Jump to content

προβλημα με αριστερα-δεξια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλως σας βρηκα...

αγορασα ενα μεταχειρισμενο τηλεσκοπιο μαρκας bressel skylux 70-700 ...ολα καλα μεχρι που το ανοιξα να το καθαρισω...φακους -προφθαλμια κτλ.... και τωρα στην επιγεια παρατηρηση τα αριστερα μου τα δειχνει δεξια και το αντιστροφο... και δεν μπορω να εστιασω..ουτε να το συνηθισω... στον ουρανο δεν εχω τετοιο προβλημα... ευχαριστω εκ των προτερων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ελυσες και τον προτευων φακο;
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το bresser skyloux 70-700 πουλιέται μαζί με διαγώνιο κάτοπτρο 90 μοιρών το οποίο φυσικά σου δείχνει τα πράγματα αντεστραμμένα ως προς το δεξιά-αριστερά, και επίγεια αλλά και στον ουρανό, απλά στον ουρανό δεν το καταλαβαίνεις.

 

Αν δεν μπορείς να εστιάσεις υπάρχει περίπτωση να έβαλες τον αντικειμενικό φακό ανάποδα, ο αντικειμενικός φακός έχει εξωτερική πλευρά που πρέπει να βλέπει προς το αντικείμενο και εσωτερική που πρέπει να βλέπει προς το μάτι, αν μπει ανάποδα δεν δουλεύει σωστά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βγαλε βαλε τοσες φορες μπερδευτικα... εχουν και καμπυλες... λιγη βοηθεια με ποια σειρα μπαινουν.. οι καμπυλες στους δυο φακους με μπερδευουν περισσοτερο... και κατι αλλο.. υπαρχει δυνατοτητα για καλυτερο ζοομ με καποιον εξτρα φακο?? Και αν ναι.. τι να ψαξω. Ευχαριστω

20170719_205813.thumb.jpg.01a35bda77d06455026a98828f25e56b.jpg

20170719_205929.thumb.jpg.5847b4d7d14890b7fa5577abe92ec1f4.jpg

20170719_210129.thumb.jpg.ab0ba68f3184e7f9f4ff1d3216a4a512.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Εδώ έχουμε άλλο ένα λαμπρό παράδειγμα BRESSER παραγωγής 2000 ~ 2003.

Το μόνο που δεν γνωρίζουμε διότι χάθηκε ο μαστροχαλαστής, είναι εάν το διαγώνιο κάτοπτρο 90 μοιρών είναι Πρίσμα η καθρέφτης ?

Η τεχνολογία του πρίσματος παρέχει δυο τύπους υλικού, διαφορετικές συμπεριφορές.

Άρχισα και εγώ αυτήν την περίοδο διατριβή περί δεξιόστροφα και πρίσμα amici.

 

Όπως και να έχει, οι φωτογραφίες που άφησε ο φίλος, έχουν την αξία τους ως εκπαιδευτικό υλικό.

 

Και τέλος τα καλύτερα διαγώνια κάτοπτρα είναι αυτά που έρχονται με το τηλεσκόπιο (εάν είναι παλιάς σχολής), το διαγώνιο κάτοπτρο 90 μοιρών ενδέχεται να περιέχει εσωτερικές διορθώσεις, που βελτιστοποιούν την απόδοση στο σύνολο, δηλαδή από το βασικό οπτικό έως το προσοφθάλμιο, πάντα με το διαγώνιο κάτοπτρο ως ενδιάμεσο κρίκο.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τέλος τα καλύτερα διαγώνια κάτοπτρα είναι αυτά που έρχονται με το τηλεσκόπιο (εάν είναι παλιάς σχολής), το διαγώνιο κάτοπτρο 90 μοιρών ενδέχεται να περιέχει εσωτερικές διορθώσεις, που βελτιστοποιούν την απόδοση στο σύνολο, δηλαδή από το βασικό οπτικό έως το προσοφθάλμιο, πάντα με το διαγώνιο κάτοπτρο ως ενδιάμεσο κρίκο.

Δικαιο εχεις, μια φορα εβαλα το "καλο" διηλεκτρικο διαγωνιο στο εν λογο τηλεσκοπιο και η εικονα ηταν χειροτερη απο το πλαστικο της συσκευασιας ! Το ιδιο και με τα προσοφθαλμια, βαζεις nagler και ουτε το φεγγαρι δε βλεπεις !

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τέλος τα καλύτερα διαγώνια κάτοπτρα είναι αυτά που έρχονται με το τηλεσκόπιο (εάν είναι παλιάς σχολής), το διαγώνιο κάτοπτρο 90 μοιρών ενδέχεται να περιέχει εσωτερικές διορθώσεις, που βελτιστοποιούν την απόδοση στο σύνολο, δηλαδή από το βασικό οπτικό έως το προσοφθάλμιο, πάντα με το διαγώνιο κάτοπτρο ως ενδιάμεσο κρίκο.

Δικαιο εχεις, μια φορα εβαλα το "καλο" διηλεκτρικο διαγωνιο στο εν λογο τηλεσκοπιο και η εικονα ηταν χειροτερη απο το πλαστικο της συσκευασιας !

 

Το βαρέλι έχει και ποιο βαθύ τεχνικό πάτο.

Ενδέχεται οι διορθώσεις μέσα στο διαγώνιο πρίσμα να φέρνουν σε ισορροπία τα οπτικά σφάλματα, και ταυτόχρονα η επιρροή του πρίσματος στα βασικά χρώματα, να συσχετίζεται με την επιρροή της επίστρωσης στον βασικό οπτικό.

 

Σύντομα θα κάνω και εγώ αυτήν την δοκιμή, πρίσμα συγκρινόμενο με καθρέφτη.

Εαν είναι πραγματικά ισορροπημένο το τηλεσκόπιο μου με το πρίσμα που είχε από την BRESSER, τότε εάν μπει καθρέφτης (διαγώνιος) θα έχω 20% απώλεια στην οξύτητας εικόνας στην πλανητική παρακολούθηση + προβλήματα στην ισορροπία χρωμάτων.

 

Ίδωμεν ... σε δυο βδομάδες. :)

 

 

 

 

.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα ήρθαν τα υλικά που περίμενα και έκανα δοκιμές επίγειες και έλυσα τον γρίφο.

Σε απλά Ελληνικά , στο δικό μου BRESSER κατασκευής 2001 η εταιρεία το συνόδευσε με πρίσμα που διορθώνει το πάνω-κάτω το οποίο είναι η δουλειά που κάνει και ο διαγώνιος κατασκευασμένος από απλό καθρέφτη.

 

Τώρα μόνο ένα πρίσμα τροποποιημένο για διόρθωση του πάνω-κάτω το οποίο έχει υποστεί και δεύτερη τροποποίηση για να διορθώνει το δεξιά-αριστερά, αυτό προσφέρει δυο διορθώσεις ταυτόχρονα.

 

Δυο όμοιοι διαγώνιοι τοποθετημένοι σε σειρά, με διαφορετική στρέψη άξονα μπορούν να διορθώσουν και τα δυο λάθη.

 

Δυστυχώς η συνύπαρξη τόσων πολλών διαγώνιων, μεταβάλει αφαιρετικά το μήκος σωλήνα του μηχανισμού εστίασης , με αποτέλεσμα να έχουμε καθαρή εικόνα με το μηχανισμό τερματισμένο μέσα στην σωλήνα, για απόσταση των πενήντα μέτρων ως μέγιστη.

 

Εάν σκεφτούμε τον διαγώνιο που διορθώνει το πάνω-κάτω ως κλέφτη εστιακής απόστασης (βασικό φακό έως το προσοφθάλμιο), ο διορθωτής με πρίσμα έκλεψε λιγότερη εστιακή απόσταση σε σχέση με τον καθρέφτη.

Το όφελος της λιγότερης κλοπής μεταφράζετε σε κέρδος στο μήκος κίνησης του άξονα του μηχανισμού εστίασης.

 

Ο διαγώνιος διορθωτής με πρίσμα χαρίζει στον σωλήνα του μηχανισμού εστίασης 2.2 εκατοστά μήκος ωφέλιμο υπέρ της εστίασης σε μεγαλύτερες αποστάσεις.

 

Και τώρα αυτό που κρατάει ο απλός καταναλωτής είναι ότι για να έχει διπλή διόρθωση πρέπει να αγοράσει ανάλογο πρίσμα στην τιμή 35~50 Ευρώ από την ελεύθερη αγορά.

 

Η BRESSER έκανε γυφτιά και έδωσε διαγώνιο με μονή διόρθωση στο βασικό πακέτο.

Το 2001 η BRESSER έκανε μικρότερη γυφτιά, και έδωσε πρίσμα με μονή διόρθωση, το οποίο επιτρέπει μεγαλύτερο εύρος ρύθμισης στο μηχανισμό εστίασης, σε σχέση με τα φτηνά καθρεφτάκια που δίνει σήμερα στα μοντέλα κόστους 100~150 Ευρώ.

 

 

 

.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης