Jump to content

Πρώτο τηλεσκόπιο για παρατήρηση και αστροφωτογραφια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να αγοράσω τηλεσκόπιο και επειδή βλέπω ότι δεν είναι κάτι παροδικό επιτέλους το αποφάσισα. Απ ό,τι έχω διαβάσει, για αρχάριο και για παρατήρηση τα dobsonian is the way to go. Όποτε σκέφτομαι της Sky Watcher το 8αρι. Αλλά παράλληλα με ενδιαφέρει παρα πολύ η αστροφωτογραφια και θα ήθελα στο μέλλον να ασχοληθώ. Τα dobsonian όμως λόγω βάρους δεν είναι κατάλληλα. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Αξίζει να πάρω ένα dobsonian γι αρχή και να το εχω για παρατήρηση και στο μέλλον να πάρω άλλο τηλεσκόπιο για αστροφωτογραφια; Η κατευθείαν να πάω σε τηλεσκόπιο που θα έχω την δυνατότητα να το αναβάθμισω για αστροφωτογραφια; Απ ότι έχετε καταλάβει το budget μου είναι μαξ 500 ευρώ. Προφανώς με αυτά τα λεφτά δεν ψάχνω GoTo, δεν αξίζει. Να πάω σε dobsonian 8αρη η άλλο τηλεσκόπιο με equatorial mount στα ίδια λεφτά; Υπάρχει τπτ το αξιόλογο σε αυτό το επίπεδο;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

 

Καταρχάς δεν υπάρχει τηλεσκόπιο που να τα κάνει όλα εξίσου καλά. Εξαρτάται τι ακριβώς θες. Με το μπάτζετ που διαθέτεις (500 ευρώ) την ξεχνάς της αστροφωτογραφία βαθέως ουρανού. Για κάτι τέτοιο χρειάζεσαι κάπως ακριβό εξοπλισμό, τουλάχιστον 3000 ευρώ. Δες εδώ για λεπτομέρειες και κυρίως στο τέλος του κειμένου. https://www.astrovox.gr/avat/types.php

 

Πάμε τώρα στην παρατήρηση: Το skywatcher 8" dobsonian είναι ιδανικό για να ξεκινήσει κάποιος και μάλιστα και πολύ καλό και για έμπειρους. Είναι τηλεσκόπιο για μια ζωή. Βέβαια οι περισσότεροι που στο μέλλον θα ασχοληθούν με την παρατήρηση πιο σοβαρά πηγαίνουν και σε πολύ μεγαλύτερο. Έχω περίπου το ίδιο τηλεσκόπιο από άλλη μάρκα (GSO 8" dobsonian) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το Skywarcher μπορείς στο μέλλον αν θες να το αναβαθμίσεις και σε goto αλλα και πάλι όπως σου εξήγησα πιο πάνω δεν θα κάνει πάλι για αστροφωτογραφία.

Δεν σου συστήνω ισημερινή βάση για την παρατήρηση για δύο λόγους: 1) Θα αργείς να το στήσεις και πίστεψε με από ένα σημείο και μετά θα τον σκέφτεσαι πολύ τον χρόνο και 2) για να αγοράσεις μια αξιοπρεπή ισημερινή βάση που να σηκώνει αξιοπρεπώς έναν 8ιντσο σωλήνα θα πρέπει να τα σκάσεις και για μένα δεν αξίζει να πληρώσεις τόσα χρήματα για παρατήρηση από την στιγμή που δεν θα σου προσφέρει και πολλά παραπάνω. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που θα σου προτείνουν ισημερινή για χ ψ λόγους. Εδώ οι απόψεις διίστανται.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς με κάτι τέτοιο να κάνεις και παρατήρηση και πλανητική φωτογραφία. Το συγκεκριμένο λόγο της εστιακής και των καλών οπτικών λέγεται planet killer :)

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=24428&highlight=

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχην, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

aiolos, μου έλυσες πλήρως τις απορίες μου, όποτε θα κινηθώ σε dobsonian 8". Μια άλλη απορία που μου δημιουργήθηκε, και καθώς δεν έχω πίεση ποτέ κανονικό τηλεσκόπιο στα χέρια μου, δεν μπορώ να ξέρω ποσό "χαζή" είναι. To mount θα είναι altazimuth και manual, μήπως θα έχω θέμα με το manual tracking; Δηλαδή ενώ έχω βρει το αντικείμενο μου μήπως λόγω της περιστροφής της γης να το χάνω πολύ γρήγορα; Είναι όντως αρνητικό αυτό; Καταλαβαίνω ότι αυτή έχει σχέση με τα eyepieces... αλλά σε μεγάλες μεγενθυσεις θα έχω θέμα;

Επίσης, λογικά θα πάω σε αυτό εδώ https://www.planitario.gr/dobsonian-8-pyrex.html

Μέσα γράφει ότι έχει δυο eyepieces 25mm και 10mm, χρειάζομαι κανένα άλλο eyepiece; κανένα άλλο αξεσουάρ; Για χάρτες θα χρησιμοποιήσω το Stellarium στο laptop, πιστεύω θα με καλύψει;

Magicstar Σε ευχαριστώ για το λινκ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα αντικείμενα βαθέος ουρανού (νεφελώματα, γαλαξίες, αστρικά σμήνη κ.α) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το tracking. Τα αντικείμενα αυτά δεν χρειάζονται και πολύ μεγάλη μεγενθηση. Προσωπικά κάθομαι και παρακολουθώ πολλά συνεχόμενα λεπτά ένα αντικείμενο και χρειάζεται λίγες φορές να διορθώσω το πεδίο. Στους πλανήτες όμως είναι πολύ χρήσιμο αφού χρησιμοποιείς μεγάλη μεγενθηση. Βέβαια δεν είναι και τόσο κουραστικό όσο νομίζεις απλα εκεί χρειάζεται να παρακολουθείς το αντικείμενο συνεχώς. Το dobsonian έχει πολύ καλή και ομαλή κίνηση και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Τα dobsonian όμως τα αγοράζει κάποιος για τα περισσότερα αντικείμενα που είναι τα DSO (Deep Sky object).

 

Θα σε βοηθήσει βέβαια σε όλο αυτό προσοφθάλμια με μεγάλο πεδίο. Προτείνω από 68 μοίρες και πάνω.

Τα προσοφθάλμια που σου δίνει μαζί με την αγορά είναι αξιοπρεπή για να ξεκινήσεις. Αλλά κάποια στιγμή καλό είναι να τα αντικαταστήσεις με καλύτερα. Εκεί θα δείξει την πραγματική αξία το τηλεσκόπιο. Μπορείς να βρει πολύ καλά προσοφθάλμια στις αγγελίες κατά καιρούς στο astrovox σε πολύ οικονομική τιμή και πίστεψε με μην φοβηθείς να αγοράσεις μεταχειρισμένα από δω. Γενικά οι ερασιτέχνες αστρονόμοι έχουμε λόξα με τον εξοπλισμό και τον συντηρούμε σε πολύ καλή κατάσταση. Το 80% των αξεσουάρ που έχω αγοράσει είναι από αγγελίες στο astrovox και είναι όλα σαν καινούρια.

 

edit: Δες εδώ την συζήτηση που είχα πριν αγοράσω το δικό μου dobsonian και τον λόγο που αγόρασα το GSO deluxe αντί για το skywatcher. Επίσης θα δεις και τι προτείνουν μερικοί και κυρίως ο kkokolis για προσοφθάλμια για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22406

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 500 ευρώ ξεχνάς την αστροφωτογραφία. Μόνο και μόνο μια κατάλληλη στήριξη κοστίζει τα διπλά από αυτό το ποσό. Το δεν με ενδιαφέρει το goto είναι άνευ νοήματος πλέον καθότι στηρίξεις κατάλληλες για αστροφωτογράφηση χωρίς goto ουσιαστικά δεν υπάρχουν πιά. Για αστροφωτογράφηση σκέψου χονδρικά πως ξεκινάς από 2000-2500 (ίσως λέω και λίγα!) με την προυπόθεση πως ήδη έχεις DSLR κατάλληλη. Αν θέλεις CCD κάμερα πρόσθεσε χαλαρά αλλα τόσα για μια κάμερα της προκοπής.

Παίρνεις λοιπόν το dob (πήγαινε σε 10 ίντσες κατευθείαν) και ΞΕΧΝΑΣ την αστροφωτογραφία (βασικό λάθος των αρχαρίων το ότι την αναφέρουν καν). Μονο και μόνο το στήσε μάζεψε εξοπλισμό και η καμπύλη εκμάθησης μπορει να σε αποτρέψει χώρια που αν είσαι εργαζόμενος και κάτοικος πόλεως ουσιαστικά ΔΕΝ ειναι καν συμβατή με τον τρόπο ζωής σου (τι αστροφωτογράφηση θα κάνεις όταν πρέπει να ξυπήσεις 6 το πρωί για να πας στη δουλειά; πότε θα φωτογραφήσεις στην άδειά σου μόνο άντε και κανένα σάββατο που έχει καλό καιρό).

Βασικά παρότι οπως αναφέρθηκε για την ισημερινή στήσε ευθυγράμμισε μάζεψε κλπ το να μάθεις να την χειρίζεσαι ειναι καλό. Ενα 6" σε EQ3-2 ίσως ταιριάζει στον προϋπολογισμό σου αλλά μονο τις πιο βασικές μορφές αστροφωτογράφησης θα κάνεις, θα εισαι με 4 ίντσες λιγοτερο άνοιγμα και αν κάποτε θελήσεις αστροφωτογράφιση πάλι θα το πουλήσεις για να αναβαθμιστεις. Ειναι ωστόσο μια έντιμη πρόταση και αυτή και θα πρότεινα σε αυτή την περίπτωση να πας στο "μακρύ" νευτώνιο 150/1200.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@aiolos Κατάλαβα τι εννοείς! Ναι, περισσότερο με ενδιαφέρουν τα deep sky objects. Έκατσα και διάβασα μερικά threads στο cloudy nights να καταλάβω βασικές αρχές των τηλεσκοπίων. Νομίζω ότι βγάζει περισσότερο νόημα να πάρω ένα dobsonian για αρχή για καλή παρατήρηση. Σημειώνω και αυτό που λες για αναβάθμιση προσοφθαλμιων στο άμεσο μέλλον!

 

@giorgosgr Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το σκεπτικό ήταν να πάρω ένα σωλήνα και απλό mount για αρχη και στο μέλλον εάν ήθελα να το αναβαθμισω σε mount με tracking και foto και ολες τις λειτουργίες που χρειάζεται για αστροφωτογραφια, αλλά κατάλαβα ότι αυτό δεν έχει νόημα, ειδικά για αρχάριο. Το καλό είναι ότι ζω σε επαρχία (Κυκλαδες) και έξω από το χωριό, όποτε το light pollution, ειδικά τον χειμώνα, είναι πολύ χαμηλό. Τις περισσότερες νύχτες βλέπω άνετα το Milky Way στην αυλή μου :)

 

Πηγαίνοντας στο thread του aiolos καταλαβα ότι μάλλον είναι καλύτερο το GSO Deluxe, όποτε με έβαλε σε σκέψεις πάλι.

Giorgosgr λες κατευθείαν σε 10αρη; Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά; Να κοιτάξω δλδ GSO σε 10"; Εάν όντως αξίζει, τα δίνω τα λεφτά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Τις περισσότερες νύχτες βλέπω άνετα το Milky Way στην αυλή μου :)

 

είσαι πραγματικά ευλογημένος =D> =D> =D>

 

Τώρα όσον αφορά τις ίντσες εννοείται όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο για DSO.

Αν το μπατζετ σου είναι για 10αρi τότε προτίμησέ το. Το βασικό κριτήριο για μεγαλύτερο τηλεσκόπιο είναι μόνο αν μπορείς να το κουβαλήσεις.

Προσωπικά αν επέλεγα 10αρι τότε θα πήγαινα στο αντίστοιχο truss της skywatcher αφού μαζεύει και είναι και πιο ελαφρύ από τον ενιαίο σωληνα. Απλα θα πρέπει να αγοράσεις και ένα φωτοχητωνιο για να το καλύπτεις.

 

Δες και τα δύο εδώ και ανάλογα διαλέγεις. http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1994_Skywatcher-Skyliner-250PX---10-Dobsonian-Telescope.html

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2491_Skywatcher-Skyliner-250PX-FlexTube---10-inch-Dobsonian.html

 

Υπάρχει βέβαια και το αντίστοιχο deluxe version της GSO με όλα τα θετικά του που έχει σε σχέση με το skywatcher αλλά δυστυχώς δεν αναβαθμίζεται σε GOTO.

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1192_GSO-10-inch-f-5-Dobsonian-Telescope-Deluxe-Version.html

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι το truss αρχίζει και ξευφευγει από το budget μου, μαζί με το shipping πάει 800 ευρώ. Υπάρχει καμία διαφορά με το dobsonian 10" που δεν μαζεύει;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία απολύτως εκτος από το βάρος όπως σου είπα πιο πάνω. Μόνο και μόνο για λόγους φορητότητας προτιμούνε κάποιοι το truss. Από 10αρι και πάνω πχ το 12αρι δεν χωράει σε αμάξια αν το πάρεις μονοκόμματο. Το 10αρι χωράει έτσι κι αλλιώς.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε δεύτερη σκέψη μάλλον θα προτιμήσω το 8αρη. Ξεφεύγω πολύ από τα 500 ευρώ. Ας ξεκινήσω με αυτό και βλέπουμε για το δεύτερο τηλεσκόπιο :) Επίσης, λογικά θα μεταφέρεται πιο εύκολα!

Βλέπω ότι τα λινκ είναι από eshop στην Γερμανίο, αν κατάλαβα καλά από το thread σου, από εκεί το πήρες; Ήσουν ικανοποιημένος με την διαδικασία; πόσες μέρες έκανε να έρθει; Σε 8αρη το GSO φαίνεται η ξεκάθαρη επιλογή και στο πλανητάριο δεν το βρίσκω, όποτε σκέφτομαι να το πάρω από εκεί!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι απο εκει αγόρασα το τηλεσκόπιο και εχω ψωνίσει και διαφορά αξεσουάρ άλλες δύο φορές. Εχω μείνει κατευχαριστημενος όλες τις φορές.

 

Απο την στιγμή που το προϊόν σου λεει stock θα σου ερθει με ups 1-2 εβδομάδες το πολυ στην πόρτα σου. Δεν υπάρχει το συγκεκριμένο στο πλανητάριο. Οταν θα ερθει απο το γερμανικό κατάστημα απλά θα εχει το σήμα της TS και δεν θα γράφει GSO. Μην παραξενευτείς, GSO ειναι απλά τυπώνουν την δίκη τους μάρκα. Δυο πολυ έμπειροι ερασιτέχνες αστρονόμοι και μάλιστα ο ένας εχει τηλεσκόπιο που το εχει κατασκευάσει ο ίδιος μου είχαν πει οτι εχει και καλύτερα οπτικά απο το skywatcher. Αλλα αυτο δεν μπορει να επιβεβαιωθεί απο την στιγμή που και οι δυο εταιρείες δεν δίνουν κάποιο πιστοποιητικό για τα κάτοπτρα. Οπότε απόδειξη δεν υπάρχει γι αυτον τον ισχυρισμό.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβαίνω! Όταν δηλαδή λες δυο μάρκες εννοείς την GSO και την TS (telescope;) η την GSO και Sky watcher; Η Sky watcher δίνει πιστοποιητικό για τα κάτοπτρα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία απο αυτές δεν δίνει πιστοποιητικό για τα κάτοπτρα.

 

Αυτο που λέω ειναι ότι TS και GSO ειναι ακριβώς το ίδιο τηλεσκόπιο. Το κάτοπτρο και στα δυο ειναι GSO. Απλά το λέω γιατι στην φωτο γράφει GSO αλλα οταν θα σου ερθει θα γράφει TS. Οπότε μην θεωρήσεις ότι σου έστειλαν λάθος τηλεσκόπιο.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια! Θα κάνω την παραγγελία το συντομότερο δυνατόν λοιπόν... Να προλάβουμε και το καλοκαίρι! Κάτι τελευταίο, για την οπτική ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου χρειάζομαι κάποιον ειδικό εξοπλισμό; Λογικά αφού έρχεται από μακριά, θα χρειάζεται ευθυγράμμιση από την πρώτη μέρα. Εσυ τι έκανες όταν το πήρες aiolos;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα μου ήρθε τέλεια ευθυγραμμισμένο. :cheesy: :cheesy:

 

Είναι πολύ εύκολη διαδικασία. Αν κάνεις μια αναζήτηση εδώ στο forum θα βρεις αρκετά ποστ πως να την κάνεις με την πιο φθηνή μέθοδο να είναι το φιλμοκουτακι. Εγώ έχω αγοράσει ένα φτηνιάρικο lazer για να κάνω την δουλειά μου. Μάλιστα το GSO έχει και χειροβιδες (άλλο ένα ατού που δεν έχει το skywatcher) και γίνεται ακόμα πιο εύκολη η διαδικασία. Γενικά μη σε αγχώνει αυτό. Είναι το πιο εύκολο πράγμα. Ας σου έρθει με το καλό πρώτα, εδώ είμαστε και το συζητάμε.

 

Το τηλεσκόπιο είναι ίδιο με αυτό (στην Αμερική πάλι πουλιέται με άλλο όνομα), οπότε η διαδικασία συναρμολόγησης είναι ακριβώς η ίδια. Πιο πολύ με βοηθησε αυτό το βίντεο παρα η οδηγίες που είχε η συσκευασία. Οπότε αποθηκεύσετε το link για να το έχεις έτοιμο όταν σου έρθει.

 

 

Υ.Γ Από πιο νησί είσαι αν επιτρέπεται; :cheesy:

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια! Άλλη μια απορία που έχω, το GoTo ποσό σημαντικό είναι; Είναι μια αναβάθμιση που θέλω οπωσδήποτε να κάνω; Πέραν του ότι θα βρίσκω ι πιο γρήγορα τα αντικείμενα, υπάρχει κάποιο άλλο πλεονέκτημα; Τα μεγαλύτερα dobsonian 14-16" περνούν και αυτά Goto; Το λέω μήπως και πάω στο 10αρη GSO που είναι ελάχιστα πιο ακριβό αλλά δεν έχει goto. Θα το μετάνοιωσω;

 

Μένω μόνιμα Πάρο! Σε ευχαριστώ για το βίντεο θα το μελετήσω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παραγγελια εγινε! Τελικα πηγα σε Sky Watcher 10" το απλο. Διαβαζα οτι η διαφορα απο 8 σε 10 ειναι αρκετα μεγαλη, οποτε για 80 ευρω νομιζω πως αξιζει η διαφορα! Δυστυχως το GSO δεν το εχει ετοιμοπαραδοτο το teleskop-express και αφου δεν εχει GoTo, πηγα σε Sky Watcher!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο. Όποιο και να αγόραζες θα ήταν καλη επιλογή. Και ναι όσο μεγαλύτερο τοσο φωτεινότερο. Το καλο ειναι ότι αναβαθμίζεται σε goto και για μένα μετράει αυτο. Μόλις το παραλάβεις να μας πεις εντυπώσεις και ότι χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοειται! Σε ευχαριστω για ολες τις συμβουλες πραγματικα με βοηθησες παρα πολυ!

Η UPS λεει οτι θα το παραλαβω στις 19/07/17

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια θα το εχεις και σε περιοδο ημερων χωρις Σεληνη την νυχτα και θα εχεις καλες εικονες βαθυ ουρανου
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης