαλου να ανεβεις κατηγορια σε τηλεσκποπιο θα ανεβουν και τα κιλα οποτε μετα ξερεις κοιτας για Neq5 Neq6...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι ίδιες ούτε σε τιμή ούτε σε ποιότητα. Προτείνω να πάρεις μια καλή στήριξη που να σηκώνει και το 8 αν αποφασίσεις αργότερα αναβάθμιση. Για την Heq5 έχουν ακουστεί καλά λόγια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αυτές σε τι τιμή θα μπορούσα να τις βρω μεταχειριμένες; Νομίζω ότι ανεβαίνουν αρκετά.. Το όριο μου για στήριξη είναι 260 ευρώ και θα μπορούσα να ανέβω λίγο για κάτι εξαιρετικό..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Τελικά πήρα μια μεταχειρισμένη Cg-5 και την περιμένω.. Ελπίζω να έκανα καλά! Ξέρει κανένας τι μοτέρ παίρνει; Από eq3-2 ή eq5 μπαίνει χωρίς πατέντες;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα 6ιντσο πάνω σε μια cg5 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Σηκώνει έκθεση χωρίς οδήγηση 1 λεπτό ενώ με οδήγηση μέχρι και 10 λεπτά (με πολύ καλή πολική ευθυγράμμιση φυσικά). Αυτή που πήρες δεν είναι go to??
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης