Jump to content

Βοήθεια για Canon EOS 650D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητώ την βοήθειά σας γιατί στο τέλος θα παλαβώσω ....

 

Χρησιμοποιώ την Canon EOS 650D είτε με το Star Adventurer και Sigma 300mm είτε με το Skywatcher 200/1000 prime focus και την ΝΕQ6 εδώ και μήνες.

 

Μέχρι την περασμένη εβδομάδα είχα τα κλασικά προβλήματα του αρχάριου αλλά τα αποτελέσματα και με τις δύο στηρίξεις ήταν γενικά καλά.

 

Εδώ και τέσσερεις βραδιές, όποια στήριξη κι αν χρησιμοποιήσω οι μισές φωτογραφίες είναι καλές και οι άλλες μισές εντελώς άχρηστες. Το παράξενο κι ανεξήγητο είναι ότι οι λήψεις είναι μια καλή μία άχρηστη, μια καλή μια άχρηστη κι αυτή η σειρά επαναλαμβάνεται με μαθηματική ακρίβεια !

 

Έχω ελέξει τα πάντα άπειρες φορές. Πολικές ευθυγραμμίσεις, καλώδια, τροφοδοσίες, ζυγίσματα .... Έκανα reset την μηχανή, το πρόβλημα παραμένει. Οι μισές λήψεις είναι για σβύσιμο.

 

Το μόνο κοινό των δύο στηρίξεων είναι η φωτογραφική μηχανή κι ο υπολογιστής. Είτε όμως μέσω υπολογιστή είτε όχι δεν αλλάζει τίποτα. Μια καλή λήψη μια άχρηστη.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο πρόβλημα ;

 

yZXbogE.jpg rEFcZud.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι θέμα της μηχανής, αλλά της οδήγησης. (βεβαία δοκίμασε και με τον καθρέφτη επάνω, μπορεί να σου κάνει κούνημα).

Κατά άλλα με τι κάνεις οδήγηση;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Bi2L. Δεν κάνω οδήγηση σε καμία από τις δύο βάσεις. Αν έκανα θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα σκεπτόμουν ότι θα έφταιγε. Συνήθως χρησιμοποιώ ISO 800 και 120 sec. Δεν άλλαξα τίποτα στην μηχανή ή στις βάσεις τον τελευταίο καιρό ούτε και τρόπο φωτογράφισης. Το θέμα είναι ότι εδώ και μία εβδομάδα έχω το ίδιο πρόβλημα και με τις δύο βάσεις που είναι εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους. Και το παράξενο και απίστευτο είναι το γιατί μία καλή φωτο και μια άχρηστη εναλλάξ και συνεχώς. Από πέρυσι που ασχολούμαι πάντα είχα mirror lockup disabled. Το σφάλμα της δεύτερης φωτογραφίας είναι από τα μικρότερα. Δεν δικαιολογείται τόσο πολύ από το mirror lockup.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κλοτσάει κάπου το μοτέρ ή τέλος πάντων για κάποιο λόγο σου κουνάει (μπορεί και απο αέρα).

Επίσης τσέκαρε αν δίνει αρκετη τάση η μπαταρία.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χω καμια σχεση με το αντικειμενο αλλα πολυ περιεργο ειναι να το κανει φωτο παρα φωτο δηλαδη μια το κανει μια οχι επανελιμενα και με σηρα αλλα και με δυο διαφορετικες στηριξεις .

 

Πιστευω πως κατι τρεχει με την φωτογραφικη μηχανη και οχι με με τον υποληπο εξοπλισμο

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι Ντεκλασερ ή χωρίς; Μήπως την κουνας με το χερι έστω και ελάχιστα;

Οι φωτογραφίες είναι στακαρισμένες ή απλά βλέπουμε δύο καρε;

Αν βάλεις διπλάσιο χρόνο εκθεσης τι γίνεται; Στον μισό χρονο;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τάσεις είναι σωστές. Φορτισμένες πλήρως μπαταρίες και για το S.A και για την NEQ6. Δεν φυσούσε ή αν φυσούσε λίγο ήταν λιγότερο από άλλες φορές. Χρησιμοποιώ δύο διαφορετικά προγράμματα για την λήψη, το APT και το digiCamControl, πάντα αυτά χρησιμοποιούσα χωρίς πρόβλημα έως πριν λίγες ημέρες.

Όχι μόνο δεν κουνάω την μηχανή αλλά ούτε κοντά στις στηρίξεις δεν πηγαίνω ! Οι φωτογραφίες δεν είναι στακαρισμένες, είναι δύο αντιπροσωπευτικά δείγματα καλών και μη φωτογραφιών. Στο μισό χρόνο οι καλές παραμένουν καλές και οι άχρηστες καλυτερεύουν. Στο διπλάσιο χρόνο οι καλές είναι καλύτερες, πιό φωτεινές και χωρίς trails και οι κακές πολύ χειρότερες.

 

Οι δύο τρόποι που χρησιμοποιώ έχουν σαν μόνο κοινό την φωτογραφική μηχανή και τον υπολογιστή. Ο υπολογιστής είναι i7 με Windows 7 x64 και 8 gb ram. Δεν τρέχει τίποτε άλλο, ούτε καν antivirus. Τον χρησιμοποιώ μήνες με το APT και το digiCamControl χωρίς πρόβλημα.

 

Απόψε θα χρησιμοποιήσω μια ίδια Canon EOS 650D για να σιγουρευτώ.

 

Από την διεύθυνση και τον τύπο του κλωτσήματος βγαίνει κάποιο συμπέρασμα ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θεωρώ πως ειναι καθαρα θεμα οδήγησης...Παρ ολα αυτα, θα σε συμβούλευα να παρεις μερικά καρέ (ετσι για το τυπικο της υποθεσης) σε επιγειο μακρινο στοχο με την βαση σβηστή....

Ετσι θα εξαχθουν ασφαλη συμπεράσματα οσο αφορα την γενικότερη αιτία του φαινομένου...

Καλη συνέχεια,

Κωστας.

(εχει η μηχανη σου λειτουργία κλειδώματος καθρεπτη σε θεση "ανοιχτο" ή κατι αντίστοιχο???)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φακος σου εχει σταθεροποιηση; Αν ναι τοτε απενεργοποιησε το, ο φακος μπορει να μην κουνιεται αλλα καθως ψαχνει για δονησεις θολωνει τα καρε. Δοκιμασε το ισως φτιαξει το θεμα οταν χρησημοποιεις τον φακο

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθές το βράδυ πήρα 10 καρέ με ακίνητη μηχανή και στόχο φώς σε ένα χιλιόμετρο με ίδια ISO και χρόνο. Δεν παρουσιάσθηκε πρόβλημα. Όλες οι φωτογραφίες ήταν εντάξει. Πάλι καλά !

Ο καθρέπτης είναι disabled, πάντα έτσι ήταν.

 

Ο φακός δεν έχει σταθεροποίηση, είναι ο απλός Sigma 70/300. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα όμως υπάρχει και με prime focus.

 

Αν κατάφερα να έχω τα ίδια σφάλματα (σε ένα σωρό φωτογραφίες μία παρά μία) με δύο εντελώς διαφορετικές βάσεις σε διαφορετικές βραδιές τι να πω .... Θα φθάσω τα 99 !

 

Λογικά είναι πρόβλημα οδήγησης, απόψε θα ξέρω με την δεύτερη ίδια μηχανή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άργησα λίγο με τα αποτελέσματα της δεύτερης Canon. Έλυσα το μισό πρόβλημα !

 

Όπως ήταν λογικό κι αναμενόμενο δεν φταίει η μηχανή. Ο διακόπτης αλλαγής ταχύτητας του Star Adventurer έφταιγε. Κάνοντάς τον μερικές περιστροφές το πρόβλημα εξαφανίζεται. Δεξιά του sidereal rate έχει το solar rate και αριστερά το off. Σε κάποιο από αυτά τα δύο πάταγε αντί του sidereal, μάλλον στο solar γιατί δεν το έβλεπα να σβύνει, με συχνότητα σχεδόν μία πρός μία φορές. Οι τρίλεπτες φωτογραφίες βγαίνουν πλέον καλές.

 

Με την NEQ6 δεν έχω καταφέρει ακόμη τίποτα. Συνεχίζονται οι εναλλαγές που έγραψα στο πρώτο μήνυμα και μάλλον χειροτέρεψαν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Έχω και εγώ παρόμοιο θέμα με μια canon (600D) και το star adventurer. Απ'οτι έχω δει 1 στις 3 φωτογραφίες είναι χωρίς trails, και τα trails (κουνήματα) μπορεί να είναι σε άλλες φωτογραφίες μικρά και σε άλλες μεγαλύτερα.

 

Θα δοκιμάσω αυτό με το S.A αλλά είχα την εντύπωση ότι μπορεί να φταίει και το mirror-lock με το οποίο έχω πρόβλημα να το ενεργοποιήσω.

Το πρόβλημα είναι ότι στη canon θέλει double shutter για να παίξει σωστά το mirror-lock και δεδομένου ότι είμαι με intervalometer (χωρίς laptop) χρειάζεται το διπλάσιο χρόνο. Για παράδειγμα για 4λεπτες εκθέσεις χρειάζεται ένα shutter release για να κάνει το mirror-lock και μετά απο 4 λεπτά θα δώσει το intervalometer το δεύτερο shutter release για να γίνει η έκθεση.

Γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να παίξει σωστά με intervalometer το mirror-lock?

Δηλαδή να δώσει shutter-release το intervalometer, να γίνει το mirror-lock και μετά απο 3-4 sec να γίνει η έκθεση (όπως γίνεται με τις Nikon).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα έψαξα λίγο το θέμα και βρήκα ένα παρόμοιο στο stargazers lounge.

https://stargazerslounge.com/topic/190286-canon-600d-mirror-lock-up-question/

Μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Φιλικά Γιώργος

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας,

 

δεν νομίζω ότι φταίει το mirror lockup. Όταν οι χρόνοι έκθεσης είναι είναι 2 με 3 λεπτά πόσο θα μπορούσε να επιδράσει ; Χρησιμοποιώ το APT http://www.ideiki.com/astro/Screenshots.aspx

http://ideiki.com/astro/usersguide/camera_tab__eos_mode_.htm?ms=AAA%3D&q=YW50aSB2aWJyYXRpb24%3D&st=MQ%3D%3D&sct=MA%3D%3D&mw=MjQw (σημείο 16) το οποίο έχει ρύθμιση anti vibration pause. Δεν υπάρχει διαφορά ότι ρύθμιση και να επιλέξω. Σε εμένα έφταιγε το κουμπί επιλογής τελικά αλλά μέχρι να το βρώ δεινοπάθησα !

 

Με την NEQ6 που μου έκανε παρόμοια προβλήματα τα έλυσα με guiding με το PHD2, τουλάχιστον μέχρι 10 λεπτά και με Skywatcher 200/1000 (---> 1600).

 

Με guiding βελτιώνεται και το S.A, έστω και μόνο κατά τον RA, σε σημαντικό βαθμό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα έψαξα λίγο το θέμα και βρήκα ένα παρόμοιο στο stargazers lounge.

https://stargazerslounge.com/topic/190286-canon-600d-mirror-lock-up-question/

Μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Φιλικά Γιώργος

 

Μόλις το δοκίμασα και έπαιξε μια χαρά: mirror-lockup, self-timer(2s) και intervalometer...

 

Ευχαριστώ πολύ για το link.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης